Jump to content
Sign in to follow this  
VIPER

Codul Rutier

Recommended Posts

Sintetizate, astea ar fi principalele modificari:

 Se introduce obligaţia pentru toţi conducătorii de vehicule, de a circula pe banda I a drumului public, atât în localităţi, cât şi în afara acestora, pentru a se asigura o bună fluenţă a traficului;

 Se introduce obligaţia utilizării luminilor de întâlnire şi pe timp de zi, la deplasarea în afara localităţilor;

 Se legalizează utilizarea de către conducătorii de vehicule a aparatelor de detecţie a sistemelor de supraveghere/monitorizare a traficului; utilizarea aparatelor de bruiere a sistemelor de supraveghere/monitorizare a traficului rămâne interzisă;

 Se interzice expres organizarea de concursuri de autovehicule fără autorizare;

 Pentru fluidizarea traficului, se interzice pătrunderea în intersecţie a vehiculelor, chiar pe culoarea verde a semaforului, dacă prin aceasta se creează blocaje;

 Se instituie răspunderea integrală a pietonilor pentru accidentarea lor, dacă nu au respectat prevederile legale referitoare la traversarea şi circulaţia pe drumurile publice;

 Consumul de alcool rezultând în o concentraţie de cel puţin 8g/l de sânge constituie infracţiune (în vechea reglementare pentru existenţa infracţiunii era necesară o concentraţie de 10g/l de sânge);

 Introducerea sistemului de puncte-amendă, împărţit în 5 clase în funcţie de gravitatea abaterii; potrivit acestui sistem, cuantumul amenzii va fi stabilit în funcţie de salariul minim brut pe economie (un punct amendă reprezentând 10% din salariul minim brut pe economie).

Share this post


Link to post

Bun, cum e cu depasirea? mai e sau nu mai e conditionata de trecerea peste marcajele dintre benzi? (adica depasire = simpla devansare sau depasire = devansare, doar daca s-a trecut peste marcaje)?

Share this post


Link to post

Uite ce zice despre depasire:

 

post-261-1141927469_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Seamana cu regulamentul european.

 

In ceea ce priveste chestia cu circulatul pe banda 1, e o regula sau o indicatie? exista prevazuta sanctiune daca nu se respecta? Si in ce situatii?

Share this post


Link to post

Pe mine ma intereseaza daca astea (de genul patruns pe verde in intersectie si ramas acolo) se pedepsesc sau sunt guidelines?

 

FLEX: iar au lasat-o in aer cu depasirea...

Share this post


Link to post

Si ia uite in attachement 1 ce mai constituie contraventie din clasa I, iar in attachement 2, contraventie din clasa III:

post-261-1141982463_thumb.jpg

post-261-1141982676_thumb.jpg

Share this post


Link to post
FLEX: iar au lasat-o in aer cu depasirea...

 

 

Te contrazic, dimpotriva, au reglementat-o asa cum trebuie : "schimbarea directiei de mers prin iesirea din banda SAU SIRUL DE VEHICULE in care se afla". Asa este perfect adaptat realitatii de pe sosele ( nu numai la moto e valabil sa devansezi fara a incalca marcajul de banda, gindeste-te la bucata Nistoresti-Comarnic, unde pe o banda intra lejer 2 masini).

Share this post


Link to post

Stai, stai... unde e citatul acela? Nu am ajuns acolo, se pare. Poti sa dai tot paragraful?

Share this post


Link to post

mesajul 16 al lui ticodriver.

Share this post


Link to post

True, scuze, ochii fug aiurea.

As fi vrut sa puna in reglementare o distanta minima fata de cel depasit. Ce motiv ar putea sa aiba sa nu o faca?

Share this post


Link to post

Mi se pare ca inca au uitat o treaba sa interzica trecerea (ca nu-i depasire) unui vehicul prin dreapta in fata altuia pe o banda paralela..Acest lucru mi s-a parut extrem de civilizat pentru trafic !!!..

