Jump to content
Sign in to follow this  
Gica

Loc De Parcare Cu Plata In Fata Blocului

Recommended Posts

Treaba merge doar intre orele 18 - 20 pentru ca legal parcarea de resedinta este a ta doar dupa ora 18.

Pai problema e ca eu ajung acasa dupa ora 22 si atunci am nevoie de loc. Am inteles ca Politia Comunitara s-ar ocupa de chestiile astea...

Share this post


Link to post
Exista un nr de tel la care poti sa suni si in maxim 30 min vine si ii ridica masina, se aplica o amnda de nu stiu cate mil de lei vechi. Treaba merge doar intre orele 18 - 20 pentru ca legal parcarea de resedinta este a ta doar dupa ora 18.

 

P.S. Daca vrei pot sa ma interesesz de nr. de telefon

 

Nu se specifica nici unde orele in care ai dreptul la locul de parcare.

Eu am loc de parcare platit in sect.3 si am intrebat-o pe tanti de acolo care mi-a dat autorizatia si a zis ca nu este nici un interval orar si pe contractul de inchiriere nu scrie nimic despre asta. Asta inseamna ca la orice ora daca gasesc pe cineva pe locul meu de parcare ala a parcat ilegal.

Share this post


Link to post

tkd29 nu stiu daca se specifica undeva in autorizatie dar eu am intrebat si asta mi-a zis tanti de la primaria sector 3, ca de la ora 18 in sus e locul tau de parcare pana la 8-9 dim. Treaba nasoala e ca aia de ridica masinile parcate ilegal nu lucreaza decat pana la ora 20. Pe mine ma oftica faza ca nu poti sa-ti montezi un T ca sa nu poata nimeni parca in locul tau si sa iti folosesti parcarea la orice ora ai ajunge acasa.

 

cristi vb stiu cum e sa ajungi acasa la 22 - 23 si sa nu ai unde sa parchezi masina.

 

Cateaodata imi vine sa dau o tura pe langa masina cu cheia franceza in mana.

Share this post


Link to post

Si eu stiu ca locul de parcare (platit) este rezervat intr-un anumit interval orar (asa am fost informat de catre primaria sectorului 4). Eu gaseam mereu locul ocupat, mai putin de vecini (cu care am vorbit si cat de cat sa rezolvat) si destul de des de cei care veneau in vizita. Am intrebat la primarie cum sta treaba. Deci "T" de metal nu ai voie, iar daca parcheaza de mai multe ori aceeasi masina faci reclamatie mai intai la politie si dupa aia mai vezi. Dar daca parcheaza o singura data (chipurile omul nu a stiut ca este platit acel loc) cam ramai cu buza umflata si cum la mine mereu era alt vizitator, uite ce parcam eu pe bulevard ca sa nu ocup si eu la randul meu locul altui vecin. =D> Si uite asa aveam parcare de 90 RON pe an.

Asta este tara romaneasca, dai un ban dar stii ca nu-l mai ai.

PS. Cat despre mutarea masinii sau alte acte de vandalism sau injurii aduse proprietarului, s-ar putea sa deveniti din reclamant - reclamat, iar respectivul cel mult se alege cu o banala amenda, pe cand o vopsitorie de masina, sau ceva care s-a rupt cand ai tractat-o (curea distributie) sau zile de spitalizare ... cred ca o sa usture la buzunar, deci ...

Edited by papie

Share this post


Link to post

Singura chestie cu adevarat legala si de efect este sa-l dai in judecata. Faci poze, aduci martori, inclusiv de fata la o discutie cu el, ii spui ce ai de gand, cat se poate de serios si distant si sa vezi ce distractie o sa fie cand se trezeste cu citatia. Daca nu cumva se razgandeste (putin probabil ca n-o sa te creada, daca e asa tupeist). Evident, asta daca ai timp de pierdut si chiar vrei sa te distrezi. Bineinteles, trebuie sa ai si... simtul umorului :)

Share this post


Link to post

Stii vreun caz concret finalizat cu succes in instanta?

Share this post


Link to post

Vineri a venit primaria cu o macara, la blocurile din zona mea (Iancului) si a ridicat toate garajele, construite legal sau ilegal. Un lucrator de acolo mi-a zis ca nu se mai accepta garaje in sector 2, numai locuri normale de parcare :-?

 

Oricum, zonele unde erau ingramadite garajele arata precum Kosovo dupa bombardament acum :mrgreen:

Share this post


Link to post

Vor veni sa si asfalteze dupa. Asa au facut si la mine.

Share this post


Link to post
Stii vreun caz concret finalizat cu succes in instanta?

 

Parca am pomenit ceva de simtul umorului :D

Share this post


Link to post
... Si uite asa aveam parcare de 90 RON pe an ...

