Jump to content
Sign in to follow this  
Gica

Loc De Parcare Cu Plata In Fata Blocului

Recommended Posts

In primul rand scuze daca s-a mai discutat asta.

 

As vrea sa imi platesc locul de parcare ca sa nu mai gasesc diversi agarici parcati pe locul meu, dar nu am nici o baza "de scandal" atat timp cat nici eu nu platesc pentru loc. Ne bazam doar pe respect reciproc intre vecini, dar unii se hotarasc deodata sa nu ma mai respecte (ca deh... eu am 3 ani de cand stau acolo, iar ei au 20...) si trebuie sa duc munca de lamuriri cu frumosul ca sa nu se enerveze si sa ne certam.

 

Asa ca in principiu, daca are cineva experienta sa imi spuna care sunt pasii necesari obtinerii autorizatiei de parcare sau cum s-o numi ea, as fi tare recunoscator. Cineva ce a trecut prin aceste faze, in special in Bucuresti.

 

Multumiri anticipate !

Share this post


Link to post

Primul pas: te duci la Primaria de sector si afli acolo ce locuri sunt alocate in zona in care esti. Depui cererea tip si te rogi sa se aprobe. Daca nu reusesc acesti 2 pasi, ramane sa te certi cu respectivii ca si pana acum. A, oricum, chiar daca obtii autorizatie, tot o sa gasesti pe unii - altii parcati acolo... Ii doare in esapament de pacarea platita...

Share this post


Link to post

din pacate cererea trebuie semnatasi stampilata de presedintele administratiei blocului sau administrator ...aici m-am blocat eu.

Share this post


Link to post

Şi se face în limita a 30 sau 40% din totalul locurilor de parcare. Oricum este dreptul primului venit, lucru de care la mulţi nu le pasă şi (vorba lui Viper cu eşapamentul) nu ai voie să blochezi locul ci doar să-l marchezi cu tăbliţă.

Share this post


Link to post

nu e chiar asa cu "parcarea platita" (ma refer la ocuparea locurilor platite de catre alte masini). In Constanta, dupa obtineera hartogarieie, vin cei de la primarie si "planteaza" indicatorul "tipizat" pe care este scris Nr. AUTO, Termen, nr. autorizatie. Daca cineva parcheaza pe un astfel de loc, nefiind al lui si neavand aprobarea titularului, poate sa isi ia adio de la mersul cu masina (in functie de cat de mult vrea proprietarul) Adica se strange un grup de vecini surziti de claxoane si il iau pe ala care a parcat aiurea la "alintaturi"... In bloc la mine s-a trezit unul din asta pe la 2 noaptea.. (era chiar locul meu de parcare si din camera mea nu se aude absolut nimic, fiind pe partea cealalta a blocului). Prin zona era un filtru de politie.. Ei, respectivul s-a ales cu amenda pt. disturbarea linistii publice!!!! + amenda pt. parcare neregulamentara!!!

Asa e cu legea lu nea Leguma... si mi se pare normal si omenesc. Totodata mi se pare normal si firesc sa nu ridic "batul" pt. a bloca acel loc de parcare pe timpul zilei cand nu o sa fie masina parcata acolo timp de mai multe ore. Daca ajung pe acasa si locul meu e ocupat, dar sunt locuri "comune" libere, parchez acolo.

 

In bucuresti sunt o gramada de probleme: Nu stii care e loc platit si care nu... Sunt unii care parcheaza pe trotuar, si tu de ce. parchezi pe acol loc te trezesti cu nu stiu ce... sau tot felul de dispozitive puse pt a bloca locul respectiv, cu toate ca e trotuar. In C-ta, locurile cu plata sunt amenajate individual, cu aprobarea administratiei, nu pot fi decat pe aceeasi parte a strazii pe care este si blocu... Peste strada sunt locuri comune. Aceste locuri AU PLATFORME DIN BETON/ASFALT (este obligatoriu asa ceva)!!!

Edited by CT_ZDB

Share this post


Link to post

In Bucuresti nu este practic loc care sa nu fie... loc de parcare. Indiferent ca e in parcari amenajate, pe strada (maxim banda 2 :D ), pe trotuar, pe spatii verzi (sau pline de noroi), pe scurt, oriunde poti ajunge cu masina. Desigur, unele sunt mai evidente, altele nu ti-ai imagina pana cand nu te trezesti cu "proprietarul".

 

Cat despre "ADP", orice e posibil, Gica. Trebuie doar sa gasesti omul (la ADP-ul sectorului tau) si momentul(ele) potrivit(e) (s-ar putea sa para de "necucerit" la inceput, dar nu uita - si Troia parea la fel). Gaseste omul, insista si vei afla ce se poate face in cazul tau.

