Jump to content
Sign in to follow this  
ddanos

inchiderea centralizata

Recommended Posts

Tocmai mi-am scos masina din service si am observat ca nu se mai descuie portierele din telecomanda ci doar cu cheia; de incuiat se incuie din telecomanda...Tre' sa ma duc din nou pe la "meseriasul" care si-a bagat nasul pe-acolo! Oare au "deranjat" vreun fir de la inchiderea centralizata sau e eroare de montaj (mi-am inlocuit portiera stanga fata)? Nici cand opresc motorul nu se mai deblocheaza portierele ci raman incuiate...Are cineva idee unde as putea sa umblu ca sa fie ca inainte? Ca de electrician mai dau abia saptamana viitoare...

Share this post


Link to post

Cred ca a uitat sa-ti lege actuatorul(sau sa-l ia de pe usha veche) . Uita-te dupa fire nelegate , in usha sau sub bord pe partea soferului . :|

Share this post


Link to post

Daca n-ar exista actuatorul nici nu s-ar incuia nu?

Mentionez ca actuatorul de la sofer (care le comanda si pe celelalte) primeste curent in momentul cand opresc motorul sau dezarmez (se aude un mic click si misca putin butonul de inchidere de pe usa) dar se comporta ca si cum ceva ar impiedica actuatorul sa-si faca cursa completa...Iar cand descui cu cheia la sofer, se descuie toate portierele! Cred ca este o pozitionare proasta a actuatorului principal...Dupa 15.00 o sa ma uit putin pe-acolo!

Share this post


Link to post

Ei in cazul asta trebuie sa verifici alinierea actuatorului si sa-i reglezi cursa . Ma gindeam ca la service au pus "usa cu totul" si ai in loc de actuator comutatorul original .

Share this post


Link to post

Salutare !

Uite va spun ce mi s-a intamplat mie acum vre-o 2 sapt !

Incepuse sa fata fite inchiderea pe patrea soferului .

eu am crezut cumva ca actuatorul s-a dus.

Am cumparat altul (320000lei) l-am schimbat si canci , nu mergea nici asta .

De fapt era vorba de altceva , tija aia metalica , care face legatura intre actuator si broasca.

Era un pic indoita si nu mai reusea actuatorul sa o impinga!

Asa ca verificati intai la un meserias tija aia si dupa aia schimbati actuatorul(daca e cazul) .

Bafta

Share this post


Link to post

FIXED! Erau legate firele de la actuator gresit de bizonul care mi-a montat portiera...

Share this post


Link to post

N-ai idee cate chestii de-astea se intampla dupa ce vii cu masina de la "upgrade". Eu am fost patzit cu meshterii din service, ca nu sunt atentzi la detalii, si ii doare exact in cot de masina ta ...

Share this post


Link to post

@Wolfman: Se poate inchide?

Share this post


Link to post

Da, functioneaza normal acum... Dupa ce o luasem din service nu se mai deschideau portierele decat din cheie.

Share this post


Link to post
Guest
This topic is now closed to further replies.
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...