Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Codul Rutier

Recommended Posts

faptul ca nici la propunerea anterioara de proiect de lege, nici la cea actuala nu exista vreo mentiune referitoare la cresterea sigurantei rutiere pe vreme de iarna, ma face sa cred ca acest aspect nici nu a fost luat in considerare.

Da', implicit, creşterea siguranţei rutiere pe timp de iarnă e o consecinţă... Că a fost sau n-a fost luată în considerare/menţionată de vreo ştire.

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Desi optimismul tau e debordant :mrgreen: faptul ca nici la propunerea anterioara de proiect de lege, nici la cea actuala nu exista vreo mentiune referitoare la cresterea sigurantei rutiere pe vreme de iarna, ma face sa cred ca acest aspect nici nu a fost luat in considerare.

 

Deci optimismul meu e bazat pe ceva anume... :P si din pacate nu e optimism si constare. Totusi unde e de vazut proiectul ala si fundamentarea? Teoretic o lege se fundamenteaza din p.d.v. economic si social. :)

 

 

Faptul ca estimarea cresterii veniturilor la buget este facuta atat de simplist, fara a lua in considerare faptul ca o parte din parcul auto este deja echipata conform proiectului de lege, imi confirma doar banuiala ca da, acolo la putere, sunt multi oameni care n-au ce cauta in posturile pe care le-ocupa.

Ai dreptate intr-o oarecare masura. Puteau macar estima din burta ca aprox. 1/3 din parcul auto din Ro. este deja echipat cu anvelope de iarna...asta avand in vedere ca un studiu exact...ar costa alti bani, alta distractie. In fine, e cea mai usoara estimare si cea mai buna pe hartie-iti dai seama ce valoare capeti in fata sefilor. :D

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Sunt curios daca astia care au facut estimarea de numarul de pneuri vandute au luat in calcul si un argument pe care tot ei l-au adus la televizor: Si anume ca, mergand iarna cu pneuri de iarna, nu le mai uzezi pe alea de vara :D Vei vinde deci pneuri de iarna si vei incasa TVA-uri insa va scadea vanzarea (si tva-ul) la alea de vara. E drept ca vor da un tun TVA-istic in sept-oct dupa ce trece legea, pe care insa il vei "pierde" in anii urmatori. Da' probabil ca nu le pasa, probabil nu mai au sperante sa fie tot astia la putere in anii urmatori.

Share this post


Link to post

Hai ca s-a aprobat: Noile prevederi vor fi aplicate incepand cu noiembrie 2011. Conducatorii vehiculelor care nu sunt dotate cu anvelope de iarna in sezonul rece vor fi sanctionati cu sume cuprinse intre 2.500 lei si 4.000 lei.

 

 

Atasez si PDF-ul cu ordonanta, sa nu mai comenteze nea' Zeneseu ca se discuta fara a vedea proiectu' :P Singurul loc unde se mentioneaza ceva referitor la siguranta rutiera este prin 2 paragrafe cu truisme, in "descrierea generala". In rest, madam Boagiu poa' sa-si mute minciunile in alta parte: "In ceea ce priveste costul unei ore de actionare, in perioada in care este zapada, degajarea carosabilului este de 10.050 de lei. Costurile implica atat activitatea de deszapezire, cat si alte activitati, ca eliberarea carosabilului, dislocarea autovehiculului, care, din nefericire, costa 5.000 de lei pe ora. Deci, cuantumul despagubirilor a fost calculat in functie de costurile pe care le are compania pentru a degaja drumul si pentru a disloca autovehiculul de pe carosabil"

 

Deci de 50 de milioane pe ora curatam zapada si mutam o masina ? ce prosteala pe fata. Bine ca-i **** grija sa nu le stricam asfaltul (de parca pana sa strici asfaltul, n-ai strica mai rau masina): In plus, ordonanta introduce sanctiuni pentru cei care circula cu autorisme dotate cu lanturi antiderapante pe drum uscat. Astfel de lanturi vor putea fi utilizate doar pe drumurile acoperite de zapada.

 

Si ce ne interesa: "anvelope de iarna - anvelope omologate conform Directivei 92/23/CE a Consiliului din 31 martie 1992 privind pneurile autovehiculelor si ale remorcilor acestora, precum si montarea lor, Regulamentului Comisiei Economice pentru Europa a Organizatiei Natiunilor Unite (CEE-ONU) nr. 30 sau Regulamentului Comisiei Economice pentru Europa a Organizatiei Natiunilor Unite CEE-ONU nr. 54, dupa caz."

 

Directiva asta europeana se gaseste DF" rel="external nofollow">aici, da' nu vad sa scrie nimic prin ea de cauciucuri de iarna :scarpin:

document-2011-01-26-8243601-0-oug-privind-obligativitatea-anvelopelor-iarna.pdf

Share this post


Link to post

Cauciucurile all-season in ce categorie intra de vara sau de iarna? :rolleyes: In Pdf-ul atasat nu se specifica nimic

Share this post


Link to post

Dar sunt totusi permise de lege pe timp de iarna

Share this post


Link to post

Offtopic: am de iarna pe masina, si-n restul anului mixte. Ma simt mai bine, pe orice vreme.

