Jump to content
Sign in to follow this  
dinoc

Faruri Nubira 2

Recommended Posts

ok ... stii ce nu pricep, cunostinta mea din service imi spune ca-i aceeasi instalatie electrica pt ambele tipuri de faruri (difera doar mufele finale ce intra in far) - cum ca stie din experienta ca masina a fost proiectata pt ambele tipuri de faruri, etc ... iar acum tu vii si si-mi spui sa ne re-interesam ...

Te-ai interesat tu si-ai descoperit ca-i altfel ?

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Nu e vorba de proiectarea masinii pentru ca forma farurilor este aceasi si nu pui alta forma.Intreaba-l pe mr_ daca pe faza lunga proiectoarele(adica faza scurta ramane aprinsa).

Share this post


Link to post

La proiectarea instalatiei electrice ma refeream si eu, nu la forma farurilor.

Imi amintesc ca mi s-a precizat chiar inainte sa intreb - ca farurile cu lupa raman aprinse pe faza lunga.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

La faruri o sa fie o improvizatie daca nu ai mufa originala.Tu ce ai inteles ca difera grosimea cablurilor cand ti-am zis ca difera instalatia?

Nu,eu m-am referit ca difera blocul de lumini de la bord.

Share this post


Link to post

Blocul de lumini de la bord sa fie diferit ? Nu vad de ce-ar trebui sa fie diferit ... am sa ma interesez totusi.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

cred ca ovi_jer vrea sa spuna ca acum schimbi faza scurta cu lunga, la cele care vrei sa le pui o sa ramana si scurta aprinsa in timp ce lunga e aprinsa.(adica tu dai curent cand pe un fir, cand pe altul, pe cand la astea de afara va trebui sa dai curent cand pe un fir, cand pe amandoua) In cazul acesta probabil va trebui sa schimbi blocul de lumini. De faruri de cielo nu stie nimeni nimic?

Share this post


Link to post

O fi lumea nebuna ... pe cei din Canada cand iam intrebat de farurile acestea (pe care le comercializau - aduse din Coreea) - mi-au preciza ca sunt plug and play - doar le pui pe cele noi si gata fara modificari (in afara de faptul ca pui 2 becuri H1 in loc de unul H4).

Si banuiesc ca nu degeaba se numesc OEM projection headlights.

Lucrul asta asta mi-a mai fost confirmat chiar de un om care si-a instalat asa ceva.

Electricianul meu din service imi spune la fel ca se instalaza fara modificari majore ... o fi lumea nebuna ce sa zic ...

 

Daewoo Craiova cand iam intrebat de faruri de genul asta, la fel n-au zis nimic cum c-ar trebui facute modificari majore masinii (inclusiv cand iam intrebat de telecomanda) - mi-au precizat doar sa comand farurile printr-un dealer independent DWAR iar telecomanda de volan (aceeasi ce doteaza modelul Tacuma la noi) tot prin dealerii Daewoo (piese de schimb).

 

Florinut, poate ii intrebi si tu pe coreenii tai (cu care-ai corespondat) - daca trebuiesc facute modificari ( si ce fel de modificari) masinii pt noile faruri .

 

LATER (RECTIFICARE): m-am mai interesat - faza scurta nu ramane aprinsa in acelasi timp cu faza lunga - se aprind pe rand - deci inseamna caci chiar sunt plug and play - nu-i nevoie de modificat nici un bloc optic de la bord - am dreptate ovi_jer ?

 

Insa nu stiu ce modificari implica sa faci ca faza scurta sa ramana aprinsa cand comuti pe faza lunga ... parca cineva pe aici pe forum si-a facut asa ceva la un Espero ...

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Intreaba-l pe mr_ cum functioneaza farul acela nu pe mecanicul care iti ia banii indiferent ca merg bine sau nu.Sau crezi ca in felul acesta impresionezi pe cineva de aici ca poate poate va cumpara farurile odata cu tine?

Cat priveste telecomanda pe volan esti offtopic in subiectul asta.Sa discutat

aici despre telecomanda de kalos care este identica cu cea despre nubira si unde ai venit numai cu improvitatii de genul fire infasurate de axul volanului.Tine-ti sfaturile astea pentru tine si nu incerca sa faci alte persoane sa aplice asta pe masina lor de dragul de a afla tu daca se poate sau nu sau daca e bine sau rau.

Share this post


Link to post

La mine se aprind simultan pe faza lunga.

Share this post


Link to post

Multumim pentru raspuns mr_.

Era si normal sa fie asa pentru ca fasciculul pe faza lunga ilumineaza de la 30m in sus iar cel de scurta acopera lipsa aceasta si pe faza lunga.

Share this post


Link to post

Da asa o fi la el cu farurile din fabrica, doar ca cele aftermarket de care vorbesc eu cum am precizat in ultimul post se aprind altfel nu ca la mr_ .

