Jump to content
Sign in to follow this  
Mircea

Fumatori, Ce Faceti Cu Tigarile Dupa Ce Le Fumati

Recommended Posts

La mine nu se pune problema de aruncat chistoace pe geam deoarece nu fumez in masina! De altfel nu las pe nimeni sa fumeze in masina din cauza mirosului insuportabil care ramane in tapiterie, riscului de gaurire a acesteia sau a plasticelor cu scrum (pozitia scrumierei la Cielo mi se pare cam incomoda) si a ingalbenirii plafonului! Cand vreau sa fumez neaparat trag pe dreapta si "bag" repede una mica! :D

Share this post


Link to post

"si a ingalbenirii plafonului"

EDIT: ( intr-un mod mai normal am rectificat postul ) Poftim? Chiat vorbesti serios ca se ingalbeneste plafonul de la fumul de tigara? Nici nu am stiut... :( . Poate ma las de tot de fumat.

Edited by Apocalips

Share this post


Link to post

EDIT: Acum am inteles ce ai vrut sa spui! Orice plastic sau material de culoare deschisa cred ca se ingalbeneste de la fum (si in casa de la fum se ingalbeneste perdeaua, tavanul etc)! La Daciile alea mai vechi care aveau pe plafon vinilin din ala alb, in cativa ani de la fumat devanea galben-maroniu (iti spun sigur din experienta)! Asa ca analizeaza cele de mai sus si ia o decizie in legatura cu fumatul in masina! Bafta ;)

Edited by RaduERD

Share this post


Link to post

eu chiar nu tin cont de fumul de tigara din masina. prima data cand am cumparat-o , m-am urcat in ea( eram la udriste ) si mi-am aprins o tigara . adevarul e ca miroase destul de urat in ea dar se gasesc braduti si spraiuri prin toate magazinele si deci nu e o problema. legat de tapiterie se rezolva si asta cu putina apa la spalatoriile auto.

 

 

 

bafta !!!

Share this post


Link to post

Gata, gestul urat mi-a iesit din comportament. Azi am fumat singur in masina, eram cu geamul deschis ( afara era cald ) si am deschis scrumiera, am stins tigara si am inchis-o la loc. Cand am ajuns mi-am dat seama ca nu am mai aruncat-o pe geam :D ... Sunt pe drumul cel bun.

Share this post


Link to post
nu mai vorbiti din ce vedeti prin filme . una sunt sf-urile din filme si alta e realitatea. peste tot in lumea asta sunt gunoaie si mizerii aruncate pe jos.NICI UN ORAS DIN LUME nu este curat.

Da-mi voie sa te contrazic, din ce am vazut (deci nu vb. din filme). In Italia (acolo am fost, de acolo povestesc) RAR se gaseste cate unul sa arunce sigiliul de la pachetul de tigari pe jos (ex. ales la intamplare). Sigur ca fiecare paduce are uscaciunile ei, oricum e muuult mai curat decat un oras de la noi. Mie mi-e oarecum cand arunc ceva pe jos, oricat de mic ar fi acel ceva. Nu inteleg ce le vine unora atat de greu sa tina un ambalaj in buzunar pana la primul cos de gunoi. Sau mai vezi copii mici cu caet vreun ambalaj in mana, si i-l ia-u parintii si-i zic "caca, mama, caca". Si arunca pe jos.

Scuze de off-topic :)

Share this post


Link to post

La un moment dat viata mi-a purtat pasii prin Bosnia. Desi "la noi" nu-mi pasa si aruncam pe strada chistoacele si tot felul de alte gunoaie , acolo am incercat sa ma abtin (si am reusit) pe motivul ca daca arunc or sa se uite aia strimb la mine si or sa zica ce necivilizat sunt. Cnd m-am intors acasa s-a intamplat o chestie: chiar prima ocazie pe care am avut-o sa arunc ceva pe jos am avut o revelatie... "adica nu fac mizerie "la aia" si fac "la mine"? ... motiv pt care am inceput sa caut cosuri de gunoi. Daca nu gasesc, pun mizeriile in buzunar si le arunc acasa.

Ati ghicit, chestia asta nu o aplic si la tigari... tigarile se cam duc pe jos. :(

Share this post


Link to post

Nu vorbeam din filme, vorbeam din ceea ce am vazut afara.

Lucian79, pozele alea sunt facute intr-o zona balcanica :D ... adica cam ca pe la noi... Ca sa nu mai zic ca exista posibilitatea ca pe-acolo sa fi trecut niscaiva grupuri de turisti romani...

Si ma bucur sincer ca topicul asta a inceput sa mai constientizeze pe cativa dintre noi!

Share this post


Link to post

Sunt fumator de ani buni. Il am pe Cielica de aproape 2 ani (in ianuarie e ziua lui) :D .

Mirosul de masina noua e inca stabil inauntru deoarece nu am fumat niciodata in masina.

