Jump to content
Sign in to follow this  
cataboss

Solicit Un Sfat De La Cineva Care Stie

Recommended Posts

eu asa am lovit bara. am trecut de pe 3 pe 2 fara sa ma asigur. doar amenda :)

Share this post


Link to post

ideea era ca limita e suficient de jos la americani :) (65 am vrut sa spun nu 60, scuze, nu era chiar din carti de desenat ca am depasit varsta)

si majoritatea chiar o respecta

 

la nemti e adevarat, platesti asigurare suplimentara si te dai cu 200 cat iti pofteste inima

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Scuze pentru expresie... Poate a fost cam deplasata (de fapt sigur). Exemplul oricum era empiric si nu trebuia luat ca atare decat partea cu benzile.

Share this post


Link to post

off-topic: nu-i bai, nu m-am suparat :)

 

la noi oricum e riscant pe dreapta de depasit

asta cu cei care nu se dau deoparte, ca doar ei circula regulamentar la 90, asa e. stau in banda a 2-a de parca i-a lipit careva acolo ..

claxon blitz si urcat pe ei . cu alte cuvinte.. "cu calm!" :)

Edited by Tommy

Share this post


Link to post

Intamplare de acum doua ore: ieseam usor din parcare cu spatele si a venit tare unul din stanga care mi-a sters coltul drept al barei spate (el s-a ales cu portiera stanga spate infundata); faza e ca el a incalcat linia continua intrand pe aleea aceea, deci nu avea voie sa intre acolo. Cine e vinovat?

crush.JPG

Share this post


Link to post

Tu, din pacate.

Share this post


Link to post

Daca aleea este cu sens unic si si tu si el aveati de gand sa intrati pe contrasens, legal esti tu vinovat si moral el. Daca aleea nu este cu sens unic de iesire, legal esti tu vinovat si moral tot tu.

Share this post


Link to post

Aleea este cu sens unic de iesire, eu voiam sa ies din ea pe strada principala, de pe care a venit dacia care m-a lovit.

Share this post


Link to post

Deci moral este el vinovat. Din pacate, legea scrie ca trebuie sa te asiguri orice manevra ai face, chiar daca nu te-ai astepta sa vina cineva... Shitty, stiu...

Share this post


Link to post

Astazi am fost la politie sa dau o declaratie; mi-au dat dovada de reparatie pe care au scris numarul de inregistrare al declaratiei mele si au spus s-o pastrez doua luni pentru cazul in care ma cauta cineva de la politie. Tipul nu se prezentase inca la politie, probabil de teama ca-si ia amenda (minim 150 RON pt. calcarea liniei continue). Mie nu mi-au dat amenda.

Share this post


Link to post

In momentul cand se va prezenta si el va trebui sa se stabileasca o intalnire si cu tine, si sa se decida vinovatul si apoi va fi vorba de amenda.Mai ai 48 ore.

Daca omul nu se prezinta lucrurile raman asa adica in pom. repari pe banii tai sau pe casco. :) >-

Share this post


Link to post

Vinovatul pt. coliziune sunt eu. Eu nu am decat cateva zgarieturi pe care le rezolv eu, problema mai mare e la el care are portiera stanga spate infundata si zgariata. El mai are 20 de ore (tamponarea s-a produs ieri la 9.30) sa se prezine la politie, daca depaseste termenul isi ia pe langa amenda de 150 RON pt. calcarea liniei continue si amenda de 200 RON pt. nedeclararea accidentului in 48 de ore. Ieri am plecat impreuna spre politie insa l-am pierdut pe drum...

Share this post


Link to post

Sa vezi ca si in cazul in care se prezinta are un mare dezavantaj ca nu a venit in aceeasi zi odata cu tine si va fi luat la intrebari de genul erati baut, va dam amenda etc.S-ar putea sa fie si cu ceva in neregula cu actele, dar va veni pana la urma macar de frica.

Ai mare grija sa nu fii incadrat la neacordare de priritate soldata cu accident!!!

Share this post


Link to post

Pt. mine s-a incheiat, amenda nu mai pot lua de acum, in caz ca vine i se da seria si numarul politei RCA pe care am notat-o pe declaratie; mai are nevoie de copie dupa talonul meu RCA ca sa-si repare masina?

Share this post


Link to post

Cam da, dar daca nu a venit pana acum nici ca mai bine :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...