Jump to content
Sign in to follow this  
ToPser

Daewoo Tico

Recommended Posts

Mersii Dan !

Sunt leduri de pozitie W5W , de culoarea xenonului de 6000 k.

Share this post


Link to post

Numarul din fata cum l-ai obtinut?

Share this post


Link to post

Numarul l-am obtinut ''romaneste '' este numar moto ! :thumbl: Amanunte pe PM !

Share this post


Link to post

In sfarsit am avut timp sa ma mai ocup de jucaria mea , sunt chestii pe care vroiam sa le fac mai demult dar am asteptat concediul !

1) Am schimbat prezoanele cu unele de Matiz mult mai ''solide '' avand in vedere ca am jenti de aliaj ,sunt mai groase cu 2 mm

2)Schimbat cu ocazia asta discurile de frana ,placule noi si saboti marca Ferodo

3) Strunjit foarte putin din tamburi pt a indrepta suprafata de contact si a scapa de buza care se creeaza pe marginea tamburului si ingreuneaza montare demontarea acestuia in cazul unui reglaj mai strans

4)Montat pe spate arcuri Matiz si amortizoare Monroe (am scapat de zgomotele produse de Sachs-uri )

Si nu in ultimul rand am mai primit manualul si catalogul de piese (ambele de uzina ) fapt pt. care adresez inca o data multumiri colegului nostru Scorpion (Liviu ) de la Craiova

Trebuie sa mentionez ca lucrarea a fost ''supervizata'' de catre colegul Zeneseu poposit pe la Medgidia intr-o scurta dar placuta vizita ,il astept si cu alta ocazie !

post-285-1250962685_thumb.jpg post-285-1250962728_thumb.jpg

post-285-1250962771_thumb.jpg post-285-1250962803_thumb.jpg

post-285-1250962838_thumb.jpg post-285-1250962878_thumb.jpg

post-285-1250962917_thumb.jpg

Edited by Mircea

Share this post


Link to post

Ce supervizare bre, ca are 2 maini stangi :P Misto, ar fi fost bine daca bagai un tutorial, partea cu prezoanele de matiz e chiar recomandabila, multi posesori de tico au aliaje sau roti mai mari.

Share this post


Link to post

Si eu am roti mai mari si imi cam manaca din jenti la prindere :( Buna treaba cu prezoanele.

Share this post


Link to post

Cu scuzele de rigoare ca abia acum mi-am aruncat privirea pe aici, am vazut pe viu ticozaurul lui ToPser si pot sa spun ca masina e ca un bibelou. :) Mi-ar place ca si masina mea sa arate asa la anii ticozaurului. :)

 

Ce supervizare bre, ca are 2 maini stangi :P ...

 

Pff...nu crezi ca s-ar putea sa mai ajung pe la Bucuresti bre? :-W :P

 

P.S. @ToPser Fratele meu a ramas impresionat de masina...in special de continutul ala dulce :) )

Multumesc inca odata pentru ospitalitatea cu care ai acceptat "supervizarea". :)

Edited by zeneseu

Share this post


Link to post

Pentru ca s-a vorbit mult despre lumini si relee va prezint si instalatia mea : relee industriale RI13 12 V 3X10 A adica cate 3 perechi de contacti de 10 A ! Am pus contactii in paralel si am simplificat la maxim instalatia ,adica fire 2.5mm ,legaturi cositorite ,cat mai scurte fara multe intermedieri de genul papuci ,cleme etc.Am folosit numai doua relee ,unul pe faza scurta ,unul pe faza lunga ,sigurante inseriate pe fir ,am vrut sa iasa cat mai simplu si compact posibil ,nu imi plac instalatiile imprastiate dezlinate intinse prin toata masina . Am folosit becurile de la Bosch si trebuie sa spun ca este alta viata acum !Caderea de tensiune este de 0,1-0,2 V ,am reusit sa duc la faruri peste 14 V !

post-285-126184757694_thumb.jpgpost-285-126184761226_thumb.jpgpost-285-126184762759_thumb.jpgpost-285-126184764012_thumb.jpg

 

Tico in starea actuala :lavolan:

post-285-126184804935_thumb.jpgpost-285-12618480683_thumb.jpgpost-285-126184812308_thumb.jpgpost-285-126184814419_thumb.jpgpost-285-126184816462_thumb.jpg

Edited by ToPser
  • Like 2

Share this post


Link to post

Rezista releele acelea la contactele din socluri, montate in consola, la vibratiile induse de catre drumuri prin greutatea proprie mare, chiar daca au arcuri de fixare ? Poate montate in pozitie verticala sunt mai fiabile. Pe vremuri, nu rezistau in dulapurile industriale ale masinilor unelte. Si mai aveau o hiba mare: crapau baretele din plastic care uneau cele trei lamele si nu mai aveai aceeasi apasare pe contact, generand rezistenta de contact. Pentru cine a lucrat cu ele, RI13 a fost un cosmar.

