Jump to content
Sign in to follow this  
Gerula

Televizor Plasma versus LCD

Recommended Posts

Panasonic viera?! La asta nu te-ai gandit... un lcd de 32, doua intrari hdmi, hd-ready, culoarea- negru (argintiu nu am vazut), sunet si imagine f placute.

Share this post


Link to post

Luciane, "se vad superb" e un termen extrem de relativ si inutil, pentru ca fiecare are propria scala de referinta. Uita-te la o plasma Kuro si o sa ti se darame sistemul de valori :)

 

Corcotoi, la fel de fixat eram si eu pe plasma, dar nu prea e cazul. O plasma de nivel mediu-jos pierde mult din avantajele plasmelor (cel mai importante fiind negrul adevarat si latenta scazuta), asa ca s-ar putea sa ramai doar cu dezavantajele plasmei (consum mare, burn-in - care oricat de diminuat ar fi, tot ramane ... asta e constructia si n-ai ce-i face). LCDurile moderne s-au imbunatatit destul de mult, din pacate in bugetul tau nu prea poti accede la unul cu backlight pe LED, de unul full LED nici nu incape vorba (sunt frumoase, dar inca scumpe in draci).

 

Cateva chestii de urmarit la LCD:

 

- timpul real de refresh sa fie cat mai mic (atentie ca unii dau timpul masurat intr-un fel, si 5 ms real poate fi mai bun decat 2 ms "manarit de marketing"); in general, panourile listate ca fiind 100/200 Hz se descurca mult mai bine

- culori/negrul (panourile proaste nu scot nici macar aproape de negru, scot un fel de gri murdar ... poate fi enervant)

- sa-ti placa tie in primul rand :) degeaba il iei dupa specificatii, daca nu iti place TIE cum se vede.

 

Best buy la momentul actual se zice ca ar fi LG-urile (ala Scarlet are reviewuri foarte bune), si nici Sharp-urile noi n-ar fi rele. Panasonic si Pioneer sunt bazate pe acelasi panouri (de la Panasonic), Sony am inteles c-ar avea panouri bune in modelele high-end, in schimb cele ieftine sunt foarte slabe, Samsung are pareri impartite.

 

 

Ah, si inca ceva; daca zici c-o sa te uiti mult la Dolce si DVD-uri, cauta un televizor cu procesor bun de upscaling. Dolce si DVD inseamna semnal PAL SD (480 sau 576 linii), si ambele vor arata prost pe LCD pentru ca vor fi upscaled. Si culmea, nu intotdeauna un televizor de generatie mai noua va avea un upscaler mai bun, exemplu Panasonic care a ajuns la a 4-a generatie de procesor de upscaling dar multa lume zice ca e mai slab decat generatia 3.

Share this post


Link to post

Am citit ca de la 8ms in jos ochiul nu mai face diferenta, restul este marketing. Cele cu tehnologia de 100hz intradevar au miscarea mai fluida, eu unu' sincer n-am observat diferente, pote datorita faptului ca nu am un ochi avizat/antrenat, poate si fiindca semnalul in magazin este sd. Acum daca tot te-am prins spune-mi si mie te rog, unde sa ma uit, ca sa-mi dau seama despre procesul de upscaling (este vreun termen de cautat, sau vreo tehnologie anume?).

La asta am sa ma rezum pana la urma - cel care-mi place cum se vede va fi norocosul.

Share this post


Link to post

Upscaling inseamna ca iei un material (video) si incerci sa-l aduci la o rezolutie superioara. Ca si cum ai incerca sa maresti o poza de la 640x480 pixeli la 1024x768, nu ai cum sa o faci sa arate perfect la dimensiunea noua (mai mare) deoarece lipseste informatia. Atunci, trebuie s-o aproximezi prin diverse metode (de ex. interpolare), ori asta face orice TV LCD/plasma atunci cand afiseaza semnal PAL (deoarece rezolutia nativa a televizorului e mult mai mare decat cea PAL/SD). Si fiecare producator are procesoarele/algoritmii lui, care-s mai bune sau mai proaste. Iarasi, e o chestie subiectiva si care se apreciaza cel mai bine ochiometric in cazul asta :)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Upscaling

Share this post


Link to post

Salut!

