Jump to content
Sign in to follow this  
razvani

Revizie I.T.P.

Recommended Posts

...

Domnilor care infierati spaga... daca te duci la un medic sa te opereze repede si bine "dai" sau nu? Daca te duci sa obtii un aviz-aprobare mai repede "dai" sau nu?

Sint destul de putine locuri si deobicei in sectorul particular si atunci cind interactionezi direct cu patronul sau cu un angajat bine platit unde poti spune ca nu e nevoie sa dai...

 

Pfff. Stimate domn, cum vine asta sa te opereze repede si bine? Tu te auzi ce spui? Eu unul le-as da in cap alora (doctorilor) si fii sigur ca cei care vor ajunge la mana mea vor fi taxati cum se cuvine. Si nu, nu cu spaga. La fel as face si cu cei care dau spaga la doctori.

 

Pina la urma ca si mine multi de pe aici au "dat" sa scape mai repede. Pina la urma dacanu te grabesti stai frumos la coada astepti si pleci tu cu "spaga" in buzunar.

 

Ca sa scapi mai repede, te ia peste rand nene. ;)

Daca vine supracontrolul de la RAR ce te faci? Ah, nu raspunde. Deja stiu. Te grabesti de 50 de lei.

 

 

In cazul asta daca, chiar vrei ai 3 optiuni:

1. faci ce zice cucoana =)) sa fii nebun...poti sa mori pina termini de facut toate analizele

2. cauti o "pila" dai "spaga" si se rezolva in citeva ore de fugit cu omul(pila) prin policlinica ---ceea ce am si facut

3. te duci in sectorul particular unde dai un ban si stii ca nu-l mai ai... si chiar si asa tot mai stai la ceva cozi (deoarece si astia mai lucreaza moca subventionati de casele de asigurari) , uneori nu esti sigur de rezultatele analizelor (am patit-o de 2 ori)

 

Tu dai bani degeaba. Platesti sa iti faca probele mai repede si sa nu stai la coada. Esti sigur ca si alea "e" bune?

 

Edit: Deja o dam in offtopic.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post
Daca vine supracontrolul de la RAR ce te faci? Ah, nu raspunde. Deja stiu. Te grabesti de 50 de lei.

Inspectorii ITP sunt de doua feluri: unii care sunt noi in bransa, sunt modesti si nu risca nimic si altii mai vechi, cu experienta, care se cunosc cu cei de la RAR si cam stiu cand ar putea veni supracontrol si cand nu, stiu care e limita.

Sunt cazuri de spaga simple de genul: nu are masina pachetul legislativ la zi, nici o problema, in caz de supracontrol aduce pachetul din masina lui. Sau, nu are masina rotile din talon, dar el stie ca prin service e o masina cu rotile standard si pana vine inginerul RAR se face rocada :D

Si cu asta inchei offtopic-ul, maine revin cu informatii utile de la ITP-ul meu.

Share this post


Link to post
... Domnilor care infierati spaga... daca te duci la un medic sa te opereze repede si bine "dai" sau nu? ...

Comparatie absurda. Cand dai la medic, dai pentru tine, cand dai la ITP, dai impotriva celorlalti. Daca unii sunt de-acord cu asta, si-au pierdut instinctul de auto-aparare.

Share this post


Link to post
...Sunt cazuri de spaga simple de genul: nu are masina pachetul legislativ la zi, nici o problema, in caz de supracontrol aduce pachetul din masina lui. Sau, nu are masina rotile din talon, dar el stie ca prin service e o masina cu rotile standard si pana vine inginerul RAR se face rocada :D

Si cu asta inchei offtopic-ul, maine revin cu informatii utile de la ITP-ul meu.

 

 

Cu pachetul legislativ e una. Hai sa zic ca mai merge pana nu se apuca vreunu sa scrie numarul de inmatriculare a masinii pe triunghi sau trusa.

Cat despre roti, get real. Ala e prost daca face asa ceva in vazul lumii. ;)

Si nu as miza ca ii stie pe inspectorii RAR. Au fost o gramada de cazuri in care ITP-ul se facea "prin posta". Adica trimiteai CIV si talonul si gata aveai inspectia chiar daca masina era prastie. Cazurile respective nu mai exista.

In rest, de acord cu tolin-mai putin la prima parte.

Edited by ZeNeSeu

Share this post


Link to post
Cat despre roti, get real. Ala e prost daca face asa ceva in vazul lumii. ;)

Si nu as miza ca ii stie pe inspectorii RAR. Au fost o gramada de cazuri in care ITP-ul se facea "prin posta". Adica trimiteai CIV si talonul si gata aveai inspectia chiar daca masina era prastie. Cazurile respective nu mai exista.

Pai ce stie lumea, si apoi usile de la stand se pot inchide! Problema e ca se cam vede in poze, la fel si pt folii, insa pozele nu se trimit online la RAR, doar se arhiveaza.

