Jump to content
Sign in to follow this  
dinoc

Faruri Nubira 2

Recommended Posts

eu NU!

Share this post


Link to post

Am instalat pe masina o pereche de astfel de faruri - blocul optic de lumini a fost modificat (precum a zis si ovi_jer) a.i. faza scurta sa stea aprinsa si pe faza lunga - cost modificare/instalare 50 RON, reglat faruri 10 RON.

post-485-1155216394_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Si lumineaza mai bine? ca mie nu mi se par cine stie ce. Ma bate gandul la un xenon...

Share this post


Link to post

Pai tocmai pentru ca sa pun kit xenon pe ele le-am luat :)

Share this post


Link to post

Salut!

Vad ca nu a mai postat nimeni pe aici!

Pana la urma ca sa bag xenon pe faruri stoc de Nubira II imi trebuie faruri cu lupa?

Cine a bagat xenon pe faruri normale si cum se vede?

Poate ne vedem la o intalnire!!

Share this post


Link to post

Pentru ce-i care isi iau faruri cu lupa din Anglia, sau tari care au volanul pe partea dreapta, ca sa le schimbati kick-up, trebuiesc facute urmatoarele:

Date jos farurile

Scoase geamurile ( cu un pistol de aer cald, mullta rabdare si grija, injuraturi cat cuprinde si o surubelnita dreapta)

post-16112-1255204684_thumb.jpg

 

Dat jos lupa, mare grija sa nu o zgariati, spargeti (era sa cada.. e ca sapunu a naibii)

post-16112-1255204778_thumb.jpg

Scoase suporturile buclucase ( care in cazul de anglia are partea dreapta in dreapta si partea lasata in jos in stanga)

post-16112-1255204830_thumb.jpg

Daca vreti sa demontati si restul, pt a spala, curata, le dati jos..

 

Insemnat unde sa piliti (partea dreapta din dreapta trebuie sa fie lasata in jos si partea din stanga dreapta)

post-16112-1255204956_thumb.jpgpost-16112-1255205011_thumb.jpg

Dupa ce piliti si e un V intors, o bucata de tabla pe care o prindeti intr-un surub strans bine sau 2 nituri (1 mai sanatos). Punetile cu simt de raspundere, ca dupa cand dati drumu la lumini se vor vedea foarte urat si vor lumina prost... masurati bine inainte sa piliti, sa fie exact ca in partea cealalta si sa fie dreapta pilitura! Piliti manual, batraneste cu miscari dintr-o partea in cealalta, nu stricati varful "V"-ului.

post-16112-1255205086_thumb.jpgpost-16112-1255205123_thumb.jpg

Montati la loc, stergeti fooarte bine lupa cu o carpa din aia microfibra sau cum ii zice, daca ramane patata de grasime se va vedea oribil pe drum.

post-16112-1255205273_thumb.jpg

Inainte sa montati lupa la loc pe far, ducetiva cu ea la masina sau la o baterie si vedeti cum bate, sa fie linia care trebuie dreapta si cea care trebuie un pic in sus, nu foarte mult ca se amplifica cand e pe masina si bate departe...

Curatati siliconul vechi de pe geam si far, puneti silicon nou (ar merge si sanitar dar nu stiu ce sa zic, eu o sa folosesc unul de parbrize, negru).

Refaceti reglajul, mai ales daca montati xenoane, orbeste xenonu daca nu e bine reglat de nu mai vezi NIMIC 5 minute !

 

Eu ma asteptam sa fie la fel ca cele de Leganza dar sunt "total" diferite... Si m-am gandit ca e relativ simplu sa le modific...

Gasiti faruri din astea si pt nubira 2 pe www.ebay.co.uk > nubira headlamp

 

Cine ne "povesteste" cum facem sa avem si faza scurta cand dam faza lunga (daca luam bloc de lumini pt farurile astea, trebuie si relee... daca nu luam bloc de lumini)??

  • Like 1

Share this post


Link to post

Problema nr 1 la lipirea geamurilor la loc,este acela ca daca nu pui siliconul cu simt de raspundere vei avea in cel mai scurt timp aburirea pe interior.Ceea ce este extrem de nasol.

In anul 2006 userul de mai sus dinoc a facut o modificare a instalatiei electrice la un electrician.Daca ne-ar putea da niste detalii sau macar un nr d etelefon al acelui electrician sa putem apela la serviciile acestuia.

Share this post


Link to post

Ideea ar fi sa ne bagam noi nasu', altfel care e placerea si satisfactia? Asa luam o porcarie de masina noua de le face pe toate si aia e I-|

Din cate cred eu, trebuie pus ori bloc de lumini care stie faza scurta cand dai faza lunga, ori dioda unisens de pe scurta pe lunga, dupa care un releu, cu curent de la baterie, direct. Am dreptate? Intrebarea e: + pentru releu il luam inainte de blocul de sigurante din compartimentul motor, dupa sigurante (e siguranta pt fiecare far...). Sunt cam varza la electrica, stiu

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Vezi ca a pus Dj_Dark pe Espero daca nu ma insel ...I se aprinde si faza scurta cand da pe lunga...Poate va explica el cum a facut...