M-am decis, de curand, sa achizitionez si eu un tv lcd, suma disponibila fiind <1700 RON.

Am televiziune prin cablu, de la UPC. Probabil o sa achizitionez de la ei si UPC Digital TV. Din cand in cand, mai vad cate un film, conectand la TV un DVD player sau PC.

Intr-un magazin oarecare, am vazut urmatoarele modele:

 

LCD SAMSUNG 32B350

http://www.samsung.com/ro/consumer/detail/...&fullspec=F

 

LG 32LH2000

http://www.lge.com/uk/tv-audio-video/telev...tv-32LH2000.jsp

 

PHILIPS 32PFL3404D

http://www.p4c.philips.com/files/3/32pfl34..._12_pss_ron.pdf

 

Sincer, nu-mi dau seama ce sa aleg. Apreciez orice sfat imi puteti oferi.

 

O zi buna!

Share this post


Link to post

LG e best buy in acest an.

Share this post


Link to post
LG e best buy in acest an.

Poti sa detaliezi putin? Nu tin neaparat sa fie cel mai ieftin...

Share this post


Link to post

Pai sint rezistente, contrast foarte bun, pretul mai mult decit ok in comparatie cu ce ofera, softul TV-ului foarte avansat este incarcat cu tot felul de settings (mai ales daca este full HD), etc.

 

Dar cel mai bine mergi la Media Galaxy (unde au tot timpul in functiune citeva) si o sa vezi diferenta intre LG si restul. Din pacate nu pot sa-ti spun nimic de fiabilitate in timp, asta ramine sa constatam peste citiva ani, oricum au retea de service ok. Mentionez ca sint facute in Polonia.

Edited by hitman

Share this post


Link to post

In caz ca erati curiosi cum se vede pagina forumului pe un full HD de 55"... A trebuit sa am unul, un Samsung LCD cu LED, diagonala 139cm, 5 ani garantie si rezolutie 1920 X 1080. E pur si simlpu fantastic TV-ul asta, cu tuner digital incorporat, 4 intrari HDMI, iesire audio optica samd. L-am cuplat cu un PC via HDMI, deci video si audio pe un cablu iar TV-ul via optic la un sistem boxe 5.1. PC-ul stie Blueray si normal, orice alt format video cand play cu Videolan. DivX-urile arata foarte bine si ele si vin iute pe sticla via broadband ADSL2+ :) Pana si filmele de pe youtube sunt OK.

Sunt foarte multumit de setup-ul asta, e simplu cu doar 3 scule: TV, PC si boxe. Pot urmari ceva la TV in timp ce PC-ul poate inregistra 3 canale simultan si face download la cateva filme sau seriale TV.

 

post-7339-125777298788_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Beeeton setup-ul! Te felicit. Eu am jegul de teletech, insa mkv-urile se vad foarte fain pe el (hd-ready, via vga cable). Imi inchipui cum s-ar vedea prin hdmi...

BTW- cat te-a ajuns tot sistemul? Pe bucati si cu explicatii, daca se poate.

Share this post


Link to post

Pai nu-s asa multe de spus.

1. Samsung 55"LCD TV cu LED, full HD, contrast 3,000,000:1, 5 ani garantie: 3,000 EURO (Noiembrie 2009)

Urmeaza sa-l montez pe perete, am nevoie sa fie cam 250mm mai sus decat e acum. Pe de alta parte, mi se pare cam instabil asa cum e pe soclu, fiind atat de mare si usor se poate rasturna daca dai peste el. Va fi mult mai in siguranta pe perete si va rata mai bine zic eu. Televizorul are 29.9mm grosime, suportul cam 30mm, deci chiar va arata ca un tablou montat asa.

Extrem de interesant faptul ca in ciuda dimensiunii mari, consuma foarte putin (max. 220W, in medie 180W) si cantareste doar 22kg (fara soclu).

