Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Revizii Matiz - periodicitate, recomandari ...

Recommended Posts

cred ca saiba aia ti-o poate face un strungar, din cupru parca

Share this post


Link to post

Da, de asta uitasem, eu acum am din aluminiu, dar prefer cuprul. Intentionam sa schimb si surubul, ca nici ala nu e prea stralucit.

Share this post


Link to post

Buna ziua tuturor

Am si eu o intrebare : "La cati km se schimba distributia sau la ce interval de timp?" (asta fara a lua in calcul examinarea vizuala a acesteia)

Am cuparat un matiz (in dec. 2011) la 90000 pe cartea service este trecut ca a fost schimbata la 72000km (nu stiu exact in ce an ... ajung acasa si ma uit in carte) masina are acum 104000km.

Multumesc!

 

Share this post


Link to post

60.000 sau 3 ani, care intervine prima - scrie la manual

Share this post


Link to post

@bikerkes : regula de baza este ca atunci cand cumperi o masina sh sa ii faci o inspectie si revizie completa, nu te lua dupa ce scrie in cartea de service, posibil sa fie manarita. Distributia la Matiz se schimba la 4,5 ani sau 60.000 km daca folosesti piese de origine( rola Ina si curea Gates) .

Share this post


Link to post

Vedeti ca in manualul service scrie ca se inlocuieste cureaua de distributie la 90 000.Din experienta va spun ca merge 6 ani fara probleme.

Share this post


Link to post

:) Poate te crede careva si i se rupe..cureaua. Sa vezi dupa aia ce frigider gasesti acasa :D

Share this post


Link to post

:) Poate te crede careva si i se rupe..cureaua. Sa vezi dupa aia ce frigider gasesti acasa :D

 

Daca vrei sa ma contrazici te rog sa vii cu argumente.Daca nu ...

Share this post


Link to post

Deci ne duelam in manualele de intretinere: a meu zice 36 luni sau 60 mii km. A tau...mai mult. Acum...il prefer pe al meu :D

Share this post


Link to post

Cred ca peste 50% din posesorii de matiji fac in medie 10 000 de km pe an.De obicei este o a doua masina sau o masina de oras.Cunosc f. multa lume care nu face nici atat.Tu vrei sa spui ca trebuie sa schimbe Kitul de distributie la 15-30 000 de km?Mi se pare aberant,dar...fiecare face ce vrea cu banii lui.Te invit sa vezi o cuea de distributie cu 50 000 km din 2004.Am vazut si curae de 12 ani pe cielo,ca sa nu mai spun de o supernova dn 2001 si 160k.Toate benzinarele care au norma de schimb in Romania de 60k in alte state merg cel putin 90k.Astra ecotec 1,6 in Germania merge 140k.Ia vezi in cartile din Ro.pentru aceeasi motorizare.

Share this post


Link to post

Faza e ca nu te-ai prins..dar nu mai conteaza.

Share this post


Link to post

Care ar fi varianta optima de schimbare kit distributie la un Matiz din septembrie 2007 care acum are 22.222 km?

Stiu ce scrie in manual dar vreau si alte pareri.

Pana in vara a stat mai mult degeaba avand doar 15.600 km facuti prin Bucuresti (2007-2012)

Cand ar trebui schimbat kit-ul? Sau ar merge schimbate doar cureaua si rola?

Mentionez ca am facut schimburile de ulei motor, ulei cv si filtre. Deocamdata atat.

Sunt foarte multumit de cum merge si de aceea intreb pentru ca vreau sa mearga la fel in continuare.

 

Edited by SGK

Share this post


Link to post

SGK se schimba rola si cureaua. Sa nu schimbi si pompa de apa ca nu are rost. Eu am 95.000 km, am schimbat de 2 ori distributia dar pompa de apa nu o schimb fiindca cea originala e mult mai buna. Stiu pe cineva cu un matiz din 2005 si vreo 30.000 km la care nu i-a schimbat distributia si nu a patit nimic. Schimba antigelul si lichidul de frana!!! (pentru ambele recomand Aral verde pt antigel si DOT 4 lichid de frana).

Share this post


Link to post

Care ar fi varianta optima de schimbare kit distributie la un Matiz din septembrie 2007 care acum are 22.222 km?

Stiu ce scrie in manual dar vreau si alte pareri.

Pana in vara a stat mai mult degeaba avand doar 15.600 km facuti prin Bucuresti (2007-2012)

Cand ar trebui schimbat kit-ul? Sau ar merge schimbate doar cureaua si rola?

