Jump to content
Sign in to follow this  
ovidiuc

Revizii Matiz - periodicitate, recomandari ...

Recommended Posts

Oare cat e de normal ca la 15000 sa schimbi caseta de directie? Si eu am facut-o si nu merg decat in oras unde, de bine de rau, nu e offroad totusi.Ce ne spune producatorul?

Eu zic ca se merita sa te tii de garantie.

Eu am schimbat o caseta de directie (sau cum ii spune) pe garantie.

Si nici nu mi se par as scumpe reviziile: la 15K si un an jumate (deci a treia revizie, nu?) am dat 2700k lei cu totul. + o sticla de whisky.

 

In primul rand vreau sa va salut pe toti . Saptamana asta m-am ocupat un pic de matizache astfel :

- schimbat kit-ul de distributie : curea distributie , curea alternator si compresor , intinzatoarele ( sau ce sunt alea ) + manopera = 308 lei ( la daewoo radacini din grivita )

- schimbat ulei : aral 4w10 = 89 lei ( carrefour )

- filtru ulei = 6 lei ( magazin pe undeva prin zona maica domnului )

- manopera schimb ulei 25 lei ( autofix tot zona maica domnului , aveam nevoie de stampila pe cartea service a masinii altfel il schimbam cu manuta mea )

- filtru benzina = 20 lei ( inca nu l-am pus , de se grabeau baietzii din service si mi-au zis sa vin alta data )

- filtru aer = 30 lei ( acelasi magazin de pe langa maica domnului )

Momentan ce sa zic ...sunt multumit , mari diferente nu se vad sincer sa fiu , masinutza merge perfect exact ca inainte ( 23500 km )

O masina grozava cu costuri de intretinere mici de care sunt super multumit .

Va salut

 

Oare cat e de normal ca la 15000 sa schimbi caseta de directie? Si eu am facut-o si nu merg decat in oras unde, de bine de rau, nu e offroad totusi.Ce ne spune producatorul?

 

 

Ai facut o revizie completa, de 25.000. Mai ai garantie? Eu am facut asta la expirarea garantiei, adica tot ce scrii si tu ca ai schimbat. Problema a fost ca dupa expirarea garantiei, am cam uitat de schimb de ulei si alte alea :) Am schimbat ulei la 12.000. N-a fost o tragedie, dar nu e de repetat.

Share this post


Link to post

numai am garantie , masina am luat-o sh deci banuiesc ca nu intra in discutie garantia . Am tinut neaparat sa schimb distributia la un service autorizat ca sa pot sa ii trag de urechi daca se intampla ceva dupa ...restu le-am schimbat oe barba mea unde am crezut eu ca ies mai ieftin .

Share this post


Link to post

pai parbrizul l-am luat de undeva din sect 3 pe langa diham si l-am montat la Ager service de la pieptanari

am vazut si in pieptanari vis a vis de ager , e un magazin de piese daewoo parbrize cu 260 sau 280 de ron

Share this post


Link to post

@celtic "banuiesc ca ai pus 10w40, un ulei nu tocmai indicat pentru motorul matizului. Iti recomand sa-l schimbi cat mai repede cu 5w30"

 

Si io am bagat ulei 5w40 , la recomandarea mecanicului, timp de aproape 3 ani. Apoi am aflat cum ca trebuia sa merg pe un ulei cu 30. Acum , ca am iesit din garantie, am bagat un ulei care merge 40 - 50 mii km fara nicio problema. Nici chiar filtrul nu trebe schimbat. METABOND 5W30. Nu o sa astept 40 mii cu el, dar o sa-l schimb o data/an (20 - 25 mii).

Share this post


Link to post

20-25 de mii este un interval foarte mare iar uleiul ala oricat de bun ar fi nu isi mai pastreaza proprietatile de lubrifiere.

De regula uleiul 5W30 full sintetic se schimba la 10000 de km. Daca drumurile sunt mai mult in regim urban, atunci schimbul se face la 7000 sau chiar 5000 de km.

Share this post


Link to post

Ai dreptate, dar nu am mai scris, producatorul uleuiului respectiv zice ca se poate schimba la 40-50mii numai daca se foloseste si un tratament (innobilator de metale) tot de la ei.

Share this post


Link to post
... Acum , ca am iesit din garantie, am bagat un ulei care merge 40 - 50 mii km fara nicio problema. Nici chiar filtrul nu trebe schimbat ...

