Jump to content

Recommended Posts

Da ,ai vazut si tu anuntul..MERITA? O FI PE BUNE?

 

Uita-te si tu in cartea de identitate si vezi cati proprietari a mai avut.Apoi vezi in cartea de service la ce proprietari corespunde.Si mai vezi cat a tinut-o samsarul respectiv.Pt.ca e clar ca are kilometrajul manarit.

Insa mai e clar ca a cumparat-o un om cu bani care a dus-o la revizii iar acestea trebuie sa apara in cartea de service.

Share this post


Link to post

Ai mare dreptate Expero 16V si in plus e interesant de stiut daca a fost "bubuita".

 

Asa pare o oferta atractiva, dar eu nu stiu ce sa zic!

Share this post


Link to post

Cateva amanunte pentru eventuali cumparatori de leganza:

1.Sa nu fi fost lovita

2.Motorul sa nu scoata gaze pe la joja sau busonul de umplere.

3.Esapamentul sa fie verificat cap -coada(catalizatorul fara zbarnaieli la lovirea cu mana si toba finala fara rugina exterioara)

4.Caseta de directie sa nu aiba pierderi de lichid pe la semeringul axului volanului

5.Frana de mana sa tina bine

6.Telescoapele sa fie bune fara scurgeri sau blocari

7.Instalatia electrica functionala(aer conditionat,geamuri,linia audio,oglinzi,lampile de la parasolar)

8.ABS-ul,airbag-urile si controlul tractiunii(martorii abs si tcs se aprin la punerea contactului si se sting in 2 secunde iar cel de airbag trebuie sa clipeasca de 7 la punerea contactului apoi sa se stinga).

Acestea sant amanunte care nu trebuie trecute cu vederea chiar daca pretul masinii e mic pentru ca vor costa o avere dupa aceea.

Share this post


Link to post

HELP!

Oameni buni..cine e cu Nubira si e sincer?....am nevoie de VOI!..am nevoie de sfaturile voastre...merita o Nubira I/II 2nd hand, la preturi intre 5.000-7.000 euro...ma refer la faptul ca ma aflu intr-o dilema...vreau sa cumpar o masina in banii astia si tind sa optez pt un daewoo datorita pieselor mai ieftine (cel putin asa cred) service-uri mai la tot pasul...si ma rog...faptul ca cunosc foarte bine pe cei din conducerea unuia dintre cei mai mari dealeri daewoo (nu dau nume..nu fac reclama :P )

 

E careva cu Nubira care imi poate spune cam ce fel de masina e d.p.d.v al costurilor de intretinere, al fiabilitatii si calitatii.

 

Multumesc !

Share this post


Link to post

Imi inchipui ca Nubira este totusi mai ieftina la intretinere decat Leganza, nu?

Share this post


Link to post

Salut

Am ajuns si eu in cele din urma posesor de Leganza CDX.In general ma declar satisfacut de ea...chiar sunt surprins de stabilitate pentru ca nu se apleaca deloc in curbe , finisajele interioare dau clasa la toata gama de Dacia chiar si la unele modele de Renault si Skoda

Insa am impresia ca este putin mai zgomotoasa in interior decat Cielo..ma insel?

in rest am trecut de 200 Km/h f usor cand am venit de la sinaia de craciun, nu sunt vitezoman dar vreau sa calatoresc cu gandul ca f putini ma pot face :) )

Am auzit de ventilatie ptr locurile din spate?! nu am gasit asa ceva..chiar exista?

Share this post


Link to post

butoane de comanda separate ptr ventilatzie in spate nu ai sa vezi decat la rolls probabil..

referitor la leganza, e foarte posibil la clasa ei sa aiba tzevi de ventilatzie ptr locurile din spate. acestea de obicei trec prin tunelul central, pe langa frana de mana shi iau aer din bord pe care il arunca in spate. atata tot..

cauta gurile de ventilatzie la picioarele locurilor din spate in spatele tunelului median de care ziceam..

Share this post


Link to post

Am vazut o Leganza de vanzare in intersectia de la Stirbei Voda cu str. Buzesti ! (argintie,pret ~6300) nu are tapiterie de piele, spune ca are in jur de 90.000 km. Eu zic ca merita sa-o vezi ! Eu m-am ocupat de service-ul a 45 de masini si am avut si 2 Leganza si am o parere f. Buna despre ele..(la drumurile noastre e super solida). Important este sa mergi cu ea in service sa o vezi pe dedesupt sa nu fi fost trosnita ! Bafta si daca ai nevoie de un sfat i-ti stau ti-l dau cu placere !

