Jump to content
Sign in to follow this  
Shenck

Mai Tare Ca Antinevralgicul?

Recommended Posts

quarelinul are algocalmin si cofeina, cofeina face ca algocalminul sa fie insusit mai repede

Share this post


Link to post

Si eu am migrene destul de dese, cauzate probabil de faptul ca vorbesc cam 5 ore continuu pe zi la mobil,asta-i jobul.Si alte 3-4 la fix.Si ma "rezolva" o singura combinatie: Fasconal+Codamin.In 10 minute am scapat de dureri.

Share this post


Link to post

din cate stiu eu Codamin P contine CODEINA...un derivat din opiu...nu cred ca e bine sa il amesteci cu condusul...parerea mea

Share this post


Link to post

nici algocalminul nu e bine sa-l amesteci cu condusul.

Share this post


Link to post

Mie, de exemplu, algocalminul imi provoaca dureri de inima. Nu neaparat prima pastila, a doua sigur iar fiola ma omoara. Vrei sa ma vezi conducand asa? Desi cred ca nu e asta singurul motiv...

Share this post


Link to post
Si eu am migrene destul de dese, cauzate probabil de faptul ca vorbesc cam 5 ore continuu pe zi la mobil,asta-i jobul.

 

Uite punctul pe "i" ca sa zic asa ! Singurele dati cand ma doare capul e cand abuzez de telefonul mobil. Si daca incetez imi trece si durerea. Chiar sunt asa nocive undele astea electromagnetice sau ce unde or fi ele...? S-au mai facut ceva cercetari recente ?

Share this post


Link to post

Efectele lor sunt de neglijat. Singura chestie importanta: initializarea unui apel trebuie sa se faca atunci cand telefonul este departe de ureche.

Share this post


Link to post
algocalminul imi provoaca dureri

 

Poate tocmai de aceea metamizolul sodic (substanta activa din algocalmin) este interzisa in UE-in curand si la noi.

De fapt am vrut sa va dau o veste buna. Nu mai trebuie sa luati pastile, supozitoare sau sa faceti injectii... =))

post-1228-1151734786_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Phaaii...pai daca a fost prezentat la DD atunci cu siguranta functioneaza :P

Share this post


Link to post

Deci... este vorba despre DDD!

Ai uitat un D nene sebian, ca este in direct nu oricum asa :) )

Share this post


Link to post

Marcofen. mai puternic decat nurofenul si mai ieftin...

Share this post


Link to post

La mine merge urmatoarea combinatie: 1 antinevralgic + 1 aspirina. Luate amandoua odata, mestecate intai si apoi apa la greu ca sa nu vomiti. Maxim 3 min is ca nou. Aspirina sa fie tamponata. Si sa aveti dinti, ca antinevralgicul e cam tare :D

Share this post


Link to post

Pentru stari migrenoase, dese si dureroase : Tador sau Cofedol .

Share this post


Link to post

Masajul tamplelor si/sau cefei timp de cateva minute - un fel de presopunctura.

Si aromaterapia e buna. Asta cand nu vrei sa te droghezi.

Edited by iulia

Share this post


Link to post

TANTRA YOGA, Duminica noaptea, doua-trei ore :dizzy: ! Iti ajunge pentru toata saptamâna :tongue: !

Share this post


Link to post

Florine.. eu nu-mi fac program.. duminica sau joi sau luni, etc.. cand pica .. BAAANG! > :)

Doar o data pentru o saptamana ?! :tongue: Adica de 3 ori pe luna ??

Nieeet, la mine timpul se masoara in secunde =))

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Mai nou am vazut ca raspund cel mai bine la ibuprofen (nurofen , marcofen, algoflex etc). Bun si la dureri reumatice si la cele de cap-asta in cazul meu.

Share this post


Link to post

Metode naturiste sunt o multime, multe dintre ele chiar super placute :P

Dar eu spuneam de acele migrene, confirmate medical, care nu se dau duse prea usor. Si da, prefer sa inghit o pastilutza decat sa ma dau cu capul de pereti de durere si sa nu fiu om o zi intreaga ;)

Share this post


Link to post

Acidul acetilsalicilic (aspirina) da rezultate de fiecare data datorita reducerii vascozitatii sangvine. O buna circulatie a sangelui reduce aparitia migrenelor. Cunoscute sunt si algogalminul, piafenul, nurofenul si codeina.

Share this post


Link to post

nurofen,algocalmin

Share this post


Link to post

La mine trece cu Ketonal (pilule albastre sau albe).

Algocaminul fiola nu este injectabil ???

Share this post


Link to post

Nu, se pune in lingura si se bea :)

Cum sa iti injectezi agocalmin?!

Share this post


Link to post
Algocaminul fiola nu este injectabil ???

Nu bre, ca nu-i palinca. Aia-i a mai buna pentru durerea de cap.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...