Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Revizii Matiz - periodicitate, recomandari ...

Recommended Posts

vineri ma duc la prima revizie de 1000 km

Eu atunci am schimbat uleiul si filtrul de ulei si fiindca am vrut eu si uleiul din cutie.

Pentru a-ti dezaburi geamurile te sfatuiesc sa folosesti aerul conditionat si nu periile de la geamuri; Cat despre galagie, fereste-te de gropi (daca poti).

Toate bune

Share this post


Link to post

Uleiul din cutie se schimba prima data la 10.000 km.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare cu riscul de a fi oarecum offtopic. Daca fabrica de la Craiova nu mai apartine de Daewoo si la service dau de niste magari si nesimtiti mai mari decat... la cine pot suna ca sa se rezolve eventualele probleme? Adica... inainte stiu ca se suna la un numar la ei si se rezolva dar acum chiar nu stiu. intreb pentru ca vreau sa iau un matiz nou si vreau sa scap pe cat posibil de... magarii. multumesc anticipat pentru raspuns.

 

Am si eu o intrebare cu riscul de a fi oarecum offtopic. Daca fabrica de la Craiova nu mai apartine de Daewoo si la service dau de niste magari si nesimtiti mai mari decat... la cine pot suna ca sa se rezolve eventualele probleme? Adica... inainte stiu ca se suna la un numar la ei si se rezolva dar acum chiar nu stiu. Intreb pentru ca vreau sa iau un Matiz nou si vreau sa scap pe cat posibil de... magarii. Multumesc anticipat pentru raspuns.

Share this post


Link to post

Ce conteaza cine-i proprietarul unui producator, persoana juridica, este obligata sa asigure garantia produsului pe care l-a vandut.

Share this post


Link to post

Revizie Daewoo Matiz la 120.000 km.

 

Detalii direct de pe factura:

 

1. Curea alternator Matiz-10.61 RON.

2. Intinzator curea distributie-59.14 RON.

3. Curea distributie Tico-56.35 RON.

4. Filtru aer Matiz-16.88 RON.

5. Filtru benzina Matiz-21.01 RON.

6. Filtru ulei Matiz-13.20 RON.

7. Bujie Cielo-27.15. (3 buc)

8. Aparatoare noroi fata dreapta-5.80 RON.

9. Ghid etrier-54.28 RON.

10. Bucsa stabilizatoare-5.08 RON. (4 buc)

11. Bucsa bara stabilizatoare-8.48 RON. (2 buc)

12. Set saboti FR Matiz-43.91 RON.

13. Bec auto far h4 Hella-8.69 RON.

14. Ulei Basic Tronic ARAL 10W-40 1L-80.67 RON. (3)

 

Total materiale: 411.25 RON.

 

1. Revizie la 120.000 km-170.19 RON.

2. Inl rola intinzatoare-18.91 RON.

3. Inl bucse bara stabilizatoare-45.38 RON.

 

Total manopera: 234.48 RON.

 

Cost reparatie: 645.73 RON.

TVA: 122.69 RON.

Total reparatie: 768.42 RON.

 

Dupa revizie sa mai efectuat la masina ceva...

 

1. Inl baveta noroi-15.13 RON.

2. Inl ghiduri etrier-30.26.

 

Total manopera: 45.39 RON.

Cost reparatie: 45.38 RON.

TVA: 8.61 RON.

Total reparatie: 54.00 RON.

Share this post


Link to post

Unde ai facut revizia, la ce service, mi se pare un pic exagerata treaba cu uleiul 10W-40 la 81 RON/L. :|

Share this post


Link to post

80.67 / litru !? Poate trei litri sa coste atat, la gl 1 litru de aral blue tronic costa 23 lei. Ulei Basic Tronic ARAL 10W-40 nu exista !

Share this post


Link to post

Este vorba de 3 litri de asta vi se pare pretul mare. (am pus 3 in paranteza).....despre ulei nu stiu ce exista si ce nu, asta este scris pe factura, nu am fost eu cu masina la revizie ci fratele meu care cunoaste pe acolo lumea.

