Jump to content
Sign in to follow this  
Lucman

Amenda de circulatie

Recommended Posts

Mergeam in zona piata eroii revolutiei. Am trecut pe verde, eram singur pe strada la acea ora tirzie de vara. Dupa ce am trecut de semafor venind dinspre oltenitei spre liceul autobuzul , undeva la jumatatea distantei , pina in cimitirul eroii revolutiei ma opreste un nenea militianu care imi spune ca am trecut pe rosu. Il contrazic , mai ales ca el nu avea cum sa stie ce culoare avea semaforul pe linga care trecusem. A spus ca nu-l intereseaza , el stie si imi face pv. Am semnat pe el la observatii unde l-am pus sa scrie ca nu recunosc ce mise imputa si ca am trecut pe culoarea verde. Greseala mea a fost ca pentru ca sa profit de oferta de plata a amenzii injumatatita in primele 24 sau 48 de ore (nu mai stiu sigur) am platit a doua zi dimineata.Dar in urmatoarea saptamina am studiat problema si am facut contestatie. Am fost chemat la tribunal. M-am dus la tribunal si mi-am sustinut cauza. Nu a aparut nici un reprezentant al institutiei preamarite si in felul acest amenda mea s-a transformat in avertisment si ar fi trebuit sa ma duc sa imi recuperez banii. Din pacate nu am avut timp de recuperat banii si nu mai am actele respective ...( e vorba de 500 k lei) . Sint insa multumit ca mi-am dovedit ca se poate sa te pui cu organu si poti daca nu sa cistigi , macar sa nu iasa ca el.

PS : jur ca am trecut pe verde.

Share this post


Link to post

Interesant... de nu ar fi ilegala treaba.

Edited by BH ZNS

Share this post


Link to post

Pe langa asta, nici nu merg la noi (cel putin la camerele de pe DN1).

Share this post


Link to post

Stau si ma intreb ABSOLUT RETORIC :) , in legatura cu ultimele posturi si cu o discutie mai veche, putin cam off-topic, dar daca se dovedeste interesant o putem muta in alta parte: oare cum se comporta o camera d-asta de-a "lor" daca bati putin sprea ea cu o gasca de leduri infrarosu?

In lege spune despre pedepsirea in caz de: "conducerea unui vehicul pe[/d] ale carui placute cu numarul de inmatriculare sau de inregistrare sunt aplicate folii sau alte dispozitive care nu permit citirea numarului de inmatriculare ori placutele nu corespund standardelor in vigoare"

La o adica un "sirag" (asemanator celor de la unele stopuri suplimentare) de leduri IR ar putea fi pus undeva prin preajma, de exemplu pentru detectia de... borduri :D

In traducere: "sunt camerele astea sensibile la infrarosu?" si daca da, cum... testam?!

Edited by Abram Burel

Share this post


Link to post

Cu toate ca nu le prea am cu chestiile astea...

Eu banuiesc ca acele camere sunt dotate cu infrarosu din moment ce functioneaza foarte bine si noaptea. Asa ca nu stiu cum s-ar putea face ceva sa le faca probleme astfel. Pe de alta parte nu cred ca e locul unde ar trebui discutata aceasta problema :rolleyes:

Share this post


Link to post

Ledurile infrarosu sunt folosite pe post de 'blitz' pentru camera.

Niste leduri IR, multe si puternice vor genera o "lumina" puternica pentru camera, ceea ce va face ca poza sa fie supra-expusa in zona respectiva.

 

Din alt punct de vedere, nu ai voie sa montezi asa ceva, nici pentru detectia de borduri - nu este autorizat RAR.

Edited by ALiCE

Share this post


Link to post

Salut,

 

Am cautat pe forum un raspuns la intrebarea mea insa nu l-am gasit si m-am decis sa fac acest topic.

Ieri (vineri 03.07.2009) am luat o amenda si ca sa o platesc la jumatate spune sa o platesc in 48 de ore. Astazi am fost la C.E.C. si era inchis. Mai exista vreun loc in care pot sa o platesc? Sau aceste 48 de ore sunt lucratoare? Caci alta varianta numai am.

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post

O platesti luni. Cele 48 de ore se socotesc in zile lucratoare, fara sambete, duminici si sarbatori legale.

Share this post


Link to post

Vad ca sunt agentii care au program si sambata, dar pana la 12:45

 

Daca ai card poti plati online(numai pt. Bucuresti)

 

https://www.ghiseul.ro/

Share this post


Link to post

Multumesc pentru raspuns. :)

 

 

LE: Si dupa ce platesc amenda la C.E.C. mai trebuie sa fac ceva?

Edited by sNaKey

Share this post


Link to post

Am comis-o si eu cu o trecere pe rosu (ironia sortii, ca in trecut am semnat petitia pentru reintroducerea suspendarii permisului la trecere pe rosu, cand se scosese :mrgreen :) , de contestatie nu prea se pune problema, asa ca intrebarea este: se mai da examen din nou dupa cele 30 de zile ?

Share this post


Link to post

Avem o prietena comuna care l-a avut suspendat ptr 30 zile, dar parca nu am auzit-o sa dea testare. Sun-o.

Share this post


Link to post
.... intrebarea este: se mai da examen din nou dupa cele 30 de zile ?

 

In cazul suspendarii permisului, acea testare (examen) se da (e optionala) doar in cazul in care perioada de suspendare e mai mare de 30 de zile (60-90 zile). Acest examen se da pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului de la 60/90 zile la 30. Daca ti s-a suspendat permisul pe 30 de zile, nu trebuie sa-ti bati capul; dupa cele 30 de zile iti vei recupera permisul fara niciun examen.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...