Jump to content
Sign in to follow this  
razvani

Service pentru aer conditionat

Recommended Posts

De curand, adica de mai putin timp, am fost la un service, pe Dorobanti, hiba: nu mai mergea aerul conditionat la matiz, bun si facut, OMUL de acolo, spune pretul, dau banul si dupa mai putin de o luna de zile iar nu mai merge ...

Masina are 4 ani, si e' foarte bine intretinuta, am schimbat acum un an radiatorul (am lovit un dulau de caine, iesit instantaneu in fata mea), atunci am bagat freon la un alt service ... pana acum aproape o luna de zile nu am avut probleme ...

Un sfat, un service mai bun, un OM care are simtul raspunderii !?

Multumesc ! Cu stima: George

Share this post


Link to post
... hiba: nu mai mergea aerul conditionat la matiz,...

 

Nu mai mergea din cauza ca nu mai avea freon sau a avut alta defectiune?

Share this post


Link to post

Nu mai avea freon, asa o spus cel de la service ...

Share this post


Link to post

Am fost la un service care se ocupa de AC la masini in Timisoara.

 

Mi-a umplut instalatia cu freon (cam 300 g - din cate am inteles), mi-a desfacut si curatat cu jet de apa ambele radioatoare... numai noroi a iesit din ele. Acum imi raceste multumitor, a scazut si consumul si merge mult mai frumos (mai putin fortat - inainte cand dadeam drumu la AC zici ca trageam un tractor dupa mine). - TOTAL: 100 RON

 

Asa ca recomandarea mea este sa va curatati periodic radiatoarele si sa schimbati lichidul de racire cum trebuie pentru ca masina sa mearga frumos. In cazul meu diferenta a fost foarte mare, nu imi mai dadea in nas la frana de motor, sau cand lasam de acceleratie, in viteza fiind, mai ales in viteza a 2 a.

 

Pentru cei interesati, service-ul este pe Str. Giuseppe Verdi nr. 11 (in sagului).

Share this post


Link to post

Am rezolvat. Am fost la o firma care se respecta, zic eu, "Ford", nu mai aveam freon, ... banditul de la service-ul din Bucuresti, a vrut numai bani ! A complectat cu freon, a verificat daca am pierderi, ... NIMIC ! ! Acum merge ca si cand era noua !

Share this post


Link to post

Pentru cei interesati, acum 2 saptamani am rezolvat si eu in Bucuresti reincarrcarea A/C ului cu freon, ulei, verificare, vidare, etc cu 100 ron.

 

Sper sa nu se considere reclama, am facut operatiunea aici:

 

http://www.mastermotors.ro/index.php?act=v...at&catId=57

 

Garantie 3 luni la manopera, cereti hartie pentru acest aspect + bon fiscal.

 

La mine nu mai facea suficient de rece, in instalatie erau 226 gr de freon si s-au introdus 740 gr + ulei pt. compresor. Durata = 20 minute. Nu il mai incarcasem din luna a 5-a 2006. Succes!

Share this post


Link to post

Uau... am fost la un service la mn aici sa intreb ptr Kalos. Mi-a zis ca verificarea instalatiei + completare freon face aproximativ 200 ron. Ce smecheri.

Share this post


Link to post

@fry, intr-adevar majoritatea au preturi peste 150 ron, inspre 200 ron.

 

Am cautat pe net ceva timp, am gasit acesta firma si am mers.

Chiar si "frigitehnistii" care vin acasa (fara sa puna ulei de compresor) presteaza la peste 100 ron.

Dupa incarcare, la recomandarea domnului de la acest service am spalat si radiatorul de aer conditionat cu furtunul cu presiune normala.

Ma declar multumit, sper sa fie ok si in continuare.

 

P.S. am mai gasit la 120 ron (pret pt cei ce vin de pe forumuri), in alta zona si acesta firma:

 

http://www.gieuroservice.ro/index.htm

Share this post


Link to post

eu am facut toata operatiunea - umplere cu freon plus ulei plus substanta de contrast plus verificare (presiune si UV) aici:

www.aeromontaj.ro (sper sa nu se considere reclama)

foarte ok omul - m-am dus dupa recomandari primite aici si de pe alte forumuri.

pret 170 ron

 

in plus revenirea daca pierde totusi freon - si reverificarea cu UV nu costa extra

Share this post


Link to post

buna , va rog frumos care imi poate spune cineva unde pot repara un compresor de aer de cielo ? pierde lichid din ala verde cred ca trebuie schimbate garniturile multumesc

 

 

Share this post


Link to post

cred ca am mai postat eu pe undeva...pentru cei din bucuresti este un service pe bd Timisoara care pe langa aer conditionat face si service (revizii schimb ulei). Cei de acolo sunt foarte de treaba si din cate stiu eu au ceva vechime in domeniu...pe firma luminoasa scrie Lipi2110...ca locatie prima statie de tramvai dinspre plaza spre romancierilor...bafta

Share this post


Link to post

Am tot sunat pe la serviceurile astea de aer conditionat si m-au pus rau de tot pe ganduri.