Share this post


Link to post

Unde se intelege ca allseasonurile sunt permise iarna?

 

In plus nu vad sa scrie ca pentru autoturisme trebuie sa fie TOATE cauciucurile de iarna.

Share this post


Link to post

Prin definitie, alseason nu-s de iarna :)

 

Care definitie? Cum recunosti un cauciuc all season?

Share this post


Link to post

Pai eu de ce zic ca-i o lege data cu picioarele ? bine ca precizeaza 3 tabele cu despagubiri, da' nu specifica ce inseamna anvelopa de iarna :shock: singurul paragraf tangent la chestia asta e aici: "anvelope de iarna - anvelope omologate conform Directivei 92/23/CE a Consiliului din 31 martie 1992 privind pneurile autovehiculelor si ale remorcilor acestora, precum si montarea lor, Regulamentului Comisiei Economice pentru Europa a Organizatiei Natiunilor Unite (CEE-ONU) nr. 30 sau Regulamentului Comisiei Economice pentru Europa a Organizatiei Natiunilor Unite CEE-ONU nr. 54, dupa caz."

 

In DF" rel="external nofollow">92/93/CE nu scrie nimic de cauciucuri de iarna. Comisia economica pentru Europa a ONU are documentele aici, da' sa dea naiba daca am gasit "regulamentul nr. 30" sau 54 la care se refera ei. Singurele chestii cu 30 si 54 in titlu sunt FFV-30 si FFV-54, care se refera la calitatea produselor agricole :dacucapul: pe cuvantu' meu, si cand copiam un referat in liceu ma documentam mai temeinic decat astia.

Share this post


Link to post

Corect! am gasit si documentu' bun, DF" rel="external nofollow">aici.

 

Anexa 2, paragraf 2.2: „pneuri pentru zăpadă: pneuri al căror desen al benzii de rulare și structură sunt proiectate înainte de toate pentru a asigura un comportament mai bun decât al pneurilor normale în noroi și în zăpadă proaspătă sau în curs de topire. Desenul benzii de rulare al pneurilor de zăpadă este în general caracterizat de elemente de crestătură și de matriță masive, mai distanțate unul de celălalt decât la pneurile normale.

Paragraf 3.1.5: literele M + S (sau M.S. sau M & S) dacă este vorba de pneuri pentru zăpadă;

 

Deci M+S este considerat de zapada, dixit. De all-season nu scrie nici o vorbulita, asa ca rezulta:

 

- all season cu M+S = bun

- all season fara M+S = nu bun

 

Interesant e ca nu se zice nici de fulgu' de zapada; oare marcaju' cu fulgu' de zapada o fi in plus pe langa M+S, adica orice anvelopa de iarna tre' sa aiba neaparat si M+S ? :scarpin:

Share this post


Link to post

Probabil e alta codare, intalnita in celelalte acte mentionate. De cautat! Eu mi-am facut datoria civica pe ziua de azi. :D

 

Si mai later edit: am cautat si in celelalte acte, inclusiv in revizii. E vorba de aceeasi Marie cu exact aceeasi palarie. Nu e deci fulgul.

Share this post


Link to post

sa nu mai comenteze nea' Zeneseu ca se discuta fara a vedea proiectu' :P

 

Pai eu de ce zic ca-i o lege data cu picioarele ? bine ca precizeaza 3 tabele cu despagubiri, da' nu specifica ce inseamna anvelopa de iarna

 

Acu' vezi de ce insist atat cu docomentu'? :P

Share this post


Link to post

pai daca nu se pomeneste de fulgul de zapada cum poate un militian sa spuna ca ai sau nu gume de iarna.ca doar poti sa spui ca ai gume de iarna si el tre sa dovedeasca cu legea ca gumele de iarna tre sa aiba fulg

Share this post


Link to post

Dovedeste cu marcajul M+S M+S inseamna Mud+ Snow, Noroi+ Zapada. End of story. Si Vaxxy, nu exista anvelopa de iarna fara marcajul M+S, asa cum nu ar trebui sa existe all season fara acest marcaj (impus de legislatia europeana). Faptul ca unii comercianti prezinta anumite anvelope ca fiind all season nu inseamna ca din punct de vedere legal acele anvelope sunt all season! Este vorba de practica din comertul romanesc si nu numai de a prezenta anumite produse ca fiind ceea ce nu sunt. Plus ca la noi s-a impamantenit ideea ca anvelopele de prima echipare sunt all season, ceea ce nu prea e adevarat.

 

Calinjack, considera acesta ultimul avertisment referitor la modul tau de scriere! Apasa tasta shift cand incepi o propozitie, majuscula la inceput de fraza/propozitie este regula de la Grigore Ureche incoace!