 

2. PC AMD X2 5000+, 2GB RAM, 2 X 1TB HDD, Gigabyte HD 4670 cu fan Zalman si 1GB RAM, sunet on board Realtek HD Azalia, PCI-e twin Tuner TV digital plus inca unul in slot PCI, 5.25" BlueRay Samsung, carcasa Antec Sonata II: 1,000 EURO (construit Decembrie 2007).

Procesorul e un Black Edition, deci are multiplicatorul debloca, asa ca overclock-ul e joaca de copii. Nu ca as avea nevoie, am mers pe solutia asta pentru ca lucreaza la voltaj redus, deci mai putina caldura si cel mai important, fara zgomot. Folosesc SpeedFan ca sa controlez ventilatoarele 2 X 120mm plus CPU, variind turatia functie de temperaturile sistemului. Coolerul de pe placa video e extrem de eficient si silentios. Sistemul trimite video si audio la TV via cablu HDMI. Folosesc Realtek HDMI out ca device pentru sunet. Cele 3 tunere TV isi fac treaba in background inregistrand emisiunile noastre preferate si sunt controlate cu DNTV Scheduler Pro 2 Interesant ca pot controla programul via web browser de la orice computer cu acces Internet, introduc user name si parola si am programul pe toate canalele pentru toata saptamana! Mai am ceva de lucru cu setarile, cum ar fi editare automata/eliminare reclame, compresie mp4 in background, chestii d-astea. In plus, computerul fiind legat la Internet printr-o conexiune destul de buna, face download rapid la orice. Folosesc uTorrent pe care l-am setat sa faca download automat la serialele preferate. Filme, documentare, sport-download sau pur si simplu stream de pe unde le gasesc. Totul ajunge pe ecran in format digital via HDMI, fara zgomot si fara pierderi in calitate. Ieri i-am adaugat o unitate optica BlueRay de la LG, asa ca sunt pregatit pentru orice format video acum. Placa video nu e grozava pentru jocuri, insa un 4890 sa zicem ar fi fost prea zgomotos, dar fiul meu a jucat Duminica cateva ore Warhammer Online fara probleme. Sistem de operare: Windows XP Pro, curand Windows 7. Ce mai, scula multimedia perfecta!

 

3. Boxe Logitech Z-5500 DTS THX: 250 EURO (le folosesc de cca. 7 ani deja). Nu-i cel mai tare sunet de pe piata dar credeti-ma ca daca trec de 30% volum deja am reclamatii de la sotie :) . In plus sunt extrem de fiabile, ieftine si de mici dimensiuni. Merg perfect cu semnal DTS via optic.

 

4. Telecomanda Universala Logitech Harmony 525: 50 EURO

Programabila via web, usor de configurat si de tinut in mana. Controleaza TV si boxe, schimband din mod TV in mod PC si invers la o apasare de buton. post-7339-125780636522_thumb.png

 

5.diNovo mini keyboard (cumparata acum 2 ani): 100 EURO

Tastatura Bluetooth cu mouse pad care-ti permit controlul total al PC-ului. Foarte compacta si usoara, in plus arata foarte bine pe masuta de cafea din sufragerie. post-7339-125780627684_thumb.png

 

Total: cca. 4,400 EURO

Edited by wallaby

Share this post


Link to post

E drept, la 3000 de euro, consumul e partea esentiala, ca la diesel :) )

Share this post


Link to post

Pai sigur ca e important consumul, indiferent cat costa ecranul. O plasma la dimensiunile alea consuma 2.5-3 ori mai mult. Gandeste-te la mediu putin, de ce ai consuma atat de mult curent pentru acelasi lucru?! Inca ceva: plasma emite o gramada de caldura. Ultimul lucru de care ai nevoie vara aici, cand afara sunt 44C, e un TV care se crede radiator.

Share this post


Link to post

Pentru posesorii de LCD si Plasme care vor sa receptioneze programe HD.

 

A aparut Dolce Interactiv via IPTV:

http://www.romtelecom.ro/personal/tv/dolce-interactiv/

 

In plus fata de Dolce clasic via satelit se pot receptiona momentan si 3 programe HD:

HBO HD, TVR HD si PROTV HD.

