Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Se Cauta Diverse Chestii

Recommended Posts

75 de lei: trusa, triunghi, extinctor si vesta.

Trusa cica e nemteasca, presimt ca are acelasi continut ca si a mea ungureasca (adica nimic util, in afara de pansamente cand te tai la deget), triunghiul e mai mititel si nu ocupa mult spatiu, extinctorul e tip spray de la Vesta (sufla ceva, cat sa stingi un incendiu la motor, eu l-am testat) si vesta...stii si tu.

Share this post


Link to post

Honda lui Satori depaseste 3.5T de ii trebuie vesta? :rolleyes:

Share this post


Link to post

Nu, dar eu as purta-o si daca nu ar fi obligatorie, pana la urma o porti pentru tine, nu ca sa nu-ti dea amenda politia.

Share this post


Link to post
... Honda lui Satori depaseste 3.5T de ii trebuie vesta? ...

Nu depaseste, dar am vazut Duminica una si e desenata doar in unghiuri ascutite, asa ca trebuie sa poarte vesta, sa nu se intepe lumea de ea pe strada. =))

Share this post


Link to post

Aveti idee unde as putea gasi asa ceva : Suport pentru stingator de incendiu, din metal, cu mecanism deschidere rapida ?

Am tot cautat pe la centrele care vand stingatoare de incendiu, dar nu au astfel de suporti...

Ma intereseaza bridele (chingile sau nu stiu cum sa le zic) metalice, cu care se fixeaza stingatorul in interiorul masinii, precum si dispozitivul de inchidere / deschidere rapida a chingii; la raliu e obligatoriu ca stingatorul sa fie fixat in chingi metalice, dar sa aiba clama de deschidere rapida, in caz de nevoie...

Am vazut asa ceva in oferta OMP, dar nimeni nu are in stoc, in Romania...

staffeestlw9.th.jpg

Cei care sa dau la rally sau VTM, de unde le aveti ? Stiti cumva pe cineva care poate face artizanal asa ceva ?

Share this post


Link to post

Pot sa-ti dau o idee cum sa faci sistemul de deschidere inchidere rapida.Asta il fixezi pe un suport din tabla si gata. Una bucata sarma otelita un pic mai groasa, o faci cerc cat sa cuprinda stingatorul si ii faci doua semispirale in cap- ca o comparatie cum erau inainte clamele alea late pt par-sistemul de inchidere. Daca mai imi vine in minte o comparatie o s-o expun.Faci un suport de tabla, fundul sa tina fix flaconul si la treimea superioara atasezi colierul de fixare.

Mi-ai dat o idee f buna o sa incerc sa fac eu suportul si apoi o sa-i fac o poza.

Share this post


Link to post

Aveti idee ce alta solutie in afara siliconului exista pentru acoperirea spatiului intre cada de baie si faianta?

Ma gandesc la ceva similar baghetei pentru blatul de bucatarie.

Share this post


Link to post

Se cheama cheder de cada, se gaseste la magazinele cu articole de baie, si se prinde tot cu silicon, dar special pentru baie, etansari, etc.

Share this post


Link to post

Adica silicon sanitar, alb sau transparent. Sa nu folosesti universal- ca apare mucegai la suprafata si o sa-l cureti f greu.

Share this post


Link to post
Aveti idee ce alta solutie in afara siliconului exista pentru acoperirea spatiului intre cada de baie si faianta?

Ma gandesc la ceva similar baghetei pentru blatul de bucatarie.

 

Exista o margine cu sectiune triunghiulara, sau cel putin asa va arata la final pe care o gasesti la magazinele de specialiate sau magazine gen Bricostore. Odata cu aceasta margine mai trebuie sa achizitionezi elemente de colt si de capat in functie de ce iti trebuie tie ;)

Se lipeste cu silicon sanitar transparent sau alb(in cazul in care cada este alba) sau colorat in caz de cada si faianta sunt colorate :)

Edited by mike.omega

Share this post


Link to post

Se da una bucata Toyota Yaris, modelul anterior celui curent, motor 1.0

Cum aflu ce alternator are pe ea, altfel decat sa il desfac si sa ma uit la el?

Share this post


Link to post

Daca te ajuta ceva, atat am gasit in Autodata 3.16 (2006) despre alternator (poate nu am stiu eu unde sa caut mai mult!?):

Maximum crannking amps: A: 97-119

Alternator output at engine speed: A/V/rpm: 70/14/6000

Edited by ticodriver

Share this post


Link to post

Aha. Deci 70.Am gasit codul motorului 1SZFE. Masina nu are A/C.

Share this post


Link to post

Exact acelasi cod l-am gasit in Autodata - din pacate nu este scris nicaieri exact codul alternatorului. Am gasit in schimb, wiring diagrams, dar pt. mine alea sunt un Startrek total :redface:

Share this post


Link to post

Pana la urma s-a enervat cineva si s-a bagat sub capota. 90A. Pretty cool pentru o masina cheala.

Share this post


Link to post

12V - 90 A

DENSO 1022111680

HC PARTS JA1517IR

TOYOTA 2706023030

Share this post


Link to post

Ma gandesc ca poate ma trezesc cu un PM in care mi se spune de unde pot face si eu rost de un service manual pentru o centrala telefonica Panasonic KX-TA616. Am nevoie in principiu de notiunile de baza, cum dezactivez ultimele 2 porturi CO (spre exemplu).

 

Sau daca e cineva priceput si stie pe dinafara nici asta nu ar fi o problema :)

 

 

Multumesc.

Share this post


Link to post

Ambele linkuri sunt catre Operating Manual (user manual).

 

Oricum, am facut rost de service manual asa ca se poate inchide/sterge. Daca mai are cineva nevoie, PM si se rezolva.

Share this post


Link to post

Sunt disperat.

Am nevoie, pentru un stimat ratacitor coleg de forum de un set de stylus pentru PDA Asus 636N.

Peste tot unde sun "nu avem pe stoc, va sunam noi", "nu avem pe stoc si nu cred ca mai aducem".... blablabla. HELP!

Share this post


Link to post

Salutare bre! Are careva pe acasa un trepied rupt, imi trebuie sistemul de prindere (surubul si placa) sau niste bucati de plexiglass ca vreau sa fac o carcasa pentru o camera video Sony IP5E sa o pun pe casca sau pe arma de paintball sa filmez in timpul jocului?

Share this post


Link to post

Trebuie sa instalez un cuptor incastrabil in mobila de bucatarie si in documente zice ca daca presiunea gazelor nu e constanta sa montez un regulator de presiune. Stie cineva daca e necesar acest regulator de presiune? ( apartament la bloc) Sa il pun in orice eventualitate?

Edited by tarabostes

Share this post


Link to post

Da, este necesar!

Mie, la bloc cand aveam gaze, mi s-a ars nu stiu ce sonda de la cuptor(era aragaz cu cuptor) si nu mai puteam folosi cuptorul. Presiunea prea mare a gazului arsese dracia aia. E o vinvestitie buna ;)

Share this post


Link to post

Si eu am incasttrabil si mie mi-au pus... e o chestie de siguranta. pune-l daca e ca nu costa mai mult de 50 ron

Share this post


Link to post

tks

azi ma duc sa-l cumpar, in documentatia cuptorului trecea de optional, iar la plita nu zicea nimic, insa cred ca e mai safe așa

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...