Jump to content
Sign in to follow this  
serban_pc

Zgomot Cielo

Recommended Posts

Am un cielo din '96 si care dupa ce pun mai multe frane (se incalzesc franele) incepe sa se auda un fluierat puternic la rotile din fata. Fluieratul il pot opri franand dar apoi iar incepe si tot asa.

Are cineva idee de ce mi se intampla.

Placutele de frana au 5 zile. Dar asa face de vreo 4 luni, dar parca din ce in ce mai des si mai tare.

Share this post


Link to post

Cred ca aceiasi chestie se manifesta si la mine

 

Prima data am zis ca se aude de la boxe suieratul, dupa care am spus ca e de la pompa de benzina. Credeam ca suiera doar atunci cand este motorul in sarcina, dar am incercat odata sa apas usor frana in timp ce acceleram si zgomotul se oprea imediat.

 

Se manifesta dupa ce merg mai mult cu masina .. probabil ca se incalzesc franele.

Share this post


Link to post

Mergeţi la mecanic să verifice dacă nu sunt blocate etrierele (sau etrierii - nu ştiu cum este corect). Sau ridicaţi maşina pe cric şi verificaţi cât de greu se învârt roţile, prin comparaţie.

Share this post


Link to post

A mai patit cineva asta cu fluieratul?

Daca da cum a rezolvat?

Pe mine ma enerveaza rau si nu pot conduce linistit! :wallbanger:

V-as multumi daca mi-ati spune ce sa fac.

Share this post


Link to post

Freaca placutele de disc. Fie placutele sunt prea noi si inca nu s-au pasuit pe uzurile discurilor, fie pistonasele sunt gripate si nu mai revin in pozitia initiala. Prima problema trece cu timpul, cea de-a doua presupune demontarea pistonaselor, curatarea, schimbarea garniturilor sau dupa caz, inlocuirea pistonaselor sau chiar a etrierilor.

Share this post


Link to post

Asa zisul material ecologic din care sunt facute placutele de frana e prea dur si de aceea scartie.

Share this post


Link to post

Gata am schimbat etrierii si s-a rezolvat. Am scapat de zgomot - am scapat de stres la volan.

Share this post


Link to post

Ce etrieri ai pus?

Share this post


Link to post

Am pus deocamdata tot etrieri de cielo luati de la SH cu 900.000 bucata.

SH-ul este acela din Pantelimon pina in Selgros.

 

Nu cita mesajul anterior!

Edited by Satori

Share this post


Link to post

Dacă vorbeai, aveam eu mai ieftini. Eu mi-am montat de Lanos acum 1 lună.

Share this post


Link to post

E asa mare diferenta cu cei de lanos cum se zice?

Nu erau mai buni de matiz?

Cat ai dat pe ei si de unde?

 

Nu cita mesajul anterior!

Share this post


Link to post

1.Diferenţa este ENORMĂ. Nu-ţi mai recunoşti maşina.

Mie nu mi-a venit să cred. Două săptămâni mi-a luat să mă obişnuiesc cu frânele. Aproape dădeam cu capul în parbriz, când frânam.

Acum m-am cam obişnuit.

 

2.Etrierii de Matiz nu se potrivesc. Poţi să cauţi şi pe forum. Şi dacă tot ai fost la dezmembrări, mai bine luai etrieri de Astra G. Şi aceia sunt buni..

 

3.Pe cei de Lanos i-am luat de la un magazin de pe Calea Serban Vodă vis-a-vis de Biserica Eroilor aproape de Pieptănari. 5,5 mil lei vechi.

Share this post


Link to post

Salut.

Am si eu o problema cu franele la cielo: scartaie cand franez (cam ca la batrana dacie). Cee ce e mai interesant e ca incep sa scartaie dupa ce merg mai mult cu masina. Anul trecut am schimbat placutele de frana, pistonasele la etrieri, garniturile, lichidul de frana si sabotii pe spate. E posibil sa fie prea dure placutele? Sau ce pot sa aiba, ca devine din ce in ce mai enervant.

 

Va multumesc pentru raspunsuri.

Numai bine.

Share this post


Link to post

Salut,

 

Ca in orice carpeala te rupi asa am facut si eu cand am luat etriere SH care m-au tinut aproximativ 2 luni.

Mi-am cumparat de la dl. NicuBarbu etriere de lanos sau matiz si pot sa spun SUPERRRRRR.

Nu-mi recunosc masina. Mi-am schimbat si lichidul de frana cu aceasta ocazie ( Bosch ) si reglat franele pe spate si este super ok acum frana la al meu cielo.

Share this post


Link to post

nu sunt etriere de lanos sau matiz ci de LANOS! cele de matiz nu se potrivesc

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...