 

Altfel, montajul este ingenios, simplitatea trebuie sa-i asigure fiabilitate.

Share this post


Link to post

Da bine zis! Nu am postat pana nu m-am convins ca nu sunt probleme !Am lucrat mult cu relee de genul asta si pot sa spun ca rezista foarte bine , sa nu uitam ca in aplicatiile industriale erau supuse(torturate chiar)zilnic cu sute /mii de cicluri de aclansare /declansare .La cum sunt expolatate in cazul de fata este floare la ureche pentru ele!Cat despre trepidatii pana acum au rezistat cu brio !Intentionez ca in cazul in care nu rezista la vibratii se le prind direct pe textolit si sa elimin si soclurile ! De fapt instalatia functioneaza de ceva vreme si nu am avut probleme,de altfel este facuta in asa fel sa nu-mi afecteze in nici un fel instalatia originala ,in orice moment se poate reveni la starea initiala.

In alta ordine de idei este in pregatire alta instalatie cu relee mai miniaturizata care in final va ajunge un pic mai mare decat un pachet de tigari si un alternator de Matiz (Mando 65 A)

Share this post


Link to post

SSM-ul a primit evacuare inox de 45mm cu intermediara Magnaflow si iesirea pe mijloc !Povestea continua !

Share this post


Link to post

Si poze :

post-285-127453613163_thumb.jpg

post-285-127453618773_thumb.jpg

post-285-127453628673_thumb.jpg

post-285-127453635001_thumb.jpg

  • Like 1

Share this post


Link to post

Ado ,se aude cam tare fara toba finala ,va urma o finala zilele astea ca solutie de compromis pentru ITP ,dupa ce voi gasi ceva care-mi convine va urma definitivarea traseului ! astazi a inceput lucrul si la galerie (serpisorii ) ! :thumbl:

Share this post


Link to post

-Topseruuuu' nimic.. noutati, poze ? :rolleyes:

Share this post


Link to post

-Topseruuuu' nimic.. noutati, poze ? :rolleyes:

 

Am finalizat inst.de evacuare :am montat noua galerie de evacuare (inox de 35mm )si un racord elastic pt ateuarea trepidatiilor!Urmeaza si pozele (trebuie sa dau bara jos pt asta !)

Share this post


Link to post

Salut,

 

Poti sa imi spui de unde ai luat oglinzile?

Sunt speciale de Tico?

La ale mele m-am saturat sa le tot potrivesc de fiecare data cand le pliez.

 

Multumesc

Share this post


Link to post

Constat cu uimire ca au trecut 5 ani ,nici nu imi dau seama cum au trecut anii astia ,pot sa va anunt ca Tico-ul meu e la locul lui nu am renuntat la el inca (nici nu o voi face ) Am sa postez cateva poze ca sa vedeti ce bine s-a pastrat , nu i-am mai facut nimic ,dar nici o data nu-i tarziu ,tot mai am cate ceva in cap !

  • Like 1

Share this post


Link to post

@ToPser Ai putea sa ma indrumi catre un tutorial despre cum sa schimb simeringurile de la vibrochen si axa cu came la tico? Si daca tot ajung "atat de adanc" in motor,cum se pune distributia la loc? oscilez intre a merge la un mecanic sau service si sa ma apuc eu de inlocuit piesele! ma costa manopera cat piesele b-( ,sau mai mult decat piesele de schimbat(depinde unde intreb...).

 

Share this post


Link to post

Eu zic sa dai motorul jos de pe masina ,si sa inlocuiesti si simeringul din spatele volantei ,cel mai bine este sa aduci mecanicul la tine manopera nu e scumpa ai garantia lucrului bine facut ,piesele le iei tu atat timp cat se mai gasesc originale!

La distributie ai semne ,vezi ca este pe undeva manualul de reparatie de descarcat !

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...