Jump to content
Sign in to follow this  
Gerula

Televizor Plasma versus LCD

Recommended Posts

Am si eu un Samsung Syncmaster T220HD...care abia de curand am aflat ca e defapt si monitor @-) (sunt cam atehnica :D )

 

 

Tip display: LCD

Diagonala (inch): 22

Rezolutie optima (pixeli): 1680 x 1050

Timp de raspuns (ms): 5

Contrast:1000: 1

Contrast dinamic:10.000: 1

Intensitate luminoasa (cd/mp): 300

Unghi maxim vizibilitate orizontala/verticala (grade): 170 / 160

Culori (milioane): 16.7

Interfata: 15pin D-sub, DVI-D, 2HDMI, component, DTV tuner, optical out

Boxe integrate: 2 x 3W SRS TruSurround XT,Dolby Digital Plus

Tuner TV: Da

Dimensiuni (W x D x H mm): 520 x 441 x 214

Putere consumata (W): 58

Informatii suplimentare: Built-in DTV (ATSC) tuner, sound: Dolby Digital, optical digital sound (SPDIF) out, component, 2 HDMI, supporting 1080p input; Analog RGB, DVI, HDMI, component, TV (digital TV / analog TV); Telecomanda

 

sursa

Share this post


Link to post

De fapt, asta este un monitor cu TV Tuner :)

Share this post


Link to post

Eu il folosesc pe post de TV! e SUPER :D (Eu si mama nu trebuie sa mai cumparam impreuna TV-uri :-? )

Edited by pantera

Share this post


Link to post

Se mai merita oare combinatia monitor LCD ( unu SH de 20" e cam 400 RON ) + tvtuner extern ( unu bun e cam 350-400 RON ) fata de un TV LCD de 20% care e cam 1000 RON ( cele mai ieftine ) ?

TVtunerul extern se vede in general mai bine decat cel integrat in televizor ?

Pentru ca altfel diferenta de 300 RON nu e ffff mare.

Adevarat ca la 1000 RON nu iei decat un TVlcd low level dar... ce sa fac, ce sa fac ?

 

In alta ordine de idei, ce e mai important la un TVlcd pentru o imagine cat mai naturala si nepixelizata : timpul de raspuns, rezolutia ??

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Apelez la voi cu o rugaminte :

Este cineva atat de dragut incat sa imi imprumute un televizor LCD ?

Adica vin si va iau de acasa mergem al mine, punem TVul pe coaxial si pe DVD , vad cum se vede si care e diferenta si va duc inapoi.

Berea e omniprezenta .

Asta ca sa nu dau bani de nebun pe televizoare si sa ma plang dupa aceea ca se vad nu stiu cum fata de tuburile care le am si de care dealtfel sunt destul de multumit.

Doar ca toate sunt la 50 hz si ma cam doare teasta daca ma uit mult.

 

Daca se incumeta cineva dat-mi de stire.

Multumesc !

Share this post


Link to post

Cumnate, din toata inima te-as servi, insa e mai nasol de drum... Daca vii pana la mine sa ma trag si eu oleaca cu un 300M, stau si probezi cat vrei :D .

Imposibil sa nu gasesti pe cineva sa te ajute.

Share this post


Link to post

@Cumnatu:

 

Personal am fost oleaca dezamagit la inceput cu Bravia asta, fata de Trinitronul de 72 cm la 100 Hz.

Nu reuseam nicicum sa-i reglez imaginea, asta din cauza semnalului analog.

 

M-am prins in cele din urma ca mai area oaresce setari inafara de cele de baza si acum se vede muuult mai bine.

 

Am doar o problema legata de inregistrarea pe site-ul Sony de unde cica...ar trebui sa primesc gratuit un "Playstation" sau...nu?

E reala povestea sau e doar o gogoasa? Cica in Australia ar fi avut o asemenea campanie,...la un Bravia, un playstation.

