Jump to content

Recommended Posts

Chiar nu e nimeni cu leganza pe forum?

Am postat mai de mult un topic referitor la cit consuma un espero. Intre timp pretentiile mele au crescut si deja ma gindesc la o leganza de 6-6500 euro. La banii astia o gasesc pe net sau in ziare de prin 1999, cu piele ... full option. Motorul este celebrul 2000 16v 130 cp. Nu stiu cit e de fiabila si cam la cit s-ar duce consumul urban. In orice caz GPL va scrie pe ea. Alta problema care ma macina se refera la piese de schimb, tinind cont ca deja nu se mai fabrica si nici nu prea le-am vazut la dezmembrari.

 

In rest.. multa bafta voua si WOO-urilor voastre.

Share this post


Link to post

Cu asta mai lovit unde ma doare mai tare...mda masina de prim-secretar 8)

Un amic din Bacau care a vandut Leganza in iarna, mi-a comunicat ca in oras lua intre 15 si 18%(deh parca zici ca are motor de 2500!!!) iar afara 9.Climatronic, scaune incalzite,piele, se infige binisor la 125 cp, cica mergi afara la 190 foarte relaxat.

apropos cand scriu astea tocmai s-a oprit in fata geamului de la birou o leganza :lol:

In rest nu stiu ce sa-ti spun ca defecte pt. ca el a avut-o de noua si nu i s-a stricat.Consumul este principalul defect.

Ca piese in Buzau cel putin se gasesc- si la dealer si la magazin.

Cu gpl este bine sa fii f. atent pt. ca nu-i poti pune instalatie oriunde pt. ca deregleaza computerul.Adica ori ii pui instalatie clasica(de-aia de 400 de euro) ori ii pui injectie secventiala de gaz dar numai la service autorizat.

Share this post


Link to post

Doar din auzite: greu de stricat :D , consum mare.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Din incercate: confort superb, mai ales la drum lung... Instalatia audio standard e arhisuficienta...

Share this post


Link to post

ma plimb zi de zi cu tico de la work.

 

am avut cielo timp de 6 luni cam acum un an. Tata a avut espero 1.8 cd automat, acum avind un ford mondeo 1.8 diesel. Eu am de gind sa-mi iau un daewoo second in jur de 5-6500 euro.

Share this post


Link to post

:kiss: OK, guys, relax... Nu cred ca nimeni a vrut sa atace pe nimeni... :love:

 

Si eu as fi vrut o Leganza, gaseam tot pe la 6000euro, in stare perfecta si cu pedigree verificabil... Dar nu am putut din motive financiare... Daca tu poti, parerea mea e ca merita! Faza cu consumul ridicat e reala, dar irelevanta in conditiile in care dai pe o masina full echipata doar 6-6.500eur! Adica masina o iei superieftin si o sa dai mai mult pe benzina decat la una noua, dar care te costa dublu la aceleasi dotari. Si eu am ales aceasta varianta, din motive financiare...

Share this post


Link to post

Acum cred ca am inteles remarca lui bruce lee.

Nu stiam ca ar fi cazul sa-mi pun avatar ce conduc.

Thanks Sprite. :D

Scuze daca sunt cam jumpy dar ... dupa o zi de alergat...

Share this post


Link to post

offtopic.gifIn primul rand bine ai venit in gradina DaewooClub si CNE! Te asteptam joi la Intalnire si o sa vezi ca toti sunt oameni ok... offtopic.gif

 

P.S. am scos eu ce era in plus in mesaje...

Share this post


Link to post

M-am dat si eu o data cu o Legantza de la Buc la Titu,masina era dotata cu cutie automata,senzatia e super,confort maxim,ce sa mai vorbim limuzina.

Share this post


Link to post
:kiss: OK, guys, relax... Nu cred ca nimeni a vrut sa atace pe nimeni...  :love:  

 

Si eu as fi vrut o Leganza, gaseam tot pe la 6000euro, in stare perfecta si cu pedigree verificabil... Dar nu am putut din motive financiare... Daca tu poti, parerea mea e ca merita! Faza cu consumul ridicat e reala, dar irelevanta in conditiile in care dai pe o masina full echipata doar 6-6.500eur! Adica masina o iei superieftin si o sa dai mai mult pe benzina decat la una noua, dar care te costa dublu la aceleasi dotari. Si eu am ales aceasta varianta, din motive financiare...

Pe autovit o leganza buna e 7-8000 euroi.Crezi tu ca gasesti una tare la 6000?ca m-as gandi si eu...

Share this post


Link to post

Pe la 6000-6500 se mai poate gasi, dar astepti un pic... Tot de unde am luat eu puteam sa iau si Leganza dar nu am avut bani...

Share this post


Link to post

Io am vazut pa uni la servis ca puneau ceva solid (un fel da caramida mica) in rezervorul de benzina de la o Leganza. Iam intrebat shi mia zis ca e un fel da catalizator :shock:

Share this post


Link to post

barzanv pana la urma ai luat leganza sau nu?

Ma cam tenteaza un upgrade de la cielo la leganza. :-D

Share this post


Link to post

GPL pe leganza:

20% in oras, dar merita ca doar nu e dacie cu motor de 1300 si 800 kg

Share this post


Link to post

expero 16V chiar ma bucur ca nu sant singurul interesat .Poate gasesti una in plus si pt mine :lol: .Momentan scot taurasul la vanzare.

 

cata73 asa este .Este o masina de 1400 kg.Oricum eu cred ca pe gpl mai mult de 16-17% in oras nu consuma cea ce echivaleaza cu un 10% benzina si eu cred ca e mai mult decit satisfacator.