Share this post


Link to post

La mine s-au dus oamenii la ADP (parcarea fiind trecuta la ei ca spatiu verde) au venit cei de acolo, au delimitat locurile de parcare si acum fiecare se duce si plateste parcarea cu nr respectiv ...

Eu cand am fost prima oara acolo nu m-au intrebat decat care este locul pe care vreau sa il platesc ... asta a fost tot.

 

Succes!

:D

Share this post


Link to post

la mine au pus cruci (T-uri) in strada!

 

da .. am zis bine cruci, ca exact asa sunt, si in strada, ca sunt in banda 1

 

legal :rambo:

Share this post


Link to post

@nbd: si locatia ta este...

 

adp-ul tine de primarie, si in fiecare oras e altfel.

Share this post


Link to post

L-am ajutat eu pe colegul sa completeze :D

Share this post


Link to post

Cum? nu ati vazut masini parcate pe banda 3-a in Buc? mergeti va rog pe Theodor Pallady ... o sa gasiti masini parcate pe banda 1-a si a 3-a... sau.. cand pe banda 1-a, cand pe banda 3-a... si asa de "frumos" se circula...

 

Eu nu inteleg de ce nu se mai renunta din "spatiile verzi" (aka gradini de toate felurile) de langa blocuri si sa se mai faca niste locuri de parcare... Loc s-ar gasi dar oare sunt primariile interesate ca, (virgula) cu un minim de efort sa poata aduna un ban cinstit de la populatie? Plus ca nu inteleg cum vine asta??? eu sa platesc pt. un loc de parcare, da nea VASILE, de la 3, prieten bun cu administratorul sa faca gradinarit in fata blocului??? Nu zica ca nu trebuie sa mai ramana pic de vredeata printre blocuri... spun ca se poate face in asa fel incat sa ramana si verdeata cat de cat, si sa se mai faca si cateva locuri de parcare...

Share this post


Link to post

Aia e strada dubla cu sens unic, deci ai voie sa parchezi si pe o parte si pe alta :D

 

Chestia cu spatiile verzi e discutabila. Daca ar fi ceva grija, nu zic civilizatie ca asta e departe, doar grija, probabil ne-am multumi cu mai putin "spatiu verde", care de multe ori e "spatiu cu pamant". Eu unul n-am prea mai vazut iarba pe spatiile "verzi" de multa vreme. Dar au inceput sa... creasca din ce in ce mai multe masini pe acolo. Spre deosebire de ciuperci, ele apar in lipsa de ploaie.

Share this post


Link to post
@nbd: si locatia ta este...

 

 

Bucuresti Sector 2 Iancului :)

Share this post


Link to post

@AB n-o sa vezi spatii verzi, vezi gradini si gradinite in care diversi pensionari cultiva diverse ierburi pe care se p*** cainii, dar pe care ei le pun in ciorba... Spatiu verde inteleg un gazon, doi trei pomi, o bancuta ceva, nu tiganismele alea...

Share this post


Link to post

Am inteles ca in cazul in care proprietarul masinii este o persoana juridica, taxa anuala necesara pentru un loc de parcare pe undeva pe langa bloc este mult mai mare decat daca este vorba despre o persoana fizica. Aveti cumva idee la cat se ridica aceasta taxa (in ambele cazuri)?

 

P.S. oricum, din cate imi dau eu seama, vazand cat de pline sunt parcarile din bucuresti, in momentul in care ai tupeul sa sustii ca ai platit locul pe care parcheaza un "veteran" deja te expui in mod constient la tot felul de pene, zgarieturi, blocaje etc. C-asa-i romanu'

Edited by Brainiac

Share this post


Link to post

Am mai scris pe undeva, mai scriu si aici: e cam 750.000/luna, si nu e nici o greseala de cifre!

Share this post


Link to post

750.000 pe luna mi se pare enorm avand in vedere ca nu prea imi garanteaza decat dreptul de a-mi pune placuta in dreptul locului de parcare SI ATAT.

 

In legatura cu spatiile verzi dintre blocuri eu sunt de parere ca sunt chiar prea mici, ar trebui repuse in drepturi si amenajate cu responsabilitate. La mine in jurul blocului cam toate gradinile au fost injumatatite de locatari ca sa-si puna ei masinile cu totul pe trotuar si astfel blocand orice cale de acces a pietonilor care trebuie s-o ia pe strada. Cu alte cuvinte s-a injumatatit spatiul verde si asa putin si prost amenajat, s-a eliminat orice cale de acces a pietonilor si toate astea GRATIS. Si sa te fereasca sfantu' sa parchezi pe un loc d-ala ca-ti sar toate babele in cap... GRATIS. Deci, de ce as plati 750.000 pe luna pentru locul de parcare ?

