Jump to content

Recommended Posts

Salutare,revin si eu dupa o absenta cam lunga,in care am citit doar mesajele vostre.

Vreau sa va spun ca la incepututl iernii am demontat radiatorul de incalzire si l-am curatat intai cu calgon cam vreo ora dupa care am bagat Mister Musculo(granule la plic si am bagat apa fiarta peste pana a iesit pe partea cealalta),a iesit ceva mizerie rosiatica si ceva chesti care semanau cu rugina pentru ca erau foarte tarii:dupa aceasta operatie(care a durat,cu tot cu demontarea bordului,de la ora 10 pana la ora 18:30 intr-o sambata,am lucrat singur)am pus si antigel nou,se incalzeste mai repede,dar tot nu baga caldura mai multa,nu am masurat gradele de iesire la aeratorare.Mentionez ca am masina de 5 ani,cam in fiecare an am schimbat antigelul cu Aral Extra(albastru)si spalat +curatat radiatorul de racire,pentru ca mi se parea ca nu se incalzeste tot(partea de jos dinspre cutia de viteze),cel dinaintea mea pusese antigel rosu si erau niste depuneri in vasul de expansiune,l-am curatat si pe asta de vreo 5 ori.

Mai mentionez faptul ca temperatura nu s-a ridicat niciodata peste jumatate,doar o singura data cand am avut arsa garnitura de chiloasa:iar termostate am inlocuit vreo 3 Vernet,iar anul trecut am luat unul GM original,in timpul mersului creste nivelul in vas,un pic peste maxim,dar caldura parca nu e corespunzatoare,ca la alte masini,toata iarna am mers cu un carton intre radiatoare.Ma tot bate gandul sa caut o Leganza cu climatronic(a mea este a/c manual)si sa fac interventia de schimbare completa a bordului.vreau sa mai tin masina asa ca cred ca cat de curand fac si treaba asta.deja m-am experimentat in demontarea bordului :) .

Referitor la antigel,ce culoare trebuie,am tot intrebat pe la mecanici de la Romintrade si Dacia Service din Brasov si mi-au spus ca trebuie bagat albastru.deci nu stiu ce sa zic :( .

mai mentionez ca la munca nu am timp de loc sa ma ocup de masina,doar sambata daca nu lucrez.

va salut si astept parerile voastre.salut.

Share this post


Link to post

Ce dimeniuni au stergatoarele originale la Leganza?

Share this post


Link to post

Ma tot bate gandul sa caut o Leganza cu climatronic(a mea este a/c manual)si sa fac interventia de schimbare completa a bordului.

Singura diferenta intre Leganza cu climatizare manuala si cea cu climatizare "electronica" consta in actionarea actuatoarelor. In rest, modulul de climatizare este absolut identic. Mai mult, caloriferul de Leganza este acelasi cu ala de Lanos. Iti spun toate astea ca sa te scutesc de niste cheltuieli inutile.

 

Atunci cind ai curatat caloriferul, ai avut curiozitatea sa verifici, inainte de montaj, cite trasee se incalzesc ? Daca nu ma inseala memoria, caloriferul are 21 sau 22 trasee (parca 21 e varianta corecta). Am facut o operatiune similara impreuna cu un coleg de forum in urma cu vreo 3 luni si, dupa ore intregi de chin, tot nu am reusit sa desfundam integral caloriferul (vreo 4 trasee au ramas infundate).

Share this post


Link to post

revin cu niste fotografii facute cu telefonul cand am demontat radiatorul de incalzire :( post-34330-0-98853900-1330181658_thumb.jpgpost-34330-0-63298200-1330181719_thumb.jpgpost-34330-0-90309100-1330181749_thumb.jpg

 

sub apa fierbinte de la ghiuveta se incalzeste pe toata suprafata radiatorului(nici nu puteam sa tin mana pe el,la fel a fost si cand l-am curatat cu Mister Musculo),nu am numarat traseele.

 

Singura diferenta intre Leganza cu climatizare manuala si cea cu climatizare "electronica" consta in actionarea actuatoarelor. In rest, modulul de climatizare este absolut identic. Mai mult, caloriferul de Leganza este acelasi cu ala de Lanos. Iti spun toate astea ca sa te scutesc de niste cheltuieli inutile.

 

esti sigur ca se potriveste?si daca da spune-mi si ce pret are daca sti,mersi frumos

Share this post


Link to post

Ai demomontat tot bordul pentru calorifer :o :o

 

Pentru informatii legate de conversie, intreaba-l pe smailmiami, stiu ca el a facut o operatiune de genul asta.

 

PS: Daca lucrurile stau asa cum le-ai descris, ti-as recomanda sa cauti problema in alta parte. Fie ai instalatia foarte murdara si caloriferul s-a infundat la loc, fie exista ceva probleme la termostat sau voletii din interiorul modulului de climatizare.

