Jump to content

Recommended Posts

Temperatura corporala o masoara corect,comparat cu termometru de corp

 

Share this post


Link to post

Stiu, dar iti recomand sa faci testul DUPA ce masori acei 135* de sub capota ! Din experienta mea, un astfel de termometru este foarte puternic influentat de temperatura ambientala. Pana si camerele ieftine dau rateuri din acelasi motiv.

Share this post


Link to post
La 18.03.2012 la 11:40, stelica a spus:

Salutare dragi colegi,revin la topicul cu incalzirea in Leganza;ieri am inlocuit radiatorul de incalzire din habitaclu si nu am mai dat bordul jos cum am facut cand l-am curatat,nu a fost o munca usoara nici asa,am rupt o urechiusa de la un surubel din spate,nu vezi nimic acolo,doar pe pipaite :) )

M-am apucat la ora 8 dimineatza si am terminat pe la 12.nu pot spune inca daca am vazut o modificare majora,in Brasov s-a incalzit bine,dar am vazut ca baga caldura mai repede si pe fiecare aerator,ceea ce pana acum nu se intampla si un amanunt foarte important acum baga caldura si pe viteza 1 de la ventilator,inainte baga doar aer rece.voi reveni cu mai multe informatii...spor. :)

La schimbarea radiatorului ai cumva facute poze ? eu l-am schimb at radiatorul dar am probleme la montat capacele de plastic, primul in special

 

Share this post


Link to post
La 24.01.2014 la 21:06, Salex a spus:

Tu nu-ti citesti mesajele private ? Ti-am trimis un mic tutorial in urma cu 3-4 zile ...

Salex te rog , daca se poate sa-mi trimiti si mie tutorialul , adresa mail posanelutu@yahoo.com , multumesc.

Share this post


Link to post

Oho ... Au trecut 6 ani de atunci, nu mai am mesajele respective.

Share this post


Link to post

multumesc , in sfarsit am reusit , sa schimb caloriferul de incalzire fara sa dau bordul jos , am gasit totorialul pus de tine , citez

Pe scurt:

- demontezi torpedoul, complet

- demontezi tot ce tine de consola centrala (radio, modul A/C ... tot)

- demontezi tunelul median

- scoti timoneria

- scoti furtunele din calorifer (in compartimentul motor)

 

De aici incepe munca de ginecolog ! Iti trebuie maine fine si o surubelnita in cruce, de preferinta cu brat flexibil. O surubelnita electrica te-ar ajuta.

 

In pozita "cap si umeri sub bord, picioare pe tetiera/in tavan", ai de scos o gramada de suruburi din carcasa modulului HVAC. Va trebui sa mergi pana spre suflanta, altfel nu-l poti cracana suficient pentru a scoate caloriferul. ATENTIE: daca este frig, plasticul devine casant si risti sa il spargi. Ar fi bine sa faci operatiunea asta dupa ce incalzesti bine masina, in special zona de sub bord.

 

Ai de scos elementele de executie (actutatoarele). Parca ai zis ca ai climatronic. Daca este asa, ai noroc, se scot mai usor. Atentia la parghiile de actionare, sa nu spargi clemele de plastic.

 

Elementul de interes se afla in zona mediana a borduui. Dupa ce identifici si scoti toate suruburile ( cu siguranta te vei alege cu mainile insangerate !) , demontezi tavita neagra, cea de deasupra timoneriei. Dupa inca o tavita vei gasi caloriferul. Daca nu s-a umblat niciodata la ele, cele doua tuburi (IN/OUT calorifer) sunt prinse cu o clema pe care va trebui sa o distrugi cu manevre stanga-dreapta. Nu-i fa griji, nu afecteaza functionarea corecta ulterioara !

 

Mare atentie la remontare! Exista un burete care izoleaza perfect caloriferul de carcasa HVAC, poate este necesara inlocuirea. Altfel, aerul rece va trece pe langa calorifer

 

De asemenea, mare grija la imbinarea carcasei HVAC. Daca nu o faci cum trebuie, vei observa pierderi de aer (de regula rece) in zona picioarelor.

 

Cu scule adecvate, timpul de lucru estimat ar fi de cca. 4-5 ore. Cu ceva experienta poti cobora la 3-3.5 ore. Ideal ar fi sa faci treaba intr-un garaj si sa ai o sursa buna de lumina !

 

Succes, vei avea nevoie !

mii de multumiri Salex .

  • Like 1

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...