Jump to content
Sign in to follow this  
buleus

Rateuri In Evacuare

Recommended Posts

Scanner-ul nu te ajuta cu nimic in cazul asta. Ai mai multe variante, incepe prin a schimba tipul benzinei

Ai mai putea sa deconectezi sonda lambda si sa mergi fara ea o perioada de proba sa vezi daca se amelioreaza. Daca scoate fum negru la accelerare rece e amestecul bogat si se ineaca, desi eu sunt convins ca problema este pe partea de aprindere, detonatiile sunt cauzate de aprinderea defectuoasa a amestecului, ceva nu functioneaza cum trebuie.

Pe partea cu "nu trage bine" (exista si aici un topic dedicat) ar putea fi un avans initial reglat defectuos (cand s-a schimbat delco-ul).

  • Like 1

Share this post


Link to post

Supapele de evacuare arse sau injectoare care nu mai inchid bine.

Test de compresie si al injectoarelor.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Supapele de evacuare arse sau injectoare care nu mai inchid bine.

Test de compresie si al injectoarelor.

 

 

Salut, multumesc pentru informatii. Cum fac sa verific supapele de evacuare si injectoarele ... ce e de facut trebuiesc shimbate curatate ? si unde pot face operatiunea acesta ? multumesc anticipat .

 

Scanner-ul nu te ajuta cu nimic in cazul asta. Ai mai multe variante, incepe prin a schimba tipul benzinei

Ai mai putea sa deconectezi sonda lambda si sa mergi fara ea o perioada de proba sa vezi daca se amelioreaza. Daca scoate fum negru la accelerare rece e amestecul bogat si se ineaca, desi eu sunt convins ca problema este pe partea de aprindere, detonatiile sunt cauzate de aprinderea defectuoasa a amestecului, ceva nu functioneaza cum trebuie.

Pe partea cu "nu trage bine" (exista si aici un topic dedicat) ar putea fi un avans initial reglat defectuos (cand s-a schimbat delco-ul).

 

 

Benzina a fost prima schimbata in speranta ca scap fara sa dau banii pe delco ... asa ca ramane sonda lambda de deconectat ... daca imi spui si unde e si cum se deconecteaza sau eventual o poza ceva . alte idei mai ai de unde ar putea fi ... ? sau te prind pe undeva candva prin bucuresti sa tragi un ochi ?

 

Am detonari pe teava de esapament la rece si nu mai stiu ce sa fac de 2 luni incerc sa rezolv problema si nu reusesc :wallbanger:

 

Nu cunoaste nimeni un mecanic, un service bun care sa regleze avansul delcoului si sa faca si o diagnosticare completa si profesionista ?

 

Nu mai rezista, cedez psihic. Am fost la multe serviceuri si numai de "nea gica" am dat ! Fiecare ma pune sa schimb cate ceva ca oricum "e veche piesa si trebuie schimbata" sau "o luam prin eliminare"

 

 

Nu are nimeni un nume? o adresa? un numar de telefon? careva :wallbanger:

 

 

 

P.S. si eventual sa nu imi jupoaie pielea :drinkers:

Share this post


Link to post

Multumesc pentru ajutor tuturor . Solutia a fost uramatoarea: am ajuns la un service pe bulevartul Metalurgiei si am facut o scanare (nu mai schimb nimic la masina fara o scanare!!!) . Rezultatul a fost urmatorul EROARE la senzor acceleratie TPS eroare la sonda lambda . Au fost sterse erorile reglat motorul si masina merge ca noua .

Share this post


Link to post

Cand merg pe GPL, la viteza mare (de la 140 km/h in sus) in momentul in care reduc, iau piciorul de pe acceleratie, da un rateu foarte puternic pe evacuare. Astazi mi-a spart toba finala... Aveti idee ce ar putea fi?

 

Multumesc!

Share this post


Link to post

Ardere incompleta in camera si GPL-ul scapa pe evacuare. Probabil bujii, fise neschimbate la timp. Pe GPL se schimba la jumatate din perioada normala.

 

Pentru mai multe detalii viziteaza topicul de GPL.

Share this post


Link to post

Salut.

Dupa acelerare se aud rateurii in evacuare lucru observat cand am fost cu masina la itp si au facut testu la gazele care a fost in limite.Rateurile apar numai cand i-au piceoru dupa aceleratie si sunt prezente atat la mersul pe gpl cat si la benzina.Fisele si bujiile sunt schimbate de aproximativ 2 saptamani,ma gandesc ca poate sonda landa nu functioneaza in parametrii dar consumul de combustibil nu cred ca a crescut iar martoru de check engine nu sta aprins.Voi ce pare avetii ,ce problema sa aiba? Este vorba despre un cielo 2006 shoc.

Share this post


Link to post

salut . imi da si mie niste rateuri in timp ce merg pe GPL ,CAND BUBUIE IMI SALTA CARCASA LA FILTRUL DE AER... ce are?

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...