Jump to content
Sign in to follow this  
iso

Coltul Cinefilului

Recommended Posts

The bank job = nota 5-6, bun de vazut daca iti place actorul ( mie da )

Felon nota 15 ++. De mult nu m-a mai atins un film asa de tare. Pur si simplu dupa ce termin de scris aici il pun din nou. ( film pentru baieti, misogin fiind nu cred ca fetele l-ar intelege )

Share this post


Link to post

Hellboy 2, foarte entartaining, bine facut si are ceva umor. Sa zicem undeva la 8.5/10

Edited by wallaby

Share this post


Link to post
Hancock placut de vazut daca nu ai pretentii de oscar, relaxant.

 

Slab rau de tot. Ii lipsesc atat sarea cat si piperul (povestea si umorul).

Share this post


Link to post

Si mie tot la fel mi s-a parut - slab spre foarte slab.

Share this post


Link to post

"Hancock", ca si "What Happens in Vegas" si "Forgetting Sarah Marshall", sunt filme usoare, de sambata seara. Eventual vazute impreuna cu o fetiscana de IQ mediu. Vazut toate, placut toate (in ordine crescatoare), in principiu prin prisma distributiei. 7, 8, 8 - cu conditia sa'ti blochezi orice intentie de a "judeca" pe parcursul filmului.

 

Update la "Pushing Daisies" - pentru ca m-a plictisit ca niciun alt film, nu merita mai mult de 6. Pacat, parea promitator.

 

"Burn Notice" - 9.5, oamenii aia au continuat mirific si e singurul serial (aired on summer) pe care-l urmaresc saptamana de saptamana. Nu e 10 din cauza de... abuz de kitsch, slow-motion & well being.

 

"Weeds" - dupa doar un sezon (de la ~5.30am up until now :D ) concluzionez ca-si merita nota de pe imdb (8.8). Destul de 'fast paced' pentru a ma tine lipit, insa am ceva probleme in a-mi "apropia" caracterele (judecand dupa istoria filmelor/notelor postate, va dati seama ca...im more of a dumb movies guy, iar personajele cu alterneaza faptele 'bune' cu cele 'rele' nu sunt chiar pe gustul meu :D ). Acum... cumpar sezoanele urmatoare.

 

 

"After Sex" - putea fi maret, da'... nu-i. Mult prea putin Mila Kunis si doar 2, maxim 3 'povestiri' cu reale aplicatii. 6.5

 

 

LE: si ca tot enumeram filme de 'umplutura', "Kung Fu Panda"... e drept ca eu nu-s Badea, dar, wtf, daca nici pe mine nu m-a miscat...e mai previzibil pana si ca "Hancock" or "What Happens in Vegas". 6.5

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

Iron Man :

Neinteresant dpdv cultural.

Absolut superb dpdv relaxant, un fel de robocopobatmanotransformer.

Absolut imperativ de vazut pe minim 5.1 total neinteresant altfel.

Per total ii dau un 7 dar si un 10 daca nu aveti pretentii de filozof si daca vreti daor sa va relaxati.

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

Nu stiu daca s-a mai scris de el, The Green Mile, exceptional. Film mai vechi, cu Tom Hanks.

 

 

 

Ai dreptate, este exceptional.

Si o comedie peste medie, Rat Race, la fel merita.

Share this post


Link to post

Piratii din Caraibe III perfect pentru o seara racoritoare si relaxanta.

Daca reusesti sa treci de primele 10 minute plictisitoare si te integrezi in vremuri si in poveste, trucajele sunt absolut perfecte si vei avea tot timpul senzatia ca esti acolo.

Putin tras de par la batalia finala.

Oricum dpdv distractie cinematograficva = 10.

Abia astept episodul IV, fantana tinereti !

Share this post


Link to post

My Sassy Girl.

O poveste de iubire foarte atipică, un final (aproape) neaşteptat şi multe replici (uneori prea) isteţe.

Probabil că de asta nici nu are o notă aşa de mare pe imdb. Un 9 de la mine.

 

"After Sex" - putea fi maret, da'... nu-i. Mult prea putin Mila Kunis /.../

More Mila Kunis - dar să ştii că îşi merită nota de pe imdb...

Edited by rm.popa

Share this post


Link to post
Putin tras de par la batalia finala.

 

Restul e perfect plauzibil, nu? =))

 

 

 

Daca se termina "prost", era super film.

Share this post


Link to post
Restul e perfect plauzibil, nu? =))

 

NU e vorba de plauzibil sau nu, e un film de copii oricum.

Dar la batalia aproape finala ... cred ca tine vre-o 10 minute in continuu numai de explozii si sabii si explozii si sabi samd. Acolo chiar vrei sa dai la urmatorul capitol.