Revin-o-ti, parcare rezervata 24 din 24 la banii aceia ? Pana si la cimitir este taxa mai mare, iar acolo stai unul peste altul, pe o suprafata mult mai mica !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Dupa cum am spus nu este rezervata decat ceva de genul interval 18:00 - 06:00. Iar suma (aproape 1 mil / an) cred ca este suficienta avand in vedere: zona (Berceni in capat la Brancoveanu - deci nu este centru sau ceva fite), nu asigura nimic (inscriptionare nr. auto pe respectivul loc, pancarda cu "locuri

platite" etc.) doar un ecuson pe care (in cazul in care gaseam locul ocupat - 20 % din perioada) nu puteam sa parchez masina. Deci suma nu cred ca este mica pentru (non)serviciile oferite.

PS. Oricum eu vad taxa "impozit auto" ca fiind o taxa pentru locul (fara rezervare bineinteles) ce il ocupa respectivul autovehicul. Aduna sumele sa vezi cat costa umbra pe care o face autovehiculul.

Apropo: Un loc la cimitir costa mai mult decat masina mea si se fac afaceri "imobiliare" de acest gen foarte banoase.

Edited by papie

Share this post


Link to post

Aici, mi se pregateste un loc nesigur pentru 150 lei pe an (!) si nu-i zona zero, in conditiile in care actualmente am doua gratis. Si asa gasesc uneori locul ocupat, desi exista alaturi spatiu garla, dar este adevarat, o fac doar unii care continua sa gandeasca in termenii acestia: "sa-l vad eu pe ala care-mi dezumfla rotile sau care-mi blocheza iesirea din parcare". Te asigur ca pleaca dezamagiti de la rudele lor spre judetele de bastina.

Altfel, cele mai scumpe taxe sunt la venirea si la plecarea din aceasta lume, dar au un avantaj, nu le platesti tu.

 

PS capatul lui Brancoveanu este loc de fitze, acolo intoarce uliul !

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Pai in Bv. o fi mai scump ca este aerul mai curat :scarpin: .

:o fftopic: Iar cu taxele "de plecare" poti sa ai surprize gen crematoriu (daca nu te asiguri din timp).

Treaba cu uliul =D> mi-a placut.

Share this post


Link to post

Nu ma sperie locul de veci, fie el si la Cernica, eu m-am asigurat deja, imi donez organele, pentru primul am gasit deja amatori. Mai greu e cu locul de parcare, acolo tot de el am nevoie.

 

Ulterior: am vrut sa zic Cenusa, nu Cernica.

Edited by tolin

Share this post


Link to post

"Ulterior: am vrut sa zic Cenusa, nu Cernica."

Bravo, m-ai lasat sa rumeg - nu intelegeam traba cu Cernica neam.

O solutie ar fi ca primaria din cei 150 RON / loc sa opreasca o parte pentru a tine rezervate 2 - 3 locuri pentru vizitatori. Oricum foarte multe probleme parvin din bunul simt al cetateanului care la noi (in Romania) este egal cu care e mai tare in muschi, nicidecum pe rationament - unica chestie care ne deosebeste (cu adevarat) de mamifere.

Share this post


Link to post

Ne mai deosebeste inca una: cand se lupta pentru "locul de parcare", animalele nu se omoara.

Share this post


Link to post

Solutia: stai unde vrei si cat vrei platind fiecare ora petrecuta pe spatiul public amenajat.

Pana atunci o sa ne ramana vecinele nemaritate din cauza ca bietii pretendenti nu gasesc intelegere & loc de parcare.

Share this post


Link to post

Da, desteapt raspuns, in ton cu vremile actuale si apuse. Dupa ce "parintii" ti-au daramat "casa pe pamant", cu curte, garaj si alte acareturi, in schimbul unui apartament la bloc, vin "copiii lor" si-ti zic: condomeniul in care esti mata proprietar detine o garda de X m in jurul lui (daca apuci sa pui o panseluta pe spatiul acela), iar restul, este domeniu public, aici platesti la baietii destepti, daca vrei sa nu-ti ridicam masina, alta proprietate pe care poate sa faca cine ce vrea !

Share this post


Link to post

O mica rectificare, Maestre: nu astia de azi au inventat aglomeratia, ci mintile luminate ale arhitectilor comunisti in frunte cu stim noi cine care nu acceptau ca, intr-un bloc de locuinte, alte persoane in afara de secretarul de partid si de vreun militian vor avea autoturism propriu.

