Jump to content
Sign in to follow this  
CT_ZDB

Navigatie GPS Pentru Romania Si Sud Estul Europei

Recommended Posts

Pentru garmin a aparut harta actualizata in decembrie. Acopera 98% din Romania. Eu vreau sa imi iau un Kenwood DNX5220Bt si trebuie sa fac acest update. Doar ca cd-ul cu updateul este 5 milioane. :)

Share this post


Link to post
Vanatorule, tu ce varianta de soft ai pe 720? iar hartile de cand le ai, din 2007 sau 2008?

 

 

" Thanks" b-(

Share this post


Link to post

Trebuia sa scot GPS-ul afara sa aiba semnal de la sateliti si optiunea aparea automat in meniu.

 

Pentru garmin a aparut harta actualizata in decembrie. Acopera 98% din Romania. Eu vreau sa imi iau un Kenwood DNX5220Bt si trebuie sa fac acest update. Doar ca cd-ul cu updateul este 5 milioane. :)

Cred ca-l gaseste si fara 5 milioane daca scotocesti internetul mai bine.

Edited by Laurycã

Share this post


Link to post
Pentru garmin a aparut harta actualizata in decembrie. Acopera 98% din Romania. Eu vreau sa imi iau un Kenwood DNX5220Bt si trebuie sa fac acest update. Doar ca cd-ul cu updateul este 5 milioane. :)

OK . o am, cum se instaleaza?

Edited by naylui

Share this post


Link to post

Inlocuiesti fisierul dupa care bagi codul. :D

Share this post


Link to post

Aveti idee de ce Sygic e asa de varza la rutare? Ca harta e facuta de Suncart si e similara cu igo8. Ba chiar in Buc stie niste chestiuni pe care igo8 nu le stie. Problema maxima e rutarea, de exemplu din Aparatorii Patriei spre bv ma duce pe centura, greseala pe care niciun alt sistem de navigatie nu o face (nici igo nici garmin). Sa nu imi spuneti de setari ca-s cele corecte (fast route, etc).

Share this post


Link to post

Nu stiu cum e la astea sparte. La Kenwood se baga cd-ul si face update automat.

Share this post


Link to post
Vanatorule, tu ce varianta de soft ai pe 720? iar hartile de cand le ai, din 2007 sau 2008?

 

Sorry for not such a prompt answer. Am Mio.map 3.3. 2008

Share this post


Link to post
Merci mult, dar nu centura Craiovei ma intereseaza... ma intereseaza centura Pitestiului (iesirea de pe A1).

 

Centura Craiovei o am si eu... :)

Eu am Mio Map 3.2 cu harta Romaniei vers. 2008.01 si are centura Pitestiului (A1 prelungit pana la Bascov)

Share this post


Link to post

Deci eu am Mio Map v3.3 si nu are centura aia. Acum 2 zile cand am plecat din B ma arata din nou pe camp.

 

Si am mai gasit o duma la el aproape de Nadlac. Daca faceam ca Marcel intr-un giratoriu sigur nu ajungeam la Nadlac, In rest nu am avut nicio problema pana in Franta. :)

 

Apropo cu dezactivez si eu faza aia cu "Ati depasit limita de viteza" ca m-a disperat tot drumul. :lol: :D

Dred ca o sa ma apuc s-o mixez cu parazitii cand ma intorc in tara. :P

Share this post


Link to post

Eu am setat limita legala pe sectorul respectiv + 50 km pentru avertizare depasire limita de viteza.

Share this post


Link to post
Deci eu am Mio Map v3.3 si nu are centura aia. Acum 2 zile cand am plecat din B ma arata din nou pe camp.

 

Si am mai gasit o duma la el aproape de Nadlac. Daca faceam ca Marcel intr-un giratoriu sigur nu ajungeam la Nadlac,

 

Faza cu Nadlac-ul este de la versiunea 3.2. si care nici nu stia ca se poate iesi din tara pe la acolo. Dupa Nadlac, pana la Szeghed a fost incapabil sa spuna ceva. :grumpy:

Cu versiunea 3.3 nu am avut probleme la trecerea prin aceiasi zona.

Share this post


Link to post

Nu cu versiunea de soft sunt probleme ci cu versiunea de harti. De ex. harta 2008 RO nu se potriveste cu 2007 Serbia la Portile de Fier, si 2007 RO nu se potrivea cu 2008 HU la iesirea pe Bors. Puneti aceleasi versiuni, eventual cele mai noi, si sunt sanse sa fie rezolvate galmele de genul acesta ( nu bag mana in foc :P )

Share this post


Link to post

@Perfidus

 

Deci la mine harta romania e 2007.07

 

Sa ma f... in el de MioMap cu licenta ca au un suport de kkt. Bine ca mi-ai zis ce versiune de harta ai ca altfel nu stiam ca am una veche, stiind ca am ultima versiune de soft.

 

P.S> Stii cumva cum updatez hartile? Toate sunt 2007.07

 

LE. Man, ce harta ai tu din 2008? Pe site la Mio nu gasesc nimic din 2008. :(

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

A spus Englishman cum se face upgrade cateva posturi mai sus:

http://www.gmclub.ro/forum/index.php?showt...st&p=408837

Daca nu sunt pe site-ul Mio ma intreb cum de se gasesc "pe net" ... Fa-le o scrisoare (mai zicea cineva "sa ceri ca ti se va da"). Cele "de pe net" s-ar putea sa-ti ceara un alt fisier de licenta.

Share this post


Link to post

Super. Poti sa ne zici acum care este versiunea hartii pentru RO din aceste update-uri? Sa stim si noi astia cu seria "P"... :)

Share this post


Link to post

Pai trebuie sa faci o cerere on-line pe care trebuie sa o printezi si sa o trimiti la ei impreuna cu dvd-ul original sau copie dupa factura prin posta. Update-urile le primesti dupa vreo 30 de zile lucratoare si taxele postale costa vreo 35 ron.

 

Peste vreo luna va zic cu cea mai mare placere. :D

Share this post


Link to post

Aha, nu mai e chiar asa de super. Astia sunt cam batuti in cap, cum adica sa trimiti tu inapoi DVD-ul ca dovada ca esti proprietar? Bine ca nu vor sa le timiti GPS-ul.

Share this post


Link to post

Eu le-am zis la telefon ca e mai simplu sa-mi pun MioPochet 2.0 si sa-mi bag p... in softul lor si ca-mi pun igo de pe net. :lol:

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Tot e locul aici. Am mio C250 si, de cand am pus Europa Full pe el (inclusiv, Rusia, Belarus, Estonia, Ucraina, Portugalia, Irlanda de Nord), se misca mult mai greu si refuza sa mai calculeze distante de peste 600-800 de km fara sa-mi dea nenorocita de "Fatal error occured, restarting". Banuiesc ca de la memorie i se trage. S-ar rezolva oare asta doar printr-o reinstalare de soft sau trebuie sa ma limitez doar la hartile de care am nevoie intr-o singura excursie?

Share this post


Link to post

Reinstaleaza softul, nu e mare branza sa incerci faza asta. Dureaza 10 minute maxim. Cu cd-ul original, poti reinstala apoi si hartile. Nu ai nimic de pierdut sa incerci. E doar un click. Eu zic ca-si revine dupa chestia asta.

Share this post


Link to post

Cine poate face un tutorial despre cum as putea instala IGO pe un PNA?Sau cine este dispus sa ma ajute?

Share this post


Link to post

Ce PNA ? nu merge pe toate.

Share this post


Link to post

Evolio E100.Am inteles ca mai complicat ar fi la PDA-uri.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...