Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Coltul Cinefilului

Recommended Posts

La Mall? Esti sigur? Eu am rezervare luni si din cate stiu sunt rezervate toate locurile pe saptamana viitoare in toate zilele. Poate gresesc. Daca gresesc ma duc si eu maine. :)

Share this post


Link to post

Uat? Vrei sa spui ca nu gasesc belet? Io nu am card, ma gindeam sa cumpar acolo.

Share this post


Link to post

Acum caut un numar de telefon sa sun direct, ca nu am incredere in ce au pe site.

Share this post


Link to post

Ok, baga ceva aici daca ai news. Pliiiis!

PS: daca nu are belete, incerc sa iau de la bijnita, precis vine vreun cucalar :shocking: pe acolo sa vinda belete. :mrgreen:

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Vazut filmul la Mall. Erau bilete la greu, deci nu erau toate rezervate.

Pt, ca partiile bune le stim cu totii o sa spun:

Ce nu mi-a placut:

-taranii din sala care raspundeau la telefon si faceau conversatie in timpul filmului :mda:

-sunetul cica dolby sorround, dar nu m-a impresionat deloc :dizzy:

-imaginea cam palida, nu era vivid sa zicem

-desi se zice ca ar fi ultimul episod, filmul lasa de inteles ca s-ar continua; mare dilema se continua s-au nu? :o

-scenariu cam siropos

 

In rest numai de bine

 

Ps: scuze pt. post consecutiv

Edited by hitman

Share this post


Link to post

Mie chiar mi-a placut Triple xXx 2. super filmuletul si masinileeeeeee :X

Share this post


Link to post
-desi se zice ca ar fi ultimul episod, filmul lasa de inteles ca s-ar continua; mare dilema se continua s-au nu? :o

 

 

 

Pai normal ca se continua...cu episoadele 4, 5, 6... :D doar le-ai vazut, nu?

Share this post


Link to post

THE BEST...MAY THE FORCE BE WITH YOU :D

Share this post


Link to post

...Am luat de pe de ce ++ filmul (SW3) joi seara :> ...cine il vrea sa sara cu un dvd ca e varianta uncut, post-productie (3 ore!!!) si are 1.5 giga :) >-

Edited by sebian

Share this post


Link to post
...-desi se zice ca ar fi ultimul episod, filmul lasa de inteles ca s-ar continua; mare dilema se continua s-au nu? :o

Pai se continua cu episoadele vazute de noi in copilarie! Cronologic, actiunea celor trei episoade din zilele noastre se desfasoara inaintea celor trei de cind eram noi copii.

 

Ordinea e urmatoarea:

1. The Phantom Menace

2. Attack of the Clones

3. Revenge of the Sith

4. A New Hope

5. The Empire Strikes Back

6. Return of the Jedi

Share this post


Link to post

Da mai, aveti dreptate. Cind am zis ca s-ar continua m-am referit la episodul 3,5 (intre 3 si 4 :D )

Share this post


Link to post

Pai atunci ar trebui sa fie varianta 3.1.

Najpa... astept 5.1 or high ;)

Share this post


Link to post

Interzis tinerilor sub 30 de ani, recomand cu caldura "bosorogilor" filmul de mai jos:

 

Prin cenusa imperiului (1975)

 

Regia: Andrei Blaier

Distributie: Gheorghe Dinica, Gabriel Marian Oseciuc, Elena Albu, Cornel Coman, Ernest Maftei,

Rating: nota 9.7 din 16 voturi

 

Plasata in framantatul an 1917, actiunea filmului surprinde metaforic destramarea unui imperiu si renasterea natiunilor ce-si reclamau imperios independenta. Totul este privit din perspectiva a doua personaje ce se deplaseaza aproape fantomatic "prin cenusa imperiului" austro-ungar, surprins in agonia dinaintea disparitiei sale: Darie, un tanar inca nealterat de mizeriile din jur si Diplomatul, un cinic cu pretentii de noblete. Cei doi incearca sa supravietuiasca, dar Diplomatul sfarseste prin a fi arestat de autoritati, iar Darie, mult mai matur acum, se alatura celor care lupta impotriva razboiului.

Filmul reprezinta transpunerea pentru ecran a romanului lui Zaharia Stancu, "Jocul cu moartea".

 

Gheorghe Dinica obtine Premiul pentru Cel mai bun actor la festivalul de la Karlovy Vary,1976.

