Jump to content

Recommended Posts

Culmea chestia cu masinile japoneze. Ca-s durabile stiam dar ca-s asa de scumpe nu banuiam. Dar de fapt e si logic. Tot ce-i bun e scump.

Share this post


Link to post

Masinile japoneze au cat de cat un re-sell value aici. Desi nu sunt o investitie.

Partea buna este ca masinile mai vechi dar functionale sunt cu pretz simbolic. Eu am dat pe van-ul meu 800 dolari canadieni adica nimic 600EUR si m-a tinut un an. E timpul sa o trag pe dreapta.

Share this post


Link to post

Domnilor reveniti la subiect.

Aici se discuta numai : Date tehnice,probleme si reparatii la Leganza.

Share this post


Link to post

Fratilor,am o intrebare:un amic a gasit o Leganza din 2001 adusa din state pe care tipul vrea 2000 de euro.Problema e ca vama nu e platita,aveti idee cat poate fi vama la indigenizare?Masina este Euro 3.

Share this post


Link to post

...si daca vama r fi 2000E si masina ar fi OK dpdv tehnic si estetic...eu tot as pune banii jos

Share this post


Link to post

4-5000 de euro.

Share this post


Link to post

Nu cumva masina este din anul 2000, modelul SX, cutie automata si se afla la vanzare pe autovit?

Share this post


Link to post

Se poate,eu am vazut-o intamplator pe strada.Oare o merita?

Share this post


Link to post

Nu merita sub nici o forma.

Share this post


Link to post

Am si eu o intrebare pt Leganzarii cu SX-uri...Servodirectia este chiar atat de periculoasa la viteze mari incat sa fie dificil de tinut volanul in mana??

Vreau sa stiu asat pt ca as vrea sami iau o leganza si a stiu daca ma orientez numai spre cdx sau nu.

Precizez ca si sotia mea o va conduce si ea e mai micuta si de aceea mie teama cu servodirectia aceea non-variabila!

Share this post


Link to post

Nu e nici o problema la SX pentru ca merge din start mai greu directia.

Marele dezavantaj il reprezinta lipsa TCS-ului iarna la SX.

Share this post


Link to post

Eu zic sa iei o CDX pentru ca diferenta de bani nu e prea mare.

Share this post


Link to post

Ovi vad ca iai pus evacuare directa Borla...nu este prea galagioasa cumva? Si cam cat te-a costat?

Share this post


Link to post

Pe mine ma costat 1120 ron anul trecut.Cat de zgomotoasa o vrei alegi la fata locului in functie de toba finala.

Share this post


Link to post

am si eu o cerinta... :D cand se merge pe serpentine cu leganza si cu o viteza apreciabila tre' facut ceva cu tapiteria din piele! ca e cam alunecoasa! :D

scuze de :o fftopic:

prietenii stiu de ce! :banana:

Share this post


Link to post

Vlady cauta sa nu porti haine sintetice... :) )

 

Acuma inca o intrebare pt leganzari...Cutie Manuala sau mai bine Automata...Am gasit unele automate si vreau sa stiu daca sa aleg sau nu!

Merci!

Share this post


Link to post

Cutie manuala fara doar si poate.

Share this post


Link to post

Exact aceasta intrebare i-am adresat-o si eu lui ovi_jer(printre altele :D ),inainte de a-mi lua Leganza :)

"cutie manuala" a fost raspunsul,cutie manuala sade in "arabella" mea :thumbl: Si n-am nici cel mai mic regret,mai ales dupa ce am citit pe aici despre un consum de 18% :shock: cu o cutie automata!

A mea nu a sarit de 12% in Bucuresti,la -15 grade si pe un traseu de genul..Magheru-Dacia-Dorobanti-Stefan cel Mare,Colentina...la ore imposibile... :osanale:

Share this post


Link to post
am si eu o cerinta... :D cand se merge pe serpentine cu leganza si cu o viteza apreciabila tre' facut ceva cu tapiteria din piele! ca e cam alunecoasa! :D

scuze de :o fftopic:

prietenii stiu de ce! :banana:

Vezi ca exista la Leganza niste chestii in spate care se numesc centuri de siguranta ...incearca sa le folosesti data viitoare :) )

 

PS>bine ca ai mancat mici dupa ...

Share this post


Link to post
"cutie manuala" a fost raspunsul,cutie manuala sade in "arabella" mea :thumbl: Si n-am nici cel mai mic regret,mai ales dupa ce am citit pe aici despre un consum de 18% :shock: cu o cutie automata!

Acolo unde oamenii nici nu se gandesc sa cumpere o masina cu cv manuala, cutia automata este apreciata tocmai pentru avantajele ei in traficul urban aglomerat. Diferenta aceea de consum de la 12% la 18% nu se bazeaza pe altceva, deoarece pe aici nu ne putem mandri cu pic de traditie in sofatul acestor masini ?

Share this post


Link to post

Inca o intrebare...

Ati auzit cumva de Autosig??? Am vazut ca au niste Leganze de vanzare la vreo 7300E cu putintei km...As vrea sa ma duc sa vad cum arata alea...insa nu stiu cam cat de serioasa e firma...mie sa nu fi fost masini avariate serios(au unele spre vanzare)...reparate cat de cat si apoi scoase la vanzare!

Ce ziceti??

Share this post


Link to post

Cel mai bine despre autosig te poate lamuri Viper. Eu am fost la ei. Masinile sunt prezentate cu istoric si cel care este acolo iti spune foarte clar ce trebuie sau nu trebuie facut la masina ca sa functioneze perfect. Seful de service de acolo e un baiat extrem de priceput, el mi-a facut distributia la Nubira, super bine si super-ieftin. Mergi si vorbeste cu ei, sunt undeva pe langa strandul Titan. Vezi ca practica si buy back.

PS si editeaza-ti si tu profilul te rog, ca sa stim catre ce oras te indrumam ;)

Share this post


Link to post

Merci Mircea...am sa vb cu Viper sa vad ce zice...si am sa trec si pe la Autosig ...

Share this post


Link to post
Acolo unde oamenii nici nu se gandesc sa cumpere o masina cu cv manuala, cutia automata este apreciata tocmai pentru avantajele ei in traficul urban aglomerat. Diferenta aceea de consum de la 12% la 18% nu se bazeaza pe altceva, deoarece pe aici nu ne putem mandri cu pic de traditie in sofatul acestor masini ?

 

Pai in mod sigur aceasta diferenta nu e data doar de cutia automata...insa oricum consumul e mai mare cu una automata chiar si noua fiind. In orice caz mi-ar placea mult sa merg cu o masina dotata cu o cutie de acest gen, asa, de curiozitate,dar nu cu Leganza.

Share this post


Link to post

Da si noi nu ne putem mandri cu benzina de 50-60 centi litrul...ca sa ne permitem intr-adevar cutii automate...cu toate ca parca reduc mult din placerea de a conduce...mai ales cand se stie ca mecanicii nostrii nu sunt experimentati in astfel de cutii...complexe... :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...