Nu se mai face ITP "remote" deoarece RAR poate suspenda licenta unei statii daca gasesc in trafic o vechitura ruginita cu ITP luat de putin timp, ca doar rugina nu apare in cateva luni...spre deosebire de tren de rulare, directie, catalizator care sunt plauzibile sa se strice brusc, in urma unor gropi, accident, ardere sonda lambda.

 

On topic: Am fost la ITP la Cobalcescu - Valea Oltului si am rezolvat rapid, recomand, costa 70ron pt orice autoturism mai putin 4x4 la care taxa e 80ron!

Va puteti programa la ei la nr de tel (021) 444.19.12, sunt situati intre intersectia cu Valea Argesului si cea cu Prelungirea Ghencea.

Edited by Senna

Share this post


Link to post

@senna, multumim pentru date.

 

Am sa merg tot la ei, stau fix in zona aia.

Ai avut probleme? Sunt civilizati, nu cu nasul pe sus? Ai dat spaga?

Share this post


Link to post

Mi-au zis ca am un pic de joc in flansa de amortizor dreapta fata iar la pachetul legislativ nu s-au uitat desi era la zi. M-a luat prin surprindere descoperirea caci masina e in garantie (20k km) si acum cateva sute de km am facut revizia la reprezentanta si era ok...Am dat un ciubuc simbolic, 5RON, atat mai aveam la mine de cheltuiala :( ma voi revansa la urmatoarea masina cu care mai merg acolo ;) Am zis ciubuc pt ca ei nu m-au conditionat, m-am angajat eu sa repar pe garantie. As fi dat si mai mult ca meritau!

Edited by Senna

Share this post


Link to post

Am fost si eu azi la ITP,fu 100ron taxa.Am luat ITPu cu brio :D ,noxele super ok iar franele au avut dezechilibru 5% si fata cat si spatele.Ca masuratori ce sa zic 220 DaN fata si 160 DaN spatele.

Share this post


Link to post

Esti sigur? Nu e cam mare forta pe spate? :->

Share this post


Link to post

Sunt sigur,acum 2 ani la alt stand de itp arata undeva pe la 1500 de nu stiu ce,poate o fi asta putin decalibrat,nu am idee.

Pana la urma stii cum e,minte aparatu mint si eu =)) important e ca am trecut cu bine :uff: .

Share this post


Link to post

Azi am fost cu Matyoffroad la ITP, in afara de becul de la lampa centrala de frana, care s-a ars (primul bec in 2 ani care se arde) nu au fost alte probleme. Referitor la ce am intrebat aici nu s-a legat de cauciucuri. Costul a fost de 100 RON luat pe bune. L-am facut la Automec '99 unde fac si reviziile.

Edited by Bogdan_80

Share this post


Link to post

Daca calculatorul statiei iti oprea masina pt. suprainspectie RAR nu treceai din cauza lampii aleia. Ai avut noroc. Pe viitor, poate, iti va fi util sfatul asta: verifica toate luminile, semnalizari, spalator, stergatoare parbriz, presiune pneuri etc inainte de ITP. E o siguranta in plus ca sistemele masinii functioneaza corect si nu vor fi motive de respingere la inspectie.

Edited by cris06

Share this post


Link to post
Asa s-a oferit un prieten ca mergem undeva unde cunoaste el si pe langa taxa de 100 RON mai ii dam si lu nenea 100 se fac doar pozele si gata ITP-ul, dar cum am spus vreau sa o fac pe bune.

 

 

Fa-mi si mie legatura cu ala care face itp cu "100 plus 100" ca altfel nu am nici o sansa sa o iau.

Share this post


Link to post

Poftim mentalitate! Si ne mai miram de ce se duce dracu' tara asta! :-W

Share this post


Link to post
Fa-mi si mie legatura cu ala care face itp cu "100 plus 100" ca altfel nu am nici o sansa sa o iau.

Ce probleme are masina si care crezi ca nu te afecteaza, chiar daca ai ITP-ul in talon : frine, directie, noxe, suspensie ? Esti siiiiigur ca nu te afecteaza ????

Share this post


Link to post

Chiar sunt curios cine isi risca licenta pentru 100 ron. Foame, foame, dar nici chiar asa.

Apropo, s-o putea plati spaga in bonuri de masa?

Share this post


Link to post

Dacă mai stăm puţin, poate în tichete de vacanţă. :D

Păcat că nu mai avem bonuri la benzină...

Share this post


Link to post
Chiar sunt curios cine isi risca licenta pentru 100 ron. Foame, foame, dar nici chiar asa.

 

Acum un an si vreo 9 luni a mers cu 100 ron... dar nu mai am legatura acum ...

E vb de o masina de 12 ani ... daca se hotarasc sa o analizeze la sange ... tare greu sa nu-i gaseasca vreun "surub slab".

Marile probleme ar fii ca are instalatie de gaz care nu e trecuta in talon si are toate lateralele si luneta "greu ionizate".

