Jump to content
Sign in to follow this  
razvani

Revizie I.T.P.

Recommended Posts

Aici n-am inteles ceva... adica in loc sa se scada limita ea se mareste?? cum vine asta? eu as pune cat mai putin! asa vad situatia... Corectati daca gresesc.

Da sorin1983, o porcarie.

I-am spus inginerului RAR ca mi se pare o aberatie si ca ar fi trebuit scazuta, nu crescuta. Asa stateam si eu cu masina defecta in pacare pana dupa 1 aprilie si apoi treceam cu aceeasi problema. Mai ales ca stau la 100 m de statia lor :)

Chiar mi se pare normal sa ai frane bune, nu e mare "branza" sa faci asta prin revizii periodice si schimbatul pieselor vechi cu unele noi, de origine.

 

I-am spus ca parerea mea este ca se mareste limita pt a trece harburile aduse din afara si mi-a raspus "asta este, din pacate tb sa ne rapotam la deciziile celor de la RAR".

 

Ciudat, nu?! It's just Romania...

 

@ktn91land - si eu am GPL, omologat RAR, trecut doar in carte de identitate, nu se trece nimic pe talon.

E ok doar pe CIV, mergi linistit daca ai seriile corecte, chiar se uita la ele.

Edited by Banderas_232003

Share this post


Link to post
Privind instalatia trecuta in talon eu am intrebat vineri la statia ITP si mi s-a zis ca nu e necesara, e suficient sa fie in CIV. Astazi ajunge si masina mea la ITP, care va fi facut pe bune, te anunt daca vor fi probleme legate de instalatia de gaz in talon.

 

 

ms...

astept cu interes

 

Eu am fost la statia ITP cand erau in fata mea 3 masini de politie (2 loganuri si o berlina clasica) pt ITP.

Ma gandeam ca le pune direct stampilele.

Dar sa vezi chestie, unul dintre loganurile de politie a fost "castigatorul" unei suprainspectii RAR!

Politistii s-au bucurat, vorbeau intre ei spunand ca aveau treaba, asa ca si-au sunat sefii spunand ca mai dureaza...

Inspectorul de la statia ITP mi-a spus trebuie sa astepte 30 minute reprezentantul RAR. Daca acesta nu ajunge in timp util, ei au dreptul sa dea drumul la masina mai departe...

Masinile de politie se pare ca au fost in regula ...

 

Daca te opreste politia in trafic cum demonstrezi ca instalatia e trecuta in CIV. Din cate stiu eu nu e obligatoriu sa porti CIV la tine.

...evident eu nu o am nici in CIV, mai am si acum hartiile de la firma de la care am cumparat si montat instalatia, dar sunt cam vechi, de vreo 4 ani. Nici nu mai stiu daca firma mai exista sau daca acum mai sunt aceleasi standarde ca acum...

Share this post


Link to post

Si... am revenit.

Matizul a trecut ITP-ul fara probleme. Detalii despre preturi diseara, ca n-am fost eu cu masina la inspectie.

Edited by andrew

Share this post


Link to post
ITP-ul meu e valabil pana in 31.07.2009. Treb sa ma duc inainte sau pot in aceiasi zi? Daca depasesc 1-2 zile ma mai primesc, cer spaga?

 

@niki conform RAR timp de 15 zile de la expirare nu ai probleme. Intra pe site-ul lor, RAR si da click pe verificare ITP si acolo spune chestia cu 15 zile.