 

 

@rm.popa. Eu am constatat ca NU mai poti sa pui mai multi de 3 smile intr-un post, nu te lasa forumul.

Share this post


Link to post
NU e vorba de plauzibil sau nu, e un film de copii oricum.

Dar la batalia aproape finala ... cred ca tine vre-o 10 minute in continuu numai de explozii si sabii si explozii si sabi samd. Acolo chiar vrei sa dai la urmatorul capitol.

 

 

Daca se uita copii la filmul asta, nu mai au nevoie de gradinita, indiferent de care este.

 

PS: Consecutivi, a zis omul, consecutivi.

 

 

-----

 

 

 

Frumusel filmul.

Share this post


Link to post

The Dark Knight (2008) - n'am crezut nici vorbele de bine aduse lu' Heath, nici box officeu' din US. Captivant, 9.

 

The promotion (2008) - se vrea comedie, si se vrea moralizator. Nu merita - 4.

 

Get Smart (2008) - interesant, cu mici scapari prin script. Una peste alta, bunicel. 7.5

 

 

Si, ca tot se plang amerikanski de un inceput de toamna groaznic in materie de filme, TVRu' ne-a bucurat, zilele astea, cu doua clasice:

 

Scent of a Woman (1992) - Frumos, un pic prea 'siropos'. 9.

 

The Green Mile (1999) - Se vede manuta lu' Stephen King. 10.

Edited by Immortal

Share this post


Link to post

Foarte de acord cu primele 3, pe care le-am văzut şi eu.

The Dark Knight am refuzat să-l văd o perioadă bună de timp tocmai datorită încasărilor din America (şi pentru că de vreo 15 ani nu prea îmi mai plac filmele cu Batmani).

Într-o zi în care n-aveam la ce să mă uit, am cedat curiozităţii şi, spre surpriza mea, nu mi-a părut rău.

Dacă ai văzut Get Smart e păcat să nu vezi şi Get Smart's Bruce and Lloyd Out of Control. E ceva mai slab, dar trebe văzut: acţiunea se petrece simultan şi e văzută din perspectiva altor protagonişti. Conţine acelaşi gen de umor.

Share this post


Link to post

Vazut, cateva faze cat de cat amuzante, dar nimic memorabil. Poate daca-l cooptau si pe 'Smart', ar fi fost oarecum pe picior de egalitate...oricum, interesanta perspectiva :D

Share this post


Link to post

Death Race: departe de a fi cel mai tare film al anului, dar e de apreciat originalitatea script-ului.

Statham e... Statham, ca de obicei şi, una peste alta, filmul merită văzut. Dacă treci de primele 10 minute n-ai cum să adormi.

Dar cele mai tari sunt "instrucţiunile de utilizare" de la final: "The motor action vehicule sequences depicted in this film are dangerous. All stunts were performed in controlled environments with professional trained stunt crews on closed roads. No attempts should be made to duplicate any action, driving or car play scenes herein portraied."

Asta e ca aia cu "nu băgaţi pisica în cuptorul cu microunde". =))

 

Urmează să mă uit la Righteous Kill - cu o distribuţie de zile mari. Din păcate pe imdb are doar 7. Dacă face de mai mult de 7 o să revin cu impresii.

Share this post


Link to post

The Incredible Hulk (2008) isi merita nota de pe imdb, poate cu f putin mai mult. Merita vazut cu volumul dat tare. Deh, film de imagine si sunet stil Hollywood.

Interesant este ca la sfarsit se leaga cu Iron Man ( caruia ii dau cam aceeasi nota 7-8 4 fun nu ca si calitate artistica )

Urmeaza oare Iron Man VS Hulk ?

 

 

You Don't Mess with the Zohan prima jumatate de ora este superba dpdv comedie, apoi te cam plictisesti. IN stilul comedie cred ca merita totusi un 7-7,5 fata de 5.7 pe imdb. Merita vazut.

 

A Girl Like Me: The Gwen Araujo Story a MUST see. Atinge destul de eficient probleme reale ale lumii in care traim si se pare ca vom mai traii. Un film cu real subiect !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post

NU ca merita vazut. E absolut obligatoriu de vazut !

Edited by Cumnatu

Share this post


Link to post
NU ca merita vazut. E absolut obligatoriu de vazut !

Sunt filme pentru care merita sa tai din banii de bere si sa iei dvd-ul.

Pentru asta, am facut acest "mare" efort > :)

Share this post


Link to post

Nici macar nu trebuie sa faci acest efort, nu este film de explozii si sunet e film de subiect, poti sa il vezi linistit si AVI 2.0

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...