In Romanica nu ma astept eu sa respecte cineva oferte de genul asta.

Share this post


Link to post

Stie cineva care-i traba cu reciclarea electrocasnicelor la achizitia unuia nou ?

Ceva gen buyback ( desi termenul este strict dedicat schimbului unui obiect achizitionat din aceeasi retea de provideri )

Intreb pentru ca pe televizoarele pe care le am in casa, desi 2 sunt aproape noi si inca in garantie, din cauza scaderii preturilor nu as lua mare lucru daca le-as vinde ca si SH .

Share this post


Link to post

Da.

 

Ai 15-20% reducere daca dai TV vechi pt unul nou. Adica la o plasma sa zicem de 3000 RON ai reducere 20% deci 600 ron. Renteaza oarecum. M-am dus odata la Flanco si erau acolo aduse la programul ecologic televizoare pe lampi din vremea cand eu nici nu existam. MAi mult, am ajutat odata pe un prieten sa duca la acest program un vechi TV Dacia 3 , cu tuburi evident , il tinea bunica lui in boxa. Nu tin minte decat ca ne-a rupt carca la 2 insi la cat de greu era, si si-a luat un Viera plasma de vreo 3000 Ron. Deci pe vechitura chiar merita sa iei 600 roni in loc sa-l pui in spatele blocului fara sa iei nimic.

Share this post


Link to post

Cumnate... nu ma apuc sa dau jos din suporti TV-urile, dar daca vrei sa vezi diferenta dintre o plasma de 109" si un LCD de 38" (care pixeleaza mai rau ca plasma) te invit pe la mine intr-o dimineata.

 

In ambele intra acelas semnal, respectiv Dolce, deci nu se pune problema de diferenta de calitate la semnal intre ele.

 

Poti proba si DVD daca vrei sau chiar semnal video dintr-o camera profesionala (fara nicio compresie & shit).

 

Daca iti suna fain oferta da un PM si vedem cum facem. :)

Edited by Elfu

Share this post


Link to post

Da, deci s-a stabilit, LCD de 66 pentru camera Anei si Plasma de cam 1 metru pentru aia mari.

Mi-e frica rau sa iau plasma in camera copilului ca acoo merge televizorul toata ziua pe acelasi program + ca sunt prea mari penru camera aia ( care are 3X3 metrii )Merci de oferta @eflu, buba e dimensiunea mare a plasmei, prea mare pentur camera copilului.

Share this post


Link to post

Din acelas motiv si eu am ales tot LCD pentru camera mica, de fapt am ales cel mai mic LCD pe care l-am gasit. Nu m-a interesat brand&shit la ala. :)

Share this post


Link to post

Samsung LED TV

 

Vreti un TV care sa va lase mut de uimire? Incercati noua gama Samsung LED LCD TV. Eu unul n-am vazut in viata mea o imagine mai clara, un contrast mai bun sau culori mai naturale decat e in stare sa redea ecranul asta. Rezolutie HD 1,920 X 1,080, frecventa refresh 200 Hz, contrast 3,000,000:1, 3cm grosime si doar 22 kg la 55" diagonala...

 

Prefixul LED vine de la sursa de lumina a panoului-in locul traditionalelor lampi fluorescente Samsung foloseste led-uri, iar asta permite nu doar reducerea greutatii, a grosimii ecranului si a consumului de energie electrica cu 40% comparativ cu un LCD normal, dar si imbunatatirea substantiala a nuantelor de negru. Din cate stiti, redarea negrului e destul de problematica la LCD-uri din cauza sursei de lumina. Problema e total eliminata prin folosirea led-urilor, care au latenta mult mai mica decat lampile fluoro si cand e nevoie de negru ca tuciul se sting pur si simplu :)

 

Eu unul sunt vandut, am inceput deja sa strang bani pentru unul de 55"... Cu putin noroc si aprobare de la stapanire pun mana pe el la anul!

