Jump to content
Sign in to follow this  
andreib

Muzica Buna

Recommended Posts

Baieti, incercati Mariza Monte... E un fel de Cesaria Evora dar muuuuult mai divina... Incercati Primavera...

 

Nu confunda Mariza cu Marisa Monte. Sunt doua persoane diferite care au aceeasi pasiune si meserie. :) >-

 

Ma bucura mult sa constat ca nu sunt singurul care apreciaza muzica "fado". Eu am toate albumele Marisei Monte, 5 la numar. Este intradevar una dintre vocile de aur ale Portugaliei. Va recomand sa cautati si sa ascultati Mariza, Misia, Madredeus, Dulce Pontes sau Katia Guerriero. De asemenea recomand muzica braziliana sau cubaneza. Inti Illimani sau Sol y Lluvia sunt trupe care in America de Sud inseamna ceva in muzica. Acestea ar fi (cum ar spune un coleg) "pasarelele mele". Sunt fan declarat al muzicii country americane, fac acesta precizare din cauza ca apreciez foarte mult si muzica napoletana, un alt fel de country, de aceasta data european. Un Dwight Yoakam, Toby Keith, Mary Chapin Carpenter sau Garth Brooks, Kenny Chesney, Rascall Flats si binenteles castigatorul ultimei editii de la CMT Nashville, australianul Keith Urban nu pot decat sa faca orice drum la volan o placere. Dintre europenii nascuti in zona Napoli pot mentiona legenda vie a muzicii napoletane, Mauro Nardi sau noua stea Gigi D'Alessio. Cu deosebire va recomand toate cele 9 albume ale celui din urma, in mod sigur va vor schimba parerea despre muzica italiana. Daca sunt dintre d-stra persoane care doresc sa asculte aceste genuri de muzica si nu au posibilitatea de a face rost de albume, va rog sa ma atentionati prin PM si voi incerca sa vi le pun la dispozitie in mod absolut gratuit, fara nici o pretentie.

Edited by nrares

Share this post


Link to post

Am trecut si eu prin mai multe genuri de muzica - de la Disco la rock.

Ascult si acum cu placere Scorpinons, Queen, Pink Floyd, balade Metallica si Guns'n'Roses, Phoenix, Dire Straits + muzica anilor 60-70 (oldies but goldies) ...

Din muzica romaneasca "actuala" definitiv i-mi place Pavel Stratan.

 

In masina (in special la drum lung) ascult DJ Tiesto (l-am descoperit datorita fratelui meu - de' este mai tanar).

Recomand cu caldura !

Share this post


Link to post

do-re-mi ; do-re-mi ; do-re-mi ...

 

Ce-ti doresc io tie,

Drum al Romaniei,

Muzica sucara,

Ca in alta tara,

Ca sa camufleze,

Zgomot de suspensie,

De gropile toate,

In asfalt uitate.

 

Mda, toate-s la zi, doar muzica mai lipsea.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...