Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Codul Rutier

Recommended Posts

De acord cu voi, avand in vedere cazurile citate si fiind vorba de soferii normali (la cap) si cu frica de Dumnezeu. Da' ce te faci cu ceilalti?

 

PS Romii isi arunca puradeii sau se arunca pe ei insisi numai pe zebra. Prietenii stiu de ce. Asa ca... n-am scapat :D

Iar problema omorului din culpa ramane cum a fost. Pentru ca nu tine de codul rutier, ci de cel penal. Poate un jurist ne va lamuri.

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Parerea mea de jurist este ca nu ramane problema omorului din culpa, pt ca potrivit legii speciale (in speta Codul Rutier) nu mai exista culpa.

Legea prezuma ca cetatenii sunt oameni normali, nu psihopati. Mai mult, se presupune ca posesorii de permise auto au dat si au luat un examen psihologic corect. Ca mai sunt si exceptii...Pe de alta parte, pietonii nu au decat sa respecte si ei legea ca sa se fereasca de "psihopati".

Scopul reglementarii a fost de a ne mai aduce cu un pas spre lumea normala si de a nu mai raspunde in fata legii soferi nevinovati.

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post

Ok, asta este intr-adevar bine. Problemele deriva din faptul ca toti soferii sunt si pietoni, dar nu toti pietonii sunt soferi. Deci habar n-au de codul rutier.

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Eu nu vad cum daca esti de pe o straduta cu Cedeaza trecerea si vine cel de pe drumul cu prioritate si te loveste in spate ai putea tu sa fi vinovat !..Cred ca asta cu prioritatea va ramane la stadiul de lovituri laterale insa loviturile in spate automat indica vina celui care loveste !...Asa mi se pare logic.

 

O alta problema care nu stiu de ce naiba nu a fost pusa pe hartie este depasirea (ma rog trecerea pe langa ca nu stiu daca e corect sa-i sopunem depasire) circuland pe banda din dreapta pe autostrada sau sosea cu 2 banzi pe sens...IN tot vestul aceasta manevra este interzisa (se depaseste exclusiv pe stanga) si e lesne de inteles de ce!

Share this post


Link to post

Exista si oameni care n-au citit Codul Penal, dar asta nu le da dreptul sa omoare lumea pe strada! Necunoasterea legii nu poate fi invocata in aparare! In plus, nu vad de ce sa platesc eu daca vreun idiot beat se gaseste sa iasa din tufisuri in fata masinii mele... sau daca un alt idiot nu-si educa copilul sa traverseze pe unde si cand trebuie. E destul ca in caz de Doamne fereste ramai cu o pata pe creier ca ai ologit un om sau mai rau, mai trebuie sa ajung si prin tribunale si sa platesc toata viata pentru asta, desi singura vina ar fi fost sa ma aflu pe strada cand ala s-a gandit sa traverseze...

Share this post


Link to post

Eu m-am referit numai la pietoni, care nu conduc. Habar n-au ce poate face si nu poate face o masina, distanta de franare etc. Si ideea era ca da, nu o sa mai poarte soferul toata raspunderea, dar pata pe creer dupa ce ai lovit un om va ramane toata viata. Tot de aia spuneam, nu numai eu, ca in continuare tre sa fii cu ochii in 4.

 

Deci conform regulamentului, esti absolvit. Bine, depinde de circumstante, ca daca e pe zebra ai pus-o. Ca si aia beti trec pe zebra fara sa se asigure. Mai ales ei.

Problema care ramane e cu pata. E un punct de vedere, nu o lua altfel. Eu n-am lovit pe nimeni, nici macar atins, in atatia ani de condus. Dar daca mi s-ar intampla, n-as mai pune mana pe volan niciodata. Doamne fereste-ne pe toti!

 

PS Cam patetic, da asta e.

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Bineinteles ca problema constiintei incarcate si a petelor pe creier ramane. E bine ca macar nu mai platesti, pe langa problemele de constiinta, si bani toata viata sau chiar ani de inchisoare.

In mod normal, pe partea civila a actiunii, pietonul accidentat in timp ce traversa prin loc nepermis, ar trebui sa plateasca si celelalte daune cauzate (de ex, cele suferite de masina sau de alti participanti la trafic printr-o eventuala manevra nereusita de ocolire a sa).

