Jump to content
Sign in to follow this  
razvani

Amortizoare Cielo

Recommended Posts

Salut! Am nevoie de un sfat pentru ca desi am citit tot topicul , inca nu am ajuns la nici o concluzie. E vorba de un Cielo GLE din 1999 , cu 

 

198.000 km la bord ( am luat-o la 175.000 km ). Nu am umblat niciodata la suspensie , dar as vrea sa-i fac ceva pentru ca e prea ''barca'' , 

 

nu ai pic de stabilitate in curbe. Nu as vrea ceva sportiv , ceva foarte tare , foarte dur , ci mai degraba ceva gen Logan ( n-am gasit alta rima ) , adica ferma si destul de stabila. Spunea cineva mai sus ca o solutie ar fi schimbarea arcurilor cu unele de Executive adica heavy-duty.

 

Sincer , solutia asta mi-ar conveni pentru ca e si mai ieftina. Dar oare trebe schimbate si telescoapele? 

 

Mentionez si faptul ca de cate ori cobor sau urc in masina , se aude un scartait destul de urat, din spate mai ales.

 

Mersi anticipat.

Share this post


Link to post

Schimba intai amortizoarele - cel putin spatele - citeste in topic sa vezi cam ce s-a pus de catre altii

Share this post


Link to post

salutare...am gasit ieri la magazin telescoape OPTIMAL nemtesti la 75 RON si unele de coreea la 72 RON...dupa ambalaj cele optimal pareau originale dar sunt in dubiu de care sa iau...a mai folosit cineva optimal?

Share this post


Link to post

Pai daca nu are holograma cu GM nu prea sunt originale, iar de cele de koreea sa te feresti, sunt niste balarii, mie nici nu mi se potriveau cum trebuie pe fata cand le-am luat. Si optimal eu nu am auzit sa fie originale GM...

Share this post


Link to post
salutare...am gasit ieri la magazin telescoape OPTIMAL nemtesti la 75 RON si unele de coreea la 72 RON...dupa ambalaj cele optimal pareau originale dar sunt in dubiu de care sa iau...a mai folosit cineva optimal?

 

 

Am auzit pe mai multi care au folosit OPTIMAL si ziceau ca sunt bune.

Share this post


Link to post

Am primit si eu recomandare buna despre Optimal. Cere garantie daca montezi in service sau macar bon fiscal in caz ca ai probleme.

Pt. spate, in bucurestyi le-am gasit la 120-130 ron.

Share this post


Link to post

am cumparat si le am montat pe cele optimal...s a schimbat foaarte mult stabilitatea masinii, dar unul din telescoape are un fasait cand se comprima/decomprima...ma gandesc ca s or mai lasa si poate va disparea zgomotul...

Share this post


Link to post

Stie cineva de unde pot achizitona inaltatoare pentru telescoape spate cielo?

Share this post


Link to post

Salut,

De curand am schimbat amortizoarele spate cu unele Sachs pe ulei si arcurile spate (unul dintre ele fiind rupt). Noile arcuri puse pe masina

sunt GM cod 96179833 dar din pacate masina in acest moment este mai lasata (aprox 1-2cm) in partea din spate decat inainte si nici greutate nu tine la fel cum tineau cele originale.

Rugamintea mea este ca cineva care este in cunostinta de cauza sa-mi indice codul arcurilor spate originale cu care a venit masina echipata deoarece dupa lungi cautari am descoperit mai multe coduri (96099946, 96445508, 96179834 ...). Mentionez ca masina in cauza este un Cielo GLE '96.

Multumesc.

Share this post


Link to post

Noile arcuri puse pe masina sunt GM cod 96179833 dar din pacate masina in acest moment este mai lasata (aprox 1-2cm) in partea din spate decat inainte si nici greutate nu tine la fel cum tineau cele originale.

Rugamintea mea este ca cineva care este in cunostinta de cauza sa-mi indice codul arcurilor spate originale cu care a venit masina echipata deoarece dupa lungi cautari am descoperit mai multe coduri (96099946, 96445508, 96179834 ...).

 

 

Ai rezolvat ceva cu codurile?Ai schimbat cumva acele arcuri care erau moi?Daca da,cu ce tip?Ce cod au cele mai bune?

