Jump to content
Sign in to follow this  
razvani

Revizie I.T.P.

Recommended Posts

cat costa un ITP in 2005?

 

eventual poste imi puteti recomanda unde sa-l fac in Cluj-Napoca

Share this post


Link to post

La IATSA 2 pe Dorobantilor l-am facut eu, fara spaga, elegant, vreo 380.000 lei parca, si oricum, nu prea le arde sa-ti caute nod in papura daca e masina mai noua de 3 ani ca tot ei trebuie s-o repare :D .

Share this post


Link to post

Eu am platit 600000 , saptamana trecuta. Probleme nu au gasit, asa ca am scapat fara a trebui sa cotizez. In prealabil insa i-am reglat noxele pe GPL, altfel probabil ca as fi picat testul.

Share this post


Link to post
La IATSA 2 pe Dorobantilor l-am facut eu, fara spaga, elegant, vreo 380.000 lei parca, si oricum, nu prea le arde sa-ti caute nod in papura daca e masina mai noua de 3 ani ca tot ei trebuie s-o repare  :D .

 

cum adica tot ei trebuie sa repare? detaliaza putin...

Share this post


Link to post

400.000 lei la arrow in cta pe strada spiru harret.

a mers repede si fara probleme din fericire pentru mine, nu a fost cazul de revenire desi ma asteptam la asta.

Share this post


Link to post

Tocmai mi-a fost picat matizul la ITP la un service de cacao. Nu a trecut noxele deoarece ,,scula'' meseriasului ii arata ca la relanti am 630 rpm!!!. Am incercat sa ii explic tolomacului ca nu se poate dar el a ramas blocat pe a lui... :rambo:

 

Povestiti si voi cum ati trecut ITP si ce probleme ati intampinat... :)

 

PS:Nu ar stica sa spuneti si unitatea service unde ati facut inspectia sa stie si altii unde sa se duca sau de cine sa se fereasca... :spumelagura:

Share this post


Link to post

Pai tu unde ai facut-o?

 

Si acum ce faci? Ca banuiesc ca acolo nu il mai treci vreodata. Nu puteai sa muti siguranta aceea de la cablu de acceleratie ca sa traga nitel de pedala? (nu sunt sigur daca se poate, dar...)

Share this post


Link to post

@andreib > dar noxele la euro 2 nu se masoara la ralanti, ci la 2000-2500 rpm, dupa ce temperatura uleiului din motor a ajuns la 80'C. Cel putin asa procedeaza meseriasii de aici. Eu am fost de 2x, in acelasi loc si acestea au fost conditiile. Din cate stiu si eu, cam asa vorbeste si standardul. Individul era flamand sau insetat.

Share this post


Link to post

Daca si matizul mai da noxe ma impusc cu arcul :D (la ce motoras are)

Eu cand am fost la R.A.R. pentru nota de identificare a intrat acolo un camion macara vechi de 100 de ani :) za vezi acolo noxe ca am iesit toi afara din hala cand a intrat panarama...

Share this post


Link to post
Pai tu unde ai facut-o?

 

Si acum ce faci? Ca banuiesc ca acolo nu il mai treci vreodata. Nu puteai sa muti siguranta aceea de la cablu de acceleratie ca sa traga nitel de pedala? (nu sunt sigur daca se poate, dar...)

Pai la relanti dadeau in parametri dar cand ma punea sa accelerez la 2000rpm deoarece scula lui arata mult mai putine rpm decat in realitate (motorul avea peste 3200-3800 cand lor le indica 2000-2500) noxele nu ieseau sub nici o forma (pe bun motiv). Oricum este clar ca individul si-a dat seama ca nu are cum ca Matiz-ul sa aiba relanti la 630rpm dar a tacut, ca oi mai veni odata tot la el...

 

PS: Este normal ca pe standul de franare masina sa blocheze rotile sau e din cauza uzurii avansate la rolele standului lor?

Share this post


Link to post
a intrat acolo un camion macara vechi de 100 de ani :) za vezi acolo noxe ca am iesit toi afara din hala cand a intrat panarama...

Da dar sa stii ca ala e mai putin nociv decat o masina la noxe, diesel fiind. Si aici nu-ti masura nivelul de fum pe care il scoate masina ci anumite concentratii de monoxid de carbon si alte alea de ies pe teava de esapament. Fumul de ulei ars (motoare uzate) are alti compusi, pe care aparatul de masurat noxe nu le masoara. Asa ca ce spui tu este cu totul alta problema, desi in normele ITP cam este trecuta cu vederea. :wallbanger: Pana la urma asta ne deranjeaza pe noi: fumul albastru de la camioane, nu ca are vreunul la dacie amestecul prea bogat in carburici. De la care stranutam albastru oare?

