Jump to content
Sign in to follow this  
razvani

Revizie I.T.P.

Recommended Posts

Inteleg :rolleyes: .

Exista o lista a acestor statii ITP?

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

@ bella - Din cate stiu ar trebui sa existe o lista la reprezentanta zonala RAR. Eventual incearca si pe www.rarom.ro. Mai poti intreba eventual si cunostintele care au Gpl pe masina si si-au facut inspectia periodica. Sper sa iti fie de ajutor. Bafta si spor la treaba.

Share this post


Link to post
Inteleg :rolleyes: .

Exista o lista a acestor statii ITP?

 

Multumesc.

 

 

Aici se poate consulta lista unitatilor autorizate pentru efectuarea ITP pe fiecare judet(inclusiv la GPL).

Sper sa fie de ajutor.

 

Noroc.

Share this post


Link to post

Stie cineva daca iau si amenda daca circul fara ITP sau doar imi ia talonul?

Multumesc.

Share this post


Link to post

Sper sa nu ma pacalesc dar era amenda de al 3.000 - 5.000 RON. Nu stiu daca are si jumatate din minim /48 h.

Share this post


Link to post

Mamaaaa. Asa mult. Ma duc repede sa-l fac. A expirat pe 17.

Multumesc pentru raspuns.

Share this post


Link to post

Da azi matizul meu are ITP valabil pana in 22-05-2010 <:-P . Operatiunea a fost facuta la Cristaxi si Matizul a trecut testul cu brio. Taxa a fost de 75 Ron.

Share this post


Link to post
Sper sa nu ma pacalesc dar era amenda de al 3.000 - 5.000 RON. Nu stiu daca are si jumatate din minim /48 h.

Amenda pentru circulatul fara ITP este în jur de 450 de lei si retinerea certificatului de înmatriculare (fara drept de circulatie). Daca o platesti în 48 de h ajungi la vreo 2 milioane si ceva.

Share this post


Link to post

Am fost si eu azi sa fac ITP-ul si m-au respins inainte de teste, la identificare, pentru ca am VIN-ul corect pe masina (parbriz si cred si la motor pe undeva, in CIV, in talon), dar in baza de la RAR au gresit o litera (litere vecine pe tastatura) X(

Btw, taxa era 68 RON (Opel Victoria). A ramas sa modifice aia de la RAR in 2-3 zile si sa ma duc iar.

Edited by john

Share this post


Link to post

Eu am facut ITP-ul saptamana trecuta, m-am dus cu "vorba pusa" deja, masina are un pivot decedat iar in rest este boboc...masina: Matiz, 125.778 km rulati. :)

Share this post


Link to post
...nu contează dacă îi pune ştampila pe talonul vechi. Când face actele, o să-i copieze ITP pe certificatul nou.

 

Am facut omologarea instalatiei de gaz si ITP-ul la RAR simultan. Mi-au pus ITP-ul pe talonul vechi, dupa care mi-au spus sa ma duc la Politie sa-l schimb, pentru ca trebuia trecuta in talon si instalatia de gaz. Mi s-a parut cam ciudat! Politia mi-a trecut instalatia de gaz in noul talon, dar a ,,uitat" sa-mi treaca si ITP-ul. Dupa ceva cautari ale vechiului talon prin arhiva, mi-a fost pusa si stampila cu ITP-ul valabil pe noul talon.

 

In alta ordine de idei: unui prieten plecat afara, care si-a tinut masina in garaj mai bine de 1 an i-a expirat in martie ITP-ul. Nu si-a mai facut nici RCA nici CASCO in perioada asta. Vine acasa in septembrie si m-a rugat sa ma duc sa rezolv problemele cu masina, doar ca nu stiu de unde sa incep. Ca sa-i fac RCA si CASCO la masina am inteles ca imi trebuie neaparat ITP-ul, care dupa cum v-am spus a expirat in martie, deci nu pot s-o asigur. Ca sa-i fac ITP-ul, trebuie sa ma duc in service cu masina, circuland fara asigurare. Sa duc masina la ITP pe platforma, sau care ar fi varianta mai buna, ca sa n-am probleme? Doamne-fereste de vreun accident pe drum ca m-am scos!!! Trebuie sa-i fac ITP-ul neaparat la RAR, fiind expirat? Thanx!