Mentionez ca am facut schimburile de ulei motor, ulei cv si filtre. Deocamdata atat.

Sunt foarte multumit de cum merge si de aceea intreb pentru ca vreau sa mearga la fel in continuare.

 

 

Verifica la cineva care stie starea curelei si daca e ok poti sa mai mergi.Eu personal am matiz 2005 cu 55 000 si nu am schimbat distributia pentru ca e super buna cureaua.Daca ai dubii si vrei sa schimbi ceva parerea mea este ca daca masina va fi folosita in aceleasi conditii de rulaj(nr. de km/an)poti sa schimbi doar cureaua,pentru ca rulmentul nu are norma de timp ci doar de km(adica 90 000)Daca masina a circulat numai in Bucuresti se inmulteste un coeficient de 1,5 la nr de km.Cureaua sa fie CONTITECH,GATES sau DAYCO nu neaparat in ordinea asta.Pompa de apa merge si 400 000 de km.Antigelul cu care a fost livrat matuzil din fabrica este G11si este albastru la culoare.Eu l-am schimbat cu G12 marca HEPU,antigel cu care a mers si spark-ul cu aceeasi motorizare.

Edited by sergiu2010

Share this post


Link to post

Eu am gasit fiecare curea cand am umblat la distributie in perfecta stare (lucru confirmat si de mecanic - si omul umbla in general doar la matiz-uri) in schimb rolele aveau rulmentul cu joc foarte mare si cu vaselina data afara pe interiorul rolei. Si asta in doar 40.000 km (mie asa mi-au zis cei de la service-ul Daewoo sa schimb la 40.000 km si asa am facut). Conteaza mult modul in care se merge cu masina. Eu am dus-o foarte des pana la limita de sus cand taia alimentarea. :D (am vrut sa-i stric motorul si n-am reusit...iar cand a iesit din garantie m-am potolit).

Share this post


Link to post

Asta urmeaza sa-i schimb antigelul si lichidul de frana dar nu am mai avut timp. In legatura cu distributia o sa schimb cureaua si rola dar pe la sfarsitul anului de acum.

Antigel cred ca o sa folosesc Hepu G12 si o sa trebuiasca sa spal bine instalatia pentru are o culoare nedefinita antigelul meu, inspre maro 8-|

Multumesc de info :drinkers:

Share this post


Link to post

salutare, poate sa-mi spuna si mie cineva cam cat ar costa revizia de 60000 km la un matiz. Am intrebat la un service si mi-au cerut aprox 900lei iar in banii astia intra schimbarea distrib, uleiurile, filtrele si ceva cu franele. Ii mult, ii putin??

Share this post


Link to post

Depinde ce inseamna "ceva cu franele", daca-ti schimba discuri, placute, e OK.

Share this post


Link to post

cred ca la despre astea era vorba :)

Share this post


Link to post

La 60 000 discurile la matiz sunt ca noi.Sa nu le schimbe degeaba,iar placutele costa 40 lei +max 30 manopera.

Mai bine cere o baza de calcul la manopera si-ti cumperi tu piesele,iar daca vor cu piesele lor sa ceri preturi pe componente ca sa faci comparatie cu piata(sa nu uiti de producatorii de piese ca acolo da cu diferenta de pret la piese)

Edited by sergiu2010

Share this post


Link to post

Ce placute is alea de 40 lei? Chiar nu va intereseaza siguranta voastra si a celor care urca in masina cu voi?

Share this post


Link to post

La mine discurile nu arata ca noi si am 49000 km, adica au santuri si parca tind sa cred ca pisca un pic la franare usoara... Cred ca depinde si de stilul de mers si de calitatea placutelor de frana folosite, probabil conteaza si cat timp sta masina nemiscata.

Share this post


Link to post

Toate discurile capata acele sansuri dupa un anumit ciclu de franari. Acum depinde si de materialul din care sunt facute placutele. Cele moi tind sa cred ca se adapteaza mai repede la rodaj.

Share this post


Link to post

Ce placute is alea de 40 lei? Chiar nu va intereseaza siguranta voastra si a celor care urca in masina cu voi?

 

Scz. dar era vorba de 41 lei.Vezi Radacini.Ia tu d-alea scumpe si lasa-ne pe noi sa ne riscam vietile.Sper ca nu d-aia ti-ai luat alta masina. :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...