Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Revizii Matiz - periodicitate, recomandari ...

Recommended Posts

 

Las' ca vede al meu si limitarea, pana in a 3-a cite-o data. Revizii la timp, consumabile de calitate si in rest cat iese pe teava (unde se poate). Nu am nici cea mai mica problema cu motorul de ~ 80 mii Km.

 

 

Io-i dau in goarna grav, toti imi zic ca-l turez prea tare. Dar consuma in grafic si trage decent pentru 15 cai sau cat are un Matiz. Si consumul este exact cat trebuie, adica ~7%. Am observat ca majoritatea oamenilor subtureaza grav masinile, dar la un motor cat o doza de cola care trage de pe la 5000 rpm e criminal sa mergi ca taximetristii, my 2 cents.

Limitare mi-a luat numai in exterior intr-o depasire, eram disperat ca nu se clinteste :) )

  • Like 1

Share this post


Link to post

@scy sa stii ca matizul la dat in goarna grav consuma mai mult de 7%. Asa ca daca al tau se incadreaza in 7% inseamna ca nu ii dai asa de grav. Iar in Bucuresti daca mergi numai la ore de varf, consumul se apropie foarte mult de 10%. Am 105000 km cu masina si i-am facut mereu consumul de la plin la plin. Asta e singura metoda cu eroare mica. Motorul trage la turatia de cuplu maxim care nu este la 5000 rot/min. Consumul cel mai bun este intre 90-95 km/h...caz in care pe benzina ia 5,5 si pe gpl 6,5%. La mers cu 110 pe gpl la mine consuma 8,2%-pe autostrada.

Share this post


Link to post

stie cineva daca kitul de distributie ONNURI pentru matiz e de calitate?

Share this post


Link to post

/ :) Nu auzisem de asa ceva pana acum. Vrei sa faci experimente, cand stim cu totii ce alternative bune avem?

Share this post


Link to post

pai e pe radacini,si pe sarci gugal scrie ca-s koreene si e nr1 in koreea

Share this post


Link to post

Am vazut, am intrat si pe site-ul lor, dar n-as incerca. Spre exemplu am urmarit pe YouTube niste teste cu diverse marci, inclusiv Gates, care mi s-a parut de incredere.

Share this post


Link to post

Cureaua de distributie originala GM este sub sigla Gates si made in Korea, iar rola originala GM este sub sigla GMB, dar tot made in Korea. Ei, in kitul Onnuri cureaua este tot Gates ( made in Korea ) dar rola nu stiu de cine e facuta, eu as incerca kitul Onnuri fara nici o retinere.

Share this post


Link to post

Cureaua de distributie originala GM este sub sigla Gates si made in Korea

 

Corect, asta uitasem, ce sa mai zic... :D

 

Pai nu ai schimbat nici pana acum distributia, Calin? Vezi ca eu la aia originala aveam o taietura frumusica pe ea si nici rola nu era intr-o stare prea stralucita.

Cati km are?

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

nu am schimbat nimic inca in afara de ulei,filtre,si placute de frana,si am 39kkm.stiu,stiu,ca a cam trecut timpul peste ea dar...


Cureaua de distributie originala GM este sub sigla Gates si made in Korea, iar rola originala GM este sub sigla GMB, dar tot made in Korea. Ei, in kitul Onnuri cureaua este tot Gates ( made in Korea ) dar rola nu stiu de cine e facuta, eu as incerca kitul Onnuri fara nici o retinere.

 

o fi facuta de samsung :thumbl: :thumbl: :thumbl:

Share this post


Link to post

despre kitul de distributie nbn stie cineva ceva?

Share this post


Link to post

Stie cineva unde gasesc vaselina potrivita pentru ungerea pieselor care lucreaza la temperaturi inalte? Exemplu culisele etrierelor, merg cu o roata incinsa (frige de abia pot tine mana) de cateva zile si nu am gasit vaselina sa ma apuc sa curat si sa ung acolo :(

Share this post


Link to post

Esti din Bucuresti, da o fuga la reprezentanta SKF, e in zona Bucurestii Noi.

Share this post


Link to post

Ah, tocmai acolo... Mi-ar fi tare la-ndemana prin sector 6, ceva prin preajma?

Share this post


Link to post

Mai bine vezi de unde provine problema.Poti pune linistit si o vaselina de rulmenti la culise.

