Jump to content
Sign in to follow this  
BAD_MF

Ce Masina Pot Sa Cumpar Cu 5500-6000 Euro

Recommended Posts

:) ) auzi..funky.Adevarul e ca atrage atentia destul masinuta asta. Ea ca design fordul ca i-a placut cel mai tare de la inceput.

Edited by BAD_MF

Share this post


Link to post

pai asa spune omule!

s-o stapiniti sanatosi!

Share this post


Link to post

Eh, este destul de funky, de ce sa nu recunoastem :D . Dar asa cum ai spus si tu, este chestie de gusturi, iar ca-ul este o masina care ori te incanta, ori te dezgusta. Si daca nu ai nimic impotriva plasticelor alora de pe aripile din spate...that should be ur car :lavolan: .

 

In alta ordine de idei, in Romania sunt disponibile doua variante de 1,3 , cu 60 sau 70 de cai. Asta ce varianta de motor are?

 

P.S. neaparat CASCO (eu ti-as recomanda Allianz, pentru ca fac parte din grupul Tiriac si are protocoale cu toate service-urile autorizate Ford si nu va trebui sa platesti nimic, in afara de reintregire pe care oricum o platesti oriunde), nu de alta, dar preturile la reparatii sunt ucigatoare.

Share this post


Link to post

Sincer nu stiu 100%, dar cred ca prima varianta de 60 de cai, care e si un pic mai economica.

 

Exista forum Ford, parca stiam ca da, daca are cineva adresa poate imi zice si mie :osanale: .

Share this post


Link to post

Si in pliant la Ford scrie ca are consumul mai mic. Si din cate stiu eu ambele sunt OHC! Mersi mult pentru adresa!!

Edited by BAD_MF

Share this post


Link to post

Sincer e prima data cand vad o firma ca ofera pentru acelasi model 2 motoare de aceeasi cilindree, cu aceeasi tehnologie si puteri diferite si mi se pare ciudat.

Oricum consumurile cred ca difera datorita jentilor, cel putin conform brosurii de la ford.ro.

Edited by Esperatul

Share this post


Link to post

Posibil si faza jentilor. Asta are de aliaj 175/65 r 13

Edited by BAD_MF

Share this post


Link to post

Este vorba de ani diferiti ,primul K.a din 97 avea 50cp cel din 01 avea 60cp iar cel din 03> are 69cp

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

Cel din 97 avea 44 de cai, iar acum in 2005 in oferta ford exista motoarele 1.3 de 60 si 70 de cai.

Share this post


Link to post

Atentie Fiesta avea 44cp nu K.A. acesta are 44Kw nu CP :) )

Repet in anul 2003 a fost introdus motorul de 70Cp nu am zis ca Ford a renuntat la cel de 60CP care oricum este EURO4

Nici un motor de K.A. nu are 16v numai 8v inclusiv cel de 1.6 @95 Cp

Share this post


Link to post

95CP pe 'carapacea de testoasa' ??? Dammit. Aia trebuie sa fie o masina interesanta. (bine, cand reuseste sa traga si caroseria dupa ea).

 

BAD_MF, este cel putin ciudat ca cineva care are Logan (o masina super economica, nu?) sa isi cumpere o masina in clasa mini ce are preturi de service a la Ford. Ciudat e finut spus. :P Dar in fine, sa iti traiasca.

Share this post


Link to post

:o fftopic:

Hai mai Satori nu fi rautacios, omu vrea masina pentru sotie si ce e mai economicos pentru el... :) ) Na, ca am dat-o in rime...

Share this post


Link to post

Mi-am luat logan, pentru in primul rand am zis ca pentru cat costa ofera multe, este totusi renault(ce-i drept asamblata la noi deci nu e la nivelul lui megan etc), si in plus am luat-o in rate, nu am dispus de bani cash atunci ca imi luam fara prejudecati un golf IV. Chiar daca am logan nu sustin ca o masina sh nu este o optiune. Sa syii ca este economic logan, pt marimea ei, motorul de 1.6, daca comparam cu matizul, raportul putere/consum este mai slab!

 

Nu avea nici un rost sa-mi iau tot o masina mare, una mica e perfecta, iar ca imi place , e draguta. Cu service-ul ma descurc eu. Oricum nu e 100% sigur daca iau ca, in noapte asta vad sigur!