Edited by Salex

Share this post


Link to post

Da trebuie demontat tot bordul ca sa scoti modulul complet in care e si radiatorul de incalzire.

referitor la instalatie am curatat-o de nenumarate ori,chiar dupa ce am curatat radiatorul de incalzire la o saptamana am dat vasul de expansiune jos,avea pe fundul lui ceva depuneri.am inlocuit si cablul de reca cald si acum merge perfect,inainte cu vechiul cablu nu se ducea butonul de cald pana la capat,am verificat si traseul de vacum care intra in spatele modulului de comanda si este ok,functioneaza in toate pozitiile.

Edited by stelica

Share this post


Link to post

Da trebuie demontat tot bordul ca sa scoti modulul complet in care e si radiatorul de incalzire.

Am auzit de atitea ori mitul asta incit aproape ca incep sa il cred :) . Ce ma retine este faptul ca am demontat/montat eu insumi 4 calorifere de Leganza si am ajutat la inca 2 astfel de operatii. Fara a demonta bordul ;) .

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ce dimensiuni au stergatoarele originale la Leganza?

Ma ajuta si pe mine cineva?

Share this post


Link to post

Cand am pus climatronicul pe masina, nu m-am uitat special deorece nu aveam probleme cu caldura, dar cred ca este posibil sa scoti caloriferul doar demontand capacul de sub el care il prinde de restul corpului de climatizare. Daca iti pui clima pe Leganza nu te ajuta cu nimic daca tu ai caloriferul infundat.

 

Am si eu o problema Am umblat mei demult pe la ceasurile de bord, nu mai retin de ce, si dupa montaj imi ramanea aprins becul de la airbag. Am citi prin manual si acolo scria ca daca pe circuitul de avertizare nu sunt 8V minim sau ceva in genul asta ramane becul aprins. Am impins mai bine ceasurile in mufe am strans tare de suruburi si n-am mai avut probleme. Asta-vara cand am pus clima, am pati iar beleau la remontare. Din nou, am impins, am strans mai tare si cu chiu cu vai am reusit sa il fac sa nu se mai aprinda. Adica isi facea circutul, clipea de 7 ori si ramanea stins apoi. A mers vreo saptaman si apoi a ramas aprins. Are cineva idee despre care ar putea fi motivul caci eu am cam ramas in pana de idei.

 

A doua problema o am cu clima in sine. Cred ca s-a cam zapacit senzorul de temperatura interioara. Ca sa bage caldura bine, trebuie sa setez 32C (presupun ca are un fel de rol de HI), altfel inclusiv pe 31.5 imi baga caldut sau chiar recisor. Asta sa fie problema, senzorul ala s-o gasi separat ?

Share this post


Link to post

Va rog frumos am o rugaminte sa ma ajutati unde sa ma duc sau ce sai fac la legantza cdx , motor de 1998 16 valve an 1999 ,de cand a dat prima zapada si gerurile mari am consum de nul inteleg ,sa va explic cu 2,5 litri de benzina mergeam 21 km in bucuresti acum am bagat 20 litri si am mers decat 88 de km in afara mers max 80 km la ora ,sunt disperat va rog ajutatima ce sai fac ca nu am idee ,Va multumesc tuturor .scuze pt gramatica .

Edited by geogeo

Share this post


Link to post

Ma ajuta si pe mine cineva?

55 cu, parca, 48. In mod sigur la cel al pasagerului am pus un stergator putin mai lung (50cm) si intra la limita.

 

A doua problema o am cu clima in sine. Cred ca s-a cam zapacit senzorul de temperatura interioara. Ca sa bage caldura bine, trebuie sa setez 32C (presupun ca are un fel de rol de HI), altfel inclusiv pe 31.5 imi baga caldut sau chiar recisor. Asta sa fie problema, senzorul ala s-o gasi separat ?

Uita-te la modulul de control al climatizarii. In spatele lui trebuie sa gasesti un furtun, verifica daca este bine infipt in modul. Prin furtunul respectiv "se trage" aer din interior pentru a masura temperatura aerului. Daca asta e in regula, desfa modulul de climatizare si o sa gasesti foarte usor senzorul cu pricina. Imi aduc aminte ca l-am curatat si eu cindva, se adunase o gramada de praf fin pe el. L-am curatat cu un spray cu alcool izopropilic.

 

Oricum, daca folosesti clima pe mod manual comportamentul este cam ala pe care l-ai descris tu. Doar in mod total automat modulul preia comanda actuatoarelor, altfel deschide "la plesneala" lasind utilizatorul sa se joace putin cu treapta de viteza a suflantei, locatia si temperatura (aproximativa) a aerului. Nu stiu daca ai descoperit la tine insa exista un mod "semi-automat", asistat al climatronicului. Asta se manifesta la iesirea din modul automat si te lasa sa iti setezi singur temperatura insa isi selecteaza automat treapta de viteza a suflantei.

