Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Se Cauta Diverse Chestii

Recommended Posts

Nu e vorba de mesterit prin casa, ci mai degraba prin curte. Problema este urmatoarea: stau cu chirie la o casa de pe strada Roma. Stand la casa, masina o tin in curte(sau in garaj, cand proprietarul este plecat la casa de vacanta, lucru ce se intampla destul de des). Problema este ca in curte nu este pic de ciment(decat pentru mers cu piciorul de la poarta mica la usa casei) pe care as putea sa intru cu masina si in urma ploilor din ultimele zile s-a facut un noroi demn de santiere. Am renuntat sa mai bag masina in curte pana in fata garajului si o las la foarte aproape de porti, cat sa le pot inchide/deschide. Dar s-a facut si acolo acceasi mocirla, azi abia am reusit sa ies, masina patina si se ducea de colo-colo, avand de trecut si peste o diferenta de nivel de 20cm in dreptul portilor.

 

Intrebarea este: ce as putea sa pun in curte, macar la poarta, pe o lungime de matiz+inca vreo 2m pentru a se deschide portile, cel putin deocamdata, pentru a putea intra si iesi fara problemele cauzate de noroi? Aici trebuie tinut seama si de costuri, nu vreau sa ingrop prea multi bani, propietarul se muta oricum(vinde casa) si il doare la basca de noroi.

Share this post


Link to post

Niste dale de beton 30 x 30 cm exact pe unde trec rotile masinii ? Pietris ? :scarpin:

Share this post


Link to post

Da, chestia cu dalele de beton mi-a trecut si mie prin cap. Pietris nu pot pune, stric toata curtea si ma omoara astia(ar arata chiar ca un santier). Are idee cineva cat ar costa niste dale de beton 30x30cm? Nu-mi trebuie sa fie groase, mai mult de 2-3 cm nu ar fi necesar, matizul nu este greu :mrgreen: si oricum le ingrop partial in pamant.

Share this post


Link to post

Eu cred ca ar trebui sa fie de minim 3 - 4 cm grosime si cu "insertie" tip plasa de buzau, altfel sigur se crapa. Din cate stiu betonul este foarte rezistent la comprimare si foarte slab la rupere, iar pamantul sigur se va lasa neuniform.

Share this post


Link to post

Ok, se poate, nu ma pricep, dar stie cineva vreun pret, ceva? In functie de costuri as vrea sa ma apuc pana sa se strice vremea de tot, sa am unde baga masina. De carat, in functie de greutate, ma gandeam sa le car cu masina din dotare :mrgreen: . Acu` sa vad si cat de grele sunt...mi-ar trebui vreo 38 de bucati pentru o lungime de 5.5m.

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Anyone? Please? :osanale:

 

Sunt disperat.

Am nevoie, pentru un stimat ratacitor coleg de forum de un set de stylus pentru PDA Asus 636N.

Peste tot unde sun "nu avem pe stoc, va sunam noi", "nu avem pe stoc si nu cred ca mai aducem".... blablabla. HELP!

Share this post


Link to post

 

Eu am mai vazut pe la altii 2 benzi din cauciuc de 30cm x 10m, sau cat ai tu nevoie. Ceva de genul benzilor transportoare, doar ca mai inguste. Iar daca zici ca proprietarul va vinde casa, le vei putea lua imediat.

Share this post


Link to post

Si cam ce grosime au benzile astea? pe mine ma intereseaza sa fie un pic inalte, terenul nu este ca in palma, are neregularitati.

Share this post


Link to post

O solutie asemanatoare: pune direct scandura.

Share this post


Link to post

Cu scandura este o problema...la poarta, terenul coboara progresiv cu vreo 20cm fata de trotuar si apoi pe stanga urca cu vreo 10cm iar pe dreapta cu vreo 5 cm, decat sa ingrop scandura in pamant, caz in care ar putrezii iar iarna, daca ar fi ud, direct in stalpul portii m-as oprii.

Share this post


Link to post

Dalele de beton pe pun numai cu un pat de nisip/pietris sub ele pentru a nu fugi in toate directiile sau a se lasa, investitia fiind mare, chiar foarte mare daca spui ca urmeaza sa te muti.

 

Dupa mine ceva gen 1/2 de masina de piata sparta, potrivita ca sort, ar fi ideal. Nu va arata a santier daca iti confectionezi un mai cu capul lat cu care sa intinzi/batatoresti piatra.

O masina de piatra(raba de 16T) in CT e pe la vreo 600-800RON, nu mai stiu sigur. Daca mai dai 200roni la niste oameni(2 la numar) sa iti intinda piatra cu niste lopesti si apoi sa o aseze cu maiul te scoti mult mai ieftin decat cu dalele de beton si aspectul de santier nu e asa de prezent precum presupui tu.

Eu am piatra din asta pusa de la porti pana la trotuar(cam 1.5m) si e ok.

 

Ca sa nu mai zic ca pentru dale iti cam trebuie autorizatie(desi aici s-ar putea sa gresesc) pe cand pentru piatra nu-ti trebuie ;)

Share this post


Link to post

Autorizatie nu are de ce sa-mi trebuiasca, e in curte la mine. Eu o sa raman aici cel putin un an de acum inainte, proprietarii vand casa dar am vorbit cu viitorul proprietar si este ok sa ramanem unde suntem acum.