Share this post


Link to post

off dar m-am tot benoclat la acea consola de sub cotiera..pe partea din spate nu are decat scrumiera si nu se vad alte guri de ventilatie..

chiar scria cineva pe aici ca le-a descoperit =)) parca ar fi de decoperit Christopher Columbus , America..

Share this post


Link to post

si la mine in carte scrie ca am asa ceva, dar nu am, am verificat. da drumul la ventilatie si fumeaza o tigare in spate... cu picioarele :) )

Share this post


Link to post

Tubulatura pentru ventilare-incalzire locurile spate se afla sub scaunele fata.

La ce fel de zgomot te referi joeboy?

 

Modelul fara piele este SX.Acesta nu are controlul tractiunii,airbag-uri,directie sensibila la viteza,combina muzicala,mahon si jante aluminiu.

Share this post


Link to post

Masina este modelul CDX si toate optiunile sunt functionabile, imi place cum trage motorul si cutia de viteza este f bine etajata.Nu consuma pic de ulei, f bine intretinuta insa zgomotul interior sau turatia motorulu se aude ceva mai mult ca la Cielo.Inteleg ca este motor de 2L insa mai avem in familie un Volvo 460 din 96' tot de 2L cu doar 107 cp la care zgomotul motorului practic nu se aude in masina nici la turatii de 4000!

Am fost la reprezentanta daewoo din Galati si i-am batut la cap pe toti sa verifice tot.. :( .Intr-un final inginerul de acolo mi-a spus ca in general motoarele de Leganza sunt ceva mai zgomotoase..in rest numai laude despre masina

Share this post


Link to post

Poate iti lipseste blana de la capota :D .Fata de celelalte modele daewoo evacuarea este mai zgomotoasa in special catalizatorul.

Share this post


Link to post

Am si blana :) ) e primul lucru care mi-a sarit in ochi cand am deschis capota

Eh, asta e!Ma gandeam oare ce motor s-ar potrivi pe Leganza :-? un TDi ar merge?

a auzit cineva? am vazut noile motoare de VW au un cuplu demential..

Share this post


Link to post

Implica prea multe schimbari si sume mari de bani.

Oricum sant suficienti cei 133 CP si cuplul de 184 NM

Share this post


Link to post

Ai dreptate.. cei 133 CP ,cuplul de 184 NM si viteza 100km/h in numai 10,2 secunde,sunt cu mult peste alte marci chiar si dupa anii de fabricatie 2002 ..

Share this post


Link to post

...hai mai ca'mi faceti pofta ... :D

Share this post


Link to post

Ca sa nu mai spunem ca un model de ultima generatie din grupul VW cu un motor de 2L TDI ,140 CP,320 NM ,1355 kg scoate decit 9,6 s la 100 km si nu poate duce decit 1400 kg incarcatura utila tractata franata fata de leganza cu 1500 kg.

Share this post


Link to post

care ma da o tura cu Leganza ? Eu caut de ceva timp una cu climatronic si sper ca pana in vara sa-mi iau naibii si eu o masina.Ca o fi Leganza ca o fi cealalta din avatar (* :osanale: ) ...In tot cazul daca o fi Leganza inca de pe acum ma uit sa fie una cu cl9imatronic.Voi ati vazut vreuna de felul asta?

Si daca as gasi si unic proprietar cu carte de service deja e prea frumos...

Cert e ca as vrea o masina puternica care sa te mai infiga in scaun cand ai nevoie.Si de-aia vreau sa merg cu Leganza ca sa verific aceasta senzatie demult uitata ( de cand mi-am pus gpl pe espero :D )

Share this post


Link to post

Climatronic nu au decit cdx-urile cu cutie automata.

Share this post


Link to post

Aaaaa deci numai cu cutie automata...si banuiesc ca astea-s puturoase, nu?

dar nu mi-ai zis daca te infige in scaun...

Share this post


Link to post

Un pic mai puturoasa si consum un pic mai mare la cele cu cutie automata.

La leganza ai senzatia ca nu se duce asa tare dar se duce al dracului.Cel putin dupa 100km/h se duce la fel de bine pana in 200 km/h (mai mult nu am incercat).Aseara i-am dat vreo 3 semafoare o liniuta cu un A6 1,8T si nici nu ma facut nici nu l-am facut dar nu i-am dat mai mult de 5200-5400 rot/min.

Cateva date despre vitezele si rapoartele la 6500 rot/min:

1 – 58 km

2 – 95 km

3 - 140 km

4 - 182 km

5 – 232 km (asta daca nu iti intra limitarea la 206 km/h,unele modele au altele nu)

Share this post


Link to post

Am vazut si cu climatronic cu cutie manuala.Care e faza?Si eu sunt tentat de eo leganza..

Share this post


Link to post

O fi fost adusa de afara.La noi sau echipat cu climatronic numai automatele.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...