Share this post


Link to post

Mi-am luat-o si eu ... In freza, adica ! Prezentat azi la statia ITP, mai aveam cca 2 saptamini pina imi expira inspectia. Nu aveam nici o emotie stiind ca masina e in stare impecabila (mai putin vopsitoria, dar asta nu conteaza la ITP :) ). Testele au confirmat in cea mai mare parte ceea stiam, MOS-ul e super OK la frine, suspensii, directie, etc, INSA ... e varza la noxe. Avind in vedere ca a trecut putin peste jumatate de an de cind i-am pus catalizator nou, MagnaFlow Sport, va dati seama ca am facut ceva de genul :spumelagura: . Imi vine sa scot catalizatorul si sa dau cu el in cap celor de la AutoPilot. Nu am fost la limita ci am depasit de 3-4 ori limita maxima ... Motorul functioneaza perfect, consumabilele sint la zi, in ultimul timp am si forjat-o destul de tare, i-am facut nu de mult un tratament de curatare ... Concluziile sint clare: catalizatorul e mort ! Aviz amatorilor.

 

Pe de alta parte sint multumit. Ieri au avut supracontrol RAR la 3 din cele 5 masini programate. Respins Megane din 2007 pentru probleme la pivoti si capte de bare. Respinsa o Fabia pentru joc excesiv la caseta de directie. Daca stau sa ma gindesc ca am 190.000km facuti in 11,5 ani si nu am schimbat inca nici o bucsa la puntea spate, parca imi mai trece supararea.

 

Nenea de la statia ITP a fost super de treaba. A avut o tona de rabdare, a incins cit s-a putut de mult catalizatorul dar degeaba. Nu am ce sa-i reprosez, ata ete. Schimbam si revenim :)

Share this post


Link to post

matiz 2006, ITP expirat de aproape 1 an...

care vor fi consecintele cand se va constata ca nu am continuitate? pot fi amendat? pot face inspectia si la un service autorizat sau trebuie sa merg direct la RAR? sau pur si simplu scap pt ca nu am fost prins pana acum? :scarpin:

 

pls help

 

multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Nu zice nimeni nimic...eu m-am dus dupa 10 zile dupa ce a expirat si nu au carait. E drept 1 an nu e 10 zile, dar tot e expirat. Du-te fara grija si fa-l. La orice statie de ITP.

Edited by banzay

Share this post


Link to post

Legal, trebuie dusa la ITP, pe platforma sau remorcata. Dar poti sa risti...

Share this post


Link to post

Pai nu au de unde sa stie daca tu ci circulat in anul fara ITP. Daca nu te-a prins nimeni in trafic, e in regula pentru ca se pedepseste doar circulatia pe drumurile publice fara ITP. Nu trebuie sa te duci la RAR, ci la orice service autorizat sa faca ITP.

Share this post


Link to post
Legal, trebuie dusa la ITP, pe platforma sau remorcata. Dar poti sa risti...

Asta de unde ai scos-o fratioare ?! Atata timp cat certificatul nu este suspendat, poti circula cu masina, chiar daca ai sau nu ITP.

Share this post


Link to post

Se mai discuta si aici .

Share this post


Link to post
Asta de unde ai scos-o fratioare ?! Atata timp cat certificatul nu este suspendat, poti circula cu masina, chiar daca ai sau nu ITP.

 

Daca nu ai ITP ul inseamna ca nu e apta de mers pe drumurile publice. Poti circula dar cu riscul de a te opri politia si restul...

Stiu sigur de asta de la un amic cu moto care cauta platforma sa o duca la ITP, ca tractata nu mergea, iar de impins 300 si de kg nici vorba.

Ultimele 2 cazuri sint ilegale. O masina care nu corespunde nu poate circula fie ea si tractata. Singura solutie LEGALA e platforma.

 

Mai concret dupa putin Google:

 

Art.102. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a IV-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:

1. conducerea pe drumurile publice a unui vehicul care nu corespunde din punct de vedere tehnic sau al carui termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat

----------------------------------------

4) Clasele de sanctiuni sunt urmatoarele:

a) clasa I - 2 sau 3 puncte-amenda;

B) clasa a II-a - 4 sau 5 puncte-amenda;

c) clasa a III-a - de la 6 la 8 puncte-amenda;

d) clasa a IV-a - de la 9 la 20 puncte-amenda;

-----------------------------------------

 

Nu sari de fund fara sa citesti codul rutier parca asa se chema =))

 

Supliment:

 

Art.112. ? (1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada

înlocuitoare a acestuia se retine de catre politia rutiera în urmatoarele cazuri:

a) vehiculul nu are efectuata inspectia tehnica periodica valabila;

...