Edited by te_pupa_tata2000

Share this post


Link to post

Salut,

 

Nu, din pacate nu am rezolvat nimic inca deoarece nu am gasit codurile cautate si nici timpul nu mi-a permis sa aprofundez cautarile si nici pe forum nu am primit vre-un raspuns concret.

Asa ca si acum am aceleasi arcuri care inafara dezavantajelor descrise mai sus functioneaza ok (masina merge 90% din timp cu 2 pers si portbagaj gol).

Numai bine.

Share this post


Link to post

Daca aprofundai cautarile gaseai si pe forum. Pune arcuri Heavy duty de cielo sau originalele de Espero (din cate stiu eu se potrivesc si sunt mai tari). Mai merg si unele de opel dar nu stiu exact care. Codurile nu le stiu si nici nu cred ca le retine cineva in afara de vanzatori.

 

Ps. Eu as lua de la dezmembrari.

PS2. Aici se vorbeste despre amortizoare, poate de asta nu ai primit nimic concret.

Edited by Dj_Dark

Share this post


Link to post

am cumparat si le am montat pe cele optimal...s a schimbat foaarte mult stabilitatea masinii, dar unul din telescoape are un fasait cand se comprima/decomprima...ma gandesc ca s or mai lasa si poate va disparea zgomotul...

 

Nu sunt DELOC multumit de telescoapele acestea. La 2 luni dupa ce le am luat au inceput sa aiba niste zgomote urate amandoua. La viteza mica cand se comprima/decomprima putin urla rau de tot. Singura data cand nu faceau zgomot era atunci cand afara era ger. Probabil ca erau incremenite. Sa ma duc peste ei? Ce mi recomandati sa fac?

Edited by dante

Share this post


Link to post

Pai le-ai montat in service autorizat, ca sa iti pastrezi garantia la ele? Daca da, atunci poti sa te duci peste ei. Daca nu, eu m-as abtine si mi-as lua un set de amortizoare ca lumea...

Share this post


Link to post

Salut...imi fac cu ochiul niste amortizoare SACHS pe ulei...ce parere aveti sa le incerc sau sa merg pe DAEWOO Heavy Duty? Preturile sunt cam aceleasi

Share this post


Link to post

Exista amortizoare Daewoo Heavy Duty ?

Share this post


Link to post

Probabil a auzit de arcuri si le confunda cu amortizoarele :P . Oricum alea originale GM pe ulei numai heavy duty nu sunt =)) .

Share this post


Link to post

Exista amortizoare Daewoo Heavy Duty ?

 

Atunci doar heavy duty :)

Share this post


Link to post

Sau doar arcuri? Sa acoperim toare cazurile?

Share this post


Link to post

In materie de amortizoare, data fiind starea drumurilor, eu nu as investi in momentul asta in niste amortizoare scumpe. Daca ar fi sa imi crape acum vreun amortizor, m-as duce si as lua ce as gasi mai ieftin pe piata, sa tina maxim un an. Altfel, chiar daca amortizorul face fata constructiv la maltratarile zilnice, o tija indoita nu ar terbui scapata din vedere.

 

In alta ordine de idei, daca ai gasit Sachs la aceleasi preturi cu niste noname-uri, ceva nu prea e in regula ... Sachs face amortizoare bune insa, cel putin alea de origine sigura, sint aproape duble la pret fata de un Monroe, sa zicem.

Share this post


Link to post

Daca vrei niste amortizoare mai tari pe gaz KYB la ~200RON/buc.

Nu mai e barcuta...

Share this post


Link to post

Combinatia KYB cu arcuri Kilen (asa am eu de cateva saptamani) este excelenta - chiar zgaltaie spatele, si sta cat de bine se poate pe viraje.

Deja se simte fata prea moale - "plonjeaza" in viraje.

Share this post


Link to post

Pe un site promovat pe aici am vazut si eu amortozoare Daewoo Heavy Duty,si la fel m-am intrebat ce or fi insemnand.Daca Sachs-urile au garantia pe care o am si eu(2 ani) eu zic sa mergi pe ele,efectul de barca oricum o sa dispara.

Succes!!!

Share this post


Link to post

Daca vrei niste amortizoare mai tari pe gaz KYB la ~200RON/buc.

Nu mai e barcuta...

 

la 200 ron am luat Sachs pe gaz, de fata, si 270 ron pe spate.

Share this post


Link to post

KYB 200RON pe spate.

Pe fata schimbasem deja tot cu GM.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...