 

Inca un lucru, pe vremea asta temperatura externa a crescut foarte mult. La asta se adauga senzorul de lumina care a inceput sa vada soarele din ce in ce mai des. Temperatura de pe afisaj (sa zicem 32*C) reprezinta tinta, motiv pentru care climatronicul poate reduce din temperatura aerului introdus in cabina, tinind cont de datele de mai sus.

 

Pe scurt, cred ca nu e cazul sa iti faci griji, sistemul tau pare sa functioneze corect.

Share this post


Link to post

Salutare tuturor,

Am si eu o intrebare: aerisirea franei se face numai cu testerul? Astazi am inlocuit si eu placutele de frana pe fata si datorita uzurii mari a placutelor si a discurior, pistonasul era iesit destul de mult. Am agatat etrierul de arc, sa pot demonta placutele si deodata m-am trezit ca pica lichid: iesise pistonasul afara. Daca tot a iesit am incercat sa-l sterg si sa-l curat un pic, dar cred ca trebuie schimbat, deoarece are o uzura in lateral destul de urata. L-am montat la loc si am facut aerisirea (cei drept, cu sotia la pedala) si nu prea am avut rezultatul dorit. Aer nu mai scotea pe la aerisitor. Chestia cu aerisirea cu tester o stiu de la service-ul Daewoo din Pantelimon, asa mi-au facut ei aerisirea,acum catva ani. si au zis ca numai asa se face. Este adevarat?

Share this post


Link to post

Salutare tuturor,

Am si eu o intrebare: aerisirea franei se face numai cu testerul? Astazi am inlocuit si eu placutele de frana pe fata si datorita uzurii mari a placutelor si a discurior, pistonasul era iesit destul de mult. Am agatat etrierul de arc, sa pot demonta placutele si deodata m-am trezit ca pica lichid: iesise pistonasul afara. Daca tot a iesit am incercat sa-l sterg si sa-l curat un pic, dar cred ca trebuie schimbat, deoarece are o uzura in lateral destul de urata. L-am montat la loc si am facut aerisirea (cei drept, cu sotia la pedala) si nu prea am avut rezultatul dorit. Aer nu mai scotea pe la aerisitor. Chestia cu aerisirea cu tester o stiu de la service-ul Daewoo din Pantelimon, asa mi-au facut ei aerisirea,acum catva ani. si au zis ca numai asa se face. Este adevarat?

da este foarte adevarat,am incercat si eu aerisirea fara tester,dar in timp ce mergeam cu masina se aprindea martorul Abs in bord,iar pe testerul de testat franele era diferentza mare intre fata si spate si chiar intre rotile aceleiasi punti,dupa ce am facut aerisirea ca la carte cu testerul nu s-a mai aprins.

Share this post


Link to post

Am auzit de atitea ori mitul asta incit aproape ca incep sa il cred :) . Ce ma retine este faptul ca am demontat/montat eu insumi 4 calorifere de Leganza si am ajutat la inca 2 astfel de operatii. Fara a demonta bordul ;) .

Asa este nici eu nu am demontat bordul pentru a scoate caloriferul,deci se poate.

Edited by florinellll
  • Like 1

Share this post


Link to post

Asa este nici eu nu am demontat bordul pentru a scoate caloriferul,deci se poate.

credeti-ma ca nu am incercat asta,dar o sa incerc sa vad daca merge,dar si in cartea tehnica spune la fel,sunt o groaza de surubele care trebuie demontate ca sa poti avea acces la radiatorul de incalzire.deci pana la faza contrarie va cred :)

Share this post


Link to post

Va salut dragi colegi,

 

Am trecut de iarna asta friguroasa, din pacate am tremurat si eu in leganza, dar se pare ca problema la mine nu este caloriferul, in fine nu despre calorifer vreau sa discut ci despre faptul ca am un consum exagerat de carburant. In aceasta saptamana mi-a "ars' 3 sferturi de rezervor de benzina in oras si nu am facut deacat 280 Km in Bucuresti. Nu stiu ce are, ce-i drept de o saptamana sta turata, acul turometrului coboara sfios 1-2 mm din dreptul marcajului 1000 RPM.

 

De exemplu motorul este cald parametrii sunt ok, in timpul mersului scot masina din viteza si o las sa mearga singura, turometrul sta undeva pe la 1300 RPM si nu coboara decat atunci cand masina stationeaza (franez pana se opreste masina) si abia dupa ce roata a inghetat coboara turometrul cum am explicat mai sus.

 

Se poate un sfat pana ajung s-o pun pe tester?