Mentiunea Speciala a juriului la Rencontres Internationales Film et Jeunesse, Cannes.

Diploma de Onoare la Festivalul International de film de la Avellino, Italia, 1978.

--------------------------------------------------------------------------------

Prin cenusa imperiului este programat la TV in Romania:

 

Poimaine, 25.05.2005 22:00 TVR International

Vineri, 27.05.2005 04:00 TVR International (RELUARE)

 

Este un film exceptional (Causescu era lesinat dupa el > :) ), nu are sabii laser (no offence, sunt fan SF) nu are love, Dinica si Oseciuc sunt geniali! Faceti un efort si încercati sa-l vedeti!

Share this post


Link to post

Am luat si eu in seara asta de pe disi plus plus filmul Star Wars episodul trei...nu am mai avut rabdare si m-am pus pe vizionat. Concluzia: "Now it all makes sense". Vazut, placut, mai vreau...subscriu si eu la episodul 3,5.

Share this post


Link to post

Am "comis-o" si m-am dus la cinema sa vad Razbelul Lumilor...Singura concluzie la care am ajuns dupa vizionare este ca alienii care au aterizat in Bucuresti trebuie sa fi murit primii de giardioza dupa ce au consumat apa de la chiuvetele noastre de toate zilele...

Share this post


Link to post

Vazut ieri The Longest Yard. Pe IMDB are 6.3, dar io parca nu i-as da atat. E o copie cu fotbal american a Mean Machine (dealtfel, numele apare si in filmul asta). Pana la urma mie mi-a placut, dar nu are chestii din alea super complicate, care sa puna spectatorul sa gandeasca. In concluzie numai bun pentru o dupa amiaza in care vrei sa te deconectezi.

Share this post


Link to post

...And Justice For All - 1979 - Al Pacino. Cu un Al Pacino adevarat si care il consider eu bun, pentru ca dupa parerea mea, de la Devil's Advocate din pacate nu a mai scos nimic bun. Merita vazut filmul si ultima parte ... e extraordinara, se vede ce inseamna sa pui pasiune in ceea ce faci, ii dau o nota de 8/10.

Share this post


Link to post

Legenda lui Johny Lingo, nota 6.9, faina povestea, mai ales ca se petrece pe undeva in pacific

 

Constantine, nota 9.6, filmul m-a lasa masca. Mi-a placut viziunea regizorului privind lumea, privind raportul dintre bine si rau, despre Satana si Dumnezeu, despre motivele pentru care facem bine si facem rau. Keanu Reaves confirma , din punctul meu de vedere, ca stie sa interpreteze si ca isi merita fiecare dolarel castigat

 

Sahara, nota 5.8, filmul clasic cu rambo sau bruce willis care salveaza lumea, cucereste o gagica si mai si are timp sa mai scoata vorbe de duh. M-a surprins sa il vad pe Matthew McConaughey, pe care il stiam numai din roluri din comedii romantice , sa interpreteze un asa rol..

 

The Machinist, nu-i dau nota, un film destul de intrigant, iti dai numai la sfarsit seama despre ce este vorba.. in esenta e povestea unui om interpretat de christian bale , care nu a mai dormit de un an de zile. Atmosfera filmului este dupa mine f f ciudata.. iar christian bale e un scheleton (la propriu)

 

Aviatorul,nota 7, nu stiu de ce s-a facut atata tam tam pe marginea filmului.. nu e cine stie ce

 

Miss Congeniality 2, nota 2, film mai prost ca asta de mult nu am mai vazut

 

Shakespeare in Love, revazut, nota 9.6, superfain realizat , cred ca sunt un fraier pentru povestile de dragoste bine spuse, chiar daca se termina trist

 

Shaun of the Dead, nota 7, o comedie horror, realizata in stil britanic, in marea britanie, cu englezi cat se poate de conventionali. Nu e opera de arta, dar filmul e placut pe undeva

 

War of the Worlds, nota 7.4, e drept varianta filmata in cinematograf, fara subtitrare la a doua parte. Filmul in primul rand NU ESTE aceea mare realizare despre care vorbesc creatorii ei. E interesant punctul de vedere pe care il exprima spielberg, insa povestea are niste gauri(nu stiu daca sunt din carte sau nu) destul de mari: nu am reusit sa pricep de ce nu au atacat pamantul cand oamenii nu reprezentau cine stie ce, cum de nu si-au dat seama de atunci de bacterii, alte arme inafara de tripozii aia nu aveau? Ca sa nu zic ca imi venea sa o bat pe copila aia ce e pusa acolo parca numai ca sa strige si sa fie un fel de responsabil cu "vorbele de duh". Filmul m-a dezamagit.. Sa vedem ce mai urmeaza pe marele ecran.. cei 4 fantastici poate..