Share this post


Link to post

De cateva zile am intrat in posesia a 2 faruri de Nubira 2 de la o masina din Anglia.Dupa cateva ore de chinuiala am reusit sa dau geamul jos pt a face modificarea necesara pt circulatia noastra.

Atunci cand am vrut sa scot suportul de la lupa am observat ca are un sistem cu o parghie.Am miscat de el si banuiesc ca este un reglaj.Pozele de mai jos

 

Va cer o parere cum credeti ca ar trebui sa tin reglajul pt soselele noastre?

Cu curat masticul de pe geam si capac ramas in urma demontarii?

 

PS-Am acces la el fara sa desfac geamul(dar nu mi-am dat seama de prima data)

post-17751-1255501810_thumb.jpg

post-17751-1255501823_thumb.jpg

post-17751-1255502060_thumb.jpg

post-17751-1255502437_thumb.jpg

post-17751-1255502449_thumb.jpg

post-17751-1255502458_thumb.jpg

post-17751-1255502465_thumb.jpg

Edited by Depecher

Share this post


Link to post

Alea sunt pt o semi-conversie. Daca pui tablitza aia ai no kick-up... daca vrei cu kick-up ceea ce cred ca trebuie sa faci e sa pilesti... Incearca asa cu faru scos sa vezi cum da lumina...

Eu inca nu am definitivat cu modificatul ca nu imi placea cum dadea lumina si vreau sa iasa frumos.

post-16112-1255519827_thumb.jpgpost-16112-1255519855_thumb.jpg

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Aveti mare grija cu pilitul. Cand piliti, tinei pila dreapta si piliti perfect drept, sa ramana muchiile intregi, daca nu veti avea lumina ca naiba, cu tot felul de forme.. Eu mi-am dat seama pre tarziu si am fost nevoit sa montez asa ceva, fapt ce care nu-l regret! Acum vine V-ul perfect bine...

Aveti mare mare grija cu scosul geamurilor. Unele geamuri sunt aproape imposibil de scos... Cand le puneti la loc nu va zgarciti la silicon, si strange-ti intr-un patent acele cleme, sa tina strans geamul de far. Daca aveti refletii din cauza tablelor, vopsitile cu o vopsea neagra termorezistenta!! Acolo sunt sute de grade si orice alta vopsea se va topi...

Reglajul faceti-l dupa farurile originale. Puneti masima in fata unui perete sau un placaj in fata masinii, dati drumu la faruri, faceti liniile, puneti farurile "noi" si reglatile dupa linii, efect garantat fara serviceuri de nimic!

O "idee" pt a curata siliconul acela: il lasati sa se usuca, puneti la o bormasina cu acumulator un spiral de 6 de fier si il bagati in canturile farului, el colectand siliconul... La fel si de pe geamuri dar atentie sa nu le spargeti/gauriti...

 

 

 

Cu faza lunga nu site nimeni sa ne lamureasca?

 

post-16112-125589790695_thumb.jpgpost-16112-12558979489_thumb.jpgpost-16112-125589803845_thumb.jpg

 

Daca raman urme pe far de la surubelnita... apasati cu pila pe ele cu putere si piliti putin dupa care smirghel fin si nu o sa se cunoasca ca a fost umblat :mrgreen: :mrgreen:

Eu ma folosit un silicon BISON din asta... daca nu sunt multumit o sa pun unu de parbrize/motor.

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Hmmm. Ma bate gandu vazand ca legea zice asa pentru xenoane:

1. Sa ai lupa (este)

2. Sa ai auto-leveling (este un fel de auto-manual....)

3. Sa ai spalatoare (astea nu este)

La numarul 3 pot lucra si chiar m-ar bate gandu ca se cam murdaresc farurile si chiar nu prea mai vezi mare lucru. Deci as avea in plan. Acum vin intrebarile, problemele:

Pompa originala face fata la inca 2 prostii din astea pt ambele faruri? Daca pun alta pompa si vreau sa stropeasca doar cand am luminile aprinse, ii pun un releu presupun. In principiu as vrea sa las pompa ei originala, un T si 2 stropitori din alea, eventual o reductie si atunci cand dai pe parbriz sa dai si pe faruri, ca se murdaresc ambele.

Ce ziceti? Ce-mi recomandati?

Ar merge muult mai bine sistemul de la masinile noi, in care alea ies afara... trebuie sa vad ce rabla prind pe la vre-un centru de dezmembrari sa-i "fur" alea... si vine frumos elegant..

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Din motivele de mai sus inca nu mi-am montat Xenon si inca ezit.

