Jump to content
Sign in to follow this  
iuzar

Se intimpla in Romania

Recommended Posts

Sincer sa fiu, daca as avea bani destui nu m-as avinta la cine stie ce minunatii de masini, m-ai degraba m-as arunca la o casa/vila de vacanta pe malul unui lac sau la munte (intr-o zona mai salbateca), unde sa ma relaxez in uichend si vacante.

 

Ca masini m-as rezuma la un Volvo XC90 pentru drumuri mai "frumoase" iar in oras m-as limita la un Peugeot 307 CC...atit.

 

Aaa, si sa nu uit, as face si o excursie la Carnavalul de la Rio... :lol:

307cc_thumb.jpg

xc90_thumb.jpg

Share this post


Link to post

iuzare , iti dau si nu dreptate .. dar ideea este ... ca ai o viata .. te poti odihni si pe drum :) casa de vacanta .. pe malul lacului .. pentru ce? ... cand ai bani nu cred ca un wknd este indeajuns .. nu crezi ca mai bine iti prinzi masina de spinare .. si sa te plimbi prin lume ? .. prin mai multe case de vacanta ? .. eu sincer .. mi'as lua D8 dupa mine , nevasta in dreapta .. Visa Platinum in buzunar .. o pereche de sosete si una de undewear ( chiloti suna mult prea barbar) si ma duceam la drum .. sa fac europa asta sa ma plictisesc .. si dinou ajung la concluzia mea de putin mai sus : vrrrrrrrruuuummmmmmmmmmmm

Share this post


Link to post
iuzare , iti dau si nu dreptate .. dar ideea este ... ca ai o viata .. te poti odihni si pe drum :) casa de vacanta .. pe malul lacului .. pentru ce? ... cand ai bani nu cred ca un wknd este indeajuns .. nu crezi ca mai bine iti prinzi masina de spinare .. si sa te plimbi prin lume ? .. prin mai multe case de vacanta ? .. eu sincer .. mi'as lua D8 dupa mine , nevasta in dreapta .. Visa Platinum in buzunar ..

 

Eu am zis de un loc unde sa te retragi cand ai nevoie de liniste, cand vrei sa scapi de nevasta si sa nu te vada altii cu amanta...hihihi...nu doar un uichend...si oricine, chiar si eu vreau sa ma plimb prin toata lumea dar cred ca prefer American Express...sic... :lol:

Share this post


Link to post

.. Amercian Express .. where's the fun of it ?... eh , oricum iuzare iti respect alegerea , asa ca ne vedem prin "ieuropa" :)

Share this post


Link to post

Eu sint multumit de Cielo al meu ... asa cum merge el... mai din doi in doi dar rezista la gropi.

 

 

Dar daca ar fi sa am bani... :D

 

... mi-as lua ce am primit zilele trecute pe mail. Ii zice Renault Fluence.

pic05_thumb.jpg

fluence02_thumb.jpg

fluence01_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Visati visati,eu as inclina spre...un TIR,un truk de ala din state sa trag de claxon ca la locomotiva.

Share this post


Link to post

[color="red">Mack rulez!!![/color]

b11yd23_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Deoarece pe topicul asta am dat-o in visare, sa visez si eu ...

- o masina polivalenta: ceva peste 200CP, maxim clasa compacta (Toyota Corolla 2.0, de exemplu)

- un mic monstru urban: Fiat Trepiuno Abarth

- un hobby-car: Fiat 600D facut glantz :lol: :lol: :lol:

- un tot-teren pentru catzarare: Land Rover Defender ampatament scurt

- un mamut Tatra 8x8 ... ca sa le care pe toate celelalte ... :lol: :lol: :lol:

 

Se facura vreo 200.000E, nu? ... a! si pentru fitze as asezona un Maseratti Quattroporte ...

Share this post


Link to post

Iuzare m-ai ghicit.In spate bineinteles ca e plina cu b.r. si blonde.

Share this post


Link to post

sa visez shi io?? Honda Civic Type-R, 2.0 16V, 200CP, motor atmosferic, fara turbo..

rupe shoseaua.

@Flex: vezi ca e una roshie la coltzul dintre Campia Libertatii shi Bd. Basarabia. cand te duci acasa sa o cautzi din oki.. :)

Share this post


Link to post

Nenea iuzar, de acord vag cu Mack, as prefera Ford Aeromax

 

56309.jpg

 

sau un KENWORTH

g5l.jpg

 

sau un FREIGHTLINER... coronado-truck.jpg

 

sau un PETERBILT...

