Jump to content
Sign in to follow this  
ZaiR

Stirile De La Noi

Recommended Posts

Sa se toaleteze copacii si sa fie taiati cei putreziti. Si nu acum, cand da inghetul... primavara, vara... unde e cazul sa o faca, nu intereseaza pe nimeni. In schimb au distrus copaci batrani prin centru, cica i-au "toaletat", de au ramas niste cioturi de 2m inaltime.

Share this post


Link to post

Geo ... eu cred ca exagerezi putin. Daca ai circulat prin Bucuresti zilele astea sunt sigur ca ai vazut ca au cazut nu doar copaci putrezi. Intre Dristor si Auchan Palady, au fost afectati copaci tineri si care nu dadeau niciun semn ca ar avea vreo problema. In spatele blocului meu o masina si-a incasat un pom pentru ca ... a iesit pur si simplu din pamant ! Ce propunere ai fi avut pentru firele de tensiune sau de alt gen de prin oras ? Chiar sunt curios pentru ca nu a lipsit mult sa imi iau vreo "3 metri" de gheata dizlocata de pe un cablu de genul asta. OK, inteleg sa ma iau de conducatori atunci cand sunt tampiti sau fac ceva aiurea insa, indiferent de culoarea politica a "sefilor", eu unul nu o sa cad in extrema de a-i acuza de ghinioanele pe care natura ni le pregateste. Parerea mea ! Daca vrem sa fim obiectivi si sa facem ceva facem, daca nu, ce ne deosebeste de cei cu care nu suntem de acord ?

  • Like 1

Share this post


Link to post

Gestionez situatia nici mai mult nici mai putin decit calamitate naturala ce vine la pachet cu neplaceri ce logic, parerea mea, ar trebui sa ne le asumam fara a cauta tap ispasitor. Imi turti caleasca ... aia e, alta data n-o mai trag sub copac (ca nu mai am ce, fireste, daca mi-o turtit-o ... 🤣 ) Punct si de la capat

Cind imi bat in usa cu CASCO si alte cele ... eu nu si nu, ca ce-mi trebuie mie. La fel de breaz tre sa fiu si cind cade lemnosu si nu mi-s acoperit. Una peste alta, cine-i asigurat sa capete despagubiri iar cine nu, ciocu mic si ligheanu' la remat !

Share this post


Link to post

Au mai fost si cazuri de copaci sanatosi, dar rare... din tot ce am vazut eu, 90% au fost batrani si putrezi. Ce zici tu, de iesit din radacini, mai e si vina Doreilor care fac gauri (pt tevi si ce or mai face ei) si le reteaza radacinile de nu se mai pot tine.

Nu zic ca se putea preveni complet, dar macar, macar jumatate... pana la urma, platim taxe si impozite pt intretinerea orasului. Daca ne apucam noi sa taiem un copac, luam amenda.

Share this post


Link to post

Mai tinerei, mai batriori, trebuie pastrati lemnosii ca nah, pe linga frumusetea tabloului redata mai dau si ei dintr-o frunza acolo si purifica aerul altfel ne dam pe ulita cu buteliile in spate precum scafandri , fir-ar sa fie ... 

Share this post


Link to post

Alt bou cu ''laif'' ,de ce, pentru ca poate.

Ce a facut asta pentru tara lui....nimic.

Ce reprezinta el ...nimic

 

Share this post


Link to post
On 3/11/2019 at 8:06 PM, florinellll said:

Alt bou cu ''laif'' ,de ce, pentru ca poate.

Ce a facut asta pentru tara lui...nimic.

Ce reprezinta el ...nimic

 

N-am idee ce a facut nene asta pentru tara lui, da' oare cei imputerniciti si platiti pentru a face ceva pentru tara "ta", au realizat ceva ?  Zic si eu ... 

Macar omuletu' asta (camionagiu amarastean asa cum e) spune lucrurilor pe nume si nu se bate cu caramida-n tite ca-i buricu pamintului si-o sa faca si-o sa dreaga , slogane aberante si obositore ce ne tiue-n urechi la tot pasu' . 

Share this post


Link to post

Il stii pe ala cu metru'' de autostrada?

Se plangea ca sunt vanati si persecutati oameni de afaceri ca si el.

Asta sa intamplat atunci cand iti punea gand rau DNA ul

Stii cine este ala ?

Patronul unui lant national de Fast Food,care sa extins foarte mult in ultimii 2 ani .

Este din Moldova ,foarte bine ,insa in anii astia de persecutie a deschis numai in Bucuresti 10 unitati.

Dezinformarea si minciunile (fake news) au ajuns la un nivel COLOSAL.

Hai ca am dat-o in politica🙂

Share this post


Link to post

Discutam de personaje diferite, de bag bine seama. Nu-i pling eu de mila intreprinzatorului... 

Share this post


Link to post

Eu sunt de acord ca nu poti da vina pe drum pentru accident. Pentru drum poti da vina pentru viteza redusa, insa siguranta e 100% raspunderea soferului. 

Share this post


Link to post

In conditii normale ai avea dreptate. Conditii normale ar insemna, de exemplu, marcaje rutiere pentru drumuri cu gauri/denivelari/probleme sau pentru lucrari la drum. Daca nu as fi sarit efectiv intr-un copac din cauza unei lucrari nesemnalizate, poate ca nu as fi fost in masura sa scriu ce am scris mai sus. In conditiile in care insusi un sef de post al unei localitati apropiate incidentului s-a apucat sa-i injure pe drumari (cu toate ca a admis ca stia, personal, de cateva zile de situatia respectiva si, evident, nu a luat nicio masura ...) iarasi ar mai fi fost loc de discutii. In cazul meu: a doua zi dupa incident drumul a fost marcat corespunzator, seful de post mi-a scris in PV cateva chestii pentru a ma ajuta in cazul unui proces intentat CNADR ... daaarrrr ... raspunderea administratorului drumului pentru astfel de cazuri a fost prevazuta in legislatie la fix 2 luni DUPA patania mea. Asa ca, m-am bucurat ca am scapat intrega si am reparat masina din fonduri proprii.