 

bg_fp_led7000_02.jpg

 

diamge_UA55B7100.jpg

 

Astea fiind scrise, eu unul concluzionez ca Plasma a pierdut razboiul cu LCD-ul. Oricum, daca e sa ne aducem aminte cum a inceput totul acum cca. 10 ani, plasma a fost doar o tehnologie de compromis pentru ecranele mari, asta din cauza ca LCD-ul era exorbitant de scump pe vremea aia si foarte dificil de fabricat la diagonale mai mari de 32".

La diagonale de 40-55" consumul nu e deloc de neglijat. Asta de la Samsung consuma 220W pe cand o plasma la aceiasi dimensiune trece de 600W!

Edited by wallaby

Share this post


Link to post

Singura buba e ca la noi daca te uiti pe semnal TV ai jumatate din liniile ecranului fara informatie.

Oricat de bine ar rearanja televizorul imaginea tot se va vedea nasol.

Sincer, urmarind "clipul" din linkul de mai sus mie imi este mai mult decat indeajuns cum se vede pe Philipsul 170C ce il am drept monitor.

 

Sunt convins si eu 100% ca se vede sublim dar trebuie sa ai si semnal pe masura, cu cat este mai bun semnalul cu atat se va vedea mai bine.

Cu exceptia Bluerayului , orice alt format se va vedea relativ prost si te vei oftica de bani.

Iar daca tot te uiti la blueray , macar sa il vezi pe o diagonala de peste 1,2-1,5 metrii ( si asta la o distanta de maxim 3 metrii ) ca sa simti filmul cum trebuie.

 

E ca si cum ti-ai lua masina de curse si ai alimenta in 99% din timp cu benzina cu cifra octanica 81.

 

Motiv pentru care o sa bag in camera copilului cel mai "prost" lcd posibil care sa nu aiba multe linii goale cand ( 1380/768 parca e ala ) te uiti la cablu TV.

 

Vorba lui Salex, nu este inca momentul ( atata timp cat majoritatea timpului te uiti la stirile prostv sa bagi banii in LCD sau plasma. Poate cu un Boom sa fie mai buna situatia, poate. Momentan pe Grundigul de 72 productie 2001 ce il am in sufragerie se vede pe 95% din programele emise de CATV RDS absolut perfect. toata lumea care l-a vazut a zis ca bate la fund orice LCD sau plasma pusa pe Catv. Adevarat ca daca insa ma uit la un DVD sau un MKV sau vreau Blueray, am o problema comparativ cu LCD sau plasma. Dar cum la formatele astea ma uit de maxim 2-3 ori/ saptamana...mai asteptam.

Share this post


Link to post

Vezi ca stirile protv se transmit in HD. :D

 

Nu pe cablu, totusi.

Share this post


Link to post

Acum o luna am avut si eu dilema ce sa iau la TV. Aveam de luat ceva mare in sufragerie si ceva mai mic in dormitor. Am abandonat LED-urile de la Samsung dupa ce am citit niste explicatii superlative despre calitate dar care se termina cu un nr foarte mic de ore de functionare (din motiv de consum substante fosforescente) dupa care incepe sa se vada prost. Nu am vrut sa fiu cobai la o noua tehnologie. In cele din urma am ales o plasma Panasonic model 2009 (42 S ceva) de care sunt extrem de incantat. Am DOLCE acasa si am fost uimit de calitatatea imaginii. Am crezut ca are dolce semnal bun. Asta pana am montat in dormitor un LCD tot Panasonic generatie 2008. Dezastru - pe acelasi semnal se vede net inferior plasmei - contururile sunt "zimtate", imaginea nu este "smooth" ca la plasma. Dupa ce am mai citit se pare ca nu prea are legatura cu plasma vs lcd ci mai degraba cu soft-ul de up-scaling al plasmei (generatie noua) fata de lcd (generatie veche). Cu alte cuvinte dolce are semnal standard (rezolutie mult mai mica decat plasma full hd sau chiar lcd-ul hd ready) iar cele doua televizoare trebuie sa faca un up scaling adica sa umple liniile goale intre rezolutia lor si a semnalului. Aparent la lcd acest soft e mai prost decat la plasma. Altfel daca pui semnal blue ray la amandoua se vede cam la fel. Cu negrul e adevarata diferenta. Cu lumina inchisa in camera daca ai ecran negru la plasma nu prea mai vezi nimic, dar la lcd ma plimb prin camera, gasesc lucruri etc - adica emite o lumina destul de puternica. Speranta mea este sa se treaca la HD in curand. :)

