Jump to content
Sign in to follow this  
VAXXi

Se Cauta Diverse Chestii

Recommended Posts

Ragalia mea de tel. o venit (ca oricare alta de nu ma insel) cu aplicatie deja instalata in care cuprinde sin, cos, tan, paranteze - radicale si alte chestii bizare, insa mai putin cele necesare (mie) cum ar fi posibilitatea efectuarii calculelor in procente, cu adaoze, deci "%" lipseste cu desavirsire. Ii foarte simplu, nimic de zis, insa nu face (nu facea mai bine zis) fata cerintelor. In fine. Am descarcat o alta aplicatie la fel de simpla si cu cele necesare dar totusi. nu pot lucra pe tel cu aceiasi usurinta precum pe un calculici de birou, mai ales in zile in care concurez in batutu' la botoane cu domnisoara bookkeeper.

 

Ii valabil si asta pe tel. Mr, doar ca-i ceva mai rar folosit.

Share this post


Link to post

Caut metoda de matuire a bordului. Smilgheru' cade din discutie. :mrgreen:

 

Avind in vedere ca are o oarecare virsta si intr-o stare exceptionala, pe undeva ma deranjeata ca-i prea curat, prea lustruit, fapt caruia imi reflecta promitator in parbriz care, la rindul sau imi "bruiaza" DVR-ul ce da cu minus in calitatea inregistrarii. Sa fie cazul de-o husa ceva sau ...

Share this post


Link to post

Mai bine ceva peste (in tarile foarte insorite e cea mai intalnita practica), e si reversibil pe deasupra.

 

 

img59555491.jpg

Share this post


Link to post

Pune o blana, ca la matiz :D Iti caut poza acusica.

Share this post


Link to post

Interesanta rezolare, nenea Vaxxi. Pare a fi un soi de piele sau asa ceva. Tre sa-i vin de hac ca nu mai tine, o husa expres pentru, de aruncat pe bord provizoriu cind situatia impune altfel ... tre sa apelez la presurile de sub picioare (nu am pus ideea in practica, da' imi era in gind mai ieri sa arunc presu pe bord). Ma orientez dupa ceva material.

 

Covorase persane, mileuri ... chestii gen, or merge Ionele ? :mrgreen:

Share this post


Link to post

Exista "piele auto" care are si burete pe spate. O croiesti dupa bunul plac si o atasezi pe bord la nevoie. Trebuie eventual gasita o varianta sa o faci sa stea.

Share this post


Link to post

Dublu adeziv pe alocuri sa nu bata la ochi ? Eventual cite o piedica ce sa se agate in grilele dezaburitorului ...

Share this post


Link to post

Pentru matiji se gaseste cam orice de-agata din cite observ. Blanite, scuturi, una - alta ...

 

Rasfoiesc sa vad ce gasesc. Da bine astea expuse si sper sa-mi reuseasca ceva similar. Se mai gasesc niste plase din alea foarte dese ce nu aluneca, da' mai vedem.

Share this post


Link to post

Juma de problema o rezolvi cu niste ochelari polarizati.

Pt DVR, nu prea stiu ce sa-ti zic, eventual incearca sa-i confectionezi (ca tot faci tu tot felul de ghidusii) un fel de cozoroc pe care sa i-l montezi SUB obiectiv.

Edited by NFS

Share this post


Link to post

De ochelari polarizati nu ma pling, am luat cindva din romanica (ca ai mei ii uitasem acasa) la o benzinarie unde erau insirate tot felul de inscrisuri cu preturi pe masura (deloc ieftini) numai codul de firificare de-s cu adevarat polaritati ori ba nu era de gasit. Defapt, cindva fu si codul atasat insa bine scrijulat sa nu poata fi identificat si dupa cum nu prea ai incotro ... ii cumperi da' ghici doar in plus, s-o adeverit de cum am urcat la covrig si mi i-am pus pe moaca ca n-au nici cel mai mic grad de rudenie cu polarizatii (fir-ar ei de tepari). In fine, pentru a fi ferm convins ca-i facatura, i-am trecut prin codul de verificare inscris la baza unui port-ochelari (cutie) a unora adevarati si intr-adevar, n-am vazut nik ! Halal. :mrgreen:

 

Revenind la ghidusiile noastre, cred ca voi folosi acelasi material precum al de la mansonul schimbatorului de viteze (ori bej ?) O sa fie ceva de munca cu masuratori, croieli cit mai exacte, cusaturi si toate cele ... Slabe sanse de gasit pe net gata facuta pentru caleasca asta. Pentru camioane am vazut si chiar faine.

Share this post


Link to post

Ochelarii polarizati sunt si dupa mine cea mai buna solutie. In mod normal iti dai seama daca-s polarizati pe bune suprapunand lentilele cu altii la fel si rotindu-i. Daca-s polarizati, cand pui doua lentile la fel una peste alta decalate la 90 grade devin opaci.

Sau te uiti la telefon si il rotesti, daca isi schimba culoarea / luminozitatea (ideal devine chiar invizibil) inseamna ca-s polarizati.

Share this post


Link to post

Cu siguranta polarizatii nu prea au concurenta si chiar foarte bine venite trucurile de verificare.

 

Nu doar timp nu fu astazi da' sincer nici prea mult chef nu fu de cozoroc da' cu toate astea tot i-am acordat atentie vreo ora macar in mare sa vad cum cade. O sa fie cam mult de lucru dar nu imposibil de realizat si frumos ar fi ca un 99,9% sa ia forma bordului cu unghiurile aferente. Inclin a acoperi tot bordul daca tot pun osu la treaba si ramine a fi folosit ca si protectie pe canicule serioase in stationare.

Share this post


Link to post

Caut lumina.

 

Ce semnifica testigurile de la masina ?

Share this post


Link to post

Aprinde si tu farurile si mai explica un pic ce cauti :mrgreen:

Share this post


Link to post

Sincer, nici eu nu stiu ce-s ale testigure, Mike. Ii un scurt fragment desprins din "cititorii ne scrie" iar in ideea de a afla si eu ce vrea sa insemne, nu m-am putut abtine sa nu intreb de aveti la cunostinta ce-s alea.

Share this post


Link to post

Ma bucura faptul ca graiesc cit de cit romaneste, Ionele, ca spaniola ... de unde tata, de unde ... Nici dex'u nu-mi fu de ajutor de data asta, da' macar acum am priceput despre ce-i vorba.

Share this post


Link to post

Are cineva asa ceva? Sau unde as putea sa gasesc in Bucuresti? Ca pe net am gasit, dar ma costa transportul cat nu face.

post-5454-0-52040600-1497341594_thumb.jpg

Share this post


Link to post

Un cablu de receptor de telefon fix, restul le gasesti prin magazin.

Share this post


Link to post

Am un cablu din ala, e greoi si nu se retrage cum ar trebuie, nu-mi place.

Share this post


Link to post

De preferat sa-l primesc anul asta :) ) aliexpress m-a dezamagit, asa ca nu am mai comandat nimic de ceva timp

edit: am comandat de pe linkul dat de tine, acum sa vedem daca ajunge sau nu...

Edited by Geo_ZGA

Share this post


Link to post

De pe Ali mi-au venit între 12 și 60 de zile. Dar au venit toate.

Share this post


Link to post

Ultimile dati cand am comandat n-au mai ajuns o gramada de chestii. Plus vreo 2 cu defect, teapa de la chinez.

Share this post


Link to post

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

 

×
×
  • Create New...