Share this post


Link to post

Cred ca de la culise vine problema, pentru ca inainte de asta, la anumite tipuri de denivelari, trocanea, acum e liniste. La fel, daca loveam roata cu piciorul, se auzea un zgomot metalic. Va multumesc pentru raspunsuri! O sa incerc sa caut vaselina la AlPadrino si la Unix, daca nu gasesc, am una neagra de la STIHL, dar nu prea am incredere avand in vedere ca s-a topit unde am uns bornele.

Share this post


Link to post

Am rezolvat cu vaselina, am luat Divinol, albastra, 15 lei, 400ml, cu litiu, din Dedeman daca mai vrea sa stie cineva. E buna, merge pana la 150 de grade, nu am mai stat sa caut in alta parte.

Dar problema nu s-a rezolvat: http://www.gmclub.ro/forum/index.php/topic/30816-probleme-frana/page-6?do=findComment&comment=580829

Edited by vrazvanc

Share this post


Link to post

daca schimb distributia,tre sa fac si reglaj la culbutori?

Share this post


Link to post

daca schimb distributia,tre sa fac si reglaj la culbutori?

 

De obicei se verifica pe la 40 mii jocul culbutorilor, daca nu ai facut-o pana acum nu strica sa-i verifici. Oricum desfaci motoru` la distributie.

Sa ai o garnitura de capac culbutori noua daca te hotarasti.

Share this post


Link to post

Schimbat distributie adica curea,rola,pompa apa.schimbat cablu ambreiaj,antigel,lichid frana.piese=320 ron,manopera=205 ron.urmeaza bascula cu pivot dreapta si rulmenti sarcina la suspensie fata.sus pe oale.

Share this post


Link to post

salut colegi!

 

sunt nou pe acest topic,l-am citit si am aflat multe lucruri folositoare.

De profesie sunt inginer mecanic de intretinere ferotenii (bascule si utilaje terasiere) si pot sa va zic niste chestii:

 

- faza cu schimburile de ulei de motor si cutie la km putini se explica prin aceea ca ,atat motorul cat si cutia sunt noi,strinse si pina se lustruiesc(pasuiesc) segmentii in bloc si pinioanele in cutie,se lasa cu niste fragmentele de metal(span) ce sunt spalate de ulei si nu e bine sa stea prea mult in zona ,mai ales in cutie unde nu e filtru.

-nu intentionez sa fac reclama gratuita dar produsele Divinol sunt de nadejde.

A,si uitam,sunt posesor de Matiz de 0.8 din 2008,cu cca. 22.000km la bord si cu reviziile la zi adica daca intr-o zi nu-mi place cum merge,aia e ziua de revizie.


A,si la filtrul de ulei Mann 67/2 presiunea pe supapa de retinere este de 1,3 barr,deci nu se dezamorseaza asa usor.

 

De ex zilele astea tre sa ma bag la bucsaraie ca zdroncane de ma dispera,si pe chestia asta schimb si filtrele

Edited by matizar

Share this post


Link to post

In cutie busonul de golire are un magnet pentru a retine spanul. E drept ca daca luam si eu masina de noua, as fi inlocuit uleiul de doua ori la 10000 km, pentru ca mereu agata, caraie etc.

Legat de filtru de ulei la motor, am mers cu cel de Toyota de cand am masina si spun sincer ca la asta raman. MANN l-am vazut si nu mi-a placut nici macar cum arata, in special garnitura de etansare, care e uriasa, patratica, mi-a amintit de cele care le puneam la "dacie". La Toyota parca e un oring, si se trange perfect cu mana, garnitura se preseaza cat trebuie, deoarece corpul filtrului ajunge pe bloc.

Cu zdroncanitul, vezi ca si etrierii joaca in culise si dau si ei niste zgomote nasoale; eu m-am obisnuit. As spune ca am schimbat flansele inutil din cauza asta.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Daca-i de la etrieri poti alege sa folosesti arcuri de acceleratie de dacie date pe dupa amortizoare.

Boala lor, se largesc(ovalizeaza) gaurile de la culisante si

Tot pe MANN merg si eu (filtre).. multumit deplin.

 

Pentru troncaneli, verifica:

- flanse amortizoare

- amortizoare

- bucsi stabilizatoare

- pivoti brate

- bielete

- bucsa teflon caseta...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...