Cum asa, toate rezidurile rezultate in urma arderii se lipesc de cilindru, nu mai contamineaza uleiul, iar acesta nu mai trebuie filtrat ? Ar trebui sa bem si noi cate un capacel din uleiul acela, dimineata, pe stomacul gol, ne pastram sangele curat.

Share this post


Link to post

Multumesc, nu. Vorba aceea, nu-i ce as dori sa aud.

Share this post


Link to post

Si nu mai credem in basme...

Share this post


Link to post

io zic ca nu prea e basme...

un bun preten al meu a asistat la o demonstratie de laborator cu ce poate sa faca, numa asa m-am hotarat sa folosesc si am crezut in ce poate sa faca.

oricum e mult de pove si nu cred ca va intereseaza.

sper sa mai fim pe aici prin decembrie, anu asta, cand o sa schimb uleiul, atunci va spun io cum s-a comportat si daca a meritat.

Share this post


Link to post

Am facut revizia de 10 k, masina n-are probleme, schimbat ulei motor+filtru ulei si ulei cutie, 4.200.000 lei la radacini pe plevnei, si am stat si langa masina pt 200.000 la mecanic :D

Share this post


Link to post
Am si eu un pitic pe creier de cand mi-am luat masina:in cartea tehnica scrie ca reviziile se fac la 10000 km sau 6 luni,oricare dintre ele intervine prima.Dupa calculele mele eu nu am cum sa fact 10000 km in sase luni si asa ca le-am scris un e-mail pe tema asta.Am primit urmatorul raspuns:

 

'Stimate Domn,

 

Reviziile periodice la automobile Daewoo sunt impuse de catre constructor la 10.000 km sau 6 luni oricare dintre conditii intervine prima. In urma unor teste efectuate de Centul Tehnic si Laboratorul Chimic al S.C. Daewoo Automobile Romania S.A., se impune inlocuirea uleiului dupa o perioada de 6 luni, chiar daca nu s-au efectuat 10.000 de km, deoarece s-a constatat ca dupa aceasta perioada de timp uleiul isi pierde unele din calitatile de lubrefiere (aceleasi ca si la parcurgerea 10.000 km) ducand la uzura prematura a subansamblelor motorului. Cu stima.'

 

Ce parere aveti?Eu unul le-as recomanda un lubrifiant al carui calitati sa se mentina o perioada mai lunga de timp.

Dupa ce am citit raspunsul lor le-am mai compus un e-mail astfel:

 

 

'In primul rand v-a multumesc pentru raspuns.Din lecturarea lui , eu am tras urmatoarea concluzie:dupa o perioada de 6 luni ar trebui sa efectuez schimbul de ulei la autoturismul meu iar restul operatiunilor aferente reviziilor periodice sa le efectuez dupa parcurgerea numarului de kilometrii specificati in cartea tehnica(respectiv 10.000 km,20.000 km etc), fara a pierde garantia autoturismului.Va rog sa-mi confirmati sau sa-mi infirmati cele enumerate de mine mai sus.'

 

Astept raspunsul lor.

 

Dupa cum spunea cel de la Service trebuie facut la 10.000 km sau 6 luni ca am avut si eu Matiz si ma cam ofticam ca nu faceam km respectivi. Asa ca mi-a luat alta masina la aia este tot cam la fel 15.000 km sau 1 an :)

Share this post


Link to post

intrebare - la cati km trebuie sa schimb distributia. Motorul are 40 de mii .Merci numai bine!!!!

Share this post


Link to post

Salut,

Conform graficului din manual se schimba la 90.000 Km sau 4 ani jumate (sau cum este dat in manual 54 saptamani). La 60.000 Km sau 3 ani trebuie sa mergi la verificare. In cazul tau daca masina a avut reviziile facute la timp distributia a fost verificata la revizia de 30.000 Km deci nu ar trebui sa ai motive de ingrijorare.

Edited by Bogdan_80

Share this post


Link to post

In vechile manuale din 2003 se schimba la 60 000 km sau 3 ani. Acum faci cum vrei.

Share this post


Link to post

Toti care au schimbat cureaua la 60.000 km(3 ani) au confirmat faptul ca era vai steaua ei. Daca pe voi va tine sa mergeti cu ea 90k km, n-aveti decat. Ar fi bine de stiut totusi ca o curea de distributie rupta cauzeaza reparatii de peste 1000RON. Alegerea va apartine.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Eu am schimat cureaua la 50 000 km si avea crapaturi mici si multe.