Share this post


Link to post
Exista si oameni care n-au citit Codul Penal, dar asta nu le da dreptul sa omoare lumea pe strada! Necunoasterea legii nu poate fi invocata in aparare! In plus, nu vad de ce sa platesc eu daca vreun idiot beat se gaseste sa iasa din tufisuri in fata masinii mele... sau daca un alt idiot nu-si educa copilul sa traverseze pe unde si cand trebuie. E destul ca in caz de Doamne fereste ramai cu o pata pe creier ca ai ologit un om sau mai rau, mai trebuie sa ajung si prin tribunale si sa platesc toata viata pentru asta, desi singura vina ar fi fost sa ma aflu pe strada cand ala s-a gandit sa traverseze...

 

Off.Topic

 

Mircea tu ai copii!?!?...

Share this post


Link to post

Nu conteaza daca ai sau nu copii. Nu vad de ce trebuie sa plateasca si sa-si nenoroceasca viata un conducator auto caruia i-a sarit un copil needucat in fata.Oricum va avea constiinta incarcata.

Share this post


Link to post

Stii prea bine ca inca nu. Peste vreo luna :) Si voi avea grija sa-l educ asa cum trebuie. Am zis si mai sus, pata pe creier in caz de Doamne fereste ramane cu siguranta! Dar nu vad de ce este nevoie sa platesti pentru ceva ce nu ai savarsit cu intentie sau din greseala ta. E suficient ca nu vei mai fi om, nu e nevoie sa te tarasca vreun procuror prin tribunala ca n-ai condus ''pana la limita evitarii oricarui pericol''. Am vazut caz de accident stupid in care soferul a platit cu dosar penal si daune de circa 100 milioane lei vechi, de nu mai e om nici in ziua de azi. Concret, omul era aflat la intersectie oprit sa dea prioritate, a plecat de pe loc sa se inscrie in trafic si din spate a venit un biciclist pe partea dreapta a sa, care s-a oprit in oglinda. El a franat si s-a oprit pe loc practic, biciclistul a cazut cu capul de bordura si acolo a ramas. Practic masina prietenului meu era pe loc, apucase sa se miste circa 1 m spre inainte, nici la stanga, nici la dreapta. Biciclistul era sub influenta bauturilor alcoolice, prietenul meu a platit inmormantare si tot ce mai era, a platit 100 mil daune in urma procesului, pentru ca amaratul ala era singur intretinator de familie si s-a ales cu 2 ani cu suspendare pentru ucidere din culpa! De ce?

Share this post


Link to post

Mircea, noi, chiar si tu comentam despre pietoni. Cel cu bicicleta era un vehicul in miscare, ca si prietenul tau care era in masina. Intram in alta zona a regulamentului, nu crezi?

 

PS Nici in regulamentul de astazi nu mai exista nicaieri fraza "pana la limita evitarii oricarui pericol". E scoasa din 2000 daca nu ma-nsel. In regulamentul nou nu cred sa fie nici atat (nu l-am citit cap coada, recunosc :) )

Edited by Moshu

Share this post


Link to post
Eu nu vad cum daca esti de pe o straduta cu Cedeaza trecerea si vine cel de pe drumul cu prioritate si te loveste in spate ai putea tu sa fi vinovat !..Cred ca asta cu prioritatea va ramane la stadiul de lovituri laterale insa loviturile in spate automat indica vina celui care loveste !...Asa mi se pare logic.

 

acordare a prioritatii - obligatia oricarui participant la trafic de a nu îsi continua deplasarea sau de a nu efectua orice alta manevra, daca prin acestea îi obliga pe ceilalti participanti la trafic care au prioritate de trecere sa îsi modifice brusc directia sau viteza de deplasare ori sa opreasca;

 

Si apropo de logica, nu ti se pare ilogic ca daca accelerezi si il lovesti putin din lateral este el vinovat, dar daca franezi si il lovesti din spate esti tu?

 

 

O alta problema care nu stiu de ce naiba nu a fost pusa pe hartie este depasirea (ma rog trecerea pe langa ca nu stiu daca e corect sa-i sopunem depasire) circuland pe banda din dreapta pe autostrada sau sosea cu 2 banzi pe sens...IN tot vestul aceasta manevra este interzisa (se depaseste exclusiv pe stanga) si e lesne de inteles de ce!