 

Nu stiu ce ar putea fi, o sa va tin la curent, undeva la sf sapt. viitoare am s-o pun pe tester sa vad ce o doare. Oricum e programata la o reparatie capitala, amortizoare, rulmenti de presiune, capete de bara etc...

 

Va tin la curent si numai bine!

Share this post


Link to post

... in timpul mersului scot masina din viteza si o las sa mearga singura, turometrul sta undeva pe la 1300 RPM si nu coboara decat atunci cand masina stationeaza (franez pana se opreste masina) si abia dupa ce roata a inghetat coboara turometrul cum am explicat mai sus.

Comportamentul este destul de normal, poate pragul indicat de 1300RPM este cam ridicat. La un experiment similar mie acul imi sta undeva la 1000-1050 RPM.

 

Pentru restul problemelor, inainte de a ajunge la un tester, ar trebui facute citeva mici lucruri: curatare corp clapeta, curatare IAC, verificare TPS, un reset si un IL. Totusi, un consum de 16% nu este neaparat cauza unei functionari defectuase a motorului, cel putin prin prisma traficului din Bucuresti din ultimele saptamini.

Share this post


Link to post

Va salut dragi colegi,

 

Am trecut de iarna asta friguroasa, din pacate am tremurat si eu in leganza, dar se pare ca problema la mine nu este caloriferul, in fine nu despre calorifer vreau sa discut ci despre faptul ca am un consum exagerat de carburant. In aceasta saptamana mi-a "ars' 3 sferturi de rezervor de benzina in oras si nu am facut deacat 280 Km in Bucuresti. Nu stiu ce are, ce-i drept de o saptamana sta turata, acul turometrului coboara sfios 1-2 mm din dreptul marcajului 1000 RPM.

 

De exemplu motorul este cald parametrii sunt ok, in timpul mersului scot masina din viteza si o las sa mearga singura, turometrul sta undeva pe la 1300 RPM si nu coboara decat atunci cand masina stationeaza (franez pana se opreste masina) si abia dupa ce roata a inghetat coboara turometrul cum am explicat mai sus.

 

Se poate un sfat pana ajung s-o pun pe tester?

 

Nu stiu ce ar putea fi, o sa va tin la curent, undeva la sf sapt. viitoare am s-o pun pe tester sa vad ce o doare. Oricum e programata la o reparatie capitala, amortizoare, rulmenti de presiune, capete de bara etc...

 

Va tin la curent si numai bine!

Pai daca circuli pana slujba 5km o lasi 8ore si retur alti 5km pana la domiciliu in trafic de Bucuresti este un consum normal.

In cazul turatiei si a mea se manifesta la fel "asa face toate" :)

Edited by florinellll

Share this post


Link to post

Pai daca circuli pana slujba 5km o lasi 8ore si retur alti 5km pana la domiciliu in trafic de Bucuresti este un consum normal.

In cazul turatiei si a mea se manifesta la fel "asa face toate" :)

 

Nu stiu ce sa zic in privinta asta...eu stiu cel mai bine ce, cat si cum merg cu masina...in cazul in care mergeam cum ai spus tu mai sus nu mai postam aici...doar este o chesti logica, NU?

In general nu cred ca "asa face toate" si in nici un caz nu ma pot obisnnui cu ideea ca acum nu functioneaza cum trebuie...

 

Multumesc pentru sfat si "oll za best" :thumbl:

Share this post


Link to post

A matale are mai multi rulmenti de presiune????????????? norocosule :mrgreen:

Share this post


Link to post

A matale are mai multi rulmenti de presiune????????????? norocosule :mrgreen:

 

Cred ca 4 rulmenti de sarcina...mi-a scapat cu presiunea...se mai intampla.

Ce ne-am face fara voi cei cu simt critic???

Share this post


Link to post

Nici eu nu cred ca este mare consumul de 16 in Bucuresti. In legatura cu relantiul, mie nu-mi sta mai ridicat de 900 cu motorul cald, deci cred ca ai o problema.

Share this post


Link to post

Nici eu nu cred ca este mare consumul de 16 in Bucuresti. In legatura cu relantiul, mie nu-mi sta mai ridicat de 900 cu motorul cald, deci cred ca ai o problema.

 

Da, am reaplicat matematica de cls a 4-a, regula de trei simpla, cateva integrale limite si siruri matematice si DA...consumul e de 16%, nu e mare, eu zic ca e un consum ok pentru vremurile si frigurile prin care am trecut, ideea cu motorul turat ma deranjeaza si sper s-o pot rezolva in weekend, ma ajuta o mana priceputa si o minte agera.

 

Dau de stire ce am rezolvat.

 

Numai bine!

Share this post


Link to post

Salutare!Ma poate ajuta cineva cu o schema la distributia de leganza?am citit destule pagini si nu am gasit inca.Va multumesc!

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...