Share this post


Link to post

shit happens, tampenii facem cu totii... nici eu n-am fost scutit insa prefer sa imi asum eu vina.

Share this post


Link to post

Gafele si eu mi le asum insa starea proasta a drumurilor ba chiar lipsa acestora e un factor serios cu gust de arpacas si bomboane colorate. Oboseala, stresul, graba se trag din minimum de asfalt turnat. Cind stai dupa toata caruta, dupa turma de oi, cireada de vaci si mai dai si de cite un bou ce se duce de zici ca vine si nu-l poti depasi, nu-ti creste tensiunea dupa ce ai trecut de toate cele si infigi bocancu in radiator ? Sigur ca da. Dar daca ai avea ruta ocolitoare si de mare viteza nu ai fi mai relaxat ? Sigur ca da. 

Da' vine "nene zmau" si tine predici haioase cum ca am fi nerabdatori si bine am face sa mai trecem pe la el din cind in cind sa mai faca un ban gramada. Drumurile proaste (sau deloc) si carnetele de Pitesti n-au don'le nici o treaba cu coliva. Mai sa fie ...

Share this post


Link to post

Eu nu-s de acord. Siguranta e strict raspunderea fiecaruia. Iti iei rezerva de timp,  iti planifici inteligent traseul, te opresti si te odihnesti,  faci tot ce e nevoie sa faci ca sa ramai in siguranta. Daca alegi sa iti depasesti propriile limite, pe ale masinii sau pe ale drumului e vina ta.  Scuza asta ca "domn'le, am facut 1500km azi pe drumuri cu carute si eram obosit, de aia am intrat pe contrasens" nu tine. N-a decis miorita pentru tine sa faci 1500km intr-o zi printre carute. 

Din pacate am observat mai mult la romani decat la alte natii faptul ca alearga dupa cai verzi pe pereti si uita lucrurile care sunt cu adevarat importante. Nicio "treaba", "afacere", "urgenta" samd nu e suficient de importanta ca sa merite sa-ti risti viata.  Alt simptom de prioritati aiurite, am vazut multi in Romania care cumpara cea mai scumpa benzina sau ulei auto de pe piata ca sa-si protejeze masinile insa in ei baga cel mai ieftin parizer...

Share this post


Link to post
1 hour ago, mr_ said:

Iti iei rezerva de timp,  iti planifici inteligent traseul, te opresti si te odihnesti,  faci tot ce e nevoie sa faci ca sa ramai in siguranta.

Poti sa faci tu ce vrei, daca ala de pe contrasens n-o face si intra in tine.

Si cum nu poti sa asiguri ca 100% din soferi se asigura/planifica/au grija, mai bine pui parapet/separator. 

Nitel offtopic, dar nu: daca aveti ocazia, sa mergeti spre Sofia si dupa Sofia prin Bulgaria, sa vedeti ce si cate autostrazi au facut bulgarii. Si lucrau cu spor inclusiv duminica.

Share this post


Link to post

De acord, insa e vina aluia, nu a drumului. Durata traseului, sau confortul nu le poti controla sau influenta. Asta e exclusiv raspunderea autoritatilor.

 Insa siguranta, da, o poti influenta, aici ai de facut alegeri inteligente. 

Share this post


Link to post
21 minutes ago, mr_ said:

.Siguranta e strict raspunderea fiecaruia.

Absolut de-acord ! DAR ! Lipsa si proasta calitate a infrastructurii existente e primul factor neutru si distructiv cu urmari grave ireparabile. Cert e ca nu poti trece cu autostrada prin fundul gradinii fiecaruia, insa, intersectarile tuturor pe coaja de banana multiplica riscul comparativ cu alternative de infrastructura expres de tranzit asa zis Bucuresti - Iasi spre ex. Accidente au fost, sint, si din nefericire vor mai fi si pe drumuri de mare viteza, insa sansele scad ca eu sa dau bot in bot cu TIR-osu la mine pe ulita si sa-l fac zob cu caleasca mea (😉).

In plus, o companie de transporturi platesc taxe de ordinea miilor de euro ca sa ce ? Sa o mosoleasca prin tot satucu si cu chin sa treaca derdelusu ? Astia nu ies la plimbare si degeaba isi dau timp rezerva ca nu le iese, ca timpii de condus trebuiesc respectati, in timpul de odihna nu e nici o garantie ca poate inchide ochii, c-apoi nu cred ca cineva poate sa se relaxeze asa la comanda ... 

Share this post


Link to post

Spaima instructorilor auto. Mare vinjoleala cu "vai, vai, vai, iote pericolul". Mai sa fie, care pericol ? Copilasii astia devin prea buni pentru instructori si nu le poate cere spaga ? Despre asta-i vorba ? 😉

Da', nu mai bine ii face mami tontului cadou un carnet decit sa invete sa conduca ? Desigur. La cite pericole cu carnet intre volan si scaun aia nu-i problema, nu ? Moama, ce la intrebari am. Mda.  

Share this post


Link to post

Hai sa va zic o stire incredibila

Sistemele de aer conditionat din oferta   Altex sunt in proportie covarsitoare ''din vitrina''

Adica ''modelul expus''

Astia intra in faliment?

Share this post


Link to post

Sau s-au epuizat stocurile ca a venit caldura si vand tot ce au ? 

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...