Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Revizii Matiz - periodicitate, recomandari ...

Recommended Posts

La reviza de 30k km se schimba ulei,filtru,bujiisi lichidul frana.In rest ce sa-i schimbi in garantie?Amortizoarele poate.Despre uleiuri vezi ca sunt istorii intregi pe aici.Daca service-ul accepta cu consumabilele tale,da e de preferat.

Share this post


Link to post
...are o problema: cand fac mai mult de 50km incepe sa scartaie ceva - mie mi se pare ca e din volan dar cei de la service (tiwa therm) au zis ca e la roata din fata dreapta, nu stiu ce garnitura de cauciuc din pivot: aveti voi habar ce poa sa fie?

...scârţâitul ăla e de la pivot. Sunt obligaţi să-l schimbe, dacă maşina mai e în garanţie. Nu există "garnitură", vezi că te aburesc: se schimbă cu totul; nu pleca de acolo până nu-l schimbă.

Dacă îţi e necesar, un pivot nou costă între 600.000 si 800.000, în funcţie de vanzător/magazin/service.

Share this post


Link to post

Pivotul parca se schimba cu tot cu bascula!

Share this post


Link to post

se poate face revizia de 1000 km la 2000 km?

ca am planuri de calatorie...

Share this post


Link to post

Da' ce, se cheama revizia de 2000 km?!?

Acu serios, revizia de 1000 poti s-o faci intre 1000 si 1500 fara sa pierzi garantia (adica oficial). Daca tu gasesti intelegere pe undeva sa te duci la 2000 si sa=ti treaca 1500, bafta ta. Totusi, e interesul tau s-o faci cind trebuie.

Share this post


Link to post
Da' nu aveti manual de utilizare?!? Ala roz! Scrie acolo ce si cind se schimba!!!

Sau stim tot si ce rost are sa mai citim manualul?

 

De exemplu, scrie ca uleiul la cutie se schimba prima oara la 10.000km, apoi la 50.000, apoi la 90.000 !!!!!

 

In manual scrie ca uleiul la cutie se schimba prima oara la 1000 km!!! Am crezut ca e greseala de tipar si am sunat la Craiova. Mi-au spus ca se schimba prima oara la revizia de 1000 km si pe urma la fiecare 10.000 km!!???(si nu fac confuzie cu uleiul din motor... pe care e bine sa-l schimbi la revizia de 1000)

Share this post


Link to post

What? :o

Nu se poate! E prima oara cind aud asta!

Esti sigura ca si cel de la Craiova a inteles ce intrebai tu?

 

Din pacate nu stiu unde mi-e cartulia cea roz.

Rog pe cineva sa bage un ochi si sa ne lamureasca!

Share this post


Link to post

Uleiul din cutie intradevar se schimba la 1000km, la mine atunci l-au schimbat.

 

Conform cartii service se schimba la 10kkm, 50kkm si 90kkm.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

Da. La sfarsitul convorbirii am concluzionat ca la revizia de 1000 km trebuie schimbat uleiul din cutia de viteze si ca ar fi bine sa se schimbe si uleiul din motor si mi-a confirmat acest lucru!!!

Share this post


Link to post

Chiar acum ma uit în manualul de utilizare: la capitolul 9-3 (Date tehnice si specificatii) este un tabel al lubrifiantilor utilizati. Scrie clar: "Uleiul din cutia de viteze manuala se schimba initial dupa primii 10.000 km, iar apoi se schimba la fiecare 40.000 km!"

Share this post


Link to post

eu am cumparat buburuza acum 1 luna de zile... poate ca difera in functie de anul de fabricatie...

Share this post


Link to post

S-o stapanesti sanatoasa!

 

N-avea cum in atita timp de cand avem noi buburuzele si de cind ne dam cu presupusul pe forum, sa nu ne fi prins noi ca e ceva in neregula cu schimburile alea.

 

Care va sa zica, au schimbat manualul. Probabil odata cu introducerea Euro III -ului :scarpin:

Daca asa scrie, asa sa faci, desi cred ca e o pierdere de timp si de bani. Doar avem aceeasi cutie de viteze.

