Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Se Cauta Diverse Chestii

Recommended Posts

Gasesti la incarcatoare de telefoane chinezesti. A avut acum vreun an nevoie - si am folosit de la un chinezism de 10ron mufa...

Asta daca e mini-usb. Micro-usb nu stiu...

Share this post


Link to post

Merci,madkat,am verificat,dar eu vreau sa inlocuiesc mufa aia nenorocita,stricata,la modul cat mai elegant posibil.GPS-ul nu e al meu din pacate,e al unui amic,si vreau sa-l fac frumos sa nu se supere omul prea tare.Ce ma irita e ca nu gasesc nici incarcator nou ca luam altul.

Share this post


Link to post

Am doua necunoscute si va rog daca stiti sa ma ajutati.

 

Vreau sa fac niste discuri dvd cu desene pt vizionare pe dvd stand alone.

Problema e ca majoritatea lor sunt ISO care din cate stiu nu le citeste dvdul + ca vreau sa pun mai multe pe acelasi disct ( sunt desene ed 400-600 MB si dec pot mune mai multe pe un disc ) .

1. Cum dracu transform din ISO in AVI ca sa le pot arde pe CD / DVD ca sa le vada aparatul ? ( stiu , cu softul x sau y dar am tot incercat softuri si nu vrea sau nu stiu eu + ca mai demult am mai facut asta ( nu mai stiu cu ce ) si le si micsoram cat vroiam.

2. Daca ard ISO ( ce contine fisierele alea audio ts si video ts ) prin comanda diferitelor softur "make CD image "sau "make DVD image "/... le vede aparatul ?

 

Buba e ca nu am aparat acasa, dvd dar trebuie sa ii fac cuiva si normal vreau sa stiu din prima ca o sa mearga.

 

Multumesc mult !

Share this post


Link to post

Cu new/DVD Copy . Daca vrei sa le faci .avi folosesti un soft gen DVD-Ripper, insa vezi ce codec folosesti, sa-l citeasca DVD-playerul. Eu in locul tau nu m-as mai complica cu comprimat, as face copii la cele originale.

 

Daca le ai in ISO, dai Burn Image.

Edited by Wolfman

Share this post


Link to post

Cu New / dvd copy .. in .. nero ? ( insist sa le microrez caci unele nu merita sa strici un DVD disk pt ele, momdentan folosesc DVD shrink sa vedem ce si cum face )

Share this post


Link to post

Nero, GBurner, toate au cam la fel meniurile.

Share this post


Link to post

intre timp am folosit dvd shrink si am obtinut dintr-un iso impachetat un flder cu fisierele video ts audio ts. Daca le ard pe astea ca si date nu ma juta foarte mult ca ale naibii ISOuri au cam 1,1 GB si n-as arde un dvd pt un filmulet care intra lejer pe cd, calitatea nefiind f importanta.

 

Ramane problema, cum fac din ISO => AVI.

Peste tot gasesc numai din avi in iso dar eu am nevoie de invers

 

Multumesc !

Share this post


Link to post

Am renuntat la ISO to AVI. Am mai luat niste discuri si le-am facut pe toate dvd si gata. Mercic oricum !

Share this post


Link to post

Caut cartea "Mircea Oprean - Automobilul modern. Cerinte. Restrictii. Solutii."

 

Contracost, bineinteles.

Edited by laurentziu83

Share this post


Link to post

Caut garsoniera de inchiriat in zona Cluj-Napoca, Floresti, Baciu pentru o prietena care isi face rezidentiatul in Cluj popate oferii 100-120euro/luna.Rog clujenii care ma pot ajuta sa-mi trimita PM cu nr. de telefon si ii sun eu.

Share this post


Link to post

Ca să trec nişte cabluri printr-un perete îmbrăcat în rigips, am frezat în rigips găuri rotunde de 30 mm. Acum caut să pun nişte capace albe, prin care să treacă şi firele. Cele de mobilier sunt de 60 sau 80 mm şi nu vreau să măresc găurile. Mă gândeam la capacele vechilor cutii de medicamente... dacă or mai exista şi dacă or avea diametrul potrivit. Alte idei?

Share this post


Link to post

Ar putea funcționa varianta cu capacele cutiilor/sticluțelor de medicamente. Dopul/capacul de la o sticluță de Milurit (doar asta am la îndemână) are ~27mm diametru. DSC04022.JPG

Cele din pozele atașate au 20mm diametru (sunt de la un scaun și de la o masă de calculator). Poate în cazul mobilei de bucătărie (de exemplu) se găsesc și cu dimensiune nițel mai mare :scarpin:

DSC04020.JPG DSC04017.JPG

Altă variantă... o bucățică de pexal prin care să fie trecute cablurile apoi "lipită"(un fel de dop) cu silicon alb sau transparent :rolleyes:

Edited by EM!L

Share this post


Link to post

Vin si eu cu o idee. Daca manunchiul de cabluri nu are mai mult de 2 cm in diametru, poti folosi o masca de perete pentru teava PPR (vezi poza). Respectiva masca e din 2 bucati care se clipseaza intre ele. Orificiul din centru prin care trece teava PPR are niste lamele de plastic care se strang pe teava fixand masca.

post-5090-0-53711400-1323019021_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Mulţumesc mult, băieţi, pentru idei. Până la urmă am găsit nişte capace de la nu-ş' ce buline:

post-3777-0-13909300-1323024169_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Se cauta... un raspuns la intrebarea de mai jos:

Aveti idee de la ce planta/pom sunt fructele de mai jos?

Ele au fost gasite pe strada, undeva in apropiere de Silistea-Gumesti. Persoana respectiva a spus ca ele cadeau dintr-un pom.

"Fructul" cel mic din poza este cam de marimea unei mingi de tenis.

post-14502-0-35941000-1323378156_thumb.jpg

post-14502-0-03021400-1323378189_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Salutări. Vă cer și eu ajutorul.

Pe scurt, în urmă cu aproape un an, am avut plăcerea să degust o licoare ce m-a impresionat aproape până la sughiț.

De atunci n-am mai reușit să o găsesc pe nicăieri. Știe cineva dacă se mai găsește așa ceva prin București? Sau măcar de unde o pot comanda?

Recipientul arată așa:

post-5090-0-01987700-1323713645_thumb.jpg

post-5090-0-15155600-1323713653_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Trimite un email sau un telefon la distilarie

Share this post


Link to post

La domnul Soarece =))

Se cauta in continuare electrovalva la 12 V.

Edited by augustinionut

Share this post


Link to post

Vezi ca instalatiile GPL au asemenea electrovalve, cauta la dezmembrari.

Share this post


Link to post

Pai aia de la rezervorul de GPL e pentru lichide :)

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...