 

Legat de instalatia de spalare a farurilor, stai cuminte. Ideea ta nu are absolut nici o legatura cu instalatiile de spalat faruri. Astea au pompa de mare presiune, nici vorba sa pui un T la pompa actuala. Nici cu o pompa suplimentara (normala, pentru spalare parbriz) nu o sa faci mare brinza. M-am documentat mult pentru ca am vrut sa imi pun si eu iar concluzia la care am ajuns este ca problema se rezolva doar cu o instalatie dedicata. Acum, ca o fi noua, ca o fi SH, asta se poate discuta . Daca ai vreun centru de dezmembrari la indemina, fa-le o vizita.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

M-am gandit si cum sa fac sistemul de spalare a farurilor, ca la masinile noi, cu chestiile alea care "sar" din spoiler si sa spele doar cand sunt farurile aprinse si dai sa speli si parbrizul, deci daca ai farurile aprinse si dai sa speli parbrizu speli si farurile, ai farurile stinse speli doar parbrizu.

Si o a doua idee, sa fac forma asta de lumina ca la masinile noi cu xenon, care e foarte usor de realizat.

Si o a treia care e destul de greu de realizat, faza lunga sa fie ca la masiniel noi... adica cand dai faza lunga sa se dea la o partea chestia aia care obtureaza lumina, cu ajutorul unui motoras si bec de H4 bixenon (care de fapt e un H1 care isi intensifica lumina) sau mai usor am putea adapta de la alta masina care are deja motorasul si montajul...

Asa ar fi cu noua forma si faza lunga

post-16112-125795219787_thumb.jpgpost-16112-125795224177_thumb.jpgpost-16112-125795225307_thumb.jpg

 

Si asa e acum la mine cu forma "old-style" si faza lunga

post-16112-125795237653_thumb.jpgpost-16112-125795243417_thumb.jpg

Edited by Dumitru Cristian

Share this post


Link to post

Dupa cate am observat,lipitura farurilor ,facuta cu silicon transparent sanitar(care rezista la umezeala) a facut fata cu brio "intemperiilor" naturale ploaie,ceata si provocate de mine(spalarea masini).Nici urma de aburire sau firicele de apa intrate in far.ok.gif

PS-Sper ca minunea sa nu tina 3 zile.

 

Pe aceasta cale va recomand tuturor care aveti posibilitatea sa va cumparati faruri cu lupa pt Nubira sa nu mai stati pe ganduri.Va fi o imensa diferenta trecerea de becul H4 la cel H1 cu lupa.Eu asa o percep.Iar daca va mai adugati si un set de xenoane s-a terminat totul."Va fi lumina din lumina"67000000.gif

 

post-17751-125920354351_thumb.jpg

Share this post


Link to post

intreba cineva de xenon pe faruri stock... am pus eu si sunt foarte multumit de ele. Si nu sunt nici nesimitit sa le tin ridicate astfel ca nu mi-am luat nici un blitz noaptea "sa sting lunga"! Cat despre legalitate nu ma intereseaza>> Platesc destule taxe pentru masina si nu primesc nimic in schimb de la stat.

 

Partea nasoala e ca trebuie la drum lung cand mai opresc sa le sterg ca e problema mare daca se murdaresc "imprastie lumina" :D

Edited by scoopy

Share this post


Link to post

Salut...vad ca nu s-a m-ai postat de mult,nu am gasit pe nicaieri pe net faruri cu lupa+triple cu led...stie cineva vreun importator???sau sh macar...chiar nu exista pe nicaieri?

Share this post


Link to post

M-ar intersa un set de faruri cu lupa pt o nubira 2...stie cineva pe unde as putea sa caut?

Share this post


Link to post

Salutare tuturor...in sfarsit am gasit si eu la cineva sa cumpar o pereche de faruri cu lupa pt nubira2...ma poate ajuta cineva sa-mi zica ce tip de bec este pe faza scurta si ce bec este pe lunga?? Vreau sa-mi pun si o instalatie xenon pe faza scurta...ca de...o sa am si eu lupe si nu o sa mai deranjez pe ceilalti participanti la trafic...

Share this post


Link to post

Salutare tuturor...in sfarsit am gasit si eu la cineva sa cumpar o pereche de faruri cu lupa pt nubira2...ma poate ajuta cineva sa-mi zica ce tip de bec este pe faza scurta si ce bec este pe lunga?? Vreau sa-mi pun si o instalatie xenon pe faza scurta...ca de...o sa am si eu lupe si nu o sa mai deranjez pe ceilalti participanti la trafic...

 

salut FeryGL86, unde ai gasit ca vreau si eu o pereche ?? mersi

 

eu am gasit la cineva sa mi monteze lupe, dar dupa ce am vazut filmulete pe youtube cum se monteaza lupele, m am cam indreptat spre ideea de a le cumpara gata facute din fabrica

(vreau sa am si stock, in cazul in care am prob la itp)

Edited by patricke

Share this post


Link to post

Salut are cineva idee de unde as putea sa gasesc si eu niste faruri cu lupe pentru un Nubira 1? si mai ales daca sunt ok vizavi de Rar daca te opresc in trafic sa nu existe probleme amenzi etc. Va multumesc frumos

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...