Share this post


Link to post
Eu am facut ITP-ul saptamana trecuta, m-am dus cu "vorba pusa" deja, masina are un pivot decedat iar in rest este boboc...masina: Matiz, 125.778 km rulati. :)

Şi ai luat ITP-ul cu decedatul pe maşină????

Nu mai întreb dacă şi circuli cu ea şi, mai ales, pe unde...

Share this post


Link to post

Eu zic sa nu te mai intrebi, problema am rezolvat-o a doua zi la service, mi-a dat I.T.P-ul atunci ca sa nu mai fac un drum dupa aia, cred ca tu te duceai la service si dupa aia mai pierdeai jumatate de zi la I.T.P...din nou. Masina este foarte ingrijita si defectiunea a depistat-o la I.T.P numai bine ca sa o si rezolv. Lumea este plina de inconstienti, eu nu ma numar printre ei.

Share this post


Link to post

:thumbl:

Corect.

Avantaj... client, ca să zic aşa.

E clar că eu aş fi fost nevoit să revin altă dată...

Share this post


Link to post

I.T.P.

Astazi, la service-ul Dacia de la Diham.

Am pierdut cca 4 ore, efectiv mie mi l-au terminat in 30 min.

Foarte mult timp s-a pierdut pentru ca aveam un Hyundai Santa-Fe in fata mea la care nu-i gaseau seria de la sasiu. A dat cucoana telefon la reprezentanta si aia l-au luat pe "nu stiu" in brate. Si a mai fost un Matiz la care cei de la RAR au vrut sa faca o suprainspectie.

Taxa: 80 RON. In caz de revenire costa intre 20 si 35 RON in functie de ce au descoperit ei.

Eu l-am luat cu brio din prima, desi cu putine emotii fiind primul ITP la care am fost :)

Share this post


Link to post

Ieri 18 august facut ITP-ul la Cieloul din semnatura.

 

Pret: 99 RON (deoarece e si pe gaz, altfel ar fi fost 65 RON).

 

Locatie: Mobil Service Tg. Mures (fosta Dacia Service).

 

Singura problema la ITP au fost amortizoare fata scurse, dar din fericire inlocurirea se va face pe garantie. Si asta in urmatoarele 24 de ore.

Edited by Mistery

Share this post


Link to post

Salutare colegi.

 

Am o problema cu ITP-ul, Matizu-l meu din 2002 nu a trecut de proba de gaze, mai exact de cea cu motoru' turat.

Masina are 114.000, iar ultimu' schimb de filtre (aer, ulei, benzina) si ulei (Mobil S) a fost facut acum 2 saptamani.

 

Ce-i de facut? Tipul de la ITP mi-a spus sa bag niste pastile in benzina, care cica se gasesc la orice benzinarie, sa circul vreo 100km si sa revin. Eu nu prea am incredere in leacurile astea minune, voi ce ma sfatuti sa fac? Cum se numesc pastilele astea si ce fac ele?

 

Multumesc.

Edited by Berti

Share this post


Link to post

Dar chiar, ce-i de facut?

 

Nu pre inteleg treaba cu noxele. Acum doi ani am trecut de noxe cu spaga [-X .

Ce inseamna asta? Catalizatorul meu nu mai face fatza distractiei?

 

Spunea cineva mai devreme ca i s-a recomandat sa schimbe catalizatorul si, avea doar vreo 40 de mii de km. Mie mi-au recomandat atunci sa pun "o benzina mai buna" si sa ma duc la un test ECM. La testul cu calculatorul, parametrii erau chiar foarte in regula, recomandarea fiind spaga...

 

Miine o fac din nou, la alta statie...

Share this post


Link to post

La motoarele pe benzina se face testul de noxe cu motorul turat?! @-)

Recomandarea cu benzina de calitate (cu CO>95) este foarte buna. Fara spaga! Intrebarea e: aparatele lor mai masoara corect dupa ce sondele au fost afumate de un nenorocit de aro sau mai stiu eu ce harb?

