Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Coltul Cinefilului

Recommended Posts

Transformers bate la fund Die Hard 4... (la râs...)

Share this post


Link to post

Cum? Exista faza mai tare decat Bruce Willis intr-un tir doborand avionul ala de vanatoare ultimul racnet? Cea mai tare scena de lupta: camionul vs avionul. Ma mir ca nu a facut si un looping.

Share this post


Link to post

DA!!!! În filmul ăsta nimic nu se pierde, totul se... transformă.

Adică s-ar fi putut ca avionul ăla care trăgea în BW să se transforme imediat tocmai în camionul pe care îl conducea...

Nu spun mai mult, să nu-ţi stric surpriza.

Share this post


Link to post

Cashback. :o

Genial. Delicios şi totodată trist. Cu buget redus, dar de preţ.

Pur şi simplu fascinant. Şi relaxant.

A must see! :thumbl:

Share this post


Link to post

Evan Almighty, comedie de familie, niste efecte speciale destul de impresionante, merita vazut. Mai copilaros decat Bruce Almighty, dar merge.

 

Who Killed the Electric Car?, un documentar foarte interesant, punator pe ganduri.

Share this post


Link to post

Am vazut aseara 1408; a reusit sa ma tina treaz pana la final, desi la majoritatea filmelor adorm in max 40 min (de obicei imi pun un film dupa ora 23:00).

 

Bordertown - 7/10

Ratatouille - 9/10 =))

RedLine - 6/10 - tras de par foarte rau

Evan Almighty - 7/10

Norbit - 8/10

An Epic Movie - 0.5/10 - penibil

Shrek3 - 8.5/10

The Illusionist - 9/10

Ticalosii - 8/10

California Dreamin` - 8/10

 

Abia astept sa vad Sicko, imi plac mult documentarele de genul asta.

Share this post


Link to post
Transformers bate la fund Die Hard 4... (la râs...)

 

Asta daca nu ai vazut finalul de un penibil absolut de la "Perfume (The story of a murderer)", si care arunca in derizoriu un film altfel interesant...

N-am vazut in viata mea o ratare mai grosolana a sfirsitului unei pelicule...ridicol...

Share this post


Link to post

Reign Over Me: smart & touching.

E nevoie de ceva răbdare până prinzi şpilul, dar apoi merită fiecare minut. Dramă şi nu numai...

De la mine are 9/10.

Nerecomandat împătimiţilor Action/ Adventure/ Thriller...

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post

Sorry pentru dublu post, dar nu mă pot abţine:

Das Leben Der Anderen (Vieţile Altora).

Un film mai mult decât genial despre comunismul din RDG, STASI şi... nu numai.

O lecţie pentru regizorii români care încă se screm să scoată un film genial despre perioada apusă. Şi nu reuşesc...

Share this post


Link to post

Pai, nemtii au facut si comunismul, nu doar fascismul, ca la carte. La ei, nu se face ceva dupa ureche, ca n-au, pentru orice exista manual, demult, pana in anii '30 s-a rezolvat totul la ei si s-a pus totul in manuale de utilizare. Scoti manualul, faci totul in litera lui, nu in spiritul lui si totul iese perfect (Zeiss).

Share this post


Link to post

Wild Hogs, comedie clasica in stil Tim Allen, cu invataminte de tras si morala. 8/10.

 

Fast Food Nation - de unde m-asteptam sa fie un documentar in genul "Who killed the electric car", a fost de fapt semi-documentar, semi-drama. O poveste despre interconectarea industriei fast-food cu lucratorii prost platiti din fabricile lor, viata lor (chinuita), si cu un deznodamant amar. 7/10. In rol principal, Valderrama :) si secundare: Ethan Hawke, Bruce Willis, Avril Lavigne, Kris Kristofferson, Patricia Arquette.

Share this post


Link to post
The Bourne Ultimatum. Un film de acţiune proaspăt cu Matt Damon. Nu e ca The Departed, dar e, oricum, destul de isteţ şi chiar merită văzut. Mai nasol cu cele câteva discuţii în limba rusă. Noroc că filmul e subtitrat într-o limbă asiatică :) .

Share this post


Link to post

El Laberinto del Fauno 9/10

Drama fantastica, prezinta povestea unei fetite din timpul Spaniei de dupa razboiul civil.