Cica acel R409a nu este compatibil cu instalatiile R12 si ca trebuie facut un retrofit ca sa poata functiona cu R134.

Trebuie schimbate niste o ringuri si de curatat instalatia de ulei si apa.

 

Cost aproximativ aflat de la www.aeromontaj.ro de 600RON!!!!

 

E strigator la cer.

 

Totusi stie careva ce diferenta este intre o instalatie r12 fata de una r134?

Am auzit ca e diferenta la cuplele de incarcare cele de r12 sunt mici iar cele de r134 sunt mari(debit mare)

Nu ezitati sa scrieti daca stici ceva, orice.

 

 

P.S. Ticoul meu este din 1998 facut in Korea si nu stiu sa-mi dau seama cu ce merge.

 

Am fost jos la masina si m-am linistit cand am vazut scris pe compresor R134a.

Am sunat inapoi la AeroMontaj si mi sa spus ca incarcarea costa 150Ron, si daca necesita reparatii verificarea etanseitatii nu costa nimic. E ceva mai omeneste dar tot mult mi se pare.

Edited by Muratu

Share this post


Link to post

Sfatul meu este sa nu te limitezi la un singur service auto. Scorurile pot avea diferente semnificative de la un atelier la altul.

Share this post


Link to post

www.gesservice.ro - eu la astia mi-am incarcat o data instalatia si mi s-au parut ok. Executa si reparatii.

Share this post


Link to post

Pentru cei interesati, acum 2 saptamani am rezolvat si eu in Bucuresti reincarrcarea A/C ului cu freon, ulei, verificare, vidare, etc cu 100 ron.

 

Sper sa nu se considere reclama, am facut operatiunea aici:

 

http://www.mastermot...v...at&catId=57

 

Garantie 3 luni la manopera, cereti hartie pentru acest aspect + bon fiscal.

 

La mine nu mai facea suficient de rece, in instalatie erau 226 gr de freon si s-au introdus 740 gr + ulei pt. compresor. Durata = 20 minute. Nu il mai incarcasem din luna a 5-a 2006. Succes!

 

Salut,

 

Am fost si eu Sambata la Master Motors de am incarcat instalatia cu freon. A durat cam 30 de minute toata operatia, iar dupa coportamentul s-a schimbat complet: baga aer mult mai rece, iar instalatia mi se pare mai silentioasa.

 

Din cate am vazut, acolo si repara instalatiile de aer conditionat (era un Pasat care avea toata instalatia desfacuta).

 

Vali

Share this post


Link to post

Salut

 

 

 

Si eu am avut o problema cu aer conditionat, si m-am plimbat la 3 frigotehisti cu fel si fel de scule si aparate, ideea este ca omul care iti lucreaza trebuie sa aibe si habar de cea ce face.Un prieten mi -a recomandat un tip din vitan, ce e drept mai scump, dar a meritat, cand am ajuns la el tipul lucra la un Brabus :) ,si eu cu Astra mea micuta, nu lucreaza cu recuperator de freon , dar in schimb pe toate sculele scrie made in SUA. Ca si operatiuni au fost asa.

 

- demontatul grile din fata, aveam un dop pe radiator,

 

-a montat 2 furtune si mi a curatat instalatia circa 15 minute,

 

-apoi, a facut vacumul ca cica trebuie sa fie vid in instalatie

 

-a introdus uleiul si pasta florescenta, la fiecare incarcare se schimba

 

apoi freonul, s a jucat 5 minute la niste ceasuri , si apoi cand am deschis usa la masina am inghetat, termometrul arata 1.5 grade C,

 

-a bagat niste furtunele pe radiatorul de interior, sa curete radiatorul de interior de bacerii si miresme neplacute

 

-totul a durat in jur de 30-35 minute super meserias, acum in interior fac cuburi de gheata :) )), basca am si garantie 24 luni la un pret ok

 

il recomand cu -2 grade :) ) este pe calea vitan intersectie cu mihai bravu, alin 0734710007

 

 

 

Salut

 

 

incearca la tipul asta 0726 06 55 12 are si un situlet www.climatizare auto.com

 

 

 

bAFTA

 

 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...