 

Am dolce interactiv de cateva zile si pot spune ca se vede intr-un mare fel HBO HD pe plasma mea de 109" :D

Share this post


Link to post

De curand am achizitionat LED TV Samsung UE32C5000.

am preferat varianta Full HD si tehnologie LED. foarte multumit.

post-14331-020836800 1296375829_thumb.jpg

post-14331-095386400 1296375835_thumb.jpeg

post-14331-020345500 1296375871_thumb.jpg

post-14331-071465800 1296375877_thumb.jpg

Share this post


Link to post

- reproduce doar 16,7 milioane de culori, iar plasma se duce undeva la nivel de miliarde

Pacat ca ochiul uman distinge doar vreo 300.000

  • Like 1

Share this post


Link to post

Domnilor, pe unde as putea gasi si eu un televizor cu dvd incorporat? Sunt mai rare decat dinozaurii!

 

Nu ma intereseaza neaparat plasma sau LCD, poa' sa fie si CRT. Imi trebuie pt camera copilului, dar daca se poate sa nu fie prostia aia de la Disney. Astia au si versiunea pt baietei (cu Fulger McQuinn), dar nu l-am gasit nicaieri pe la noi.

Share this post


Link to post

Vazusem recent in Selgros niste chinezarii all-in-one, si Selgros distribuie si Allview care avea un model parca (pe site vad ca nu mai apare).

Share this post


Link to post

Neaparat cu DVD? Cam toate LCD-urile de acum au player incorporat si citesc de pe USB (poate fi si HDD extern in afara de stick).

Edited by hepea

Share this post


Link to post

La Media Galaxy aveau prostii din alea Disney si pentru baietei.

Share this post


Link to post

Un mic Up pt topic :)

 

Azi am facut un upgrade la "smart tv" cu modelul asta: http://www.domo.ro/Televizoare_&_Home_cinema/Televizoare/LED_TV/Samsung/LED_TV_Samsung_FullHD_32ES5500

 

Are o imagine fantastica pe canalele digitale sunet fain,iar pe partea de gadget e fooarte ok.

 

Nu stiu ce decodor are ,dar a gasit mai multe canale fata de pachetul pe care-l am la upc (lol)!

As renunta la mediabox-ul lor daca as rezolva doua probleme.

 

1-nu am gasit inca solutia sa aranjez eu canalele,mi-a gasit si digitale si analogice si radiouri si canale de date, dar le-a pus alandala si imbatranesc pana gasesc ce vreau.

la o prima citire s-ar rezolva cu un export-import programe pe usb,o sa incerc maine.

 

2-avantajul media boxului- ofera calitate digitala pe toate programele din pachetul upc-dar trebuie sa folosesc telecomanda upc,telecomanda care nu se "pupa" cu tv-ul la reglarea volumului (se pare ca se poate invata,dar habar n am cum) si alt avantaj e aranjarea programelor.

 

cam atat deocamdata..

Edited by Miste_R

Share this post


Link to post

La Samsung mi se pare ca se pot aranja canalele cu un programete de la ei, s-ar putea sa fie taman acelasi export/import pe USB de care zici tu. Daca nu, rabdare si-o cafea mare si le aranjezi intr-o lista de favorite, de obicei televizoarele sunt destul de destepte sa pastreze lista chiar daca se actualizeaza canalele ulterior.

 

Ai mediabox cu HDMI ? daca nu, oricum pierzi din calitate. Daca ai HDMI, depinde daca televizorul are upscaler (conversia de la SD la HD) mai bun decat mediaboxul. Daca e o clasa buna de TV, de obicei este mai buna conversia facuta de televizor (eu am renuntat la media box pentru CI+ si se ocupa televizorul de tot).

Share this post


Link to post

Nu stiu exact ce model de mediabox ,dar e foarte posibil sa fie cel standard.

Oricum, buna ideea cu CI+,vad ca e compatibil,asa mai castig si spatiu printre altele.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...