Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Se Cauta Diverse Chestii

Recommended Posts

Sa exemplificam:

 

Asa arata tetiera in ansamblu

 

post-64-0-80147100-1518544765_thumb.jpg

 

Asa arata jegul de pe tetiera

 

post-64-0-52901600-1518544790_thumb.jpg

 

Asa arata tetiera dupa ce a fost curatata cu solutia de tratament ptr piele de la Sano

 

post-64-0-94823800-1518544777_thumb.jpg

 

Ptr ca unele pete persista, cred ca voi cumpara si spray-ul de la Mafra :D

Share this post


Link to post

Solutia de la Mafra este un APC(all purpose cleaner) poti sa-l folosesti si pentru curatat scaunele din textil si din vinilin, pentru piele eu unul prefer sa folosesc alte produse dedicate. Am folosit solutia pentru curatat multe interioare auto(banchete textil, mocheta), acasa pentru curatat diverse mochete, covoare dar cu ajutorul unui aspirator cu injectie/extractie cat si pentru elementele din plastic(bord, fete usa etc)

Dupa ce aplici solutia pe vinilin(tetiere si ce mai ai tu de curatat) o lasi 2-3 minute sa se inmoaie mizeria, apoi freci cu o perie medie ca duritate iar la final stergi cu o laveta/carpa ce ai tu... Repeti operatiunea dar nu insisti cu "frecatul", sa nu faci mai mult rau decat bine...

 

@Geo - pentru spalat interiorul ai nevoie de un aspirator care poate aspira si lichide ceva de genul asta https://www.emag.ro/aspirator-multifunctional-karcher-wd-3-17l-1000w-1-629-800-0/pd/DJBVJHBBM/

La fel dupa ce aplici solutia pe partea de sezut a banchetei de exemplu, lasi sa actioneze 2-3 minute, freci cu o perie apoi cu un pulverizator in care pui apa clatesti, pulverizezi apa pe zona respectiva apoi extragi cu aspiratorul. De preferat sa nu aplici prea multa solutie pentru ca va fi mult mai greu de clatit, mai bine repeti operatiunea daca crezi ca nu a iesit ok, clatirea este importanta pentru ca daca ramane solutie in bancheta se va pata mult mai usor, in plus va functiona ca un magnet pentru praf.

Solutiile pentru spalat interioare auto au un grad scazut de spumare, un exemplu de ce nu se folosesc detergenti pentru spalat interioarele auto https://www.youtube.com/watch?v=ywV7tc0pD1I

Pentru curatat/degresat plasticele poti folosi aceiasi solutie iar la final ca dressing poti folosi solutia asta tot de la Mafra care nu este pe baza de silicon(care afecteaza in timp) este pe baza de ceara de albine si lasa la final un aspect mat, nu lucios...http://www.mafra.ro/produs/tratament-3-in-1-plastic-tratament-complex-pentru-suprafetele-din-plastic/

Se aplica pe plastice, se lasa cateva minute apoi se sterge cu o laveta.

  • Like 1

Share this post


Link to post

Da, merci de sfaturi! Pana acum solutia ptr vinilin am aplicat-o cu partea abraziva de la un burete de bucatarie. Care in momentul in care se imbiba cu crema, nu mai e asa abraziva. Din pacate nu am timp acum le curat. Dar e bine ca am gasit solutia :D

 

Share this post


Link to post

Bun, dar fara aspirator? Pt ca nu am acces la asa ceva... si nici nu o sa mai am bani, dupa reparatii, sa platesc pe cineva. Eu ma gandisem sa le trantesc in cada si le clatesc cu dusul.

Ma uitasem la asta https://www.emag.ro/detergent-universal-pentru-interioare-auto-ma-fra-pulimax-500-ml-h0215/pd/D2M1Z3BBM/?cmpid=73443&gclid=EAIaIQobChMIjNX7ytyU2QIVgQvTCh32QQhqEAAYASAAEgJ-nfD_BwE

Dar vad ca sunt si altele "universale" sau special pt textile... sa iau pt textile?

Share this post


Link to post

Eu pt tapiterie piele si alcantara folosesc Pulimax si apoi lapte Doina (crema de la Farmec). Oricat si cu orice as curata inainte, cand dau cu crema Doina, tot mai scoate mizerie...

Share this post


Link to post

Bun, dar fara aspirator? Pt ca nu am acces la asa ceva... si nici nu o sa mai am bani, dupa reparatii, sa platesc pe cineva. Eu ma gandisem sa le trantesc in cada si le clatesc cu dusul.

Ma uitasem la asta https://www.emag.ro/detergent-universal-pentru-interioare-auto-ma-fra-pulimax-500-ml-h0215/pd/D2M1Z3BBM/?cmpid=73443&gclid=EAIaIQobChMIjNX7ytyU2QIVgQvTCh32QQhqEAAYASAAEgJ-nfD_BwE

Dar vad ca sunt si altele "universale" sau special pt textile... sa iau pt textile?

Fara aspirator reusesti sa faci doar o mica improspatare a suprafetei/textilului, dar nu te astepta la final sa cazi pe spate...