A si apropo de asta, plasma de la panasonic are DVB (digital tuner). Dupa ce m-am bucurat ca imi pot cumpara o antena de camera si sa prind pro tv hd si altele am aflat ca e doar MPEG 2 si nu MPEG 4 cum se emite la noi, so...useless :grumpy:

Share this post


Link to post

Am nevoie de un sfat:

 

Am de ales dintre o plasma de 94 cm ( 1024 x 720 pixeli ) si un LCD de 81 cm ( 1.366 x 768 pixeli ).

 

http://panasonic.ro/Produse/Televizoare-cu...37pv80/655.html

http://panasonic.ro/Produse/Lcd-tv/Tx-32le8/710.html

 

Ce sa aleg??? E vorba stric de aceste modele pentru ca le pot lua la un pret foarte bun.

 

La cat ma pricep eu nu ma deranjeaza la plasma decat rezolutia fata de lcd ... in rest contrast mai bun, diaginala mai mare.

Edited by steph

Share this post


Link to post

Daca o sa te uiti mult la TV clasic (cablu), ia plasma. Daca vrei sa vezi mai mult continut HD, ia LCDul.

Share this post


Link to post

Salutare! De vreo 2 luni rasfoiesc diverse forumuri in "tv-ului ideal"; m-am hotarat spre o plasma, avand in vedere ca tv-ul il voi folosi cam 50% dolce si 50% filme dvd. Link : http://www.mediagalaxy.ro/catalog/index.js...amp;itemId=8462.

Se pare ca este destul de dotat, mai ales la pretul de 2400 ron descoperit in alt magazin. Acum vreau sa va intreb daca mai este o problema de actualitate "image retention" la modelele noi de plasme in cazul in care vezi filme dvd 4:3 cu benzi negre sus si jos. Avand in vedere experienta mea zero cu plasmele sau lcdurile, orice raspuns este binevenit.

Share this post


Link to post

Ti s-a pus pata pe plasma aia neaparat ? Nu e nici macar HD ready, ai doar un port HDMI, nu ai nici un algoritm de upscaling/prelucrare imagine in ea, si chiar daca are 106 cm este scumpa la banii aia. Modelul nici macar nu se gaseste "in public", pare ceva facut pentru piete de lumea a 3-a.

 

La 2500 lei gasesti LCDuri FullHD cu paneluri de generatie recenta, si mult mai dotate ca functii, in aceeasi gama de diagonala.

Share this post


Link to post

Mersi de raspuns. Are 3 porturi HDMI, desi nu reprezinta un avantaj pentru mine intrucat n-o pot conecta, eventual, decat la pc (DVI - HDMI). Full HD nu cred ca-mi trebuie, n-am nici bluray, nici transmisiuni HD. Recunosc am citit pe forumiri si rele dar mai multe bune despre Samsung. Problema este ca sint conditionat sa cumpar dintr-un singur magazin (12 rate fara dobanda cu un card pe care-l am deja). Ma gandeam ca mai bine iau o plasma (atat de recomandata pentru semnal sd), care are 18 biti culoare, 100hz, decat un lcd mare de la LG echivalent ca si pret, dar calitativ sub plasma, cel putin din cele citite din manualele lor. Singura problema care ma preocupa este cea a efectului de remanenta. Cum nu cunosc pe nimeni apropiat, detinator de plasma tv, care sa-mi confirme sau sa-mi infirme aparitia efectului asta, m-am gandit sa intreb aici.