 

Revizia a fost facuta la Ena.

Share this post


Link to post

Trebuie sa duc Matizul la revizie (prima revizie ever, are 12000 km ). Avand in vedere ca nu stiu nimic despre masini sau despre mecanici...oare in cate feluri ma pot tzepui astia la service? La ce sa fiu atenta? Repet, atenta :P .

 

tks

Share this post


Link to post

Nu cumva prima revizie se face la 1500km?

Iar a doua la 10.000km?

 

Tu cum ai 12.000km si este prima revizie?

Share this post


Link to post
Nu cumva prima revizie se face la 1500km?

Iar a doua la 10.000km?

 

Tu cum ai 12.000km si este prima revizie?

 

pai asa...ca nu m-am dus. n-am stiut :D

Share this post


Link to post

Pa garantie in acest caz. Se schimba uleiul din motor, filtrul de ulei, uleiul din cutia de viteze si filtrul de aer. In motor se pune ulei 5w30, in cutie se pun 2,1 l de ulei nu 2 l. Astea sunt "greselile" la care trebuie sa fii atenta. In plus, se verifica jocuri, starea placutelor de frana, etc. Toate aceste operatiuni, precum si intervalul de revizie sunt trecute in manualul utilizatorului, ce ti-a fost inmanat la achizitie.

Te rugam sa nu mai folosesti limbaj IRC si sa adaugi majuscule la inceput de fraza/propozitie.

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Astazi am facut si eu revizia de 30k si s-au schimbat:

- Ulei OMV 5W-40 la 124,74 lei 3 l

- Filtru ulei 11,54 lei

- filtru aer 25,19 lei

- filtru benzina 29,93 lei.

 

Totodata am profitat si am rezolvat si "un rulment" pe dreapta fata, care s-a dovedit a fi un pivot. Lucrarea s-a facut pe garantie.

 

Cost total 334,20 lei (ora de service este cat sticla de whisky =)) ).

Share this post


Link to post

Ca sa nu mai fie dubii, va atasez graficul de intretinere periodica pentru Maty cu/fara Gpl, fara servo si fara ambreiaj automat. Eu m-am decis sa-l urmez indeaproape, intrucat am observat ca cei care trebuie sa aibe grija de masinile noastre la revizii, din dorinta de a face si ei un rulaj, te pun sa schimbi tot felul de chestii "degeaba".

 

Nu ma intelege-ti gresit, nu ii contrazic pe cei care sunt deacord cu ei( in fond e un lucru bun) numai ca mie mi se pare risipa de bani aiurea. Tin la Hamtizu meu (nume de alint :mrgreen: ) si vreau to cei mai bun pt el, dar de exeplu de ce sa schimb filtru de benzina la fiecare 10k cand il pot schimba la 20k - 30k (in ghidul de intretinere al masini spune ca trebuie la 50k - e ca sa vezi!).

 

Is foarte revoltat, am fost la revizie si desi i-am spus respectivuilui de una si de alta, dadea din umeri ca un bou, la 10k au "uitat" sa-mi schimbe uleiul din cutie, asa ca am decis sa ma ocup personal de revizii, sa imi iau exact pisele si consumabilele care trebuiesc, si sa i le pun in brate sa mi le schimbe, le platesc doar manopera...in fond eu am nevoie doar de stampila lor pe cartea masinii pentru garantie.

 

Apropos, stie cineva unde gasesc ulei de cutie de viteze cu specificatia Gl4 75W-85?

Grafic_de_intretinere_periodica.xls

Produse_Valvoline_recomandate_pt_matiz.doc

Share this post


Link to post

In sfarsit am facut revizia de 10.000 de km (masina avea 9956 km) la Autonet Giulesti.

Am cumparat eu ulei Valvoline 5w30 SynPower (ful sintetic) - am luat din greseala 1 bidon de 4 litri in loc de trei cu 41 lei /litru.

Sa zicem 3 litri x 41 lei =123 lei.