Share this post


Link to post
Marile probleme ar fii ca are instalatie de gaz care nu e trecuta in talon si are toate lateralele si luneta "greu ionizate".

 

Privind instalatia trecuta in talon eu am intrebat vineri la statia ITP si mi s-a zis ca nu e necesara, e suficient sa fie in CIV. Astazi ajunge si masina mea la ITP, care va fi facut pe bune, te anunt daca vor fi probleme legate de instalatia de gaz in talon.

Share this post


Link to post
....Marile probleme ar fii ca are instalatie de gaz care nu e trecuta in talon si are toate lateralele si luneta "greu ionizate".

 

 

Si crezi ca daca te opresc cumva in trafic scapi cu 100 lei?

Share this post


Link to post

E momentul sa va expun experienta mea la ITP - Statia Auto Cobalcescu Valea Oltului.

 

Pe 16.02 am fost la ITP cu Cielo 1995, 120k km. Am fost respins pt dezechilibru frana fata (25%) si uzura bucse punte spate.

 

Astazi, 16.03.09, am revenit dupa ce am remediat problemele mai sus reclamate (vezi topic "probleme franare cnel").

Intrat pe stand, reverificat serii+problemele remediate si am fost trimis pt. plata, fara sa mi se spuna daca e ok sau nu.

 

Surpriza: la revenire am fost "castigatorul" suprainspectiei RAR.

 

Masina a fost din nou bagata pe stand cu repetarea tuturor testelor si a trecut fara nici o observatie.

M-am bucurat cand am vazut inspectorul RAR pt ca cei de la statia ITP erau tare pierduti, cam "faceau pe ei". Tot ma intrebau daca am corectat totul, ca daca vine RAR-ul au ei probleme, etc.

 

Prima data in februarie am vrut sa le dau o "atentie" dar nu au acceptat si mi-au expus problemele cu subinteles ca atentia data viit.

Am remediat in service totul cu piese noi si am revenit fara sa mai dau nici un fel de "atentie".

Bucsele spate erau bune(cele vechi), se vede ca cei de acolo nu prea le "miros", tutusi le-am schimbat (foarte greu cu punte spate data jos, etc).

Astazi cel care verifica spunea ca i se pare ca bucsile schimbate sunt "cam moi", inginerul i-a zis ca daca sunt schimbate e ok. Piesele sunt noi, comp. lor este cel normal, acestea fiind din cauciuc, f. putin fier pe mijoc.

 

Preturi: 70 ron prima verificare, 40 ron revenirea. Spaga=0.

 

Va sfatuiesc ca daca aveti probleme sa mergeti la ITP sa vi le constate (in service asta costa :) ) si apoi cu banii de spaga remediati-le, e pacat pt siguranta voastra si problemele amanate duc la multe altele suplimentare.

 

P.S. Limita maxima de dezechilibru frana este de 20%, acum am avut 5%.

Inginerul RAR mi-a zis ca daca aveam ITP-ul valabil pana la 1.04.2009 aveam noroc - limita de dezechilibru se mareste la 30% .

 

Numai bine!

Share this post


Link to post

ITP-ul meu e valabil pana in 31.07.2009. Treb sa ma duc inainte sau pot in aceiasi zi? Daca depasesc 1-2 zile ma mai primesc, cer spaga?

Share this post


Link to post

Te primesc. Asta nu e o problema. Nici cu spaga, nu au de ce sa iti ceara.

Problema care apare daca cumva depasesti valabilitatea ITP-ului, este aceea ca poti ramane fara talon daca esti oprit in trafic.

Deci e recomandat sa mergi cel tarziu in ziua in care iti expira ITP-ul.

Share this post


Link to post

Te primesc ca doar iti iau banii :) Eu am mers la 10 zile dupa ce a expirat ITP-ul...din lipsa de timp... ce e drept, am cam dardait un pic mergand fara, dar ce sa ii faci :)

 

PS: eu am facut itp pe bune, fara spaga, desi aia ca cica nu ieseau noxele...(la masina de 2 ani vechime, si vorba aia...matiz euro3). Au turat-o de au inebunit-o, si m-au intrebat de unde am pus benzina. Zic Lukoil de 98... Ei: pai deasta... Asa o fi? In plus trusa mea medicala era expirata, m-a ajutat domnul de acolo cu una, pe care am lasat-o inapoi acolo...

Edited by banzay

Share this post


Link to post
P.S. Limita maxima de dezechilibru frana este de 20%, acum am avut 5%.

Inginerul RAR mi-a zis ca daca aveam ITP-ul valabil pana la 1.04.2009 aveam noroc - limita de dezechilibru se mareste la 30% .

 

Aici n-am inteles ceva... adica in loc sa se scada limita ea se mareste?? cum vine asta? eu as pune cat mai putin! asa vad situatia... Corectati daca gresesc.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...