Jump to content

Recommended Posts

Urmareste cablu de minus de la baterie si vezi unde este prins de caroserie.Desfa-l, curata bine locul si cablu si apoi strange la loc, bine.

Share this post


Link to post

Salut!

Am rugamintea sa ma lamuriti la puntea spate(articulatii) in afara de bucsile barei stabilizatoare ce bucsi sau brate pot sa mai schimb si eventual ceva coduri cat si magazine unde gasesc aceste piese.Multumesc

 

 

Share this post


Link to post

La puntea spate ai urmatoarele bucse:

a. 2 bucati la bara stabilizatoare

b. 2 bucati la bratele suspensiei (nu prea cred ca le gasesti separat, adica fara brate...)

c. 8 bucati la barele conexiune

Share this post


Link to post

Salex bratele suspensiei le mai gasesc pe undeva (sau exista vreun cod pt ele?).Dar pe cele 8 bucati de la bratele de conexiune?Sau altfel spus cum comunic unui vanzator de piese Daewoo ce mi-ar trebui ca si bucsi mai ales cazul celor de la bratele suspensiei(unde cred ca ar fi problema batailor pe spate).

 

 

Share this post


Link to post

Ia in calcul si bieletele antiruliu, de la bara antiruliu pe spate.

Share this post


Link to post

La virajul rotilor, se aude un zgomot ciudat pe partea stanga. Mai precis, chiar daca masina este pe loc sau in mers, atunci cand virez se aud mai multe pocnituri pe partea stanga fata. Banuiesc faptul ca de vina ar fi rulmentii din capul telescoapelor, dar poate fi si altceva?

Mentionez faptul ca prima data s-a auzit pocnind in momentul in care am suspendat partea stanga fata pentru a schimba cauciucurile, iar in momentul in care a fost coborata masina de pe cricul "crocodil" s-a auzit pocnind. Atunci am presupus ca ar fi trosnit arcul, dar de atunci zgomotul se tot repeta, in momentul in care efectuez virajul. Sau o fi de vina tot arcul, sa se fi deranjat din pozitia sa?? Iar in momentul virajului, inclinandu-se pocneste?

Multumesc pentru raspuns.

Edited by Catalin99

Share this post


Link to post

Vezi sa nu fie arcul rupt..

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspuns, luni la prima ora o sa verific la mecanic. E ciudat pentru ca masina nu are o pozitie nefireasca, nu balanseaza in viraje, chiar si daca apas pe ea lanseaza frumos, la fel se comporta si pe drumuri grele.

Edited by Catalin99

Share this post


Link to post

Mai degraba rulmentul este defect. Stiu Leganza care a mers 50k cu arc rupt si nu scartaia nimic la ea.

Share this post


Link to post

am si eu o intrebare daca stie cineva de ce imi ramane accelerata masina cand iau piciorul de pe acceleratie?am o leganza.si acum recent am curatat clapeta si tot asa face.

Share this post


Link to post

@Catalin99: daca te uiti pe pagina anterioara, o sa vezi asta. Rulmentul, 99%.

Share this post


Link to post

Da, stiu, citisem pagina anterioara, ca de altfel tot topicul de la cap la coada, de mai multe ori. Fara a vrea sa supar pe cineva sau sa incalc vreo regula, am postat pentru ca la mine zgomotul care se aude este puternic, ca un trosnet, care se resimte ca o vibratie usoara si in caroserie (mai precis il simt in pedala de ambreiaj in momentul in care efectuez virajul)si ma gandeam ca o fi vorba de altceva... Am presupus ca zgomotul de rulment este relativ mai mic.

Si as mai avea o nelamurire, pe care nu am clarificat-o prin citirea topicului.

Mai precis, atunci cand masina este in mers, se aud pe partea stanga spate trancanituri la mersul pe drumuri relativ proaste. Si asta de ceva mai mult timp, desi mecanicii au spus ca bucsele si bieletele sunt bune. Citisem cu o pagina in urma ca pe spate sunt 12 bucse, asa ca o sa pun mecanicul sa le inspecteze una cate una, poate o fi scapat din vedere vreuna. Problema este ca zgomotul se amplifica, odata cu trecerea timpului, adica se aude tot mai tare.

Ciudat este ca astazi am pus in portbagaj aproximativ 100 kg si mergand pe drum de tara am constatat ca nu se mai aud zgomotele. Dupa ce am descarcat incarcatura zgomotele au revenit.

Ma puteti ajuta cu vreo lamurire?

Multumesc

  • Like 1

Share this post


Link to post

Salex bratele suspensiei le mai gasesc pe undeva (sau exista vreun cod pt ele?). Dar pe cele 8 bucati de la bratele de conexiune?

