Jump to content
Sign in to follow this  
guru

Incalzirea Habitaclului Foarte Slaba-matiz

Recommended Posts

Am vazut ca exista solutia de spalare cu calgon. Cat calgon se pune la o "spalare"?

Share this post


Link to post

salut! o problema asemanatoare cu indicatorul de temperatura a apei am si eu.la mine nu se ridica deloc,am observat asta dupa ce am mers vreo 30km,am tras pe dreapta,am oprit motorul si dupa ce am pus iar contactul acul s-a ridicat pana la jumatate. asta s-a intamplat de mai multe ori,am mers si 100km ,acul se ridicase f putin,am oprit si am pus imediat contactul si s-a redicat la jumatate.ce ar putea fi?

 

 

Share this post


Link to post

buna am o intrebare..in urma cu 2 saptamani mi s-a spart radiatorul la matiz cel de incalzire...l-am cositorit pentru ca nu avea o fisura asa mare ...dupa ce l-am adus de la mecanic nu mai dadea caldura deloc , iar aer rece da. m-am intors din nou la mecanic si mi-a zis ca ii sunt rupte clapetele de la consola (chestia aia neagra in care e radiatorul) e posibil sa fie din cauza clapetelor sau clame ( :-? ?) ???

Share this post


Link to post

Da, e o clapeta care dirijeaza circuitul de aer fie pe la radiatorul ala de incalzire fie pe langa. Problema este ca e foarte dificila interventia, practic trebuie sa dai jos coaja bordului si multe alte elemente pana sa ajungi la blocul termic propriuzis. Daca mai gasesc pe acasa poze sa postez.

Share this post


Link to post

In legatura cu dirijarea aerului la Matiz, totul functioneaza OK, cu mentiunea ca pe pozitia a doua(sus+jos) se comporta ca pe pozitia 1(sus), adica sufla doar pe cele 4 aeratoare de sus, si pe jos nu, pe urmatoarele pozitii corespunde cu indicatia de la comutator(jos, parbriz+jos, si parbriz). Numai eu am problema asta, sau asa fac toate?

Edited by argon

Share this post


Link to post

Salut! Nu-mi mai indica temperatura apei la bord. Banuiesc ce-ar fi, dar astept si niste pareri! Mersi

Share this post


Link to post

a- nu face contact cupla la senzor;

b- n-ai lichid in motor;

c- ai umblat in bord sa pui leji.

Share this post


Link to post

Mi-am urat Matizul de cand mi l-a cumparat taica-miu cica sa invat sa conduc pe ea. A inceput sa-mi placa la un moment dat, cand lumea cu Dacie avea probleme cu incalzirea si eu nu. In iarna asta am avut si eu primele probleme si am tot dus-o in service-uri si nimeni nu i-a dat de cap. Ce fac acum? Dardai. Stiti vreo solutie de a-mi incalzi Matizul care sa nu implice motorul, caruia oricum nu i-a dat nimeni de cap. Mersi!

Share this post


Link to post
... In iarna asta am avut si eu primele probleme si am tot dus-o in service-uri si nimeni nu i-a dat de cap.

Astea-s basme de Petre Ispirescu, schimba service-ul.

Share this post


Link to post

am si eu o problema cu aeroterma... functioneaza decat in treapta a4a... la 1-2-3 nu face nimic... si inca ceva, imi baga aer rece de afara mult pe la picioarele pasagerului din dreapta fata, oricum as ghida sensul pe unde sa vina aerul se pierde jumate peacolo... poate are cineva vreo idee ce-ar putea fi

Share this post


Link to post

E fie arsa siguranta pentru treptele intermediare fie s-au parlit setul de rezistente pt 1-2-3.

 

Cat despre aer rece la picioarele pasagerului nu cred ca exista o defectiune tipica asa ca baga-te sub bord si vezi ce-i acolo.

Share this post


Link to post

E fie arsa siguranta pentru treptele intermediare fie s-au parlit setul de rezistente pt 1-2-3.

 

 

imi poti spune unde si care este acea siguranta, respectiv rezistentele ?

Share this post


Link to post

Descarca un Manual de Service Matiz, altfel, acesta este doar debutul unui numar nelimitat de intrebari.

Share this post


Link to post

Descarca un Manual de Service Matiz, altfel, acesta este doar debutul unui numar nelimitat de intrebari.

 

 

il am deja... din cate am vazut e un "Releu ventilator viteza mica" la tabloul de sigurante la motor care l.am verificat si e bun, insa tabloul de sigurante pasageri nu stiu unde se afla ca sa mai verific cate ceva, am cautat prin masina vreo 10 minute si nu dau de el...