 

Fete de bani gata (Uptown girls), nota 7, o comedie romantica, destul de draguta, prin prisma antagonismului initial intre un adult care e mai mult copil , si un copil care e mai mult adult. Draguta Brittaniy Murphy, o remarcasem din 8 mile, insa ca interpretare m-a impresionat Dakota Fanning, care la 11 ani interpreteaza f f bine(partea a doua ca nu mi-a placut de nici un fel in razboiul lumilor)

 

Cine e Michelle, nota 6, o poveste despre cum unei femei ii este furata identitatea, banii etc etc..

 

doua filme clasice pe care le-am vazut cand eram copil, pe caseta , care mi-au ramas in memorie

 

 

 

Un copil problema 2 (Problem Child 2), nota 7, o comedie despre un copil neastamparat, pus tot timpul pe rele

 

 

Sleepwalkers (Oamenii pisica), nota 7.5 , unul din primele filme horror pe care l-am vazut, bazat pe o povestire scrisa de Stephen King. :D Nu am mai dormit o gramada de timp dupa ce l-am vazut , asa de "hardcore" mi se parea..

Share this post


Link to post

Cred ca asta o sa fie un film bun. E diseara la PRO TV

 

 

Path to Paradise: The Untold Story of the World Trade Center Bombing (1997) (TV)

 

Imagini inedite ale unei mari tragedii care a atins cel mai faimos şi mai puternic oraş al lumii, New York, deruta şi durerea oamenilor cărora li s-a demolat încrederea şi siguranţa sunt surprinse într-un film documentar despre atentatul cu bombă asupra imensei clădiri World Trade Center din 1993. Filmul încearcă să redea o imagine cât mai veridică, deşi zguduitoare, a unui eveniment terorist care a luat pe nepregătite o lume întreagă. Cel mai uimitor aspect al evenimentului este că FBI a avut un informator printre terorişti, însă a refuzat să-l plătească pentru a afla mai multe informaţii, dar a dat 1 milion de dolari pentru a-l plasa în programul de protecţie a martorilor. Filmul este mai mult o poveste despre incompetenţă, despre greşelile făcute de ambele părţi ale evenimentului. În prim-plan apar caractere, oameni buni şi răi, care acţionează pentru sau împotriva unor scopuri umane. Explozia este văzută ca un dezastru care a marcat vieţi şi mentalităţi. Agentul FBI John Anticev (Peter Gallagher) este pe urmele atentatorilor, o grupare de fundamentalişti islamici. Informatorul FBI din interiorul grupării teroriste putea să prevadă şi să oprească atentatul, însă nu a făcut-o. Motivele pentru care acest atentat nu a fost oprit nu sunt ştiute, dar pot fi speculate ipotezele. "Atentat la World Trade Center" este un film excepţional prin adevărul pe care-l prezintă în formele lui cele mai neprotejate şi nestilizate.

Share this post


Link to post

Firesc pentru ProTV, filmul a mai fost dat de vreo 4 ori pana acum...A devenit celebru datorita ultimei replici "Data viitoare le dam pe amandoua jos" cu referire la turnurile gemene...Viata a batut filmul...

Share this post


Link to post
Cei patru fantastici (Fantastic Four) , nota 3.5 un film incredibil de prost, cu replici perimate, nici macar cu niste efecte mai ca lumea.. poveste inexistenta,ce sa mai , o porcarie totala. Si m-a enervat faza cu dalmatianul aflat in masina aia de pompieri de la inceput.. De evitat :dizzy: :dizzy:

Share this post


Link to post

herbie fully loaded-comedie 2005-destul de simpatic, dar foarte previzibil si uneori plicticos NOTA 6

Share this post


Link to post
Malibu most wanted, nota 6.5, o comedie destul de draguta, despre un alb, care se crede mare hiphoper, ce este rapit de niste negrii.. ce e mai important e ca are cateva faze unde am ras destul de sanatos :P

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...