 

1. Brat suspensie : 962 076 31 si 962 076 32 (sint STG. DR.)

2. Bucsa bara stabilizatoare : 962 439 76

2. Bucsa bara conexiune : 962 258 05

 

Daca nu mai gasesti bucsele alea ... cam nasol. Va trebui sa le demontezi, sa le masori si sa le cauti dupa dimensiuni.

 

@Catalin99: Si amortizorul poate sa te necajeasca.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Ar fi cam ciudat, pentru ca amortizoarele le-am schimbat in primavara, dar orice este posibil.

Share this post


Link to post

Buna ziua

 

Leganza mea este cu cutie de viteze automatica. Va prezint un simptom, poate cineva s-a mai lovit de el: cu motorul si cutia rece masina merge absolut impecabil. Insa, dupa ce parcurg 20-30 de km, mai ales in cazul unor opriri dese (semafoare, stopuri, etc), in regim urban, masina are tendinta ca in momentul in care actionez pedala de frana sa tremure, parca ar iesi foarte greu din viteza. In momentul imediat urmator in care incerc sa demarez de pe loc, masina pleaca subturata, parca s-ar afla intr-o treapa de viteza superioara. Acest fenomen se intampla doar in regim urban, cu multe opriri, cu cutia si motorul cald. S-a mai intalnit cineva cu acesta problema? Multumesc.

 

Cu respect

 

Dorin Grozav

Share this post


Link to post

Uleiul cand l-ai schimbat ultima oara?

Share this post


Link to post

Ai schimbat si filtrul, din cutia de viteze?

Ce marca de ulei, ai folosit?

Cum este nivelul de ulei?

Edited by Jorj

Share this post


Link to post

1. Nu, filtrul nu l-am schimbat

 

2. Castrol ATF Dexron 3

 

3. Nivelul este constant OK, o data la sase luni adaug foarte putin.

Share this post


Link to post

Musai schimba si filtrul de ulei din cutie, cu ocazia asta mai schimbi odata si uleiul.

Totodata sa schimbi si garnitura de la capacul cutiei de viteze.

Sa speram ca-si revine.

Bafta!

Share this post


Link to post

Multumesc, sper sa fie doar atat si sa nu fiu nevoit sa apelez la o cutie de viteze second-hand.

Share this post


Link to post

Da, stiu, citisem pagina anterioara, ca de altfel tot topicul de la cap la coada, de mai multe ori. Fara a vrea sa supar pe cineva sau sa incalc vreo regula, am postat pentru ca la mine zgomotul care se aude este puternic, ca un trosnet, care se resimte ca o vibratie usoara si in caroserie (mai precis il simt in pedala de ambreiaj in momentul in care efectuez virajul)si ma gandeam ca o fi vorba de altceva... Am presupus ca zgomotul de rulment este relativ mai mic.

Si as mai avea o nelamurire, pe care nu am clarificat-o prin citirea topicului.

Mai precis, atunci cand masina este in mers, se aud pe partea stanga spate trancanituri la mersul pe drumuri relativ proaste. Si asta de ceva mai mult timp, desi mecanicii au spus ca bucsele si bieletele sunt bune. Citisem cu o pagina in urma ca pe spate sunt 12 bucse, asa ca o sa pun mecanicul sa le inspecteze una cate una, poate o fi scapat din vedere vreuna. Problema este ca zgomotul se amplifica, odata cu trecerea timpului, adica se aude tot mai tare.

Ciudat este ca astazi am pus in portbagaj aproximativ 100 kg si mergand pe drum de tara am constatat ca nu se mai aud zgomotele. Dupa ce am descarcat incarcatura zgomotele au revenit.

Ma puteti ajuta cu vreo lamurire?

Multumesc

 

 

Vizavi de zgomotul infundat si enervant din spate m-am confruntat cu aceeasi problema pe spate.Sfat: schimba bucsile la bara stabilizatoare spate(sunt ieftine) si cele 2 brate de suspensie stanga-dreapta spate(le-am gasit la pretul de 75 ron la Rokor sub denumirea de "cuple").Acum masina mea nu mai bate sub nicio forma in spate asta datorita si informatiilor primite de la colegul Salex caruia ii multumesc pe aceasta cale.

Share this post


Link to post

Multumesc, asa o sa fac.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Leganza a avut din fabrica montat xenon si spalator de faruri? Spun asta ca pe CDX din 2003 nu am si stiam ca asta e varianta de varf. Faza a zis-o cineva de pe alt forum si imi e greu sa cred ca nu am vazut la nici una aceasta dotare! Stiu de farurile cu lupa dar nu si xenon. Ma scuzati ca intreb aici dar in titlu e scris si 'date tehnice'. Multumesc!

Edited by Robert_MNW

Share this post


Link to post

N-a avut nici xenon, nici spalator de faruri.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...