Share this post


Link to post

Este prezentat in Manual: sub bord, in coltul stanga-sus, pozitionat acolo ca pentru coreeni.

Share this post


Link to post

...si inca ceva, imi baga aer rece de afara mult pe la picioarele pasagerului din dreapta fata, oricum as ghida sensul pe unde sa vina aerul se pierde jumate peacolo... poate are cineva vreo idee ce-ar putea fi

 

Aerul doar pe la picioare presupune ca ai deconectata / rupta vreo parghie din blocul termic, asa cum au spus si colegii, trebuie sa te bagi sub bord si sa vezi. Pentru mai multa usurinta iti recomand sa dai jos masca neagra a bordului si sa desfaci cele doua suruburi care sustin blocul de comanda al aerotermei. Urmareste unde duc parghiile de la butonul din centru si vezi daca nu cumva sunt probleme cu parghiile sau cu clapeta din blocul termic.

Edited by raven84

Share this post


Link to post

a- nu face contact cupla la senzor;

b- n-ai lichid in motor;

c- ai umblat in bord sa pui leji.

 

Mersi, a fost ”a”!

Share this post


Link to post

Am o problema nu chiar asa de grava dar ma tot bat capul de ce nu am destula caldura in masina baga dar cam jumatate din caldura avuta pana acuma (iarna trecuta), astazi am schimbat termostatul crezand ca termostatul a ramas pe pozitia deschis dar tot degeaba si ma gandesc ca poate radiatorul de incalzire este infundat am pus degetul cat am ajuns la teava care intra in radiator si se simte fierbinte cred ca este turul iar la la retur nu am cum sa ajung sa vad daca este aceeasi temperatura.

Am manual de Matiz dar nu specifica ce trebuie desfacut si cum pentru a ajunge la acest radiator cred ca trebuie dat tot bordul jos si mai ales ca am si aer conditionat si evaporatorul care este intre suflanta si distributorul de aer cred ca este cam greu de desfacut,ma gandesc ca a ramas din acel praf care se pune in antigel ,de anul trecut cand am avut o scurgere din cauza unei garnituri la galeria de admisie si pana acuma nu am avut probleme dar acuma am observat ca este caldura la jumatate.

Intrebarea mea este daca a desfacut cineva pentru a ajunge la acel radiator de incalzire?

Share this post


Link to post

Este mult de munca, furtunele de la "calorifer" se desfac pe sub masina (acolo poti sa pui mana si pe tur si pe retur). Trebuie demontat si bordul, stiu de la service, parca si negru si gri... Daca inca mai circula lichidul prin calorifer, e de preferat in loc de demontare/inlocuire, sa-i faci o curatire cu un aditiv specializat adaugat in instalatie (pe asta nu stiu sa ti-l spun, unii zic ca a mers cu calgon, altii cu ceva otet...)

Share this post


Link to post

Este mult de munca, furtunele de la "calorifer" se desfac pe sub masina (acolo poti sa pui mana si pe tur si pe retur). Trebuie demontat si bordul, stiu de la service, parca si negru si gri... Daca inca mai circula lichidul prin calorifer, e de preferat in loc de demontare/inlocuire, sa-i faci o curatire cu un aditiv specializat adaugat in instalatie (pe asta nu stiu sa ti-l spun, unii zic ca a mers cu calgon, altii cu ceva otet...)

 

Mersi mult ,am sa vad ce fac daca se indreapta putin timpul sa nu fie asa de frig ca daca trebuie sa ma bag sub ea este cam rece.

Edited by tm06cristi

Share this post


Link to post

Acum 2 luni am schimbat antigelul, iar cand a venit putin frig nu se mai incalzea in masina (nici motorul). In 8km, pana ajungeam la munca, abia trecea peste prima linie. Furtunele de la radiator erau calde. Concluzia: termostat stricat. Am montat termostat Facet de 82 grade (am dat cam mult pe el dar a meritat). Acum motorul se incalzeste in fix 2,5Km.

Share this post


Link to post

Inainte sa schimb termostatul, la 7-10 grade afara, abia ajungea la prima linie indicatorul, chiar daca era oprit si ventilatorul.

In seara aceasta, la -6 grade afara, treapta 1 ventilator (recirculare, dezaburire) in 6,5Km a ajuns la temp normala.

Share this post


Link to post

salut. cine si-a mai schimbat caloriferul sa ma ajute si pe mine sa imi spuna cum sa desfac colierele din jurul furtunelor de apa de la calorifer. la mine urechile nu sunt indreptate in jos ca in manualul de service ci sunt in lateral..este aproape imposibil sa ajung cu un cleste in pozitia aia

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...