379_On_The_Road.jpg

Share this post


Link to post

Castravete, m-ai lovit ... cred că sunt maxim 50 de oameni în ţara asta fani Donkervoort, şi tocmai l-am cunoscut pe-al doilea :thumbl: .

 

Pentru ţara asta infectă, nu există decât un vehicul adaptat absolut tuturor tipurilor de drum: Leopard 2A6, cel din poza ataşată. Şi nici n-am probleme cu parcarea, că are cameră de luat vederi pentru mers în marşarier :twisted: .

 

Zic asta pentru că m-am săturat de simţit gropile din drumuri şi de şoferii tupeişti :twisted: .

LEOPARD2A6-BIG.jpg

Share this post


Link to post

Bine, bine... Daca e sa ma dedau si eu la vise gen Donkervoort, atunci sa sar si eu cu o Pagani Zonda S 7.3... Fiica masinii (Zonda C12) care i-a dat "rusinica" lui Lamborghini Murcielago (am filmul daca vreti...) in conditiile in care Lambo e cu aproape 25CP mai tare, dar e mai greu un pic... Are doar 555CP, cuplu de 750Nm la 4050rpm... 12cilindri, 7.3 litri, produs de Mercedes-AMG... Acceleratie 0-100km/h = 3.7s... Viteza maxima? Pai cei de la BBC (de la Top Gear) au dus-o la peste 350km/h...

Share this post


Link to post
Şi nici n-am probleme cu parcarea, că are cameră de luat vederi pentru mers în marşarier :twisted: .

Eu in locul tau as orienta camera de luat vederi spe gagicile de pe trotuar nu spre marsarier. Nu-mi spune tu ca la asa ceva te mai preocupa manevrele de parcare. Ba cred ca nu ai nevoie nici sa-ti intre in marsarier, doar sa n-o parchezi in fata casei tale sau a vreunui prieten. Parcheaz-o lateral. hi hi hi ! :lol:

Share this post


Link to post

Viper, poate ne spui si noua cum gasim filmuletul ala, asa ceva merita vazut...

Share this post


Link to post

Viper: da, şi aia e maşină, am văzut şi eu filmuleţul respectiv. Tot din colecţia Top Gear, mi-a mai plăcut şi Koenigsegg.

 

iuzăr, deşi ştiu că îmi fac singur de lucru, am eu filmuleţe de la Top Gear. 3 CDuri. Încă un motiv de a mă aştepta la întâlniri cu mai multă nerăbdare (şi VAXXi nu mai viiine). :twisted:

45_640.jpg

Share this post


Link to post

Da, corect, si "Oul Regelui" e supertare! Cat despre filme, am si eu o groaza deja, dar in topul preferintelor ramane acea paralela intre Pagani Zonda si Lamborghini Murcielago... Cine il vrea, il gaseste la mine daca intra cu de ce...

Share this post


Link to post

Io vreau un passat tdi 130cp variant 4motion.

Iarna zic sar-mana pt un Land Rover Discovery turbo-diesel.

 

Atat.

Share this post


Link to post

Viper, total de acord cu tine dar MACK IS A LIVING LEGEND!!!!

Share this post


Link to post

Mai degraba Peterbilt... Ask in US...

Share this post


Link to post

Cine ma lumineaza si pe mine referitor la asta. Ambulanta n-are rezerva? :wallbanger:

Share this post


Link to post

In Romania, ambulantele care circula regulamentar (exista destule dovezi in acest sens !) primesc amenzi pentru depasire de viteza, trecere pe rosu, etc. Deci ...

Share this post


Link to post

Deci... fac pana. :thumbl: :osanale:

 

 

@Viktor: pana poate insemna orice avarie. Nu o lua ca pe o problema cu rotile.

Share this post


Link to post

@Viktor: pana poate insemna orice avarie. Nu o lua ca pe o problema cu rotile.

 

O, le-a fost mai usor/simplu sa zica "pana", de-aici si intelesul. :mda:

Share this post


Link to post

Nu stiu daca se pune, dar unii (:redface :) au pierdut venituri de zeci de mii de euro din cauza defectiunilor sau problemelor de drumuri si transport din Romania (blocaje, zapezi, avarii, defectiuni ale vehiculelor), prin contracte nerealizate. Cu toate astea, nu ma vezi lamentandu-ma bugetaristic. Se numesc cazuri de forta majora tocmai din cauza ca nu pot fi controlate 100%.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...