Scrumiera e virgina.

O folosesc sa bag in ea bonuri de parcare si fiscale de la magazine, ca uneori le mai iau. Nu de alta, dar nici bonurile de parcare nu le arunc pe strada.

Daca sunt la drum intins niciodata nu ma opresc pe drum sa fumez o tigara, decat daca am nevoie la baie sau trebuie sa alimentez si atunci daca imi permite timpul, stau la o cafea si o tigara, doua maxim.

Si daca sunt in dreapta (in alta masina, ca in a mea v-am zis ca nu se fumeaza), sting tigara in scrumiera respectivului.

Fumez, dar nu-mi place mirosul imbacsit de tutun in casa sau in masina.

Fumez in aer liber chit ca e frig afara, si in preajma unui cos de gunoi, ca sa arunc apoi chistocul.

Asa mi se pare normal. Sa fim civilizati...

Aeee!

Share this post


Link to post
...

Scrumiera e virgina.

...

 

A mea arata ca in filmele alea cu gang-bang > :)

post-1060-1134479561_thumb.jpg

Share this post


Link to post

sal

Si eu arunc tigara pe geam dar eu am observat ca de obicei arunc tigara pe geam in oras cand stau la un stop sau astept pe cineva.

La drum lung tot pe geam le arunc dar indirect (cine sta in dreapta mea le arunca sa nu imi atrag atentia de la drum)

Pana acuma nu m-am gandit la consecintele.

:>

Share this post


Link to post
A mea arata ca in filmele alea cu gang-bang > :)

 

Fratzie... a ta e POSHTA :banana:

Share this post


Link to post
Lucian79, pozele alea sunt facute intr-o zona balcanica :D ... adica cam ca pe la noi... Ca sa nu mai zic ca exista posibilitatea ca pe-acolo sa fi trecut niscaiva grupuri de turisti romani...

Si ma bucur sincer ca topicul asta a inceput sa mai constientizeze pe cativa dintre noi!

 

:scarpin: Ce poze nene ? :D

Share this post


Link to post

Redeschid discutia, intrucat in Noul Cod Rutier, aruncarea de gunoaie din masinile aflate in mers se pedepseste drastic.

"Codul Rutier, care va intra in vigoare anul acesta pe 20 septembrie, introduce o noua contraventie, si anume "aruncarea, lasarea ori abandonarea pe drumul public de obiecte, materiale, substante sau vehicule", pedepsita cu cele mai mari sanctiuni prevazute de viitoarea lege.Un banal chistoc de tigara aruncat de un sofer pe geamul masinii sau obiceiul des intalnit printre conducatorii auto de a arunca gunoiul din mers in mijlocul soselei vor fi sanctionate, incepand din aceasta toamna, cu amenzi usturatoare, cuprinse intre 2.970.000 si 6.600.000 de lei vechi"

Eh, acum sa va vad!

Share this post


Link to post

Ce bine ca nu fumez, si nici nu permit sa se fumeze in masina mea :D

Share this post


Link to post

Din pacate la noi oamenii fac prea putine din propria vointa. Cei ce au ceva de schimbat in comportament o vor face oricum dar marea majoritate o vor face doar sub presiunea eventualelor consecinte financiare.

In masina fumez foarte rar si atunci cand o fac utilizez scrumiera.

Uneori cand fumez pe strada ma aflu in postura jenanta de a umbla cu chistocul in mana, cautand cu disperare un cos de gunoi (cam rarute prin Brasov).

Dau exemplul lui Gheorghe Stefan (A.K.A. Pinalty, patronul echipei de fotbal Ceahlaul Piatra Neamt), actual primar de Piatra, ce a atasat la fiecare stalp un cos de gunoi, pt. ca nimeni sa nu mai aiba scuza ca nu a gasit unde sa arunce. =D>

:o fftopic: Ma ingrozeste gandul sa merg cu catelul la plimbare cu lopatica si punguta :( dar o sa ma supun, e mai bine asa.

Si as include in "coltul rusinii" si pe cei ce fumeaza la geam si arunca apoi jos; e groaznic sa vezi cate sub un balcon un maldar de resturi de tigara.

Edited by Juliaen

Share this post


Link to post

De fumat nici noi nu fumam in masina. Scrumiera e "virgina" dupa cum spunea un coleg forumist. Cand e vorba de un drum lung facem un mic popas si gata. Nici inainte in dacie nu fumam in timpul mersului, cu toate ca suntem toti fumatori.

 

@Juliaen>

:o fftopic:

Sa vezi cand arunca unul de la balcon (etaj 4) dimineata la 7 zatul din ibric, ce placut e > :)

Evident nu la mine in cartier ci pe la marginea orasului :P

Edited by cielofan

Share this post


Link to post

Cand stateam la camin in iasi vedeai si borcane aruncate de pe la geamuri, chistoacele erau minciuna.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...