Am gasit dale de ciment, 30x30 la 31RON mp, iar mie imi trebuie cam 4mp, asta ar insemna cam 130RON. Problema este ca are 2.8cm grosime si nu stiu daca nu o sa crape cand trec cu masina peste ele.

Share this post


Link to post

La 30x30 cm si 2.8 cm eu zic ca ca rezista. Eu zic sa incerci asa, nu e mult 130 ron, comparativ cu a aduce basculanta de pietris, etc.

Ai grija insa la greutatea lor, cand le vei cara cu masina, sa nu depaseasca sarcina maxima a masinii. Eu am facut imprudenta sa ma duc sa-mi iau faianta pentru baie in portbagajul de la Clio, si dupa ce am umplut-o de faianta am vazut ca s-a ridicat de bot de ziceai ca-i avion.

Share this post


Link to post

Am calculat. Ar veni intre 180 si 200kg. Eu zic ca merge cu matizul, rabatez tot in spate..pun o patura si aia e. Ma gandeam sa le ingrop cam 1.5cm in pamant. O fi bine?

Edited by closchkutza

Share this post


Link to post

Dalele de beton(cimentul se foloseste la obtinerea betonului :) ) sunt clasice, tip IPMC, gri? Daca da, sunt ok! Ar trebui sa aibe si o structura de fier beton in ele insa tot s-ar putea sa se creeze valuri. insa cel putin nu mai intri cu rotile pe pamant. Deduc ca ce 4mp sunt de ajuns pentru caile de rulare ale rotile ca daca faci suprafata unei masini + imprejurimi pentru a te putea da jos da mult mai mult :D

 

Poti sa le ingropi in pamant cam 1 cm si restul sa ramana in afara.

Share this post


Link to post
Si cam ce grosime au benzile astea? pe mine ma intereseaza sa fie un pic inalte, terenul nu este ca in palma, are neregularitati.

 

Benzile cred ca au pana in 2.5 cm. Nici macar nu imi amintesc unde le-am vazut :D . Esentialul e ...ca se poate.

Ce-i drept, cred ca ar fi mai estetic daca a-i folosi dale de beton. Insa dupa cum ai prezentat situatia curtii tale, eu as alege varianta cea mai eficienta. Dar oare care e ? :D .

http://www.comar-trust.ro/benzi_transportoare.html. Cu un search pe google .. si poate te vei lamuri.

 

Avantajul ar fi ca sunt usor de pus, dar nu stiu cat costa.

 

L.E.: Daca voi credeti ca fac reclama, stergeti postul :) ).

Edited by iulian19

Share this post


Link to post
Anyone? Please? :osanale:

 

Merita sa arunci o intrebare aici sau aici!

Edited by Vulturul

Share this post


Link to post

Nimeni nu are pe stoc, nimeni nu stie cand va avea.

Share this post


Link to post
Dalele de beton(cimentul se foloseste la obtinerea betonului :) ) sunt clasice, tip IPMC, gri? Daca da, sunt ok! Ar trebui sa aibe si o structura de fier beton in ele insa tot s-ar putea sa se creeze valuri. insa cel putin nu mai intri cu rotile pe pamant. Deduc ca ce 4mp sunt de ajuns pentru caile de rulare ale rotile ca daca faci suprafata unei masini + imprejurimi pentru a te putea da jos da mult mai mult :D

 

Poti sa le ingropi in pamant cam 1 cm si restul sa ramana in afara.

Nu stiu daca sunt clasice sau nu, nu ma pricep.

Asa ar arata, numai ca pe gri: post-5484-1193296402_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Eu zic ca iti suporta greutatea matizelului. Ia-le linistit. Nu stiu cum le vei monta insa, se vor deplasa daca nu sunt fixate.

Share this post


Link to post

Incearca cu un pavaj tip "piscoturi". La noi, la BauMax costa cam 1 leu bucata. Sunt groase de 5-6cm, destul de rezistente. Vezi aici

Share this post


Link to post

Am analizat si posibilitatea asta, dar pica pentru ca este mai complicata. Cu dalele gasite de mine este mai simplu: o dala are 30cm latime, de ajuns sa calce roata pe ea. Eu nu vreau sa pavez o anume suprafata, este prea scump si nu merita investitia, vreau doar sa fac doua linii pe care sa calce rotile masinii. O sa iau dale patrate 30x30 si o sa ingrop fiecare dala cam 1.5 cm in pamant.

Share this post


Link to post

Parerea mea e ca n-o sa faci nicio branza...

Daca e mocirla se vor afunda si placile... Pot sa se deplaseze din cauza acvaplanarii iar la iarna o sa fie si mai nasol... Da-ti seama ca tre sa tii masina pe o portiune de 30 cm si iti mai raman 7 intr-o parte si 7 in cealalta...

Propunere: ia un sac de ciment si unul de nisip si "indulceste" diferenta de la poarta.

daca iei pavelele alea s-ar putea sa ti se afunde in mocirla mai mult decat esti dispus sa accepti... parerea mea.

Share this post


Link to post

Ce ai gasit tu sunt ok, eu ma refeream la cele clasice care erau pe trotuare pe timpuri ca sa zic asa :) Nu stiu cum e in alte orase dar la noi gasesti din plin.

In fine, ceea ce tu ai prezentat in poza este facut din beton si nu are structura de rezistenta. Nu e matizul foarte greu insa daca le fortezi un pic sunt sanse sa se sparga.

Foloseste un ciocan de cauciuc la montaj!!! Cu unul normal vei monta un puzzle din zeci de bucatinu placi intregi :D

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...