O laveta o impaturesti in opt (la o anumita perioada cand se murdareste suprafata lavetei schimbi cu alta fata) aplici solutia din pulverizator pe laveta(2-3 pufuri) si nu pe suprafata de curatat freci suprafata, ideal este sa lucrezi pe un 30x30cm.

La final o galeata cu apa o laveta curata pe care o inmoi in apa, o storci si stergi bine toata suprafata astfel incat sa nu ramana urme de solutie.

E buna si ideea ta cu spalatul in cada numai ca trebuie spalate bine, problema este cu uscatul, cred ca la vara e cel mai bine...

 

Eu pt tapiterie piele si alcantara folosesc Pulimax si apoi lapte Doina (crema de la Farmec). Oricat si cu orice as curata inainte, cand dau cu crema Doina, tot mai scoate mizerie...

Lapte Doina se folosea inainte de 89' cand nu aveam acces la tot felul de solutii speciale care se gasesc in ziua de azi. Pentru piele de ce nu folosesti kitul de la Leatherique?

Share this post


Link to post

Ma gandesc ca e si mai simplu in cada... plus ca se duce mizeria mai bine cu jet de apa, nu doar la suprafata. Pana apuc eu sa le fac, sigur ma prinde cel putin primavara :)

Surprinzator, si eu sunt incantat de Doina. Mai folosesc la echipamentul moto, cizme, manusi, geaca etc. Dar recunosc ca nu am incercat produse dedicate de calitate.

Share this post


Link to post

Prea multa bataie de cap cu licori, aspiratoare ... Chiar n-ati prins ideea coanei ?

Share this post


Link to post

Am folosit solutia universala ptr interioare de la MaFra, bun! :)

  • Like 1

Share this post


Link to post

Postase cineva un link cu un difuzor de bas care se insurubeaza de podeaua masinii...

Share this post


Link to post

Gauri in podea pt doar 50w? :) ) Nu mai simplu pui un sistem de componente?

Share this post


Link to post

De ce in podea? Poate fi si in fundul scaunului. :tongue:

 

Numa', vezi, dup-aia sa te asezi cu grija!

Share this post


Link to post

Tema pentru acasa cu intrebare de 10 puncte (v-ati prins, caut lumina).

 

La ce se face referire mai exact prin inscrisuri gen : 1181A, A23BP, DL21, DL23, MN-21B, MN21, V23GA a unei baterii ?

Share this post


Link to post

Coduri echivalente de la alti producatori. Am recunoscut Varta si Duracell

Share this post


Link to post

Multam, Salex.

 

Trecu timpu' si peste telecomenzile inchiderii centralizate drept urmare bateriile s-au cerut schimbate iar ceea ce nu pricepeam neam ii acea codificare inscrisa. Alea vechi erau insotite de LR23 iar astea noi cu MN21. Ridicasem un semn al intrebarii de pot influienta in vreun fel sau altul. Acum, macar imi reveni tensiunea la normal ... :mrgreen:

Share this post


Link to post

Cunoaste cineva o sursa (magazin) de piese pentru pompele de injectie clasice? Am fost pe la toate magazinele mari din Cta si se pare ca exista un importator de piese dar s-a retras de pe piata din RO. Caut piese ptr o pompa de injectie rotativa Bosch 😄

Share this post


Link to post

Help! Caut urgent un adeziv, sa lipesc un magnet pe un ax din otel (clapeta de acceleratie). Trebuie sa reziste la aprox 150 grade... Poxipol duce la maxim 120 grade. Si imi trebuie urgent, maine, sa-l gasesc in comert.

35882191_1743021305733563_2083731644539207680_n.jpg

Share this post


Link to post

Cred că un silicon auto te-ar ajuta sa rezolvi problema temporar. Rezista cu succes la 150 de grade.

Și cred că ar rezista și din punct de vedere mecanic, că ai o suprafață relativ mare pe care poți să aplici siliconul. In plus, cred că magnetul servește drept traductor de poziție pentru clapeta, deci nu actuator, unde forță ar fi mai mare. (S-ar putea totuși să mă înșel. Clapeta e acționată cu cablu de otel?)

Share this post


Link to post

Sa atinga oare 150° clapeta pe admisie ?  Probabil un Loctite  expres pentru sa fie arhi - suficient cu +120°.

Fu nu demult o discutie pe tema unde, di cite retin Mike amintea ca trebuie luata in calcul compozitia adezivului altfel da eroare.

Share this post


Link to post

Nu, clapeta e electronica, magnetii sunt in permanenta miscare in functie de pozitia clapetei. Nu as vrea sa o rezolv temporar, asta as putea sa o fac si cu poxipol... prefer sa o fac permanent, ca sa nu am surprize pe viitor, sa ma lase in drum. Tipul al carui tutorial l-am vazut zicea ca a folosit un adeziv "de 5 minute" si l-a tinut pana in 10.000 km, dupa care a pus unul rezistent la 150 grade si a dus multi ani de atunci.

Share this post


Link to post

Ceva mai greu dar am gasit si topicu'. De iti ajuta ...

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...