Share this post


Link to post

Despre fizic "contra" juridic, cateva aspecte:

- exista in mai toate domeniile o "finantare incrucisata" (sincer sa fiu nu stiu termenul in romana pentru "cross subsidizing") intre rezidential si business; adica pentru ca primii sa plateasca mai putin, ceilalti trebuie sa plateasca mai mult; asta este evident o viziune simplista asupra problemei, dar aplicata cu succes chiar si in... economii de piata

- "valoarea de utilizare" a unui spatiu de parcare pentru o persoana juridica e mult mai mare decat pentru una fizica; e vorba aici si de imagine (unde parcheaza un oaspete?) si de orgolii (unde parcheaza sefu'?) si...

- o firma care-si cumpara spatiu de parcare va folosi de regula diverse modalitati de protectie, mai mult sau mai putin "impresionante" (paznici, "capre" cu afis, etc)

- sistemul asta "preferential" are si o parte "gri"; evident ca multe firme mici, cu sediul prin apartamente nu vor apela la regimul "juridic", ci la cel "fizic", vorba lui remix, "de ce nu?"

Share this post


Link to post

Multumesc pentru informatii. Intrebam care este situatia in cazul unei persoane juridice deoarece o masina achizitionata in leasing apartine firmei de leasing pana in momentul platii ultimei rate din contract...Asa ca acum sunt pus in situatia de a alege intre a plati 750.000 lei/luna pentru un loc pe care am marea sansa sa gasesc pe altcineva parcat si a face ce fac toti vecinii mei. :X

Share this post


Link to post

Nu e asa!

Daca ai contract de leasing pe persoana fizica, parcarea o iei ca persoana fizica.

Te duci, in plus fata de actele normale, cu contractul de leasing la ADP si gata!

Share this post


Link to post

Ma bag si eu un pic...

Stau in Tei, linga facultate.Am fost prima data la ADP sect.2 sa vad daca sint locuri libere.Erau.Dupa aia am facut o cerere catre administratia blocului cum ca sint de acord sa-mi iau loc de parcare.Cu asta m-am dus inapoi la ADP, s-a mai completat si acolo un formular si dupa vreo saptamina mi-au aprobat.Am platit si dupa aia a inceput distractia.Locul pe care mi-l dadusera ei era ocupat de un vecin care nu mai platise de vreo 2 ani, dar nu stia nimeni chestia asta.Am vb cu el, a cam strimbat din nas, dar dupa vreo 2 zile a fost si el la ADP si a luat alt loc, care bineinteles era ocupat de alt vecin care bineinteles si el nu mai platise de vreo 2 ani.Si uite asa, din cauza mea au intrat mai multi in legalitate, care ocupau locurile din inertie, nu mai platisera de ani de zile dar nimeni nu stia.De aceea trebuie mers la ADP, in general ei au evidenta locurilor de parcare si iti pot spune care e liber si care nu.Si asta e bine de facut in general la inceputul anului.

Dupa aia, pot sa ma consider un fericit deoarece la mine la bloc sint destul de OK vecinii, din ianuarie pina acum cred ca am gasit locul ocupat o singura data...in rest chiar si cind m-am intors din concediu , dupa 2 saptamini, l-am gasit liber.Si nu am placa cu nr sau alte alea.Pur si simplu se stie ca alea sint platite si nu se baga nimeni peste ele.

Share this post


Link to post

Care sunt procedurile legale prin care pot sa conving un vecin sa nu imi mai ocupe locul de parcare platit la Primaria sector 3. Am incercat sa ii zic cu frumosul si mi-a raspuns : "Ce ba, tu ai 3 masini si ne ocupi noua locurile!" . As vrea in continuare sa il indepartez "legal" dar nu stiu de competenta cui este treaba asta. Daca nici asa nu se va rezolva o sa-si gaseasca masina in mijlocul strazii in fiecare dimineata.

Share this post


Link to post

@ cristi Ai fost la primarie? Cred ca ei sunt in masura sa faca ordine pe acolo.

Share this post


Link to post

@cristi_vb: uite ce a facut un amic de-al meu: se ia una bucata sufa, se leaga masina respectiva de masina ta si se tracteaza in mijlocul strazii.

Apoi se lasa in parbriz un bilet: Data viitoare va fi pe calea ferata!

Dupa faza asta, masina respectivului nici nu a mai aparut prin zona.

Share this post


Link to post

Exista un nr de tel la care poti sa suni si in maxim 30 min vine si ii ridica masina, se aplica o amnda de nu stiu cate mil de lei vechi. Treaba merge doar intre orele 18 - 20 pentru ca legal parcarea de resedinta este a ta doar dupa ora 18.

 

P.S. Daca vrei pot sa ma interesesz de nr. de telefon

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...