 

Ce naiba, n-am auzit de nici o masina sa schimbi la cutie din 10 in 10 mii!!

Share this post


Link to post

Copilasi, ce-aveti? La o mie de km? De ce boala n-ati postat acusi 2000 de km, ca am 3600?!?!?! :spumelagura:

Azi sint calare pe service!!! Nu ca m-as fi panicat, :o da' am o nelamurire!

Share this post


Link to post

Am sunat din nou la Craiova. Mi s-a spus acelasi lucru: uleiul din cutia de viteze se schimba prima oara la 1000 km!

 

Am intrebat daca e valabil doar pt Euro 3 si mi-a spus ca si pentru Euro 2(dar 'mai incoace' - perioada de pana'n Euro 3)

Share this post


Link to post

Aia sunt bauti.

Share this post


Link to post

Uleiul de la cv se schimba prima data la 10.000 km. Vedeti ca-i o confuzie la mijloc. La 1.000km se schimba doar uleiul din motor. Si asta pentru fabrica nu are incredere in valabilitatea uleiului pus de ea. La alte marci prima revizie este de la 10k km in sus si eticheta de la uleiul introdus este pe joja, iar la cv se schimba doar de la 40k km sau deloc.

Edited by tolin_afc

Share this post


Link to post

Nu mai are nimeni buburuza cumparata de curand(cu manualul aferent)?

 

Eu va spun sigur ca in manualul pe care il am eu asa scrie.

Share this post


Link to post

Mai oameni buni... am sunat la 2 service-uri(Autonet si Auto Center) si mi-au spus ca ei nu au primit nici o nota tehnica in acest sens... ei schimba uleiul din cutie la 10000 km

 

Eu ce sa mai cred? Cei de la Craiova sunt bauti sau nu?

Share this post


Link to post
Cei de la Craiova sunt bauti sau nu?

Asa este.

Share this post


Link to post

am sunat si la 0251467099 - initial mi-a spus ca daca asa scrie in manual asa este; l-am rugat sa se uite pe un manual si dupa ce a verificat mi-a spus ca se schimba la 10.000 km insa ma roaga sa revin cu un telefon si sa ii spun exact la ce pagina scrie in manualul meu ca uleiul din cutie se schimba la 1000 km pentru ca poate fi o greseala de tipar si i-ar interesa daca este asa(sa verifice la tipografie...)

Share this post


Link to post

Par a fi cam varzuca oamenii aia. Daca nu sunt bauti, sunt batuti..." de soarta" :(

Cartea aia cum a primit "bun de tipar" ?

Share this post


Link to post

eu m-am oferit sa scanez pagina respectiva si sa le-o trimit pe mail dar vor doar nr paginii(probabil ca este prea complicat pentru ei deschiderea unei imagini in format tif.)

 

whatever! astept reply la mail si mai vedem... enervant este ca trebuie sa te dai peste cap ca sa obtii o informatie corecta, foarte importanta de altfel, si ca 'as usual', 'dreapta' nu stie ce face 'stanga'...

Share this post


Link to post

REZOLVAT 'MISTERUL': ESTE GRESEALA DE TIPAR!

 

La pagina "Date tehnice si specificatii 9 - 3 " din manual scrie ca "uleiul din cutia de viteze manuala(capacitate 2,1 L) se schimba initial dupa primii 1.000 km, iar apoi se schimba la fiecare 40.000 km(tip: SAE 75W-85)."

 

Insa, la pagina "7 - 12 Intretinere si reparare", Uleiul pentru cutia de viteze manuala: (interval) "schimbati la fiecare 40.000 km dupa inlocuirea initiala la 10.000 km".

Share this post


Link to post

citeam astazi o brosura Aral de uleiuri, de tot felul si pt autoutilitare s-a ajuns pana la 400.000 pt ulei de cutie si 160.000 pt motor, edci daca s-ar pune si la masina mica, ar putea sa capsuleze cutia de viteze si la motor, 2-3 schimburi toata viata...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...