Jump to content
Sign in to follow this  
CT_ZDB

Navigatie GPS Pentru Romania Si Sud Estul Europei

Recommended Posts

Un link cu niste harti IGO 2008 va rog mult.

Share this post


Link to post

O lista actualizata a camerelor radar pt Europa, unde as putea gasi? Am gasit liste separate pentru fiecare tara din Europa... E ok asa? Nu ar trebui sa fie toate intr-un singur fisier? Pot sa unesc eu fisierele, si sa si functioneze? Multam in avans pt raspunsuri :)

Share this post


Link to post

Vezi ca in Austia, Elvetia si Germania e ilegal asa ceva si nici nu cred ca o sa gasesti un fisier cu radere fixe. Documenteaza-te mai intai la legalitate in toate tarile. Pentru cateva tari gasesti actualizari pe http://speedcams.tehnoplus.net si www.pdiromania.ro

Share this post


Link to post

Am gasit pentru Austria, aici... ma interesa daca pot sau trebuie sa "comasez" fisierele ori pot sa le las separate, pt fiecare tara in parte.

Referitor la legalitate... am fost oprit in Germania, aveam gps-ul pe bord, in functiune, l-au vazut, dar nu au zis nimic. Asta in conditiile in care s-au uitat atenti in portbagaj, in masina, chiar si in torpedou si sub banchete... In Austria, nu am fost oprit inca, nu stiu ce sa spun. Elvetia nu ma intereseaza deocamdata :)

Edited by _romulus_

Share this post


Link to post

Pt Austria este inutil sa le pui ca pe principalele autostrazi sunt camere din 800 in 800 de metri...

Share this post


Link to post

Ok, in conditiile astea, ramane Ro, Hu si It. Cum sa fac?

Share this post


Link to post

Du-te la adresa din postul lui Lauryca. Baietii aia cu asa ceva se ocupa.

Share this post


Link to post

Rezolvat, multumesc. Este si camera noua, din Cristesti (MS) :) Foarte multumit. :)

Share this post


Link to post

Nici bine nu am ajuns acasa ca m-am trezit la posta cu o instiintare de la posta.

Asadar, mi-a venit update-ul Mio Maps 2008, pe card SD, tocmai din Cehia. Chestia interesanta e ca a fost...complet moca. Nu am platit nici macar taxa de transport, aia de 35 de lei...pe pachet zicea in ceha ca e vorba de 11 USD taxa de transport, dar fomeia de la posta nu mi-a cerut nimic.

Facut proba, interfata este complet diferita fata de ce este preinstalat pe aparat, nu pot sa zic ca mor dupa grafica aia, dar e ok...e ca Vista fata de Windows, chestie de gusturi.

 

Pentru cei care au mio seria C.

Exista update-uri. :D

http://www.mio.com/ee/freeupgrade/RO/info_RO.html

 

Am sunat la ei sa-i intreb de sanatate si centura pitesti. :)

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Si ce versiune de harta ai ? Tot 2008.01+ ala ?

Share this post


Link to post

Mersi de informatie, n-am stiut de aceasta promotie. Cu ce ai facut dovada achizitiei? Eu cred ca am sa trimit DVD-ul.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

Hartile sunt din aprilie 2008. Dovada achizitiei a fost simpla : am facut o poza (ligibila) cu tel facturii originale si am trimis poza prin mail la adresa mentionata. Atat.

 

Daca trimiti DVD-ul original, nu-l vei primi inapoi, si e pacat de el. La o eventuala reinstalare a softului original, te uiti apoi in sus si fluieri, nu ai de unde sa-l mai iei.

E destul de tare faza : bagi SD-ul si merge automat versiunea noua, cu interfata noua, etc.. scoti cardul si folosesti linisti versiunea+interfata veche, deci cele doua nu se intersecteaza.

Edited by Englishman

Share this post


Link to post

Pai imi trag un iso inainte sa-l trimit; asta nu gasesc factura sau bonul fiscal.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post

Salutare

 

Doresc sa achizitionez un GPS (mai mult pt utilizare in Bucuresti) si am gasit "GPS North Cross eSCAPE 4345 Bluetooth Full Ro + Major Roads Europe"

Aveti informatii despre acest produs ? Eu am cautat peste tot si nu prea am intalnit discutii sau pareri despre asa ceva.

 

Va multumesc

Share this post


Link to post

Cel mai ieftin cred ca iesi cu un pocket pc PDA (sa aiba bluetooth) ieftin sh la vreo 200RON si un GPS extern bluetooth pina in 150-200RON.

Ca idee cel mai bine e cu PDA si IGO2008 la care gasesti harti la greu moca.

Avantaj la PDA ca poti pune cam toate softurile posibile de pe piata nu esti intepenit in 1-2 softuri ca la PNA-uri.

Site pt soft pareri etc http://www.gpsforum.biz

Share this post


Link to post

Fereste-te de balarii chinezesti, nu se pot debloca asa usor si esti blocat cu softul (de obicei o chestie dubioasa) cu care vine.

 

In momentu' asta best-buy navigatie: Mio Moov 500 !

Share this post


Link to post

Ecran de 4.7, chipset SirfStar III cu InstantFix 2, ruleaza Windows CE 5.0 "curat" si se pot instala multe alte softuri, exista MioPocket, stie SDHC, si vine la numai 600 lei cu un suport foarte bine lucrat de masina.

Share this post


Link to post

Mai oameni buni... caut un CD player de masina, in format 1 DIN, care sa aibe si navigatie si sa nu aibe ecran d-ala mare care iese si se ridica in sus... si mi-au picat ochii pe scula asta: http://www.allview.ro/gps/site/DVDGPS_8811.php

 

Stiti ceva de ea? Merita? Stiti voi ceva mai bun? Pls, recomandari. [-O

Multumesc.

 

Edit: Pina una alta, asta vad ca n-are IGo, are Traffic GPS (ce-o mai fi si ala?!?). As prefera ceva cu IGo/MioMap.

Edited by NFS

Share this post


Link to post

Eu am avut de ales. Am vrut navigatie/ dvd/ all the shit si pe deasupra si 2 DIN. Si am avut o gama largaaa de chinezarii de la 15-30 milioane si Kenwood DNX 5220BT la 50mil. Si dupa ce am obs. cum se comporta am ales DNX-ul.

Share this post


Link to post

50 mil? sa stea 50 de milioane de ani.

Share this post


Link to post

Cred ca la 50 de milioane gaseai un GPS profesional.

Share this post


Link to post

Am un PDA Mio P360 si am pus iGO 2008 pe el, problema e ca hartile se vad landscape, PDA-ul fiind portret ... stie cineva cum se seteaza sa ma uit si eu la el ca tot omul? Mentionez ca nu merge sa schimbi rezolutia din setari pentru ca nu se mai vad toate butoanele, adica afisajul va fi landscape dar pe un ecran portret [-( ?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...