(2) În situatiile prevazute la alin.(1) lit., c), e), g), k), o), p), r) si s), la retinerea

certificatului de înmatriculare sau de înregistrare, politistul rutier elibereaza conducatorului de

vehicul o dovada înlocuitoare fara drept de circulatie, iar în cazurile prevazute la alin.(1) lit. a),

d), f), h), i), j), l), m), n), t) u), v) si x), o dovada înlocuitoare cu drept de circulatie pentru 15

zile.

 

Cica cu programarea la RAR ai putea sa circuli dar trebuie intrebat. Putin probabil.

Edited by lascarica

Share this post


Link to post

Lascarica, nu te obliga nimeni sa duci masina la ITP pe platforma daca are ITP-ul expirat. Este intradevar contraventie, cum bine ai spus, dar nu are nicio legatura cu platforma. Poti duce masina bine mersi pe roti, nu te intreaba nimeni la statia ITP sau la RAR daca ai venit pe roti sau cu platforma. Daca esti oprit la un control in trafic sau daca faci un accident, atunci incep problemele.

Share this post


Link to post
Lascarica, nu te obliga nimeni sa duci masina la ITP pe platforma daca are ITP-ul expirat. Este intradevar contraventie, cum bine ai spus, dar nu are nicio legatura cu platforma. Poti duce masina bine mersi pe roti, nu te intreaba nimeni la statia ITP sau la RAR daca ai venit pe roti sau cu platforma. Daca esti oprit la un control in trafic sau daca faci un accident, atunci incep problemele.

 

Domnu' Mircea asta incercam si eu sa-i spun ca e pe barba lui. LEGAL e pe platforma. Daca se risca si e prins de POLITIE (astia constata si dau amenzi , nu ma refeream la RAR, pe aia ii doare la basca cum ai teleportat masina acolo) asta e. Ceasu' rau pisica neagra... daca are multe cruciulite la oglinda poate scapa =))

Share this post


Link to post
... Daca esti oprit la un control in trafic sau daca faci un accident, atunci incep problemele.

 

De unde rezulta ca daca nu vrei deloc probleme, o duci pe platforma :D

 

...?! Atata timp cat certificatul nu este suspendat, poti circula cu masina, chiar daca ai sau nu ITP.

 

Dar tu de unde ai scos-o asta fratioare? Ti-a zis vecinu'?

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post
De unde rezulta ca daca nu vrei deloc probleme, o duci pe platforma :D

 

 

 

Dat tu de unde ai scos-o asta fratioare? Ti-a zis vecinu'?

 

Gresit mosule. I-a zis asta 2 vecini =)) de aia e asa sigur.

Share this post


Link to post

Parca ma simt mai linistit acum ca am citit raspunsurile voastre (si multumesc foarte mult tuturor pentru ajutor).

Misto ar fi sa fiu prins in drum spre ITP, dupa ce am circulat atata timp fara probleme :)

Share this post


Link to post
Parca ma simt mai linistit acum ca am citit raspunsurile voastre (si multumesc foarte mult tuturor pentru ajutor).

Misto ar fi sa fiu prins in drum spre ITP, dupa ce am circulat atata timp fara probleme :)

 

Neaparat cruciulite pt ITP expirat cica sint la promotie impreuna cu cele pt depasire pe linia continua, acum ai 2 la pret de 1 =)) . Garantat nu te prinde... just kidding... :o

Share this post


Link to post
Neaparat cruciulite pt ITP expirat cica sint la promotie impreuna cu cele pt depasire pe linia continua, acum ai 2 la pret de 1 =)) . Garantat nu te prinde... just kidding... :o

 

 

Un lucru e sigur, nu sfatuiesc pe nimeni sa ignore ITP ul.