Cost manopera = 137 lei

Cost ulei cutie 75w90 Agip + 1 filtru de ulei Man + 1 spray degripant = 117

Cost factura =254 lei.

Cost total (factura+uleiul meu)= 377 lei.

Manopera a inclus si reglarea sabotilor pentru ca frana de mana nu mai tinea atat de bine, si verificarea cutiei de viteze pentru intrat in marsarier + viteza 2-a. Apoi mi-au rezolvat si problema cu relantiul variabil care imi dadea dureri de cap.

Am lasat si mecanicului 30 de lei si omul s-a miscat destul de repede, a verificat totul ca la carte (inclusiv partea electrica, semnalizare, faruri etc.).

 

Sunt super multumit de uleiul de motor, pentru ca cel anterior a fost un Aral - care din ce am citit pe aici nu prea e bun, iar astazi mi s-a parut ca motorul merge cu totul altfel, e mai sprinten, se aude altfel, se simte altfel - si sunt sigur ca nu e doar efectul placebo.

Abia astept sa fac un drum lung cu ea, pentru ca drumurile prin Bucuresti sunt un chin si pentru mine ca sofer si sunt sigur ca si pentru masina. Iar dupa, revin cu impresii de calatorie ;)

 

Toate cele bune forumistilor - daca nu erati voi nu aflam atatea lucruri despre masinile astea. C Ya!

Edited by cata30

Share this post


Link to post

salutare,

Am facut si io revizia de 10k si mi-au schimbat:

ulei OMV bixxol 5 w 40 - 35 lei/l (mi-au pus 3 litri)

filtru ulei - 18.5 lei

ulei aral 85 w 90 - 40 lei/l (au desfacut 3 cutii k am stat langa ei)

astea sunt cifrele de pe factura

cost total 343.5 lei.

E mult , e putin, ce parere aveti?

Share this post


Link to post

In afara de faptul ca nu au bagat nimic din ceea ce trebuia...e ok.

Share this post


Link to post

Pai ce sa bage ca nu au .Si reprezentantele din Brasov au aceleasi tipuri de ulei (numai ce trebuie nu).Eu am facut comanda si pentru ulei de cutie 75w85 ,si pentu ulei motor 5w30. :uff:

Share this post


Link to post

Azi , la schimbul de ulei de la 10650 km , Matizul a servit ulei de la butoi (scria Daewoo pe el).Scria parca si /2001...o fi fost expirat?O fi uleiul vrac carat cu butoaie vechi?...prefer sa nu ma gandesc.Macar e 5W30.

Pret total 236,70 ron.Aproximativ 36,00 ron manopera (o ora pe ceas).Teapa originala e ca am dus masina la revizie la sase luni , 7000km,s-au verificat treburile , s-au incasat niste bani si mi s-a recomandat schimbul de ulei la 10000.Adica acum am mai platit un pic de manopera...

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Cat te-au taxat pentru ulei sau cat a costat revizia? Am facut si eu recent revizia de 10000 si am hotarat ca in conditiile in care nu se strica nimic pana la 20000 km, revizia urmatoare o voi face singur. Cu cat le dau lor (111 lei), pentru fiecare revizie, mai pun ceva deoparte si imi scot de fiecare data cate un amortizor. Oricum ca sa iti schimbe , de exemplu un amortizor pe garantie, trebuie facute teste pe care le platesti. Asa ca important e sa schimbi ce trebuie, la timp, cu piesele cumparate personal, singur, sau cu ajutorul unui mecanic cu experienta. (In service nu poti sa stii pe mana cui ajungi, si costa si prea mult).

Share this post


Link to post

Daca piesa respectiva este stricata testul nu se plateste!

Share this post


Link to post

Am facut revizia de 2 ani la Matizaur.Au pus ulei MOL 5w40 si au verificat sabotii +placute fata,reglat frine spate ,completat antigel.Total 220 lei

Share this post


Link to post
... ulei OMV bixxol 5 w 40 - 35 lei/l (mi-au pus 3 litri) ...

Ti-au pus 3L pe factura sau in motor ? Daca ti-au pus in motor, e cam mult.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...