 

 

@VAXXi, daca ai timp, uita-te te rog pe specificatiile complete si spune-mi parerea ta: http://www.samsung.com/us/consumer/detail/...=PN42B450B1DXZA.

 

Multumesc!

Edited by corcotoi

Share this post


Link to post

O plasma e mai grea, consuma mai mult curent si e mai scumpa decat un lcd cu caracteristici asemanatoare. Daca ti s-a pus pata pe asa ceva, ia-ti, insa eu ti-as zice sa iei un lcd hd-ready, cu minim un port hdmi, pe care, daca il vei cupla la un pc (sa ai un port DVI liber, eventual hdmi) vei avea imagini excelene de pe aceasta sursa de semnal. Te-ai uitat vreodata la un film in format MKV pe pc? Eh, incerca filmul ala pe un lcd de minim 81 cm, sunet macar 2.1, apoi mai vorbim. Vei ramane impresionat.

Share this post


Link to post

Ok, sa exit sa nu ezit... :) mersi de reply, cred ca am sa ma indrept atunci spre un lcd hd ready de la samsung, aproape in aceeasi bani. Scap de stresul cu "image retention" prezenta la plasma, sper sa aiba o calitate multumitoare. Nu sint perfectionist, dar vreau sa nu am umbre, sau sa aiba de suferit fluiditatea imaginii. Da stiu despre mkv-uri. La capitolul sunet stau binisor cu un 5.1 :) Dupa parerea mea diferenta de la 8 biti pana la 10 sau chiar 18 cred ca este marketing, ca si 50-hz sau 100hz. Atat vreau, sa nu ma deranjeze la ochii atunci cand vad un dvd / mkv din pc, sau un meci de fotbal, 1-2 ore cat stau in fata tv-ului pe zi. Va fi folosit exclusiv pentru ceea ce este destinat si nu drept monitor pc. Samsung PS 40A450 generatie 2008, hd ready, cred ca este suficient.

 

O zi buna tuturor!

Share this post


Link to post

Am vazut cateva mkv-uri pe al meu teletech 32" dh ready de la altex, luat cu 12 mil, parca (reducere, tot cu un card :D ). Am vazut asa: primul- The Rocker- culorile, fluiditatea miscarilor, sunetul- m-au dat pe spate; a urmat Stealth, Far Cry, Rise of the Footsoldier, Iron Man (superbe culori), etc. Se vad superb la jegul meu, care nu are cine stie ce functii ca la modelele high-end. Si toate astea pe un cablu VGA din doua bucati de 3m (ce e drept, au cam 1 cm grosime, sunt din alea zdravene, aduse din sua, si sunt conectate prin conector vga t-t), pe un jeg de placa video de 128 mb,geforce 7300gs. Imi tine pe lcd rezolutia nativa, iar pe monitor- cea standard- 1680x1050 (am un horizon - panel LG- de 22"). De mentionat ca si teletech-ul are tot panel LG- e facut pe platforma Vestel, in Turcia. Mi s-a dat si agatatori la el, insa eu i-am facut o arecare inclinatie pe perete, sa ma uit cum vreau eu de pe pat. Daca vrei, fac niste poze si iti arat.

Share this post


Link to post

Nu cred ca e nevoie si de poze, al meu va sta pe piedestal, n-am peretele gol deci nu pot sa-l agat. Diseara mai dau o raita prin magazine, sper ca voi rezolva chestia asta ca deja ma doare capul de la atatea informatii plasma vs lcd, rezolutii, contraste, conectica etc, etc. Ceva samsung sau lg, daca sony nu se poate tot gasesc. :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...