 

Iti dau un contra-exemplu: o blonda pe banda 2 incetineste ca sa se uite mai bine la posetele din magazinele de vis-a-vis. Eu, pe banda 1, imi continui drumul cu aceeasi viteza si normal, trec pe langa ea. Ti se pare normal sa primesc amenda? Ce ar trebui sa fac, sa am grija sa incetinesc de fiecare data cand incetineste cel de pe banda 2? Si daca ala vrea sa faca stanga si nu semnalizeaza? Incetineste, opreste, eu sunt obligat sa opresc si eu ca sa nu-l depasesc, si de-abia dupa ce face el stanga am voie sa plec si eu. E normal?

 

edit: mici greseli de tastare

Edited by ticolino

Share this post


Link to post
In mod normal, pe partea civila a actiunii, pietonul accidentat in timp ce traversa prin loc nepermis, ar trebui sa plateasca si celelalte daune cauzate (de ex, cele suferite de masina sau de alti participanti la trafic printr-o eventuala manevra nereusita de ocolire a sa).

Asa ar fi normal, dar tare ma-ndoiesc (ca e somer, ca are 5 copii etc). Nu vezi ca de la o vreme, si crede-ma ca am urmarit, toti care sunt prinsi la furat cu caruta sau cu camionu' spun ca "am 5 copii, ce sa fac?". Parca nu i-a facut el cu piranda, i-a gasit asa deodata prin casa.

Share this post


Link to post
Mircea, noi, chiar si tu comentam despre pietoni. Cel cu bicicleta era un vehicul in miscare, ca si prietenul tau care era in masina. Intram in alta zona a regulamentului, nu crezi?

 

PS Nici in regulamentul de astazi nu mai exista nicaieri fraza "pana la limita evitarii oricarui pericol". E scoasa din 2000 daca nu ma-nsel. In regulamentul nou nu cred sa fie nici atat (nu l-am citit cap coada, recunosc :) )

 

 

Sincer nici nu avea ce sa caute. Cat priveste biciclist sau pieton, e vorba de raspunderea care apartine celui vinovat si nu celui implicat doar pentru ca se afla la locul nepotrivit la timpul nepotrivit... Exact ce spune si Ticolino mai sus. Ce vina am eu ca partenerul de trafic, pieton, biciclist, motociclist sau sofer ori carutas habar n-are de lege sau ? Sa raspunda! Destul ca in caz de Doamne fereste raspund moral, social si psihiatric si eu, desi n-am nici o vina! Mai trebuie sa fiu tarat prin judecati si eu?

Cat priveste raspunderea financiara, Casco plateste si apoi e treaba lui sa-si recupereze banii. Si crede-ma, stiu sa o faca.

Share this post


Link to post
Iti dau un contra-exemplu: o blonda pe banda 2 pune incetineste ca sa se uite mai bine la posetele din magazinele de vis-a-vis. Eu, pe banda 1, imi continui drumul cu aceeasi viteza si normal, trec pe langa ea. Ti se pare normal sa primesc amenda? Ce ar trebui sa fac, sa am grija sa incetinesc de fiecare data cand incetineste cel de pe banda 2? Si daca ala vrea sa faca curba la stanga si nu semnalizeaza? Incetineste, opreste, eu sunt obligat sa opresc si eu ca sa nu-l depasesc, si de-abia dupa ce face el stanga eu am voie sa plec si eu. E normal?

Problema lovitului din spate se poate discuta foarte mult. Ideea era ca nu regulamentul zice ca e lege, zice orice politist. Crede-ma ca am avut ocazia de cateva ori :D Si cel din fata ba nu semnalizase, ba semnalizase dreapta si a facut stanga etc. Cum sa dovedesti dac esti singur in masina? Sau cel mai mishto stii cum e? Ala n-are stop pe frana, il trosnesti, si firul ala ruginit face masa si se aprind amandoua. Mishto, nu?

 

 

Iar aia cu autostrada nu o cred nici eu. Sorry. Ar fi o aberatie maxima. (adica sunt de acord cu Ticolino, ca n-am fost foarte clar)

 

@Mircea> La aia cu CASCO ai dreptate. Nu stiu ce sa zic de faza cu biciclistul, e greu de judecat...