Ca fapt divers: aseara urcam dealul de la uzina de apa si m-am nimerit in spate la o coaja de dacie cu 2 lazi de lemn deasupra care scotea un fum alb pe esapament de ziceai ca i-a explodat motorul, pur si simplu facea palalaie in spate. Asta era fum de antigel intrat in ardere si sincer ma gandeam cat de inconstient putea sa fie marlanul de la volan sa mearga asa. Cred ca el nu completa cu ulei la plecare, completa cu antigel.

Share this post


Link to post

omul ala stia ca matizul are 3 cilindri?

cu toate ca nu stiu cum ti-a stabilit turatia...dupa ce

Share this post


Link to post

Teoretic ar fi trebuit sa stie. Pana la urma si altii au mai trecut cu matizul pe la ITP-uri (inclusiv eu) si nu au avut probleme.

Share this post


Link to post

Ce ti se poate intampla daca nu ai facut ITP-ul niciodata in 3 ani si 2 luni de la achizitia masinii (Matiz) si daca planuiesti totusi sa-l comiti zilele astea ? :shock:

Edited by artanis

Share this post


Link to post

Nu cred sa fie nici o problema. Doar daca te prinde politia intre timp iti ia talonul.

Share this post


Link to post

Strange question:

masina luata in 2004, august

identificare la rar in curand

talon nou.

 

De unde stiu ei ca trebuia sa fac ITP? Nici pe talonul vechi si banuiesc ca nici pe cel nou nu o sa scrie nimic de ITP.

ITP se face din 2 in 2 ani indiferent de schibatul proprietarilor si alte asemenea?

Share this post


Link to post

s-ar putea sa scrie pe cel nou.

pe al meu a scris

Share this post


Link to post

Ce sa scrie? August 2006?

Eu fac identificare la RAR acum, nu ITP. Nu ii inteleg.

Share this post


Link to post

Nu mai, iti schimbi talonul, nu? pe talonul nou iti vor pune un timbru cu data pana cand ai revizia valabila.

 

ce nu intelegi? :-?

Share this post


Link to post

Ce o sa scrie, asta am intrebat mai sus, asta nu inteleg...

Share this post


Link to post

PE talonul nou o sa scrie data expirarii ITP-ului de pe cel vechi si o sa isi puna aia de la politie stampila lor. Nu se mai pune si folie de securizare.

Share this post


Link to post

ca sa fie si mai clar: la rubrica "Data urmatoarei inspectii tehnice" iti va scrie August 2006. De fapt, data exacta, cu zi cu tot. Si cu semnatura si stampila.

Share this post


Link to post

bun. deci. itp expirat. noxele sigur nu-mi ies, ca le-am masurat prin primavara. "injineru" care face itp-ul stie sa dea de surubul de c02 la tico, sau te respinge?

Share this post


Link to post

hai sa vorbesc in continuare singur, ca a inceput sa-mi placa :P

 

am luat itp-ul :uff:

m-a costat 80RON, cu tot cu "revenirea anticipata instantanee" pentru ca nu-mi mergeau (surprinzator) franele pe spate. am scapat de noxe, de ciupitura de parbriz, de jocuri in roti si m-am inecat ca tiganu la mal, la ultimul test :( noroc ca au fost oameni... intelegatori ca sa zic asa.

 

locatia: bd turda, inainte de podul grant, pe dreapta (inainte de parculet)

daca nu aveam probleme cu franele, m-ar fi costat numai 45RON.

 

nu au turat motorul absolut de loc. si nici nu m-au intrebat de trusa medicala, etc.

Share this post


Link to post
bun. deci. itp expirat. noxele sigur nu-mi ies, ca le-am masurat prin primavara. "injineru" care face itp-ul stie sa dea de surubul de c02 la tico, sau te respinge?

Intrebare: ce valori anume ai obtinut la franele spate? NU tineau egal?

 

Intreb pt. ca si eu am fost la revizia de 130mii si (desi nu aveam nevoie de preparare pt ITP) franele spate imi tineau inegal si s-a chinuit ceva mecanicul pana sa le mai echilibreze... iar de valorile obtinute la testare la franarea spate...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...