Share this post


Link to post

Si la unguri si la sarbi (croati, sloveni ...) au fost arhitecti "comunisti", ca pe invers nu se putea, dar acolo spatiul unui ap. pentru "familia medie de 3,2 persoane" (stia Votcaroiu ce stia, doar la CSP se cloceau lucrurile acestea) era de 120mp, fata de 76 pe hartie si 64 reali la noi, iar condomeniul (ca doar nu l-au inventat comunistii) era prevazut cu spatii de parcare (garaje), de recreere si de joaca. Spatii similare s-au prevazut si la noi, chiar cu garaje la parter, doar ca ele n-au fost trecute nici in 90 in aria privata si s-au pastrat in zona de promiscuitate publica. De aici si diferentele vizibile din satelit si violul continuu la confortul si asa redus. Daca inainte, arhitectii erau "parintii nostri", acum, administratorii suntem "noi" insine, fiecare prin reprezentatii cei mai de seama. Sa vii acum sa zici: iti crestem pensia de la 390 lei la 500 lei, dar si tu sa ne dai 150 lei pentru locul de parcare pe care l-ai amenajat si-l folosesti de 20 de ani, cum se cheama ? Asta nu-i un viol continuu, inceput de parinte si tinut viu de catre mostenitor ? Prin ce se deosebeste administratorul de acum, fata de cel de ieri, doar prin faptul ca stie a injura si intr-o limba straina de larga circulatie ?

Edited by tolin

Share this post


Link to post

Foarte bine spus Tolin.

 

Fapt real: la mine in fata blocului parcare de 90 de masini amenajata de locatori dupa 1990 si care a avut aprobare si s-au platit la primarie locurile din ea pana in 2005. Moment din care nu a mai fost aprobata. Acum trei saptamani gasim bilet in parbriz ca trebuie sa ne mutam masinile pentru ca terenul va fi imprejmuit. Ulterior administartorul a aflat ca a fost concesionat terenul din... 2005. 90 de masini care vor fi parcate pe bloc probabil ca alte locuri nu mai sunt.

Interesant cu adevarat insa este faptul ca taica-miu a copilarit in apropiere si pe locul acesta au fost case care au fost daramate pentru constructia unei sosele. Cum a fost posibil ca primaria sa concesioneze un teren care sigur este in litigiu?

Simplu... Ca in Romania.

Iar proiectul soselei cu traseul Pod Colentina -> traversare lac Fundeni pe pod -> Pantelimon care ar rezolva multe probleme de trafic in zona a fost abandonat chiar daca este inceput (picioarele podului de peste lacul Fundeni exista)

Share this post


Link to post

Ticalosie este mai mare, de asta zic ca-i continuitate: obtinerea unui loc de parcare platit (intr-o parcare din spatele blocului, nu pe drum public) se face prin licitatie si pleaca de la 150 lei. Sa vezi acum ce frumos se vor saluta vecinii pe scara, daca unul vrea sa-l faca pe altul si duce licitatia, prin interpusi (poate participa oricine, ca-i domeniu public, nu ?), la oha, cat mai sus ! Adica aceasta masura nu va face decat sa dezgroape securile demult ingropate.

Share this post


Link to post

Sa povestesc despre cum am obtinut loc in sectorul 3:

 

In iarna 2006 erau ~20 garaje pe o fasie de teren in fata blocului, peste strada si au inceput demolarile; cum a fost ridicat primul garaj m-am dus glont la primarie si am facut cerere de parcare :) (am primit numar de inregistrare cel putin, ca din spusele lor nici macar proiect nu e acolo facut).

Timp de 1 an si ceva am fost pe la primarie de vreo 7 ori (cand au disparut toate garajele, cand au facut curatenie, cand s-a betonat locul, cand au inceput sa se marcheze, etc.); am facut cereri noi, au expirat, am facut altele, s-au schimbat formularele, am facut iar .

Am stat la cozi infernale, m-am postat de la ora 7 si primaria deschidea la 9, am rugat, strigat...

 

Bineinteles ca tot marlanii, pilosii, politienii si tiganii au avut cel mai mare succes; din 20 garaje s-au facut 48 locuri de parcare!

mi s-a parut corect sa aiba prioritate cei care au avut garaj, deci au ramas 28 parcari.

 

Azi primeam raspun ca nu e gata proiectul, a doua zi aparea marlanul cu autorizatie, a treia zi ma duceam si eu si imi zicea ca sunt ocupate toate la care replicam ca tocmai am plecat eu de pe locul pe care il vreau si unde parchez de 1 an, deci nu poate fi ocupat, ajung acasa si tiganul din bloc isi desenase autorizatiile pe 3 locuri !! desi legal nu ai voie decat unul, mai multe doar cu licitatie daca sunt disponibile, etc.

In final, dupa certuri, mi-a dat loc ... :D (ce fericire, recunostina vesnica :rambo: )

 

Acum sunt proptiti acolo tot felul ce "romani" din blocurile vecine care nu au nici o treaba cu strada si locurile acestea...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...