Edited by Moshu

Share this post


Link to post
Si apropo de logica, nu ti se pare ilogic ca daca accelerezi si il lovesti putin din lateral este el vinovat, dar daca franezi si il lovesti din spate esti tu?

o blonda pe banda 2 incetineste ca sa se uite mai bine la posetele din magazinele de vis-a-vis. Eu, pe banda 1, imi continui drumul cu aceeasi viteza si normal, trec pe langa ea. Ti se pare normal sa primesc amenda? Ce ar trebui sa fac, sa am grija sa incetinesc de fiecare data cand incetineste cel de pe banda 2?

edit: mici greseli de tastare

Aici e marea problema in Romania...cnd am fost la mare...toata luema domne cu 50-60 de cai sub capota mergea pe banda a doua...desi nu mai era nimeni pe autobahn...trebuia sa stai in spatele lui...sa-i dai blitzuri(ca de..asa se poarta inRomania)...taranul se prindea ca nu e strada lu tac-su...si isi trecea frumusetea pe banda 1...

So. de ce trebe sa fie blonda pe banda 2???? aia e banda de depasire...scurt...daca e unu sau una acolo, treci in spatele lui...semnalizezi ca vrei sa depasesti( desi asta in Rom am vazut ca nu are nici un rezultat...blitzuri domne si trompete...sa vada lumea ca e taranu pe banda a 2a...nu asa, ca doar de aia a dat banii pe harbu lui...

Share this post


Link to post

Ce am vrut sa subliniez e ca se incearca adopaterea unor legi(bune sau rele)...copiate de la altii...care vor fi aplicate la oameni cu o alta mentalitate...si e greu...oricat de buna ar fi legea...daca nu e in conformitate cu perceptiile locale :D ...o sa fie greu sa prinda si s afie respectata.

:drinkers:

Share this post


Link to post

Chestiile care se pot întâmpla sunt în domeniul... real. Matematic vorbind :) . Adică de exemplu, între faza cu lovitul dintr-o parte şi cel din spate sunt o infinitate de posibilităţi. Legea operează boolean :) : vinovat/nevinovat. Va exista întotdeauna o nedeterminare a încadrării situaţiei respective, oricâte precizări s-ar aduce în textul legii. Mai mult, precizările pot de multe ori denatura "spiritul" regulii respective, introducând "litere" ce induc în eroare (voit sau nu) - de exemplu chestia cu "brusc" din citatul cu pupatul în... spatele maşinii :)

În ceea ce priveşte depăşirea pe dreapta, aici formularea lasă "spiritul" să se desfăşoare destul de liber. Nu te pune nimeni să vii în c...l "blondei" şi să faci ţuşti în dreapta şi pe urmă ţuşti în faţa ei (ceea ce ar fi depăşire pe dreapta). Primul ţuşti poate fi forţat, deşi în majoritatea cazurilor (alea în care nu sunt blonde :D ) poţi anticipa. Al doilea însă este cât se poate de facultativ. Mai mergi pe banda I până când e nevoie să depăşeşti pe cineva şi atunci... depăşeşti pe stânga :) Dacă însă faci slalom printre maşini, atunci e tocmai bună pentru tine legea asta :D Cu alte cuvinte mie îmi place formularea asta cu depăşirea şi zic că e suficient de flexibilă pentru a te descurca în trafic la o densitate rezonabilă de "blonde" şi să îi "ardă" la o adică pe cei ce se joacă pe stradă sau şosea (chiar am văzut de diminează un BMW magenta tunat şi fără număr care mergea ca la slalom special, ca să nu mai zic de culoarea pe care trecea în intersecţie).

Share this post


Link to post
Ce am vrut sa subliniez e ca se incearca adopaterea unor legi(bune sau rele)...copiate de la altii...care vor fi aplicate la oameni cu o alta mentalitate...si e greu...oricat de buna ar fi legea...daca nu e in conformitate cu perceptiile locale :D ...o sa fie greu sa prinda si s afie respectata.

:drinkers:

Uite, mai bine ne ajuti cu un raspuns: Ai voie pe autobahn sa depasesti un vehicul care circula pe banda trei, tu fiind pe doi, presupunand ca ala nu se da la o parte (n-a observat, tu ai viteza prea mare si nu mai are timp etc)?

Dar te rog sa nu-mi raspunzi cu "acolo nu exista se dau toti deoparte". Gandeste-te la un caz fortuit, permite legea?