Share this post


Link to post

Faptul ca unii comercianti prezinta anumite anvelope ca fiind all season nu inseamna ca din punct de vedere legal acele anvelope sunt all season!

...Sau din punct de vedere tehnic. Faptul ca multi cumparatori nu cunosc ce ar trebui sa cumpere, e atractiv pentru unii comercianti.

Share this post


Link to post

Bon, deci s-a lamurit: M+S e reperu' unic si definitiv pentru anvelopa de iarna, pe care-l vor cauta in inspectia caucioacelor. Aleluia ca s-a clarificat in sfarsit.

Share this post


Link to post

Michelin Eco Energy Saver e allseasons, conform siteului Michelin, si n-are inscriptia M+S. Si e subtirel oricum si iarna si vara la capitolul aderenta, insa intr-adevar scade consumul si tine probabil mai mult decat masina.

Exista mai multe modele de Energy Saver, de ex cel care vine pe Kia Ceed e de vara.

 

In Germania legea e mai explicita, acolo scrie fie pneuri de iarna, fie allseasons marcate cu M+S. Asta inseamna ca exista si allseasons fara marcaj M+S, care nu sunt admise.

 

Cetateanul paote sa ceara si el despagubiri guvernului pentru timpul pierdut datorita drumurilor nedezapezite si neingrijte?

In Belgia dupa ce a trecut iarna trecuta, se umpluse de gropi. IAr societatile de asigurari au inceput sa dea in judecata drumarii datorita carora au trebuit sa plateasca mai mult. Si au si castigat.. cand a inceput valul de procese, gropile au disparut ca prin miracol.

Insa anul asta iau au aparut :D

 

In plus, argumentul "te amendez ca sa nu blochezi drumul, ca asta costa bani" justifica obligativitatea pneurilor de iarna doar pe rotile motoare. Daca ai doar doua si te opresti in aratura nu mai e problema lor, ar putea sa-ti ceara despagubiri vacarii.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Cetateanul paote sa ceara si el despagubiri guvernului pentru timpul pierdut datorita drumurilor nedezapezite si neingrijte?

 

Teoretic, da. Practic, tre' sa fii nebun sa faci asta (sau sa ai foarte mult timp de pierdut) la cum merge justitia in tara (procesele dureaza ani de zile daca n-ai mijloacele necesare pentru "a te baga in fata").

Share this post


Link to post

Poate ca ar trebui incercat.

 

Eu sunt de acord cu pneurile de iarna, mi-am luat si le-am recomandat tuturor. Insa nu prea sunt de acord cu legea si cu amenzile de la noi.

Desi e enervant sa ai drumul blocat de un papagal nepregatit, asta nu inseamna ca toti care nu-si iau pneuri de iarna sunt in categoria asta. Poate nu folosesc masina decat sa mearga la supermarket cu ea, 2km de oras cand asfaltul e uscat. Il amendezi ca "ar putea bloca traficul"? Pai pe principiul asta putem intra la parnaie toti pentru viol, ca deh, l-am putea comite, ca avem cu ce :D

 

Ma intreb daca asta nu e prima dintr-o serie de legi de genul asta. Eu as introduce si obligativitatea slickurilor de inalta performanta si a franelor de carbon pe serpentine si drum uscat, ca sa nu fiu obligat sa merg dupa toti papagalii care nu-s capabil sa ia un viraj cu 2G ca nu au masinile echipate corespunzator. Pneuri de ploaie... pe ploaie. Pneuri de vara, vara. Pneuri eco pe autostrada, ca sa protejam mediu.

Cand pleci la drum, sa ai minim o remorca de pneuri si alte echipamente dupa tine, ca nu cumva sa blochezi drumul in caz ca se schimba vremea...

Share this post


Link to post

Te contrazic. Dupa ce am stat juma de ora, si am impins (ca sa avem loc sa trecem si noi) trei imbecili pe care ii apucase sa treaca de la Voineasa la Petrosani, in aprilie cu gume de vara - am devenit adeptul amenzilor pentru oamenii de genul asta.

 

Sau dupa ce (am scris si pe topicul accidente) era sa ma faca muci un idiot la sacou intr-o honda acord cu gume de var, de m-am bucurat sincer ca s-a infasurat in jurul unui stalp in loc sa ma loveasca pe mine si pe inca vreo 3 masini, care ne "nimerisem" in zona...

Share this post


Link to post

Pai in aprilie cine mai are pe masina pneuri de iarna?

Share this post


Link to post

@Makdat

Ce spui tu nu se incadreaza la "2km de drum uscat in oras pana la supermarket". Iar daca papagalul care era pe punctul sa intre in tine avea pneuri de iarna, ai fi acceptat mai usor? Eu nu.

In plus in aprilie s-ar putea sa nu mai fie indicat sa ai gume de iarna, ca s-ar putea sa fie 20 grade afara.

Sunt de acord sa-i amendezi pe cei fara gume potrivite conditiilor de drum, nu pe cei fara gume intre doua date alese relativ arbitrar.

Edited by mr_

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...