Share this post


Link to post
Toti care au schimbat cureaua la 60.000 km(3 ani) au confirmat faptul ca era vai steaua ei. Daca pe voi va tine sa mergeti cu ea 90k km, n-aveti decat. Ar fi bine de stiut totusi ca o curea de distributie rupta cauzeaza reparatii de peste 1000RON. Alegerea va apartine.

Closchutza eu am spus cea ce scrie in manual de aceea am specificat si nr de km la care se verifica e logic ca la revizia de 60000 cand conform graficului se verifica, daca e uzata o schimbi normal ca trebuie sa fi inconstient sa nu o schimbi, exact ce ai spus si tu ca daca se rupe pagubele sunt imense. Eu i-am raspuns la ce a intrebat, ca asta a fost intrebarea lui chiper_dan, nu am spus mergi linistit pana la 90000 ca atunci se schimba.

Share this post


Link to post

Si cum verifici tu(sau altcineva) cureaua de distributie? In afara ca trebuie sa demontezi capacul curelei, adevarata uzura este pe interior, nu pe exterior! Deci trebuie sa o dai si jos, nu? Ca apoi sa o pui tot pe cea veche la loc! Moaama ce economia dreaq!

Share this post


Link to post

multumesc mult , deci - cand va implini 50 de mii de km o duc la service momentan are 44 de mii de km . numai bine!!

Share this post


Link to post

vineri ma duc la prima revizie de 1000 km cu matizul meu se power.spuneti-mi si mie ce se face la acesta revizie sau mai bine ce ar trebui sa le cer eu sa faca...si inca doua probleme :chiar de ce e noua masina mi se pare cam zgomotoasa la trecerea prin gropile patriei(nu se aude zgomotul ala "infundat"ca la masinile straine de ce. ma intelegeti)si adoua cu chederele de la usi: cand e geamul ud sau aburit nu le sterge de nici o culoare(se pot schimba la garantie?)astept rasp.

Share this post


Link to post

baieti, daca tineti la garantie aveti grija cu meseriasii de la service uri, la mine prima mie de km a coincis cu perioada de 6 luni cu o mica diferenta nesemnificativa. am sunat si am facut o programare la service intreband bineinteles daca in cazul meu pot sa fac inspectia-revizia si de 1k si de 6 luni. baietii amabili au spus ca nu e nicio problema. m-am prezentat, mi s-a facut inspectia vizuala, mi-au umblat cu pixul si stampila prin carticica albastra de revizii si mi-au zis sa revin peste 6 luni sau la 5k. am facut al doilea drum dupa 6 luni, mi-au schimbat uleuil,iar au umblat prin carticica albastra fara sa zica nimic, si ne vedem dupa 6 luni.

la a treia infatisare cu carticica albastra un viteaz de acolo imi spune zambind ca la ce revizie am mai venit ca masina a iesit din garantie. dupa o cearta cu viteazul mi-a spus ca motivul pt care a iesit din garantie era ca la prima inspectie sau cum i-or fi zicand ei nu mi s-a schimbat uleiul si ca trebuia sa spun celor de acolo sa mi-l schimbe, adica sa le spun eu meseriasilor ce sa imi faca. oricum, aveti grija ca sunt neseriosi de-a binelea.

nu stiu de ce le-or fi zicand meseriasi

Share this post


Link to post
....motivul pt care a iesit din garantie era ca la prima inspectie sau cum i-or fi zicand ei nu mi s-a schimbat uleiul...

 

Salut

 

Ia du-te peste ei si pune-i sa iti arate unde scrie ca la revizia de 1000 km trebuie schimbat uleiul!! Si arata-le cartea matizului sa vada si ei ce se face la 1000 km la revizie (sau 6 luni). Astia sunt...de-a binelea!!

Share this post


Link to post

Stefanandrei du-te cat de repede poti la protectia consumatorului.Fac pariu ca o sa te caute ei dupa aceea.Vezi ca am patit la fel cu garantia la piese si s-a rezolvat la OPC.Dupa ce o sa primeasca amenda te suna ei ca trebuie sa duca la OPC o hartie semnata de tine cum ca s-a remediat neintelegerea.

 

LE: vezi ca am deschis pe undeva un topic pe tema asta.

Edited by danutza

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...