Share this post


Link to post

Dragă Moshu, nici o lege nu are cum să permită aşa ceva. Dacă ar face-o, atunci s-ar da drumul la slalomul pe stradă.

În schimb, legea precizează că depăşirea înseamnă să treci de pe banda ta pe alta şi înapoi, fără a spune în cât timp sau pe ce distanţă se "calculează" manevra asta. Asta îţi dă "dreptul" să faci o... semi-depăşire urmată după un timp rezonabil de o depăşire sau eventual o altă semi-depăşire.

Share this post


Link to post
O alta problema care nu stiu de ce naiba nu a fost pusa pe hartie este depasirea (ma rog trecerea pe langa ca nu stiu daca e corect sa-i sopunem depasire) circuland pe banda din dreapta pe autostrada sau sosea cu 2 banzi pe sens...IN tot vestul aceasta manevra este interzisa (se depaseste exclusiv pe stanga) si e lesne de inteles de ce!

Draga Abramburele iata de ce am intrebat. Nu sunt in cunostinta de cauza. Nu am fost pe autobahn.

In ceea ce priveste regulamentul nostru, e alta mancare de peste.

Si cred ca depasirea prin dreapta este admisa in vest in aceleasi conditii ca la noi: tramvaie, vehicule ce fac stanga etc. Nu cred ca regulamentul e altfel, pentru ca atunci ar trebui sa nu poti iesi din tara cu masina, pana nu-ti iei permis de vest.

Edited by Moshu

Share this post


Link to post
Uite, mai bine ne ajuti cu un raspuns: Ai voie pe autobahn sa depasesti un vehicul care circula pe banda trei, tu fiind pe doi, presupunand ca ala nu se da la o parte (n-a observat, tu ai viteza prea mare si nu mai are timp etc)?

Dar te rog sa nu-mi raspunzi cu "acolo nu exista se dau toti deoparte".

 

Da, tocmai despre asta vb eu in posturile precedente...aici nu se poate, nu se concepe...e vorba de constiinta doferilor - sa te uiti pe banda a doua sau a treia( exceptand situatii speciale- blocaje, accidente)..ai depasit , revii pe banda 1...asa este...SIMPLU.

 

OFF: chiar acu 2 zile mergeam spre Stuttgart si depaseam si la un momentdat...un Peugeot Bus...mergea pe banda a 2 a cu 140 pe ora...stau inspatele lui, semnalizez stanga...nimik...uimit ..ma uit la numere...si va las sa ghicici de unde era...si nu am obiceiul sa fabulez ... era din Arad omul nostru...nu s-a dat pe prima banda decat dupa blitzuri...dar omu nu ma vazuse..nu ca nu vroia...

 

ON: desigur ca nu este permis prin lege depasirea pe dreapta...esti obligat sa stai dupa nesimtitul din fata si 100 de KM daca nu vre ael sa se dea in dreapta...si si aici mai sunt turci...si soferi adevarati... :wallbanger:

 

:) si in tenta de gluma..aici sunt interzise si blitzurile...pentru ca in caz de accident..ala blitzuit la tribunal paote castiga pe motiv ca el conducea bine...dar l-au speriat si panicat blitzurile tale...si la fel si cu claxonul.... :tongue:

 

Nu cred ca regulamentul e altfel, pentru ca atunci ar trebui sa nu poti iesi din tara cu masina, pana nu-ti iei permis de vest.

O s afii uimit sa vezi cate sunt diferite..nu in linii mari(sa nu pui pe nimeni in pericol)....dar in linii mici( si ca exemplu, cum ai intrat la Unguri si nu ai faza scurta aprinsa non stop...gata te-au usurat de 40 de eurai..pe loc :D )deic lor le convine...ca te jupoaie de bani...

Si dupa 6 luni esti obligat sa-ti faci "permis de vest"...si crede-ma ca pe bani grei...aici de la 1500 in sus..depinde. :drinkers:

Share this post


Link to post

Ok tufule, m-ai convins. Nu de alta dar am de gand la anul sa ies din tara cu masina proprie si cred ca o sa mai vorbim :)

Share this post


Link to post

OK, cu placere daca ai intrebari... :drinkers:

 

PS: pana la anu cu amenzile care o sa fie inRom...o sa stii sa conduci mai bine decat nemtii :tongue:

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...