Share this post


Link to post
Chiar nu e nimeni cu leganza pe forum?  

Am postat mai de mult un topic referitor la cit consuma un espero. Intre timp pretentiile mele au crescut si deja ma gindesc la o leganza de 6-6500 euro. La banii astia o gasesc pe net sau in ziare de prin 1999, cu piele ... full option. Motorul este celebrul 2000 16v 130 cp. Nu stiu cit e de fiabila si cam la cit s-ar duce consumul urban. In orice caz GPL va scrie pe ea. Alta problema care ma macina se refera la piese de schimb, tinind cont ca deja nu se mai fabrica si nici nu prea le-am vazut la dezmembrari.  

 

In rest.. multa bafta voua si WOO-urilor voastre.

Piese de leganza gasesti inca 10 ani de acum incolo.Cat despre consum : urban : 11 la suta, extraurban : 8.Ps.Depinde de regimul de mers.

Share this post


Link to post

consum urban la leganza de...11% ???!!!

hai sa fim seriosi...la motor de 2000?

in cazul asta consuma mai putin ca cielo...dar de 14-15% ce zici?

Share this post


Link to post
consum urban la leganza de...11% ???!!!

hai sa fim seriosi...la motor de 2000?

in cazul asta consuma mai putin ca cielo...dar de 14-15% ce zici?

 

Dar de 18% ce parere ai?Pe testatea...

Intr-adevar era hidramata, era iarna si - 10 grade afara...dar 15 e ceva normal la Leganza.Oricum n-o sa si-o ia cineva care nu-si va permite intretinerea ei, nu?

Eu nu inteleg altceva: cum naiba Opel Calibra 2000.16V imi consuma 13% iarna in oras maxim si Leganza 18??Cat priveste greutatea Leganza o fi cu vreo 200 de kg mai grea...dar tot nu se justifica, mai ales ca e un motor de conceptie mai nou.

Share this post


Link to post

Calibra are vreo 1100 kg iar leganza vreo 1440 kg.Oricum cred ca la leganza conteaza mult stilul de condus pentru a scoate un consum mic datorita cuplului maxim la 4600 rot/min.

Share this post


Link to post

diferenta intre calibra si leganza este data de fiabilitatea componentelor...

de aici si diferenta de consum.

oricum leganza este o masina mare si zic eu...inca moderna...merita banii,

iar cu consumul...este normal sa consume mult

ati vazut cumva Daewoo Chairman?, masina presedintelui de la daewoo romania?...identica cu o limuzina mercedes...in adevaratul sens al cuvantului, aia consuma 20% lejer, asa ca ...sa nu se planga nimeni de consumul mare la leganza...

Share this post


Link to post

Pai cu asta nu justifici nimic din ce spun eu.Iar Calibra n-are cum sa aibe cat un Cielo la greutate.Adica ce Calibra e mai fiabila si de-aia consuma mai putin.Eu vad asa problema:

2000.16V Calibra- 150 CP, motor conceptie 1991 - consuma urban 12-13

2000.16V Leganza- 125 CP, motor conceptie 1996- consum urban 15-18?!

 

Intr-adevar masinile se adreseaza unor clase diferite de clienti, dar pt. un motor de 2000 in era noastra consuma exagerat.Adica mi se parea mai normal ca o masina conceptie a aniulor 90 sa consume mai mult mai ales ca e un model sport si mai ales ca atunci nu devbenise o problema benzina.

Plus ca la acest consum Leganza e o masina puturoasa.Toata lumea care a alergat o Leganza ( nu cu un Cielo sau cu un Espero ci cu o masina de minim 120 de CP) spune ca n-are demaraj de nici o culoare pana la 180.Nimeni nu spune ca la 180 nu merge linistit dar e puturoasa.

Si asta nu cred ca din cauza caroseriei.Mai degraba din cauza faptului ca Daewoo face masini puturoase.

In sfarsit mie nu-mi displace Leganza.Daca imi place pt. ceva este pt.interiorul luxos, senzatia de siguranta si pt.faptul ca e o limuzina pe care cu ceva eforturi mi-as permite-o.Oricum nici n-0as accepta sa cumpar o Leganza fara jante de 15, piele, climatronic si scaune incalzite.Nici nu stiu de ce au scos modelul chel( cu AC,fara piele si atat).

In general mi-as dori si o Calibra ( pt.mare si munte) dar si o Leganza( pt.drumuri lungi si in rest).

Share this post


Link to post

expero 16V motorul de calibra e de prin 80 si ceva pt ca prima data au fost montate pe gsi iar motorul de laganza este din 98.Greutatea dintre cele doua masini face diferente foarte mari intre ele pt ca oricum vorbim de 300 kg nu de 30.La 1440 kg eu zic ca e destul de bun demarajul de 10 s/100km. Si inca ceva: motorul de leganza are 100 KW.

 

Cred o sa iti fac o vizita in curand pt ca am gasit una de vanzare in Buzau :-D

Share this post


Link to post

Cinstit mie nu'mi place Legananta , de ce :

-bordu' ala ciudat cu "cozoroc" in prelungire

-spatiu interior mic , inghesuit pentru o limuzina

-portbagaj mic la cit de masiva e .

-imagine "masina ex secretar de partid"

...o fi ea desenata de Giugiaro da' cred ca era beat :heavydrinker: sau intr-o perioada fara inspiratie ca n'a "ghicit'o" . :| ...d'aia si vinzarile "record" ...

Share this post


Link to post

Mie mi-ar place o Leganza neagra cu proiectoare albastre si sa aiba numarul B xx SGG ca nu m-ai opream la nici un semafor...dar numai in conditiile acestea altfel nu.

:lol:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...