Share this post


Link to post

Pt a sanctiona asta trebuie coroborat cu articolul referitor la prioritate, din care reiese ca daca te bagi in fata unuia (indiferent de pe ce banda vii) si il obligi sa-si schimbe brusc directia de mers sau viteza constituie neacordare de prioritate.

In alta ordine de idei, acum se specifica expres ca autobuzele au prioritate cand se reinscriu in trafic dupa oprirea in statii numai cand statiile sunt prevazute cu alveole. Asa era si pana acum, dar ei interpretau ca au prioritate tot timpul.

post-261-1142244731_thumb.jpg

post-261-1142245064_thumb.jpg

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post

@flex: pai cu sirul iarasi e discutabil, eu unul consider de exemplu ca sunt pe alt sir daca sunt intre masini, nu? :D . Deci daca merg tot timpul printre benzi, e legal sa ma strecor in fata la semafor.

 

@zeu': se pare ca nu ai dat inca peste soferii de weekend si cei care si-au cumparat sosea numai pt ei.

Share this post


Link to post

N-am dat nu in 18 ani de mers pe drumurile din Romania, Scotia, Anglia, Franta si Spania !!N-am dat de loc !!!.....mai ales pe drumurile din Ro!!! :tongue:

Share this post


Link to post

Una nasoala rau de tot...In cazul suspendarii de permis,pentru al capata inapoi se va da dupa perioada de suspendare EXAMEN de legislatie auto au zis pe PRO TV acu 2 min X( .

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Si ce e rau in asta ? foarte bine.

Share this post


Link to post

Pai e,pentru caca eu nu cred ca se va aplica tuturor,stii cum e,baiatu lu capitanu...nepotu lu comisaru...etc nu vor da aceat test vor fii tratati preferential...e sistemul comunist care inca nu a disparut din RO.

Edited by Alezz

Share this post


Link to post

Chiar te-ai gandit ca vei ajunge in situatia asta? :-?

Edited by Moshu

Share this post


Link to post

Orice e posibil in ziua de azi.

Share this post


Link to post

e de rau.. ca eu la test de-abia mai trec de 15-16 pct

Share this post


Link to post
Pai e,pentru caca eu nu cred ca se va aplica tuturor,stii cum e,baiatu lu capitanu...nepotu lu comisaru...etc nu vor da aceat test vor fii tratati preferential...e sistemul comunist care inca nu a disparut din RO.

 

Daca am merge pe ideea asta, ce rost ar mai avea legile ? Macar sa existe baza legala, usor-usor poate ne-om dezbara de naravurile astea (sau poate nu, cine stie).

Share this post


Link to post

Opinii despre noul cod rutier... link aici

 

Asa deci.. sa ne uitam in torpedo-ul taxiului :) )

Share this post


Link to post

In final, s-a republicat OuG 195/2002 cu modificarile aduse prin legea de aprobare. A se observa ca data intrarii in vigoare pt "Noul Cod Rutier" e 20 sept 2006.

In attachement aveti Legea cu modificarile incluse in ea.

Codul_Rutier.doc

Share this post


Link to post
In final, s-a republicat OuG 195/2002 cu modificarile aduse prin legea de aprobare. A se observa ca data intrarii in vigoare pt "Noul Cod Rutier" e 20 sept 2006.

In attachement aveti Legea cu modificarile incluse in ea.

 

Sper ca nu te superi daca am "prelucrat" nitel atasamentul tau... L-am facut ceva mai accesibil (fisier .pdf cu cuprins) si am simtit nevoia sa fac un pic de promo clubului... :)

Noul_Cod_Rutier.pdf

Edited by Satori

Share this post


Link to post

:o fftopic: L-ai facut foarte frumos, nu am de ce sa ma supar. Grija insa cu modificarile prin el ca e preluat dintr-un soft cu licenta (Legis Studio) sa nu sara ORDA sau mai stiu io cine in sus :-W

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...