 

:o fftopic: ovi_jer, vad ca te-ai "deranjat" sa-mi editezi postul (replica la jignirile tale) :) , dar jignirile tale nu te-ai "deranjat" sa le stergi - no problem - data viitoare fa-ti tema de casa si citeste topicu intreg - nu ma lua cu chestii din astea cum ca-mi dau importanta si alte din astea ca nu ma cunosti ca sa-mi pui tu eticheta ( ideea de a cumpara in grup anumite produse pe acest topic nu-mi apartine ... si oricum s-a dovedit ca nu-i ca tine - asa ca nu stiu cine-si da importanta aici, tu sau eu ? ) - pe viitor daca ai ceva de zis fa-o fara sa jignesti ... si nu te mai deranja sa-mi editezi postu sau sa-mi raspunzi.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Farurile trebuie sa mearga cum a spus mr_ nu cum vrei tu sau altcineva.

Ce vrei tu sa faci sant improvizatii de la cap la coada si foarte important : o sa ai lumini mai proaste.Oricum nu pricepi si o tii pe a ta dar o spun ca sa inteleaga ceilalti.

Faptul ca ti se spune ca ai idei si informatii gresite ar trebui sa iti dea de gandit si sa nu le consideri jigniri.

Share this post


Link to post

Daca nu o sa mearga si faza scurta simultan o sa ai faruri ca la espero: pe faza lunga chioare tare. Toti posesorii de espero iti vor spune numai de bine de farurile de espero... Daca nu reusesti si faci si faza scurta sa ramana aprinsa nu ai rezolvat nimic, ai pus in locul unor faruri bune un far chior, genial tuning.

Edited by andreib

Share this post


Link to post

se poate rezolva destul de usor si fara sa se schimbe blocul de lumini. se uneste firul de faza lunga cu cel de scurta printr-un fir, iar la mijlocul firului se monteaza o dioda, insa va fi mai solicitata instalatia pentru faza lunga. e ca si cum pe faza lunga ai avea un bec care are puterea dubla decat cea normala(adica in jur de 115-120 w/far daca folosesti becuri standard)

Edited by Mad MAX

Share this post


Link to post

Am mai spus-o, ideea este ca farurile acestea OEM functioneaza ca la Espero . Ca ar trebui sa functioneze ca la Leganza ii alta idee/problema (care ramane de dezbatut/vazut) - de ex MAD_MAX a venit cu o propunere ...

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

@Mad MAX, poti sa pui o schema cu propunerea ta (ceva schitat in Paint ar fi nemaipomenit) ? Poate e cam tarziu la ora asta dar nu m-am prins exact de planul tau.

Share this post


Link to post

Fratilor,da' vad ca v-ati "aprins" rau pt farurile astea!!

@dinoc,@ovi_jer nu a incercat decat sa ne deschida ochii sa nu dam banii de pomana,si pana acum sfaturile lui au fost cat se poate de pertinente.

Iar despre "prietenul" tau din service ...e normal sa-ti spuna ceea ce vrei tu sa auzi.Treaba lui e sa-ti ia banii,cat mai multi si cat mai des cu putinta.

Share this post


Link to post

Sharpe n-ai fost atent :) ... adevarul ii undeva la mijloc - vezi ce-am scris ultima data.

 

Oricum am sa mi le comand (singur) dupa sarbatori si va tin la curent cu ce si cum le-am instalat.

Edited by dinoc

Share this post


Link to post

Farurile tip proiector montate pe masina cu faruri normale functioneaza ca pe espero nu ca pe cele OEM adica proiectorul sa ramana aprins si pe faza lunga.In afara de faptul ca vin in acelasi loc si sant prinse in aceleasi suruburi nu au nimic in comun.Mufele,blocul de lumini sant diferite.

Share this post


Link to post

Astazi am schimbat un bec si m-am uitat la conectori

Sunt doi, unul mai mic cu doi pini, si unul mai mare cu 6 pini. Imi pare rau ca nu am avut camera sa-l pozez, insa daca va ajuta cu ceva, pot sa fac poza la conectori si fara sa mai dau jos farul

Share this post


Link to post

In manualul utilizatorului exista poza cu schema ambelor tipuri de becuri. La fel si in manualul de service :D

Share this post


Link to post

Daca tot e sa schimb farurile,macar sa functioneze corect (Leganza) nu ca la Espero,altfel s-ar putea ca rezultatul sa fie o iluminare mai proasta ca cea standard.

Share this post


Link to post

Fratilor in concluzie merg farurile alea cu lupa sau nu?Merg CORECT adica.ca as fi si eu interesat...daca functioneaza corect insa...

Share this post


Link to post

Apropo, am uitat sa va spun... mea culpa.

 

In Belgia, costa 256Euroi BUCATA, la dealer.

Dublu deci fata de oferta americanilor. Deh, astia-s comunisti, monopolisti, protectionisti si alte altea... Chiar si cu taxe vamale, cred ca ies mai ieftine de la americani.

 

Scuze, am promis informatia asta mai devreme, insa am uitat...

 

PS topicul a inceput cred de la siteul ala polonez... oare, polonezii sau cehii nu fac faruri din astea mai ieftine?

Edited by mr_

Share this post


Link to post

SAlut!

Am citit si eu ce ati scris si cum cautam asa ceva vreau sa ma treceti pe lista celor doritori!

Vad ca ati dat inapoi, chiar daca nu se nimeresc, modificarea de se face este f simpla!

in concluzie mai vrea cineva sa facem comanda?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...