Jump to content
Sign in to follow this  
CT_ZDB

Navigatie GPS Pentru Romania Si Sud Estul Europei

Recommended Posts

Pentru moment, singura mea idee e pe bord, la limita parbrizului, lipit cu dublu adeziv (eventual cu scai/ limbă de pisică + dublu adeziv, dacă voi vrea să o mai scot), firul tras printre parbriz şi bord, colacul de cablu prin bord...

Da' mai studiez.

Vroiam s-o scot afară, prin antena radio. Însă e imposibil.

Găuri în caroserie nu dau, aşa că rămâne pentru interior.

Share this post


Link to post

Eu prin chederul ala si pe sub bord si peste parasolar am avut trasa alimentarea la detector, care statea deasupra oglinzii retrovizoare...

Acum ma bate gandul sa alimentez detectorul direct in panul de sigurante, sa nu mai "omor" priza de bricheta...

Share this post


Link to post

Daca sunteti printre voi gepelisti, am coordonatele GPS ale multora dintre statiile de alimentare din RO. Daca vreti, dati PM

Share this post


Link to post

Am intrat in posesia unui Mio C720 b achizitionat direct de la E.Sal magazin on-line. Fata de oferta de pe pagina web pachetul de harti include 35 de harti si nu 31. I-am incarcat acumulatorul si l-am pus putin la incercare. Urmeaza sa :rtfm: si sa aflu mai multe. Sunt incantat ca poate utiliza repere exprimate prin coordonate geografice, deoarece mai folosesc si un Magellan Color Track a carui pachet de harti pentru Romania are o rezolutie scazuta. In perspectiva caut o varianta de alimentare diferita de priza de bricheta. Am citit deja postul anterior. Se poate incarca si o alta voce mai blonda decat cea a lui Marcel?

post-2099-1211480700_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Dacă Mio Transfer (vine pe CD-ul MIO) îţi dă acces la folderul MIOMAP\VOICE, copiaz-o acolo pe Ioana ataşată (pune arhiva aşa cum e, nu trebuie desfăcută).

Felicitări pentru achiziţie şi să te ducă cel puţin în cele 35 de locaţii!

V_ROM_F1.ZIP

 

Dacă nu te descurci, discutăm pe PM.

Share this post


Link to post
Felicitări pentru achiziţie şi să te ducă cel puţin în cele 35 de locaţii!

V_ROM_F1.ZIP

Dacă nu te descurci, discutăm pe PM.

 

Multumesc foarte mult de urari, totusi ar fi o problema. Nu vrei sa colaboram la verificarea preciziei pachetului de harti ? :D

Share this post


Link to post

OK. Ai PM.

PS: eu am 42 de hărţi (cu tot cu Basemap).

 

LE: ar mai trebui un al treilea, ca să facem triangulaţie...

Ai dovedit-o pe Ioana?

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post
Ai dovedit-o pe Ioana?

 

 

Mintenas ! Pentru prima proba in Constanta s-a descurcat bine desi traseul initial stabilit era altul fata de cel care ma deplasam. Recalcularea a fost ok, cu mentiunea ca nimeni nu i-a spus ce trebuie sa faci cand in stanga ai o dunga dubla si continua. Faza cu brusc la stanga nu tine. :) )

Share this post


Link to post

În cele din urmă mi-am montat şi antenă (deşi nu cred că aveam nevoie, dar dacă tot am primit-o moca de la un prieten... să fie primit!).

Am plasat-o pe interiorul parbrizului, între talpa oglinzii şi capitonajul pavilionului.

Am tras firul prin spatele capitonajului (pe la plafonieră şi prin spatele parasolarului stânga), apoi prin spatele plasticului de pe stâlpul din faţă stânga şi am ieşit cu el printre acel plastic şi parbriz, în dreptul PNA-ului.

Când nu cuplez antena, cablul intră foarte uşor în spatele plasticului de pe stâlp şi rămâne la vedere doar conectorul (care e mic, de altfel).

 

Am mutat puţin şi cablul de la încărcător: de la panoul de siguranţe am urcat pe stâlp şi am ieşit cu el în dreptul ventuzei şi l-am agăţat pe spatele "tălpii" pe care stă PNA-ul.

 

Şi, în sfârşit, am luat azi de la Metro, cu 30 de lei, o husă pentru cameră foto, care o să-mi găzduiască la fix C-250-ul:

post-3777-1211633154_thumb.jpgpost-3777-1211633162_thumb.jpg

Şi cu asta... "mission GPS" successful.

Share this post


Link to post

Are cineva idee de unde pot downloada hartile (preferabil pt. igo, dar nu neaparat) pentru Australia si Noua Zeelanda?

 

Multumesc.

Share this post


Link to post
Ai dovedit-o pe Ioana?

 

Reluand acest aspect trebuie sa mentionez ca Mio Service-support mi-a expediat-o si pe Ioana la solicitarea adresata pe site-ul lor. Multumesc si celor de la Mio, dar Rm Popa still remain the first !! :thumbl:

Share this post


Link to post

Este clar, NZ nu este inca pe lista i-go.

Am gasit totusi ca ar fi harta tomtom (710 si 720) dar mi-am prins urechile in instalarea tomtom. L-am instalat mai demult dar a fost ceva gen plug'n'play.

Am un device cu WM2003 (cu gps incorporat pe care as vrea sa-l folosesc) si un WM6.1 (un htc).

Am inteles ca nu ar merge decat pana la versiunea 6 pe dispozitivele astea.

Share this post


Link to post

salutari tuturor!

am gasit "Sistem de navigatie auto DG120,cu soft de navigatie DreimGo Navigator20.8"

stie cineva ceva despre el?

multumesc anticipat

Share this post


Link to post

Harta ptr. Romania ma poate ajuta si pe mine cineva[una mai recenta].Multumesc.

Share this post


Link to post

Daca spui si pentru ce soft.. si pe ce o rulezi..

Share this post


Link to post

Şi dacă device-ul tău "suportă" şi alte hărţi decât cele preinstalate...

Share this post


Link to post

De ce imi zice acum dupa ce am bagat noua harta,ca anumite harti sint blocate?

Share this post


Link to post
...dacă device-ul tău "suportă" şi alte hărţi decât cele preinstalate...

Pentru că nu ai licenţă.

Share this post


Link to post

Ma poate ajuta si pe mine cu ceva harti pt un fujitsu siemens loox n 100 ruleaza pe windows c.e 5 core version ca soft folosesc navigon si igo ..nu stiu ce versiune dar cred ca este veche

Share this post


Link to post

Iti dau eu ce harti vrei din 2007, licenta sa ai (ca nu pot sa ti-o dau p-a mea ca e ilegal :) ). Scriu un DVD si treci sa-l iei.

Share this post


Link to post

Am folosit GPS-ul in Turcia, mai exact in Istanbul, cu rezultate mai mult decat multumitoare. Desi nu cunosteam orasul, am constatat ca rutele alese erau destul de rapide (aceasta era si setarea) si m-am bucurat si ca taksmietristii turci au invatat repede cum sa se orienteze pe instructiunile "Ioanei" =)) spre deznadejdea aparatului de taxat :grumpy: . Oricum dintre toti prestatorii de servicii acestia sunt cei mai onesti.

Basca lui de Mio :spumelagura: , insa nu a prevazut situatia ilustrata mai jos:

post-2099-1212819893_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...