Share this post


Link to post

Eu cand am fost la ITP testul de gaze s-a facut la 4400 RPM. Deci, asa se practica. Normal sau nu, las pe altii mai in tema sa lamureasca.

Share this post


Link to post

Facut ITP pe bune, totul a durat peste o ora, din care aproape jumatate identificarea seriilor (din canal cu sprayuri, oglinda). Gaze la 680 si pe la 3000 rpm (stati linistiti ca testerul nu avea decat optiunea 4 cilindrii), franele de serviciu, frana de mana, toate luminile, inclusiv lampa ceata spate si cele doua becuri de la nr., faza lunga, scurta. La sfarsit stingator, triunghi, , dar numai oral :dizzy: . Ce mai tura vura tot tacamul. Totul la numai 100 de lei. Mi-a placut, ma mai duc, in 2010 la inceputul lui noembrie (sau cum o sa-i spuna atunci).

Cartea de id. a auto si a ta, certificat de imatr., RCA, toate in original, musai.

 

A!

post-5799-1225992159_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Am facut omologarea instalatiei de gaz si ITP-ul la RAR simultan. Mi-au pus ITP-ul pe talonul vechi, dupa care mi-au spus sa ma duc la Politie sa-l schimb, pentru ca trebuia trecuta in talon si instalatia de gaz. Mi s-a parut cam ciudat! Politia mi-a trecut instalatia de gaz in noul talon, dar a ,,uitat" sa-mi treaca si ITP-ul. Dupa ceva cautari ale vechiului talon prin arhiva, mi-a fost pusa si stampila cu ITP-ul valabil pe noul talon.

 

In alta ordine de idei: unui prieten plecat afara, care si-a tinut masina in garaj mai bine de 1 an i-a expirat in martie ITP-ul. Nu si-a mai facut nici RCA nici CASCO in perioada asta. Vine acasa in septembrie si m-a rugat sa ma duc sa rezolv problemele cu masina, doar ca nu stiu de unde sa incep. Ca sa-i fac RCA si CASCO la masina am inteles ca imi trebuie neaparat ITP-ul, care dupa cum v-am spus a expirat in martie, deci nu pot s-o asigur. Ca sa-i fac ITP-ul, trebuie sa ma duc in service cu masina, circuland fara asigurare. Sa duc masina la ITP pe platforma, sau care ar fi varianta mai buna, ca sa n-am probleme? Doamne-fereste de vreun accident pe drum ca m-am scos!!! Trebuie sa-i fac ITP-ul neaparat la RAR, fiind expirat? Thanx!

 

Faci asigurarea si te duci la ITP.

Si eu eram in aceeasi situatie. Numai ca unde am facut ITP-ul vindeau si asigurari :) asa ca le-am facut pe amindoua odata.

Share this post


Link to post

Hm...

 

Bineinteles ca noxele s-au incadrat in limite, fara vreo spaga.

 

A trebuit sa remediez insa un dezechilibru de peste 45% la frinele din spate: pistonul din dreapta, la care nu umblasem niciodata, era blocat.

Partea buna a fost ca am vazut rezultatele testelor: dupa revizia de la etrieri, frinele din fata au iesit cu un dezechilibru de doar 3%.

 

Intorcindu-ne la noxe, nici macar nu m-am pregatit pentru inspectia asta: nu am schimbat uleiul de asta vara, filtrul de aer are mai mult de doi ani, cel de benzina... mai mult de patru. Anul trecut am schimbat lichidul de racire si, in primavara, bujiile - care nici macar nu sunt Champion, ca nu erau, ci Bosch. Am mai schimbat cotul gofrat dintre clapeta si cutia filtrului de aer.

 

Singura diferenta notabila in tre ultimele doua ITPuri ar fi temperatura motorului, care a scazut cu aproape o gradatie pe indicatorul din bord, in urma reviziei racirii... Oare asta sa fie?

Share this post


Link to post

Mai nou ,se preconizeaza ca masinile mai vechi de 7 ani sa faca ITP in fiecare an !

Share this post


Link to post

Pai nu trebuie si ei sa mai suga niste banuti? :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...