Edited by andrew

Share this post


Link to post

Postez aici si nu la topicul de seriale , deoarece Band of Brothers ( Camarazi de razboi ) , un mini serial de 10 episoade , merita sa fie vazut cap-coada ca un film . Pe imdb este notat cu 9.6/10 . http://www.imdb.com/title/tt0185906/

E vorba despre povestea Companiei E (Easy) din Divizia Aeropurtata 101 , din momentul pregatirii debarcarii din Normandia , si pana la sfarsitul razboiului .

Excelent realizat , in genul Salvati soldatul Ryan . Pot sa-i dau nota maxima , fara retinere .

Share this post


Link to post

Super film "Shooter" ...vorba aia "parerea mea", dar ma tinu treaza pana la ora asta...http://www.imdb.com/title/tt0822854/

mi-a placut foarte mult...mi se pare ca mai arata umpic din fata reala a SUA unde banii si controlul asupra zonelor petroliere reprezinta adevaratul interes si nu "mentinerea pacii" in diverse zone de pe glob

Share this post


Link to post
Postez aici si nu la topicul de seriale , deoarece Band of Brothers ( Camarazi de razboi ) , un mini serial de 10 episoade ,

 

Eu am 12 unul din ele este The making of

 

Dar este adevarat ce spui tu si de la mine are nota 10

 

Super serial

Share this post


Link to post

@uskt2005

12!? Pai da-mi si mie un link de unde sa le iau si pe celelalte 2 . Sau macar titlul celor doua episoade . Saru'mana anticipat ! :osanale:

Share this post


Link to post

Da-mi un pm cu care le ai si adresa ta si poate iti trimit prin posta 2 cd-uri :P

 

Daca ai dvd rom ti le trimit in format avi pe dvd

Share this post


Link to post

@uskt2005 Ti-am trimis un pm . Multumesc .

Share this post


Link to post
Super film "Shooter" ...vorba aia "parerea mea", dar ma tinu treaza pana la ora asta...

Destul de bun, într-adevăr, şi chiar merită văzut. Păcat că nu a jucat Bruce Willis în rolul principal, chiar era de el. Se pare că îl prind lupii tineri din urmă...

 

Eu am 12 unul din ele este The making of

Am reuşit să găsesc cele 10 episoade + the making of (We Stand Alone Together). Cum stă treaba cu al 12-lea? Nu de alta, dar să ştiu că am tot ce-mi trebuie când mă apuc de maraton...

Share this post


Link to post

Al 11 lea se numeste We Stand Alone Together, ma chinui sa il dau jos ca este destul de rar pe net.

 

Spor

Share this post


Link to post

N-a remarcat cineva filmul de saptamana trecuta: Innocents - The Dreamers (2003) de Bernardo Bertolucci ?

Share this post


Link to post

3 luni, 2 saptamani si cateva zile ...ba nu 4 saptamani sau in fine. Bun filmul. Ma asteptam sa fie mai "greu". Erau detalii prost gasite in film gen aparat de ac, ratb pe tranvai, colaci de cablu a la rds dar evident ca povestea conteaza mai mult decat micile detalii.

Share this post


Link to post
3 luni, 2 saptamani si cateva zile ...ba nu 4 saptamani sau in fine. Bun filmul. Ma asteptam sa fie mai "greu". Erau detalii prost gasite in film gen aparat de ac, ratb pe tranvai, colaci de cablu a la rds dar evident ca povestea conteaza mai mult decat micile detalii.

 

 

Mi s-a parut cel mai prost film pe care l-am vazut in ultimul timp. Nu ma consider un tip care sa nu recunoasca un film bun chiar daca lui nu ii place, dimpotriva. Filmul asta e o plictiseala crunta, doua ore pline de stereotipuri, reluate a mia oara. Este in esenta un chick flick care nu place nici macar fetelor, static pana la exasperare, o placinta desumflata ce se vrea culta si de valoare. Este deci o capodopera a filmului european fara niciun viitor, facut pentru cel ce l-a regizat, nu pentru spectator.

 

Daca dupa prima ora (merge si jumatate de ora) nu gasiti nimic interesant la el, nu faceti ca mine, nu stati caci nu va deveni mai intersant, filmul continua si se termina cu monotonia cu care a inceput.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...