Edited by BAD_MF

Share this post


Link to post

Eu am luat cu 3800E Nubira din semnatura, o poti vedea la Masina mea. Chiar cu drumul si cu taxele, ai putea sa te incadrezi in suma aia.

In perioada de cautari am cochetat la aceeasi bani cu Hyundai Accent 1.3 benzina din 2001 (45.000km), Lanos 2001 (insa 25.000km!!!) si o Honda Civic din 2000, 85.000km care era de departe cea mai buna optiune, insa am ezitat pentru ca apartinea unui raposat... Oricum, cred ca ai de unde alege daca ai rabdare sa cauti.

Share this post


Link to post

Si pe mine ma bate gandul,sa vand Cielo, si sa-mi cumpar :-Opel Astra sau Opel Corsa-diesel-second hand si as vrea proaspat adusa de afara; sau- Logan diesel(e noua si are garantie) insa ma costa intretinerea mai mult fata de un SH!

Dpdv al lovelelor ma invart in jur de 6000 de Euro si sa zicem ca as mai plusa cu un credit!

Daca poate cineva sa-mi dea un sfat,multumesc anticipat!

BAD_MF sa-o stapanesti sanatos si sa ai parte de ea!

Te asteptam cu impresii!

Share this post


Link to post

nu luati masini sh care au fost de flota (astra, focus, mondeo, golf, passat, etc)

daddy, eu as lua in locul tau o corsa pe benzina cu motor mic (1.2 sau max 1.4) cu minim de km (20-30k km) cu banii pe care ii ai cash. cu creditul platesti tva, accize, etc.

Share this post


Link to post

Gata am luat ca!! Ieri am facut tranzactia, am terminat si actele, mai trebuie doar sa le depun la politie. E super masinuta, sotiei ii place la nebunie!..ca si mie :D Se conduce excelent, chiar nu ma asteptam, ce am remarcat este ca e foarte stabila si accelereaza foarte usor, am mers lejer cu 145(4 persoane in masina), iar portbagajul este mare, mult mai mare ca la matiz. O sa fac poze cat de curand!

 

 

Va multumesc mult de sfaturi si indrumari :osanale:

Share this post


Link to post
nu luati masini sh care au fost de flota (astra, focus, mondeo, golf, passat, etc)

daddy, eu as lua in locul tau o corsa pe benzina cu motor mic (1.2 sau max 1.4) cu minim de km (20-30k km) cu banii pe care ii ai cash. cu creditul platesti tva, accize, etc.

 

Eu am masina care a fost de flota ...nici o problema ...in Germania se respecta strict reviziile chiar si in RO firmele nemtesti au angajati care se ocupa de masini :P

Edited by BogdanG

Share this post


Link to post

@BAD_MF

Sa o stapaniti sanatosi !

 

Este o masinuta super (si eu am vrut la un moment dat una si am studiat bine problema).

Consum mic, foarte stabila, fasneata, chic (la exterior e chestie de gust, da' interiorul/bordul e f. reusit).

 

Daca-i adusa din Germania, e motorul de 60 CP - nu am vazut la ei K.A. , a.f. pana in 2003 (inclusiv) alte versiuni de motorizare.

Dar este suficient pentru masinuta.

 

PS: Pe mobile.de, daca te uiti dupa Kalos, o sa vedeti (aproape) numai motorizarea de 1.2 ...

Edited by marr

Share this post


Link to post

S-o stapaniti si s-o conduceti sanatosi :lavolan: .

 

P.S. a aparut inca un ford pe-aici :banana:

Share this post


Link to post

Mersi mult de urari!!Yup a mai aparut un Ford pe forum!

 

Motorul este cel de 60 de cai care se descurca excelent, si este foarte silentios, mult mai silentioasa ca loganul :D (are si blana pe capota). Sper sa ma tina! Imi place ca nu trancane nimic, nu scartie etc, si pneurile sunt super, pe fata Nokian si pe spate Continental toate de noroi si zapada.

Share this post


Link to post
PS: Pe mobile.de, daca te uiti dupa Kalos, o sa vedeti (aproape) numai motorizarea de 1.2 ...

Si majoritatea hatchback

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...