Share this post


Link to post

Atentie, in trafic sunt multe masini aproape noi cu ITP expirat, mai ales celen leasing. L-am descoperit pe un amic care mi-a zis "a, pai nu stiu eu, se ocupa leasingul ca doar e masina lor" si pe un coleg care a fost trosnit de una din vina ei si nici aia n-avea ITP, si-a zis "pai eu am fost la revizia de doi ani, m-au sunat cei de la Eurial-Peugeot sa ma programeze, e treaba lor :shock:

Share this post


Link to post

Pentru cei care au de facut ITP ul:

 

 

Azi, joi 23 apr 2009, dimineata ora 09.00, ITP efectuat la statia autorizata din strada Alunisului nr 181, stada face legatura intre Oltenitei si Giurgiului (sector 4) a durat un pic peste o ora (pentru ca nenea care se ocupa mai lucra si la alte masini in acelasi timp! altfel ar fi durat 20, max 30 min).

 

Nu a contat faptul ca aveam ITP ul expirat de o gramada de timp. Totusi trebuie facut la timp deoarece am vazut ca exista o baza de date si este usor de depistat ITP expirat, fapt care va aduce maxime neplaceri "faptuitorilor".

 

Tarif - 140 ron, motiv pentru care nu va sfatuiesc sa mergeti la acel service, exista statie ITP la C&I (situat pe la gara Obor, treceti prin fata garii, faceti stanga si traversati liniile de tren, apoi prima la stanga, oricum se vede foarte usor) unde va costa 90 ron, diferenta mi se pare destul de mare. Mai este un service prin Colentina, mai sus de sos Fundeni mergand pe Colentina pe linia tram 21, undeva pe dreapta, trece un troleu pe acolo, tot 90 ron.

Eu locuiesc pe Alunisului deci...am platit 140ron, voi sa nu faceti ca mine! :)

 

Partea plina a paharului a fost faptul ca mecanicul nu a verificat decat strictul necesar, nu a turat motorul sa l rupa - pentru noxe, nici nu s a sinchisit cu vesta, stingator sau mai stiu eu ce. Doar lumini, frane, noxe.

 

 

Cam asta ar fi...

Share this post


Link to post

Eu as mai adauga: seriile masinii, suspensie si directie. Sigur au fost si astea verificate! :) )

Share this post


Link to post

Nu se tureaza motorul decat la diesel-uri! La benzinare se masoara noxele la relanti si pt euro2+ si la 2500-3000 rpm!

Pai nu ai intrebat dinainte cat costa? Eu fac cu 70ron ITP la Cobalcescu, pe Valea Oltului. Parca prefer sa consum ceva benzina ingrasand statul prin acizee decat sa ingras un particular dezinteresat ca cel relatat de tine :D

Share this post


Link to post

S-ar putea ca multe statii ITP sa isi fi modificat recent tarifele. De la 1 Aprilie s-au schimbat normele de testare, ditamai lista de verificari si coduri. Tot din motivul asta reviziile dureaza mai mult decit inainte.

Share this post


Link to post
Nu se tureaza motorul decat la diesel-uri! La benzinare se masoara noxele la relanti si pt euro2+ si la 2500-3000 rpm!

Pai nu ai intrebat dinainte cat costa? Eu fac cu 70ron ITP la Cobalcescu, pe Valea Oltului. Parca prefer sa consum ceva benzina ingrasand statul prin acizee decat sa ingras un particular dezinteresat ca cel relatat de tine :D

 

 

Ai dreptate...next time ne vom intalni pe la Cobalcescu (sau unde o fi mai ieftin). Totusi eu am scris mai sus - "nu faceti ca mine"... Ma cam grabeam(graba strica treaba) si acel ITP este chiar pe strada mea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...